Прашања и одговори

Член од
4 март 2017
Мислења
58
Поени од реакции
28
Дали знаете колку чинат едногодишните постдипломски студии на Економски факултет, УКИМ - упис, испити, семинарски и се' што е потребно, изработка, лекторирање и одбрана на трудот.

Како се полагаат испитите, усно или писмено - оптички, како на додипломски или можеби со раскажување?

Колку е обемен материјалот и дали за полагање задолжително е учење и на дополнителна литература?

И уште нешто, затоа што поодамна имам дипломирано, дали знаете во кои земји се признаени дипломите од Економски, прв и втор циклус студии?
Друже во Еквадор не се признати Кили така кажа :) Мислам дека УКИМ а и сите државни не се признати нигде...
 
Член од
2 март 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
[COLOR=rgba(0, 0, 0, 0.87)]Здраво,
имам 16 години и сум прва година средно. Уште како мала си имам поставено некои цели за кои се потребни пари, а не сакам на моите да им создавам дополнителни терети. Од шесто одделение па се до крај на деветто секоја година активно сум учествувала на натпревари по математика, биологија, хемија, информатика, македонски и англиски. Имам и дипломи и пофалници од општински, регионални, државни и меѓународни натпревари за секој од горенаведените предмети кои можат да се прикажат како доказ. Секоја година сум била ученик на годината во моето училиште, па еве барам некој начин да ми се отплати тој труд кој сум го вложила. Со оваа работа имам искуство од една година со деца на комшии и пријатели и секогаш и јас и детето сме имале позитивен "feedback" и сега барам еден вид на проширување. Дали познавате некои ученици од основно образование на кои им треба помош во:

  • математика (1во-9то одделение)
  • биологија (6то-9то одделение)
  • хемија (8мо-9то одделение)
  • информатика (часови за Microsoft Office - Word, Excel, Powerpoint)
  • македонски (помош со материјалот како и со подготовка за писмени)
  • англиски (1во-9то одделение - со положен FC испит)
За секој час би носела дополнителни збирки кои ми останале после спремање за натпревари и слично.
Поради возраста не можам да барам голема цена па би почнала со околу 200/250 денари од 1 час, но верувам дека поради блискоста во години пристапот кој би го имала би бил прифатен од страна на ученикот.
Познавате некој на кој му треба помош? Пишете ми за повеќе информации. Фала ви.[/COLOR]
 
Член од
4 април 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo na site sakam da ve prasam za sredno se mislam pomegu gornata i ekonomsko nemozam da se odlucam gornata barat poke za ucenje a ekonomsko poke matematika ima a ne mi odi tolku ve molam kazete nekoe mislenje fala pozz
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Како брзо да се совладаат повеќе испити кои се блиску со датумите ?
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Како брзо да се совладаат повеќе испити кои се блиску со датумите ?
Си пушташ серија и гледаш цела сезона.
Шала на страна зависи како можеш да учиш, јас паралелно по 2 предмети учам ако не можеш така одели ги еден ден учи еден предмет, после друг и така или ако не мора не ги полагај сите сега на испит, нешто сега нешто казнена..
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.053
Поени од реакции
17.739
Здраво може некој да сподели ако има искуство од практична работа во Народна банка? Дали вреди да се оди или така е само формално?

Исто никаде не видов информација, дали се плаќа нешто надоместок...

Може и во порака.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Здраво може некој да сподели ако има искуство од практична работа во Народна банка? Дали вреди да се оди или така е само формално?

Исто никаде не видов информација, дали се плаќа нешто надоместок...

Може и во порака.
Од тоа што ми имаат кажувано праксата не е платена како во другите банки и ЕВН и во Народна банка не ти даваат да работиш.
Но и тоа дремење таму ти е некакво искуство, нели секој не може да влезе и да види што се работи.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.053
Поени од реакции
17.739
Здраво може некој да сподели ако има искуство од практична работа во Народна банка? Дали вреди да се оди или така е само формално?

Исто никаде не видов информација, дали се плаќа нешто надоместок...

Може и во порака.
Некој друг, со сопствено искуство ако има?
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
232
Поени од реакции
109
Некој шо студира на Географија да ме упати како стојат работите. Сакам да прашам тешко/лесно е пошто е на ПМФ а мене слабо ми оди математикава.
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Zosto zabranija na benzinskite da se polnat plinski boci za domakinstvo?
 
Член од
20 декември 2017
Мислења
376
Поени од реакции
202
Како иде запишување преко тоа IKnow системот и кај можам да ги најдам тие што треба да ги копирам?
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
25
Поени од реакции
3
Здраво, има ли некој од овде што студира или има студирано сметководство и ревизија/финансиски менаџмент ?
 
Член од
15 август 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
Како иде запишување преко тоа IKnow системот и кај можам да ги најдам тие што треба да ги копирам?
Едноставно е, си правиш акаунт и имаш чекори кај што треба да потполнуваш податоци, лични, оцени од свидетелства, матура, избор на факултет итн. На последниот чекор ти се тие фајловите, некој си изјави што треба да ги симниш и ископираш.

Иначе јас имам др проблем, последниот фајл не ми го отвара и неможам да го симнам, ми кажува нешто privacy error. Само за тој, другите ми се симнати сите, ако знае некој нека ми каже што е проблемот.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom