Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
Не е точно, беше 350 ДЕН за тие што користат Кабелски Интернет од Телекабел, а 450 за тие што не користат. Сега на последната сметка гледам цена 450 ДЕН. Незнам дали има тоа врска што се префрлив на Оптика, треба да ги проневерам минатите сметки, мислам дека до минатиот месец ми беше 350 ДЕН ТВ. Овие од Телекабел по тенка линија се движат. Никаква комуникација/известување, ни во сметка ни на сајт, за ваквите промени. Башка за формирање на цените на пакети, генерално, најверојатно фрлаат коцки или некој друг рандом принцип имаат изградено вон секоја логика.


Sent from my iPhone using Tapatalk
сосема не точно,
имаше известување на писмено уште со сметката од 4 или 5 месец дека ќе има покачување на претплатата,
не дека мене ми се плаќа повеќе но реалноста е таа најавија некој месец порано.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.194
Поени од реакции
3.577
сосема не точно,
имаше известување на писмено уште со сметката од 4 или 5 месец дека ќе има покачување на претплатата,
не дека мене ми се плаќа повеќе но реалноста е таа најавија некој месец порано.
kako be nema soopstenie ...... ima soopstenie ama nema koj dago procita ....... a inaku cenata na ktv nee pokacena samo na TK, pokacena e ina drugi lokalni kds,niz mk
http://telekabel.com.mk/index.php/mk/телекабел/соопштенија/285-промена-на-цена-за-ктв-услуга
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Јас капа им симнувам на Телекабел колку брзо местат оптика и колку се заангажирани. Тие што ме знаат од порано знаат колку бев критички настроен кон нив ама дефинитивно го имаат сменето пристапот. Јас имам само пофални зборови за оптиката. За кабловскиот незнам како е ама го мразев
Брзо? Мора да се зезаш.
Јас веќе 20-тина дена ги чекам да ми кажат дали има техничка можност за оптика.
Крајно се неодговрни.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.419
сосема не точно,
имаше известување на писмено уште со сметката од 4 или 5 месец дека ќе има покачување на претплатата,
не дека мене ми се плаќа повеќе но реалноста е таа најавија некој месец порано.
Мене такво нешто не ми стигна. Известување немаше, ни на сајтот барем.
Не ми стигаат ни сметки, ама ај, порано ги делеа во комшии, сега ни тоа.

PS - изгледа имало на сајтот:
http://telekabel.com.mk/index.php/mk/телекабел/соопштенија/285-промена-на-цена-за-ктв-услуга

Но сепак, интернет пакетите не им се апдејтувани.

Во секој случај, кабелска не користам веќе со години и доста им плаќав.
Не планирам и понатаму пасивно да им ја финансирам инвестицијата во оптика, сакам и јас да користам нешто.
Ќе побарам да ми стават оптика, ако е изводливо, пошто кај мене знам ќе биде зезнато.
Ако не - ќе барам друго решение, нешто ќе биде.
 
Последно уредено:

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Дечки, од Охрид сум и Телекабел е единствениот оператор кој ми нуди оптички интернет. Иначе моментално имам договор Магента 1 од Телеком, но после не знам колку дискусии со нив добив заклучок дека нема шанси, барем во наредниве неколку години да биде инсталирана оптика до мојот дом по регуларен пат (подземно).
Од Телекабел ни нудат приклучок во вредност од 100 евра еднократен надоместок што за две куќи би ни дошло по 50 евра, не се проблем парите доколку си ја добиваме услугата како што пишува во пакетите бидејќи како што разбрав планираат да пуштат инсталација со кабли преку бандери.
Гледам имаат пакет 40 mbps down/up оптика, дали има некој што го користи истиот и може даде повратна информација дали интернетот е стабилен, брз како што се очекува и сите тие работи.
Исто така ме интересира доколку има корисници на дигитална телевизија, дали се задоволни, дали има опции како на MaxTV снимање, премотување итн. :)
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
9
Поени од реакции
0
Во Скопје во зградата во која живеам, кога се јавив тогаш ја наместија цела инсталација за оптика. Така да бев прв а и можеби сеуште сум единствен таму, но сепак бидејќи е зграда очигледно Телекабел решил да си ја поднесе инвестицијата и ми наплатија регуларни еднократни трошоци од 1500 ден за инсталација. Е сега што се однесува до квалитетот, врската е малце нестабилна и има падови нешто повеќе отколку кога бев на кабел-коаксијалец. Брзините се во просек околу 37/48 download/upload. Плус во СК во голем дел од населби брзината за основниот кабелски интернет ја покачија на 30/1 така да ако не ти треба upload, не сум сигурен дека во моментов се исплати да плаќаш 500 ден плус за оптика.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Дечки, од Охрид сум и Телекабел е единствениот оператор кој ми нуди оптички интернет. Иначе моментално имам договор Магента 1 од Телеком, но после не знам колку дискусии со нив добив заклучок дека нема шанси, барем во наредниве неколку години да биде инсталирана оптика до мојот дом по регуларен пат (подземно).
Од Телекабел ни нудат приклучок во вредност од 100 евра еднократен надоместок што за две куќи би ни дошло по 50 евра, не се проблем парите доколку си ја добиваме услугата како што пишува во пакетите бидејќи како што разбрав планираат да пуштат инсталација со кабли преку бандери.
Гледам имаат пакет 40 mbps down/up оптика, дали има некој што го користи истиот и може даде повратна информација дали интернетот е стабилен, брз како што се очекува и сите тие работи.
Исто така ме интересира доколку има корисници на дигитална телевизија, дали се задоволни, дали има опции како на MaxTV снимање, премотување итн. :)
Јас имам оптички интернет, живеам во Центар во Скопје. Интернетот е стабилен и брз (40/40), знае да има прекин, иако ретко се случува. За монтажа се плаќа 1000 денари, меѓутоа ако треба специјално за до тебе да се донесе тогаш ако можеш да ја поднесеш смееткат од 50 евра тоа е тоа.

За телевизијата немам многу искуство, бидејќи не ја користам, ама генерално е дека на Макс ТВ имаш повеќе опции за видеотека, снимање, премотување, повеќе филмски канали и повеќе спортски канали. На Телекабел немаш видеотека, немаш премотување, имаш Еуроспорт, немаш Арена.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.018
Поени од реакции
1.278
Дечки, од Охрид сум и Телекабел е единствениот оператор кој ми нуди оптички интернет. Иначе моментално имам договор Магента 1 од Телеком, но после не знам колку дискусии со нив добив заклучок дека нема шанси, барем во наредниве неколку години да биде инсталирана оптика до мојот дом по регуларен пат (подземно).
Од Телекабел ни нудат приклучок во вредност од 100 евра еднократен надоместок што за две куќи би ни дошло по 50 евра, не се проблем парите доколку си ја добиваме услугата како што пишува во пакетите бидејќи како што разбрав планираат да пуштат инсталација со кабли преку бандери.
Гледам имаат пакет 40 mbps down/up оптика, дали има некој што го користи истиот и може даде повратна информација дали интернетот е стабилен, брз како што се очекува и сите тие работи.
Исто така ме интересира доколку има корисници на дигитална телевизија, дали се задоволни, дали има опции како на MaxTV снимање, премотување итн. :)
Имаш пакет и 20/20 за 600 денари или 40/40 за 1000 денари. За тие пари и без обврзувачки договор мислам дека неможеш подобар интернет да најдеш. Јас бев долги години на корисник на кабловски интернет и искрено беше катастрофа. Некои го фалат, јас имав многу лошо искуство. Кај кабловскиот е особено приметно колку повеќе луѓе има на твоја бандера закачено толку поспор е кај сите. Кај оптиката е друга приказна. Јас општо имам многу позитивно мислење за оптиката и сега за сега не би ја менувал. Да се наплаќа таа приклучна такса али па не си обврзан. До сега еднаш само ми паднал интернетот и немав 4 саати али тоа беше бидејќи подолу на улицата кај мене се копаше и нормално кабелот прецвикан. Јас не сум осетил други сецкања или слично.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.194
Поени од реакции
3.577
Tk, se pofali deka ja pokacile brzinata na osnovniot paket za net od 15 na 30mbps,
daj nekoj neka pusti speed test ;sabajle,rucek i na vecer da vidime realno kolku e brzinata......
inaku nee fer vaka sprema korisnicite na optika 20/20 =600den, vamu 30/1 mbps =500den,
ili optikata neka bide i taa 30 ili neka bide 500den, pa koj saka neka bira....
 

Attachments

Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Tk, se pofali deka ja pokacile brzinata na osnovniot paket za net od 15 na 30mbps,
daj nekoj neka pusti speed test ;sabajle,rucek i na vecer da vidime realno kolku e brzinata......
inaku nee fer vaka sprema korisnicite na optika 20/20 =600den, vamu 30/1 mbps =500den,
ili optikata neka bide i taa 30 ili neka bide 500den, pa koj saka neka bira....
поголем аплоад е многу поважен неголи даунлоад. оди качи видео на јутјуб, фејсбук со 1 мегабит.
од телефон побрзо ќе оде неголи од кабелски интернет со 1 мегабит.
 
Член од
16 мај 2016
Мислења
428
Поени од реакции
582
Tk, se pofali deka ja pokacile brzinata na osnovniot paket za net od 15 na 30mbps,
daj nekoj neka pusti speed test ;sabajle,rucek i na vecer da vidime realno kolku e brzinata......
inaku nee fer vaka sprema korisnicite na optika 20/20 =600den, vamu 30/1 mbps =500den,
ili optikata neka bide i taa 30 ili neka bide 500den, pa koj saka neka bira....
Неможеш само кабловски интернет да ставиш, мораш и телевизија. На крај на денот, поскапо ке те фати од оптичкиот интернет.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Неможеш само кабловски интернет да ставиш, мораш и телевизија. На крај на денот, поскапо ке те фати од оптичкиот интернет.
е тоа е плус. и така каналите се сите безврска. вака интернет само и iptv.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
поголем аплоад е многу поважен неголи даунлоад. оди качи видео на јутјуб, фејсбук со 1 мегабит.
од телефон побрзо ќе оде неголи од кабелски интернет со 1 мегабит.
Pljus toa so 1Mb upload koa e iskoristen celio se blokira i downlodiranjeto. Posto stalno uploadiram znam deka e taka.
 
Член од
5 октомври 2011
Мислења
13
Поени од реакции
5
Zdravo
Korisnicite na optchki internet,ke moze da napishat koj modem/router go instalira telekabel?
Blagodaram
 

Kajgana Shop

На врв Bottom