Аудио Опрема: Засилувачи, Ресивери, Тунери, Звучници...

Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Препорака за сервисер на аудио опрема од Скопје - појачало и звучници?
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
вака имам едно прашање, читав и тука на темава и настрана и што разбрав разбрав ама не доразбрав до крај па да си прашам дали на авто радио со овие карактеристики

може да ги поврзам овие звучници


без да изгори радиото за звучниците многу не се секирам.
однапред фала
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
вака имам едно прашање, читав и тука на темава и настрана и што разбрав разбрав ама не доразбрав до крај па да си прашам дали на авто радио со овие карактеристики

може да ги поврзам овие звучници


без да изгори радиото за звучниците многу не се секирам.
однапред фала
може бе оти да не . 8 ома се звучниците, нема проблем за радиото.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
фала ти :) , моќноста ми беше проблем бидејќи се многу послаби звучниците од радиото
За да немаш проблеми...најдобро е звучниците да се барем 2:1 во однос на појачалото, а ако не ќе си го пушташ појачалото до онаа граница за која мислиш дека е адекватна на звучниците. Значи никако од половина нагоре
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
фала ти :) , моќноста ми беше проблем бидејќи се многу послаби звучниците од радиото
радиото дава 17 вати на 4 ома, на 8 ома дава помалку, најверојатно 12-14 вати. звучниците се 12 вати така да ок е и до крај да пуште.
 
Член од
21 мај 2016
Мислења
100
Поени од реакции
146
Здраво нов сум на темава и не се разбирам многу, сакам да купам систем домашен за музика и на тв да го поврзам ми го предложија овој само незнам дали е добар или не ако има некој по искусен во тие работи да ми објасни добро лошо и така :)
http://www.lg.com/uk/speakers-sound-systems/lg-CJ87

Фала многу...
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Здраво нов сум на темава и не се разбирам многу, сакам да купам систем домашен за музика и на тв да го поврзам ми го предложија овој само незнам дали е добар или не ако има некој по искусен во тие работи да ми објасни добро лошо и така
http://www.lg.com/uk/speakers-sound-systems/lg-CJ87

Фала многу...
Јас би бирал саудбар тамам да се поврзуваш со ТВ-то и имаш опции и со УСБ приклучок одделно од ТВ-то и да си слушаш какви омилена музика и згора на тоа го има и сараунд ефект со ТВ-то филмови и прпорачливо е 5.1 звучки СОНИ и чини околу 14.000 денари подобро здравје


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
 
Член од
26 декември 2017
Мислења
4
Поени од реакции
0
Дали може да ми дадете број ако знаете некој што изнајмува аудио опрема односно звучници и појачало за мали настани како журка за нова година конкретно?
 
Член од
15 август 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Можи помош?
Имам Харман Кардон HK 680 и Jamo E7 Subwoofer. Го поврзав вуферот на амп (нема излез за суб па го ставив на pre out).Звукот е слаб. Кога го ставив на Tape out згрми. Проблем е што морам да го појачувам директно преку вуфер а на преку појачало. Еве и слики од задните плочи. 1 рца х 1 рца(појачало вика дека е моно). Помош??? ☺

https://www.fein-hifi.de/images/product_images/original_images/hk680spurg

http://78.img.avito.st/640x480/2197779578.jpg

Благодарам ☺
 
Член од
3 март 2010
Мислења
633
Поени од реакции
359
препорака за звучници за лцд телевизор, нешто поефтино ама добар и моќен звук да вади, можи 2.0, 2.1 или еден звучник
Имам 5.1 сараунд ама бош фирма е и лош звук вади
бај де веј телевизорот нема стандарден аудио излез туку е инфраред порт па користам инфра кабел со конвертер, па не знам дали на тоа ќе се губи јачина и квалитет на звук
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
препорака за звучници за лцд телевизор, нешто поефтино ама добар и моќен звук да вади, можи 2.0, 2.1 или еден звучник
Имам 5.1 сараунд ама бош фирма е и лош звук вади
бај де веј телевизорот нема стандарден аудио излез туку е инфраред порт па користам инфра кабел со конвертер, па не знам дали на тоа ќе се губи јачина и квалитет на звук
не е инфраред туку оптички аудио. колку е тоа поефтино?
некои активни „компјутерски“ звучници можеби би ти влегле во буџет
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Појма немам од ваква опрема па ако може некој совет да ми даде. Philips spa 5300 (звучници) или LG SJ2 (саундбар) е подобар избор за поврзување на компјутер? За саундбар-от немам ама баш никакви знаења, ни предности ни недостатоци. Дали воопшто е добра идеја да се врзува на компјутер (и дали е воопшто можно)? Или друга идеја за озвучување....?
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
77
Поени од реакции
210
Малку да ја размрдаме темава.
За слушање музика и гледање филмчиња веќе две години користам ЈАМО HCS 626 спарени со Денон AVR-X540BT и ТВ Сони KDL-43W805C

Не е нешто кој знае колку екстремно но е задоволително за по дома. DSC_0130.JPG DSC_0135.JPG DSC_0153.JPG DSC_0139.JPG DSC_0140.JPG DSC_0141.JPG
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
За да немаш проблеми...најдобро е звучниците да се барем 2:1 во однос на појачалото, а ако не ќе си го пушташ појачалото до онаа граница за која мислиш дека е адекватна на звучниците. Значи никако од половина нагоре
Да; препораката за појаки звучници во однос на засулувачот е чисто превентивна, за да не липсаат звучниците ако засилувачот е начелно појак од нив па оттаму доаѓа и препораката за купување појаки звучници а послаб засуливач, како и пуштање на засилувачот на не повеќе од 50% од неговата сила, оти после таа граница, засулувачот влегува во „клипинг„ односно пропорционално/прогресивно засилување, без контрола, од што звучниците лесно прегоруваат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom