Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.371
Поени од реакции
21.915
upload_2018-7-30_19-46-39.png Беше супер некое време сега цела недела е за никаде..И непишува никаде оти е 30/1
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Стајте си оптика не се замарајте веќе со антички интернет

Sent from my Redmi Note 4x using Tapatalk
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.412
За Телекабел мислењата се или крајно позитивни или крајно негативни, средина нема.
Јас во годината дали еднаш ќе нема интернет и тоа цела населба, реон кога нема и тоа поради некоја временска непогода или кога работат нешто кога мењаваат нешто.
Зошто е тоа така не сум стручен, дали има врска веројатно е подобро ако некој само он има Телекабел од цела зграда или па е во близина.
Едно време по пуштањето на неограничени пакети и големи брзини им беше преоптеретен доксисот, многу корисници, малку CMTS-и и тука добија значителна негативна репутација, потоа сегментираа мрежа повеќекратно, ги зголемија ресурсите, плански ја одржуваа мрежата и постепено стана прифатливо, за потоа да биде повторно стварно добро. Сега со оптикава тек допрва растур ќе направат, во позитивна смисла, ќе биде добро како за нив така и за корисниците, т.е. нас.

На времето почнаа како ограничена алтернатива со фер понуда - беа подобри од другите и со стабилен раст останаа со фер понуда пак подобри од другите.

Телекабел e no bullshit интернет провајдер, таков друг немаме на пазаров, сите се со ситни букви, ѕвезди во текстот, за 3GB/месец им го должиш првородениот син и read the fine print, buyer beware моменти.
 
Член од
11 јануари 2012
Мислења
32
Поени од реакции
20
Има ли некој да помогне со совет како да го решам проблемот? Некни го сменив кабелскиот интернет од Телекабел со оптика, најнормално си го закачив мојот рутер на нивниот, меѓутоа при секое отварање на веб страна со http протоколот ме носи тука: 2018-07-26_17h09_57.png
и на јазичето од овој прозорец стои ИП адреса од модемот/рутерот за оптика монтиран од телекабел. Ова се случува од било кој уред и од било кој броузер прикачен на мрежата, нема разлика. Од како ќе го повторам внесот на веб адресата каде сакам да идам, тогаш иде преку https протоколот и без проблем отвора. Во Телекабел на два пати реагирав, но тие девојките не сум убеден дека баш многу знаат околу оваа проблематика, се чудеа дека прв пат слушаат за вакво нешто, па ми сугерираа да проверам антивирус, да повторно го конфигурирам рутерот...се е тоа направено, меѓутоа нема промени. Викаат дека од нивна страна нема никакви ограничувања и рестрикции, но мене сепак ми остава сомнеж тоа дека не моси на ИП-то од рутерот за оптиката. Ги прочешлав и неговите менија, но не најдов каде може да е проблемот. Сори за подолгиот пост, но морам вака, од Телекабел тешко некој да ми помогне.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Има ли некој да помогне со совет како да го решам проблемот? Некни го сменив кабелскиот интернет од Телекабел со оптика, најнормално си го закачив мојот рутер на нивниот, меѓутоа при секое отварање на веб страна со http протоколот ме носи тука:Прегледај го приврзокот 194679
и на јазичето од овој прозорец стои ИП адреса од модемот/рутерот за оптика монтиран од телекабел. Ова се случува од било кој уред и од било кој броузер прикачен на мрежата, нема разлика. Од како ќе го повторам внесот на веб адресата каде сакам да идам, тогаш иде преку https протоколот и без проблем отвора. Во Телекабел на два пати реагирав, но тие девојките не сум убеден дека баш многу знаат околу оваа проблематика, се чудеа дека прв пат слушаат за вакво нешто, па ми сугерираа да проверам антивирус, да повторно го конфигурирам рутерот...се е тоа направено, меѓутоа нема промени. Викаат дека од нивна страна нема никакви ограничувања и рестрикции, но мене сепак ми остава сомнеж тоа дека не моси на ИП-то од рутерот за оптиката. Ги прочешлав и неговите менија, но не најдов каде може да е проблемот. Сори за подолгиот пост, но морам вака, од Телекабел тешко некој да ми помогне.
а како го закачи твојот рутер ви нивниот? треба од LAN порта на нивниот рутер да поврзеш во WAN порта на твојот рутер.
 
Член од
11 јануари 2012
Мислења
32
Поени од реакции
20
а како го закачи твојот рутер ви нивниот? треба од LAN порта на нивниот рутер да поврзеш во WAN порта на твојот рутер.
Да не идеме назад во основни работи, се подразбира дека е така поврзан, инаку и тоа да го опишував ќе беше предолг постот. Значи, мрежата функционира. Проблем е другото кое го наведов во постот.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Да не идеме назад во основни работи, се подразбира дека е така поврзан, инаку и тоа да го опишував ќе беше предолг постот. Значи, мрежата функционира. Проблем е другото кое го наведов во постот.
dns сервери провери во твој и нивен рутер.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.390
Поени од реакции
2.710
Едно време по пуштањето на неограничени пакети и големи брзини им беше преоптеретен доксисот, многу корисници, малку CMTS-и и тука добија значителна негативна репутација, потоа сегментираа мрежа повеќекратно, ги зголемија ресурсите, плански ја одржуваа мрежата и постепено стана прифатливо, за потоа да биде повторно стварно добро. Сега со оптикава тек допрва растур ќе направат, во позитивна смисла, ќе биде добро како за нив така и за корисниците, т.е. нас.

На времето почнаа како ограничена алтернатива со фер понуда - беа подобри од другите и со стабилен раст останаа со фер понуда пак подобри од другите.

Телекабел e no bullshit интернет провајдер, таков друг немаме на пазаров, сите се со ситни букви, ѕвезди во текстот, за 3GB/месец им го должиш првородениот син и read the fine print, buyer beware моменти.
Се што кажа си е на место. Само Телекабел не ми се баш јасни накаде ќе се движат. Пример еве кај мене до пред зграда имаат оптички нод па од таму ДОКСИС 3.1 тераат по цела зграда за кабелски интернет и телевизија, а пак влечат и оптички кабли само до кај некои станари кои користат оптички интернет. Многу неорганизирано и беспотребно влечење многу кабли. Логично би било сега да префрлат телевизијата во IPTV тип, многу поедноставно. Јес да ќе има многу работа ама доста посредено и помалку заебанции. Плус ДОКСИСот еве премногу им е оптеретен со фрекфенции за аналогна телевизија што според мене е тотално беспотребно а нудат оптика и дигитална ТВ. Мора да се поорганизираат и да одлучат што и како понатаму.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.390
Поени од реакции
2.710
Има ли некој да помогне со совет како да го решам проблемот? Некни го сменив кабелскиот интернет од Телекабел со оптика, најнормално си го закачив мојот рутер на нивниот, меѓутоа при секое отварање на веб страна со http протоколот ме носи тука:Прегледај го приврзокот 194679
и на јазичето од овој прозорец стои ИП адреса од модемот/рутерот за оптика монтиран од телекабел. Ова се случува од било кој уред и од било кој броузер прикачен на мрежата, нема разлика. Од како ќе го повторам внесот на веб адресата каде сакам да идам, тогаш иде преку https протоколот и без проблем отвора. Во Телекабел на два пати реагирав, но тие девојките не сум убеден дека баш многу знаат околу оваа проблематика, се чудеа дека прв пат слушаат за вакво нешто, па ми сугерираа да проверам антивирус, да повторно го конфигурирам рутерот...се е тоа направено, меѓутоа нема промени. Викаат дека од нивна страна нема никакви ограничувања и рестрикции, но мене сепак ми остава сомнеж тоа дека не моси на ИП-то од рутерот за оптиката. Ги прочешлав и неговите менија, но не најдов каде може да е проблемот. Сори за подолгиот пост, но морам вака, од Телекабел тешко некој да ми помогне.
Дали ако директно се поврзеш со модемот во ПЦ преку ЛАН кабел ти го дава ова?

Плус види кои ИП адреси ги добива рутерот од модемот, дали ги зима од ТК приватните ИП адреси и ДНС сервери или ти дава 192.168.x.x?
 
Член од
11 јануари 2012
Мислења
32
Поени од реакции
20
Дали ако директно се поврзеш со модемот во ПЦ преку ЛАН кабел ти го дава ова?

Плус види кои ИП адреси ги добива рутерот од модемот, дали ги зима од ТК приватните ИП адреси и ДНС сервери или ти дава 192.168.x.x?
Пробани ми се сите комбинации, дали на нивниот модем ДНС автоматски да зема или рачно зададени и сите други комбинации, нема никаква разлика. Исто е и кога ќе се поврзам со комп директно на нивниот рутер, отвара само сигурни врски со https, со http само чека и не отвора. Логички, по мене, да има нешто околу ИП-адресите конфликт, воопшто не би работело.Не знам каде му е таа рестрикција, во менито и нема многу опции врзано со сертификати ,ама нешто изгледа не сум во состојба да видам. А ако вртам во телекабел пак исто ќе ми повторуваат...
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Пробани ми се сите комбинации, дали на нивниот модем ДНС автоматски да зема или рачно зададени и сите други комбинации, нема никаква разлика. Исто е и кога ќе се поврзам со комп директно на нивниот рутер, отвара само сигурни врски со https, со http само чека и не отвора. Логички, по мене, да има нешто околу ИП-адресите конфликт, воопшто не би работело.Не знам каде му е таа рестрикција, во менито и нема многу опции врзано со сертификати ,ама нешто изгледа не сум во состојба да видам. А ако вртам во телекабел пак исто ќе ми повторуваат...
еден ТК модем на него врзан твој рутер или измеѓу има уште еден ТК рутер?
кој субнет го има секој од уредите?
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.156
Не сум во тек. Од кога телевизијата ја покачија на 450ден? Нели беше 330ден?
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
52
Поени од реакции
17
Беше 330 ден. кога Дедо Ное одеше по земјата!
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
9
Поени од реакции
0
Не е точно, беше 350 ДЕН за тие што користат Кабелски Интернет од Телекабел, а 450 за тие што не користат. Сега на последната сметка гледам цена 450 ДЕН. Незнам дали има тоа врска што се префрлив на Оптика, треба да ги проневерам минатите сметки, мислам дека до минатиот месец ми беше 350 ДЕН ТВ. Овие од Телекабел по тенка линија се движат. Никаква комуникација/известување, ни во сметка ни на сајт, за ваквите промени. Башка за формирање на цените на пакети, генерално, најверојатно фрлаат коцки или некој друг рандом принцип имаат изградено вон секоја логика.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom