Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Што е разликата од фабрички 1,6tdci 90коња и фабрички 1,6tdci 110коња? Моториве ги има во Форд. Поголема е турбината или?
Motorot e ist, turbinata e ista, mozebi diznite se razlikuvaat samo vo elektronikata tolku da ne moze od eden na drug da se stavaat. Razlikata e uglavnom vo mapiranjeto na ecuto.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Што е разликата од фабрички 1,6tdci 90коња и фабрички 1,6tdci 110коња? Моториве ги има во Форд. Поголема е турбината или?
друга турбина, обично тоа и е разликата за повеќе коња
поголем интеркулер а и различни се и други делови
110 коња има и dpf
https://talkford.com/community/topic/205437-difference-between-the-90-and-110bhp/
https://www.fordclubserbia.org/forum/viewtopic.php?t=17270
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.230
Поени од реакции
7.039
Пежо 206 1.4 хди 2004, ми закачуваше по малку кумплугот при притискање и еден ден падна долу и неќеше да влегува мењачот во брзина на запален мотор.

- носење на сервиз ја сменија ламела, потисна плоча, друклагер, уње за мењач и семеринзи

после едена недела пак се залепи скроз кумплугот па повторно на сервиз и се смени и сајлата на кумплугот.

После недела дена пак закачува кумплугот при притискање.

Совет?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.364
Пежо 206 1.4 хди 2004, ми закачуваше по малку кумплугот при притискање и еден ден падна долу и неќеше да влегува мењачот во брзина на запален мотор.

- носење на сервиз ја сменија ламела, потисна плоча, друклагер, уње за мењач и семеринзи

после едена недела пак се залепи скроз кумплугот па повторно на сервиз и се смени и сајлата на кумплугот.

После недела дена пак закачува кумплугот при притискање.

Совет?
dali proveri zamaec?
proveri pedaloto kade sto stoj na osovinata toj federo dane ti fajka na pedaloto na kocnicata. Mi se desi pedaloto od kumplugot da mi zakocva poradi osteten feder. Ako e ok so pedaloto najverovatno zamaec e za repariranje. Koga se menuva set lamela lager i potisna, pozelno e da se obraboti zamaecot. pred 2 nedeli menuvav set i zamaecot go repariraja za da nema problemi.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Рено Меган 2002 караван дизел - како се полни акумулаторот? Некоја посебна постапка или.....?
 
Член од
2 февруари 2016
Мислења
45
Поени од реакции
46
дали некој знае колку чини царина за форд ц-макс 1.8 амбиент бензин одприлика? 2005 год произведен...
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Имам проблем со вентилаторот за хладњак на Пежо 206, има луфта моторчето што ја врти перката на вентилаторот пред хладњакот, некој совет за мајстор за ова да го среди ? Треба да се замени лагерче некое сигурно...
Тешко дека може да се отвори и да се смени лагер или пиксни. Мислам може да се отвори ама послем никогаш нема да може да го составиш.

Најарно најди половен но исправен вентилатор.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Некој што лепи и исправува бандажи кај можам да најдам, барав по фб ама слабо такви огласи
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Рено Меган 2002 караван дизел - како се полни акумулаторот? Некоја посебна постапка или.....?
Па тоа е лесна како песна и какво прашање е тоа ,црното на минус и црвеното на плус од полначот и ќе подесиш на 12V и толку ,но најпрвин извади ги клемите . Освен ако еднаш си полнел тогаш ќе го полнеш по втор пат подобро купи си нов акумулатор оти на дизел му треба сила за палење.


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Член од
14 октомври 2017
Мислења
232
Поени од реакции
109
Zdravo decki, sega pred 2 saati pri vozenje t.e pristignuvav vozilo i smenav brzina i koga stisnav na turazata da povleci kolata mi izgasna i nejci da zapali. Se raboti za Mazda 626 1.8 Benzin/plin 1993 god. Do sega vakov po seriozen problem sum nemal. Iskustva, soveti kazete do so mozi da e.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.364
Поени од реакции
38.337
Zdravo decki, sega pred 2 saati pri vozenje t.e pristignuvav vozilo i smenav brzina i koga stisnav na turazata da povleci kolata mi izgasna i nejci da zapali. Se raboti za Mazda 626 1.8 Benzin/plin 1993 god. Do sega vakov po seriozen problem sum nemal. Iskustva, soveti kazete do so mozi da e.
Гориво имаш у неа?:D
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Дечки да ве прашам, колата е на мое име... ако ја вози брат ми во Македонија, дали има потреба од полномоштво?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom