Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Чудно што никаде нема некој да сподели искуство, осеќам е превара како и останатите клиники на балканот кои привлекуваат поради ниската цена и после 9 месеци нема никакви резултати.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Чудно што никаде нема некој да сподели искуство, осеќам е превара како и останатите клиники на балканот кои привлекуваат поради ниската цена и после 9 месеци нема никакви резултати.
Зошто мислиш така? Конкретно ме интересира, бидејќи во Истамбул имам роднина, секој втор човек шетал со завои на глава, демек масовно Азијците прават со години трансплантации... таму цената е уште побагатела, ми рекоа дека од 1000 до 1500 може да поминам... Ако еве и таму за толку ефтино немале резултат, немало ваљда да е толку масовно на цело село..... Од друга страна и мене ми е шубе што овде во Скопска Систина неможе да се најде лесно луѓе со искуство со ваков зафат, а д-р Андреј Петров ми вели 6 години веќе го работиме ова тука..... од септември ми рече дека пак почнуваат да ја прават оваа операција, до Август имам време да размислам уште, не ми е толку хендикеп ова, не ми е голем проблем за самодоверба и слично, но цената ме привлекува, и ако може толку ефтино да повратам коса... зошто не.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Зошто мислиш така? Конкретно ме интересира, бидејќи во Истамбул имам роднина, секој втор човек шетал со завои на глава, демек масовно Азијците прават со години трансплантации... таму цената е уште побагатела, ми рекоа дека од 1000 до 1500 може да поминам... Ако еве и таму за толку ефтино немале резултат, немало ваљда да е толку масовно на цело село..... Од друга страна и мене ми е шубе што овде во Скопска Систина неможе да се најде лесно луѓе со искуство со ваков зафат, а д-р Андреј Петров ми вели 6 години веќе го работиме ова тука..... од септември ми рече дека пак почнуваат да ја прават оваа операција, до Август имам време да размислам уште, не ми е толку хендикеп ова, не ми е голем проблем за самодоверба и слично, но цената ме привлекува, и ако може толку ефтино да повратам коса... зошто не.
Ептен мала сума која привлекува, а нема никакви искуства за овие 6 години. Па за тоа време ќе се најдеа 2-3 кои анонимно ќе споделеа било какво искуство.

Не само во Турција и во Србија има еден куп клиники, ама колку е успешно. А по тоа што имам читано повеќето се незадоволни, докторите после тоа се кријат не одговраат на мејл/телефон, а други бараат нови клиники за втора операција.

Пробај па еве ти сподели искуство со Систина.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509
Имам читано дека немало "оригинален" миноксидил кај нас, колку е ова точно? Ако не е точно, колку чини и од каде можам да го најдам тука?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Еве едно видео од трансплантација на коса, прилично детално е објаснета и самата процедура и искуството на дечкото што му е направена процедурата
 
Член од
19 ноември 2015
Мислења
87
Поени од реакции
86
Gerovital Tratament Expert tratament anticadere par.JPG Gerovital шампон и серум (лосион) против опаѓање на коса, после два месеца употреба косата не ми паѓа а немам ни првут. Ги има во аптеките на зегин. Па да споделам. :)
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.578
Поени од реакции
34.762
Прегледај го приврзокот 194560 Gerovital шампон и серум (лосион) против опаѓање на коса, после два месеца употреба косата не ми паѓа а немам ни првут. Ги има во аптеките на зегин. Па да споделам. :)
...а да ги превртеше од другата страна па да сликнеше, да ја видиме содржината на истиве ? :)
 
Член од
19 ноември 2015
Мислења
87
Поени од реакции
86
Ако се разбираш во тие работи еве :)

IMG_20180727_195636.jpg серум IMG_20180727_200024.jpg шампон IMG_20180727_200142.jpg декларација на шампонот

А балзамот не го користам, првата слика е од нет. :)
 
Последно уредено:
Член од
6 ноември 2017
Мислења
84
Поени од реакции
26
Ништо батулиња.. Доколку е генски само помирете се со фактот и тоа е тоа. Не фрлајте пари и не трошете време на глупи работи. Крај краева не е се во косата до паметот е :) (или парите ако сакате да шетате спонзоруши)
 
Член од
20 декември 2013
Мислења
201
Поени од реакции
108
Има ли некој искуство со Пилфуд 5%?
 
Член од
22 јануари 2009
Мислења
257
Поени од реакции
200
Приметувам дека почна да ми паѓа косата. Дали и каде можам да проверам дали е генетски или има друга причина?
 
Член од
19 ноември 2015
Мислења
87
Поени од реакции
86
Приметувам дека почна да ми паѓа косата. Дали и каде можам да проверам дали е генетски или има друга причина?
Ако си од Скопје појди во Дермика или Дерма Медика и таму ќе ти кажат. Јас многу одамна бев во Дермика и тој лекарот ми ја спаси косата :) Само што мојот проблем тогаш не беше толку поврзан со генетско опаѓање туку нешто како болест настинка на скалпот од премногу топење со вода и гелови, со месеци и години наназад. Ми препиша еден раствор со алкохол, тинктура капсици, резорцин, рицинус и уште нешто беше, во комбинација со синодерм гел. Сега тој растворот се прави во една аптека во Скопје, спроти универзална сала. А го има и во Еурофарм аптеки, но не во сите туку во онаа кај Буњаковец, се вика Ревитин, од Фитофарм. Но прво подобро види со стручни лица, бидејќи ова што е добро за еден, може да не е толку добро за друг. :)

Има ли некој искуство со Пилфуд 5%?
Имам, лошо, од неколку месеци користење, никаков позитивен резултат, уште плус бев ко поспан тие месеци бидејќи имам низок притисок, а Пилфудот уште повеќе го спушта. Кога престанав да го користам ми олесни на душата. :)

Ништо батулиња.. Доколку е генски само помирете се со фактот и тоа е тоа. Не фрлајте пари и не трошете време на глупи работи. Крај краева не е се во косата до паметот е :) (или парите ако сакате да шетате спонзоруши)
На некои физичкиот изглед им е единствен адут. :)
 
Член од
26 август 2018
Мислења
2
Поени од реакции
1
Може ли некој да ми каже или пушти линк од каде го набавув rogaine пошто пробав од амазон но не испорачуваат во Македонија.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Ништо батулиња.. Доколку е генски само помирете се со фактот и тоа е тоа. Не фрлајте пари и не трошете време на глупи работи. Крај краева не е се во косата до паметот е :) (или парите ако сакате да шетате спонзоруши)
како да знам дали е генетски или не?[DOUBLEPOST=1535840496][/DOUBLEPOST]
Ако си од Скопје појди во Дермика или Дерма Медика и таму ќе ти кажат. Јас многу одамна бев во Дермика и тој лекарот ми ја спаси косата :) Само што мојот проблем тогаш не беше толку поврзан со генетско опаѓање туку нешто како болест настинка на скалпот од премногу топење со вода и гелови, со месеци и години наназад. Ми препиша еден раствор со алкохол, тинктура капсици, резорцин, рицинус и уште нешто беше, во комбинација со синодерм гел. Сега тој растворот се прави во една аптека во Скопје, спроти универзална сала. А го има и во Еурофарм аптеки, но не во сите туку во онаа кај Буњаковец, се вика Ревитин, од Фитофарм. Но прво подобро види со стручни лица, бидејќи ова што е добро за еден, може да не е толку добро за друг. :)



Имам, лошо, од неколку месеци користење, никаков позитивен резултат, уште плус бев ко поспан тие месеци бидејќи имам низок притисок, а Пилфудот уште повеќе го спушта. Кога престанав да го користам ми олесни на душата. :)



На некои физичкиот изглед им е единствен адут. :)
Дали е скап прегледот во Дерма медика, колку те чинеше?
 
Член од
19 ноември 2015
Мислења
87
Поени од реакции
86
како да знам дали е генетски или не?[DOUBLEPOST=1535840496][/DOUBLEPOST]
Дали е скап прегледот во Дерма медика, колку те чинеше?
За косата бев во Дермика и тоа беше уште 20. век, не се сеќавам точно, но до 500 денари да беше прегледот.
А во Дерма Медика последен пат бев пред 10 години но не за коса туку за лузни. 500 денари беше основен преглед. И сега не би требало да е поскап или евентуално не многу поскап прегледот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom