Wizz Air летови од/до Македонија

Член од
14 август 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Може ли да се носи шатор? Од најмалите е, го собира спакуван во димензии 55*40*24. Треба ли да се пријави како спортска опрема?
 
Член од
25 август 2017
Мислења
8
Поени од реакции
0
Zdravo,
Rezervirav karta od skopje za keln i keln skopje, no prv pat sega mi se pojavi deka "Nema opcija za prijavuvanje na internet na ovoj aerodorm " ... A dodeka za vrakajne ( Keln Skopje - si e normalno se ceka da se otvori on line cekiranjeto...)
Dali ima nekoj slicno iskustvo... da ne ispadne da treba da doplakjan na skopskiov aerodrom pari za cekiranje, a ja nemam voopshto pobarano taa opcija.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.866
Поени од реакции
11.487
Zdravo,
Rezervirav karta od skopje za keln i keln skopje, no prv pat sega mi se pojavi deka "Nema opcija za prijavuvanje na internet na ovoj aerodorm " ... A dodeka za vrakajne ( Keln Skopje - si e normalno se ceka da se otvori on line cekiranjeto...)
Dali ima nekoj slicno iskustvo... da ne ispadne da treba da doplakjan na skopskiov aerodrom pari za cekiranje, a ja nemam voopshto pobarano taa opcija.
Прво, има тема за WizzAir, не е тешко да се најде.

Второ, и мене така ми стоеше на последниот лет кога летав од Скопје. На враќањето (исто од Германија) ми извади бординг карта. Претпоставувам има врска со системот кој е на нашиот аеродром. Како и да е, нема да имаш никаква фрка, уживај.
 
Член од
25 август 2017
Мислења
8
Поени од реакции
0
Прво, има тема за WizzAir, не е тешко да се најде.

Второ, и мене така ми стоеше на последниот лет кога летав од Скопје. На враќањето (исто од Германија) ми извади бординг карта. Претпоставувам има врска со системот кој е на нашиот аеродром. Како и да е, нема да имаш никаква фрка, уживај.
Ok fala... pretpostavuvam so shirfata od letot treba da odam na shalter na nashiov aerodrom i ke cekiraat tie bez nikakva nadoknada..
PS> Blagodaram za izvestuvanjeto deka ima tema za wizz air...
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.866
Поени од реакции
11.487
Ok fala... pretpostavuvam so shirfata od letot treba da odam na shalter na nashiov aerodrom i ke cekiraat tie bez nikakva nadoknada..
PS> Blagodaram za izvestuvanjeto deka ima tema za wizz air...
Прво, кога леташ?
Пошто само со пасош идеш да земеш бординг карта и евентуално да чекираш багаж.
Пошто последниот пат ја можев да напраам онлајн чек-ин ама не ми извади бординг карта. Ако имаш земено основна карта, чек-ин моеш да праиш најрано 24ч пред летот мислам.
 
Член од
25 август 2017
Мислења
8
Поени од реакции
0
Letam Vo oktomvri, No vo poleto za cekiranje na kartata si stoi Nema opcija za prijavuvnje na internet na ovoj aerodrom, a za nazad ( keln skopje ) si stoi vo poleto deka se ceka da se otvori poleto za online cekiranje ( za da mozam da vnesam pashosh i dr generalii za da mozam da si ja ispecatam kartata za nazad)[DOUBLEPOST=1534338281][/DOUBLEPOST]
Прво, кога леташ?
Пошто само со пасош идеш да земеш бординг карта и евентуално да чекираш багаж.
Пошто последниот пат ја можев да напраам онлајн чек-ин ама не ми извади бординг карта. Ако имаш земено основна карта, чек-ин моеш да праиш најрано 24ч пред летот мислам.
Ke odam so pasosh veruvam toa e toa
Fala za objasnuvanjeto
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.866
Поени од реакции
11.487
Letam Vo oktomvri, No vo poleto za cekiranje na kartata si stoi Nema opcija za prijavuvnje na internet na ovoj aerodrom, a za nazad ( keln skopje ) si stoi vo poleto deka se ceka da se otvori poleto za online cekiranje ( za da mozam da vnesam pashosh i dr generalii za da mozam da si ja ispecatam kartata za nazad)[DOUBLEPOST=1534338281][/DOUBLEPOST]
Ke odam so pasosh veruvam toa e toa
Fala za objasnuvanjeto
Провери ден пред летот дали ќе можеш да се чекираш онлајн.
 
Член од
25 август 2017
Мислења
8
Поени од реакции
0
Провери ден пред летот дали ќе можеш да се чекираш онлајн.
Fala najmnogu za informaciive:)
Ke proveram sekako ako ne mozam ke si ja cekiram samo povratnata ( od keln za skopje i ke si ja ispectam) a pojdovnata ke si ja zemam na shalter so pasosh):bravobe:
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
309
Поени од реакции
297
Дечкото побара мислење, јас си го кажав своето. Туку да одиме по ред:
Тебе изгледа ти завршиле работа блгарите од ClaimHelp.eu со помош на Google Translate, разбира се.
А бе, мочко еден!! Јас знам дека постои таква регулатива, туку зборам за следново:
Прво, тоа е НЕКОЈА „платформа“ која ете демек посредува меѓу патниците и авиопревозниците за надомест на штета. Барем, они така кажуваат. Е сега каде се регистрирани, каде и дали имаат канцеларија, на нивната страна во делот Контакт нема никакви информации.
Второ, и во случај да ете како што кажуваш се' е легално во врска со нивните услуги, иако сум сигурен дека не е, зошто да им плаќаш некоја провизија, кога надоместот се остварува на следниов начин:
https://faktor.mk/kakvi-prava-imate-vo-sluchaj-na-otkazan-let
Не ти треба некоја платформа, седни си сам и напиши си ја жалбата. Пред околу 1 година, имав поплака/жалба до ВизЕр за патник од Скопје до Германија и ја пратив преку е-маил до ТАВ Македонија, потоа тие копија од жалбата препратија до ВизЕр. И од ТАВ Македонија ми доставија одговор на жалбата од ВизЕр и нивен одговор како оператор со аеродромот. Стануваше збор за нивна грешка и истата беше исправена. Така што, многу убаво ја знам постапката за некој што живее во 1643 год., пичка ти материна! Или пак си многу прост, па не можиш еден ебан е-маил да си напишиш, па бараш помош од пријател. А и вака ПАМЕТЕН изгледа си купи авионска карта за 1 евро по повод роденденот на ВизЕр.
Kako prvo, kakva vrska ima nacionalnost na sopstvenicite na firmata? Ako sakas gi koristis nivnite uslugi, ako ne, vodi nacionalisticki bitki na drugo mesto, ili uste podobro, zemi i ti otvori takva firma. Ne znam od kade se bazira tvoeto mislenje deka e so pomos na Google Translate. I da, jas ne gi koristev ClaimHelp.eu tuku ClaimCompass.eu --> Site drugi firmi, rabotat na whitelabel licenca od ClaimCompass. ClaimCompass e startup firma so bugarka, kako entrepreneur koja dobi finansiski sredstva od US investitori. Mozes povekje da procitas za niv tuka:
https://www.claimcompass.eu/en/about/

Kako vtoro, da znaese deka postoi takva regulativa, nemase da tropas gluposti po forumov.

Kako treto, toa ne NEKOJA "platforma", tuku se legalni agencii, koi posreduvaat, sekako za nadomestok, zatoa sto neli, koj raboti besplatno? Zosto mora da imaat kancelarija? Pak zivees vo 1643 godina, kade za digitalni uslugi smetas deka treba da odis na salter kaj tetkicka so kafe od 100 grama za da ti zavrsi rabota. Please, stop it!!!

Cetvrto, se e legalno, no ne jas kako kazuvam tuku kako e vo realnosta. Svoeto mislenje ne go baziram na glupi i zaostanati razmisluvanja kako tebe, mocko! :)

I da, voopsto ne ti treba platforma. Ustvari, ti si potrosil 4 minuti da istrazis za sto stanuva zbor i mi velis, sedni napisi si ja zalbata. Kakva zalba, po gjavolite? Si ima onlajn forma od kade se potpolnuva request za compensation:
https://wizzair.com/en-gb/information-and-services/compliments-and-complaints/#/

Poveli i podnesi si sam. Nikoj ne te prinuduva da koristis uslugi na agencii, no pak ke ti kazam, namesto da prifatis drugo mislenje i kritika, napagjas bez argumenti. Toa e arogancija, posledna stepen na glupavost. Cestitki!

Ke ti kazam jas eden primer, Dec 2014, Basel -> Skopje, mi docni letot 7 casa. Letot docni poradi toa sto avionot od Paris -> Skopje ne uspea da poleta/sleta navreme, i normalno letot Skopje -> Bazel i Basel ->Skopje docnat. Ja iskoristiv sansata i podnesov compensation request do WizzAir, sam. Mi vratija posle 3 meseci, deka poradi nepredvideni uslovi, kako loso vreme, ne mi sleduva compensation. Nekolku meseci potoa, podnesov preku ClaimCompass, im odgovorija slicno. Razgovarav so direktorkata, Tatjana i mi rece deka ne se vo pravo, dali im davam soglasnost vo moe ime da me pretstavuvaat, zatoa sto ke podnesat tuzba do sud. Se soglasiv -- 1 godina potoa, dobiv obestetuvanje od 250 EUR + wizzair credit od 200 EUR kako izvinuvanje zatoa sto celata procedura se traela dolgo vreme.

Last but not least, ne si najpameten. Ako mislis deka mozes da si podneses sam, poveli, feel free! Fakt e deka 98% od patnicite ne ni bea svesni deka imaat pravo na nadomest a nikogas nemase nitu da doznaat da ne postoeja "blgarite".

Ciao!
 
G

Gjoksi

Гостин
Kako prvo, kakva vrska ima nacionalnost na sopstvenicite na firmata? Ako sakas gi koristis nivnite uslugi, ako ne, vodi nacionalisticki bitki na drugo mesto, ili uste podobro, zemi i ti otvori takva firma. Ne znam od kade se bazira tvoeto mislenje deka e so pomos na Google Translate. I da, jas ne gi koristev ClaimHelp.eu tuku ClaimCompass.eu --> Site drugi firmi, rabotat na whitelabel licenca od ClaimCompass. ClaimCompass e startup firma so bugarka, kako entrepreneur koja dobi finansiski sredstva od US investitori. Mozes povekje da procitas za niv tuka:
https://www.claimcompass.eu/en/about/

Kako vtoro, da znaese deka postoi takva regulativa, nemase da tropas gluposti po forumov.

Kako treto, toa ne NEKOJA "platforma", tuku se legalni agencii, koi posreduvaat, sekako za nadomestok, zatoa sto neli, koj raboti besplatno? Zosto mora da imaat kancelarija? Pak zivees vo 1643 godina, kade za digitalni uslugi smetas deka treba da odis na salter kaj tetkicka so kafe od 100 grama za da ti zavrsi rabota. Please, stop it!!!

Cetvrto, se e legalno, no ne jas kako kazuvam tuku kako e vo realnosta. Svoeto mislenje ne go baziram na glupi i zaostanati razmisluvanja kako tebe, mocko! :)

I da, voopsto ne ti treba platforma. Ustvari, ti si potrosil 4 minuti da istrazis za sto stanuva zbor i mi velis, sedni napisi si ja zalbata. Kakva zalba, po gjavolite? Si ima onlajn forma od kade se potpolnuva request za compensation:
https://wizzair.com/en-gb/information-and-services/compliments-and-complaints/#/

Poveli i podnesi si sam. Nikoj ne te prinuduva da koristis uslugi na agencii, no pak ke ti kazam, namesto da prifatis drugo mislenje i kritika, napagjas bez argumenti. Toa e arogancija, posledna stepen na glupavost. Cestitki!

Ke ti kazam jas eden primer, Dec 2014, Basel -> Skopje, mi docni letot 7 casa. Letot docni poradi toa sto avionot od Paris -> Skopje ne uspea da poleta/sleta navreme, i normalno letot Skopje -> Bazel i Basel ->Skopje docnat. Ja iskoristiv sansata i podnesov compensation request do WizzAir, sam. Mi vratija posle 3 meseci, deka poradi nepredvideni uslovi, kako loso vreme, ne mi sleduva compensation. Nekolku meseci potoa, podnesov preku ClaimCompass, im odgovorija slicno. Razgovarav so direktorkata, Tatjana i mi rece deka ne se vo pravo, dali im davam soglasnost vo moe ime da me pretstavuvaat, zatoa sto ke podnesat tuzba do sud. Se soglasiv -- 1 godina potoa, dobiv obestetuvanje od 250 EUR + wizzair credit od 200 EUR kako izvinuvanje zatoa sto celata procedura se traela dolgo vreme.

Last but not least, ne si najpameten. Ako mislis deka mozes da si podneses sam, poveli, feel free! Fakt e deka 98% od patnicite ne ni bea svesni deka imaat pravo na nadomest a nikogas nemase nitu da doznaat da ne postoeja "blgarite".

Ciao!
Па, ако убаво ја прочиташ нивната страна, ќе забележиш колку грешки има во текстовите. Оти користеле Google Translate, не од друго нешто. Ама верувам дека подобро знаеш Англиски оти си работел, односно ќе работиш на брод и Блгарски, оти си во процедура за нивен пасош, па мораш обаче се' да знаеш за нивниот јазик, отколку македонски јазик.
Па нешто после ми кажуваш за што е тоа ароганција, па дека не сум најпаметен итн. Верувам дека си попаметен од мене, штом на 23 години возраст водиш фирма со 2ца вработени и им делиш плата од по 500 евра.
Пцовки можам да прифатам, ама сељачки е да вметнуваш англиски зборови во текст на македонски, или како ти велат тебе - блгарски, оти овој првиот нели не постои. Ако си клинец од ИТ секторот, не значи дека сите други живееме во камено доба, па чекаме да завршиме работа на шалтер со 200 гр. Франк кафе. Ако си толку паметен, сам ќе си завршил работа,а не одма си кренал тел. на Татјана. И избегнувај го тоа „по ѓаволите“, малку глупо е, или пак ако сакаш да бидеш cool, напиши барем God Damnit или God Damn It. Чао! :D :D
Муабетов можиме да го продолжиме и на Англиски ако сакаш, секој јазик освен бугарски. Feel free, a**hole! :D
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
309
Поени од реакции
297
Па, ако убаво ја прочиташ нивната страна, ќе забележиш колку грешки има во текстовите. Оти користеле Google Translate, не од друго нешто. Ама верувам дека подобро знаеш Англиски оти си работел, односно ќе работиш на брод и Блгарски, оти си во процедура за нивен пасош, па мораш обаче се' да знаеш за нивниот јазик, отколку македонски јазик.
Па нешто после ми кажуваш за што е тоа ароганција, па дека не сум најпаметен итн. Верувам дека си попаметен од мене, штом на 23 години возраст водиш фирма со 2ца вработени и им делиш плата од по 500 евра.
Пцовки можам да прифатам, ама сељачки е да вметнуваш англиски зборови во текст на македонски, или како ти велат тебе - блгарски, оти овој првиот нели не постои. Ако си клинец од ИТ секторот, не значи дека сите други живееме во камено доба, па чекаме да завршиме работа на шалтер со 200 гр. Франк кафе. Ако си толку паметен, сам ќе си завршил работа,а не одма си кренал тел. на Татјана. И избегнувај го тоа „по ѓаволите“, малку глупо е, или пак ако сакаш да бидеш cool, напиши барем God Damnit или God Damn It. Чао! :D :D
Муабетов можиме да го продолжиме и на Англиски ако сакаш, секој јазик освен бугарски. Feel free, a**hole! :D
Voopsto ne me interesira dali imaat gramaticni greski ili ne -- vo nitu eden moment ne mi trebaa za sudski preveduvac, taka da, koga ke imam potreba od preveduvac, ke angaziram firma koja e specijalizirana za prevodi. Na sekogo moze da mu se slucat greski, jas od licno iskustvo zboruvam za profesionalnosta na gorespomenatata firma, ti ni sam ne znaes sto zboruvas.

Vtoro, Angliski znam zatoa sto sum ucel i sum pismen. Ne sum rabotel na brod nitu ke rabotam. Bugarski jazik zboruvam tecno, ziveev 5 godini vo Bugarija. Za da zemes pasos, ne e potrebno da go znaes jazikot. Pak vleguvas vo diskusija so glupi argumenti. Toa sto si upotrebil "obace", ne te pravi kul sinko!

Treto, tocno taka. Vekje ne e firma so 2ca vraboteni i platite ne se 500 evra. Vekje ima vraboteni od 3 drzavi. Nemam namera da si meram kur so nekoj si "Gjoksi" koj ne znae da Google 3 minuti pred da iznese mislenje na Google, a so toa da siri nevistini.

Cetvrto, zosto e seljacki? Seljacki e da upotrebis "obace" kako provokacija. Ustvari ne znam od kade mislis deka ke me provociras so toa? Da se izrazis so frazi na angliski, koi bi izgubile smisla ako se prevedat e OK.

Peto, klinec ili dedo, tebe ic kur da ne ti cue. Od IT sektor ili od avtomehanicarska radnja, pak ic kur da ne ti cue. Treba da se naucis da pocituvas mislenje na poinformiran sogovornik. Do togas ke skapuvas. Ke razberes ednas vo zivotot.

Sesto, toa e toa zosto nema nikogas ovaa drzava da odi napred. Mislis deka sam mozes da napravis i popravis se. Mislis li deka imam nekolku casa da se zanimavam so toa? Potpisot na ClaimCompass mi odzema 5 minuti. Cas za moite uslugi naplakjam 80-120$ vo zavisnost od proektot. Zosto mislis deka imam vreme za gubenje za 250 EUR?

Last but not least, ne probuvam da sum "cool". Po gjavolite, e makedonska fraza. Sega me opomena da ne koristam stranski frazi, neli?

I da, sekoja cest sto odvoi nekolku minuti da mi gi procitas prethodnite postovi. Seto toa dokaza deka vredese trudot da ti ukazam da potrosis nekolku minuti vo razmisluvanje i citanje pred da tropas zeleni na forumov.

Ciao!
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.955
Поени од реакции
35.488
На бординг картата шо ја даваат на аеродром ли го пишува терминалот на кој ќе слета авионот или? Неможам да најдам информации и на нет, само пишува дестинација ништо друго.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
Никаде немам видено да пишува на кој терминал слетуваш, на кој полетуваш можеби ќе го најдеш кога букираш карта или нешто слично ама јавно никаде не сум видел да е достапно каде слетуваш (просто еднаш летав од софија и отидов на аеродром за да ми кажат дека сум на грешен терминал па требаше да фатам автобус до другиот терминал, збориме за полетување а не па за слетување)
 
Член од
28 март 2007
Мислења
207
Поени од реакции
100
што се случува со цениве на Wizz? шекнаа малку, дојдоа до 300 евра во еден правец.. за тие пари повратен билет се купува со други компании
 

Kajgana Shop

На врв Bottom