Bushcraft

Член од
31 мај 2015
Мислења
120
Поени од реакции
127
Со здравје да си го користиш. Мене ми изгледа сосема солидно. Јас колку што гледав по продавнициве нема под 3500 добар ранец, така да според мене супер зделка си направил.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Fala brat. Odlichen e sobira dosta stvari, go probav vchera , eve samo shto se vrativ od kamp .... Za 2 bona 65 litra extra sochuvan ranec , odlichen deal e , zatoa i go napraviv:)
Sega kje mozham da deluvam polabavo od kako shto sum pravel do sega, iako tezhinata koja shto ja nosam , sekogash bi bila predizvik , od toa mislam nema spas... site go jadmee vaka ili taka koga stanuva zbor za takvo neshto:)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Не знаев на која тема да прашам, скршено ми е едно пластично стапче од шаторот ( дел од конструкцијата), па ме интересира дали знае некој кај има резервни или нешто слично за да го орпавам :D
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Не знаев на која тема да прашам, скршено ми е едно пластично стапче од шаторот ( дел од конструкцијата), па ме интересира дали знае некој кај има резервни или нешто слично за да го орпавам :D
Не ми се верува резерва да најдеш освен од некој што има вишок па не му требаат да ти даде .. иначе пробај да го залепиш со лепак нешо, експериментирај ако мислиш дека е можно.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Yo. Bushcraft MF's! Odam denovive na neopredelen godishen odmor na nekoja diva plazha so prijatel, nekade vo Ohrid ... vo dlabokite. Od oprema imam prilichno se' za da mozham konfrono da go izvozam ovoj trip ( osnovni stvari ; vrekja, shator, izomat, ranec, najlon-kao tenda,pilichka,nozh pribor, itn.... )
Osven dobar provod, nekoj tipsovi da mi pushtite, u sklop ako ste imale slichno iskustvo... ?
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Yo. Bushcraft MF's! Odam denovive na neopredelen godishen odmor na nekoja diva plazha so prijatel, nekade vo Ohrid ... vo dlabokite. Od oprema imam prilichno se' za da mozham konfrono da go izvozam ovoj trip ( osnovni stvari ; vrekja, shator, izomat, ranec, najlon-kao tenda,pilichka,nozh pribor, itn.... )
Osven dobar provod, nekoj tipsovi da mi pushtite, u sklop ako ste imale slichno iskustvo... ?
Земи си чатал за рекреација.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Земи си чатал за рекреација.

Го заборавив чаталот ама си пројдов феноменално! До вчера полни 17 дена поминати на дива плажа надвор од цивилизација и со одење фул опрема тешка околу 40 кг , по карпести предели и на неколку километри од превозот / напред - назад / ( "курчење" ) Тоа е најтешкиот дел..... другото е уживање.
Прв пат готвев јагула од кило ипол - две , испадна предобро месото и мислам дека тоа е титанска храна посебно во критични моменти бидејќи е многу мрсно месото и маста држи за енергија и за ладните ноќи покрај езерото. Во прилог ќе пуштам некои слики од нејзе и од рецептот и некои други рецепти правени во мој стил а се премногу вкусни и задолжително ви препорачувам да пробате.:)
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Тука од прилика може да се стави "review" на ранец ?
Мислам дека немаме соодветна тема за опрема за активности во природа некоја за генерална дискусија.
Не е баш кампинг не е баш за bushcraft но може да се користи за повеќедневен престој во природа.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Знам сите имаат различни идеи како одат во природа што прават и како го прават но сакам да споделам едно парче опрема со кое сум презадоволен а тоа е ранецот Berghaus Crusader mmps 90+20.
Овој е првиот ранец што го имам користено што е со внатрешен рам,а од ранците со надворешен рам имам користено Alice Pack Medium и нашиот војнички Миле Драгич со пластичниот рам и малото ранче.
Прво сакам да расчистам дека ранците со екстерен рам многу подобри се кога е во прашање вентилацијата односно гроб подобро дише и помалку се потиш но во глобала ти се помалку флексибилни и многу потешки и крути за работа.

Ранци без рамови од обичните имам повеќе користено од тактички до планинарски.

Ранецот е со капацитет од 90 литри со нормално полнење ако се дигне капакот и се рашири може комотно да собира 120 главниот дел и страничните торбички се со волумен од 10 литри една или двете кога се комбинираат прават мал ранец од 20 литри.
Торбичките кога ќе се извадат доаѓа до израз алпинистичкиот изглед односно да расте во висина,а не во широчина.
Има повеќе ранци кои го користат дизајн или многу слични.

Ќе ви поставам некои слики да видите,а има некои видео клипови на youtube и тоа еден на англиски,германски и третиот не сум сигурен на кој јазик.

Во план ми е да го набавам помалиот модел Berghaus Crusader 30 или 45л така што страничните торбички можат да се користат од големиот и се заштедува на пари.

Ако нешто дополнително ве интересира слободно прашајте.
 

Attachments

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Mail call:
Лаоа пила за дрва, 250мм сечило, SK5 челик, запците остри како игли, ќе видам колку ќе издржи. Плус резерва сечило, на тоа може и фиксна рачка да му ставам. Следно што ќе правам е футрола од каиши за кола.
image.jpg
image.jpg
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609
И мене ми треба, остај линк од пилата ако не ти е проблем.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Дечки веќе одреден период размислувам да организирам нешто како bushcraft camp. Два вечери на отворено со импровизирани шатори на место блиску проточна вода, шетање во природа, следење траги на животни, тапење и острење ноежви, дружење. Јули-Август некаде. А и ножевите да видиме кој како сече :) .

Што мислите дали би имало интерес?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom