Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
Мицковски сака амнестија на драгите му криминални сопартијци за ДПМНЕ да излезе на референдумот овие се надеваат на него, оф мори мајко.
Ти на Зајко френките ли му ги береш,или мудата му ги тапкаш?
П.С.
Ако зајац го смени името,со куртони ќе гаѓам...а 70 јунаци што гласале можат да ги ламкаат.
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Омилени ми се коментариве на поединци во обид правење паралели владеењето на ВМРО визави моменталното на СДСМ, правењето на сличности во методологијата на крадење и мерење на "успесите" и на едните и на другите во сразмер: кој помалку украл. Е баш тоа е првиот симптом на општество кое што забрзано галопира кон неговата пропаст, она релативизирачкото:
- Па нормално е да се краде, која власт не краде? Работата е само да не претеруваат како овие предходниве.

И сега дојдовме до моментот да се прават компарации со владавината на Грујо и да се евалуира "успехот" затоа што овие као демек бетер од него излегоа па и не беше така лош.
Кое дно! Не само што не е нормално да се краде, не е нормално да се размислува на тој начин. А пола држава гласа на избори во надеж дека овие помалку ќе крадат.

Нема компарација. Грујо беше 11 години на власт, овие се нецели 2 и имаат уште многу фурни леб да јадат додека го стигнат пастирот. Она што мора да му се признае е потенцијалот кој што го имаат за крадење, тој суров талент, бескурпулозност...и тргнувајќи од овие квалитети (многупати докажани во минатото) јас немам сомнеж дека овие Заевци го имаат потенцијалот да го засенат ликот и делото на Грујо до крајот на нивниот мандат. Значи тие 11 Грујови години да ги зиповаат во само 4.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не знам дали сте членови на Ѕид на сообраќаен срам групана на ФБ, ама вчера некој џип со швицарски регистрации удрил мотор и моторов пламнал. Е сега моторџијата е Албанец од Кичево и молат да се најде Швицарецов... ами Таравари што викаше да се толерирале странците, сега што правиме? :((((((( Тешко дека некогаш ќе им дојде памет и на нив.
 
К

Климатизација

Гостин
Не знам дали сте членови на Ѕид на сообраќаен срам групана на ФБ, ама вчера некој џип со швицарски регистрации удрил мотор и моторов пламнал. Е сега моторџијата е Албанец од Кичево и молат да се најде Швицарецов... ами Таравари што викаше да се толерирале странците, сега што правиме? :((((((( Тешко дека некогаш ќе им дојде памет и на нив.
Доказ дека стари навики тешко се искоренуваат, ама само кога се во родната земја.

100% сум сигурен дека во Швајцарија им е културата на друго ниво, таму сообраќајните знаци им се заповед, ѓубрето го сортираат пред да го фрлат, застануваат на пешачки...

...ама затоа еднаш годишно (или два пати, зависи дали има избори) ќе се вратат во Македонија и ќе се понашаат како тотални сељаци, никакво ниво на култура, пичат 150 со БМВ што го земале од рент-а-кар или кроејќи ружи во Швајцарија, за да се покажат како фраери пред своите. Сериозно кога ќе ме размине такво говедо на пат многу ми олеснува.

Сепак, сељачизмот не познава националност, ова е феномен кој ги зафаќа сите етнички групи.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Доказ дека стари навики тешко се искоренуваат, ама само кога се во родната земја.

100% сум сигурен дека во Швајцарија им е културата на друго ниво, таму сообраќајните знаци им се заповед, ѓубрето го сортираат пред да го фрлат, застануваат на пешачки...

...ама затоа еднаш годишно (или два пати, зависи дали има избори) ќе се вратат во Македонија и ќе се понашаат како тотални сељаци, никакво ниво на култура, пичат 150 со БМВ што го земале од рент-а-кар или кроејќи ружи во Швајцарија, за да се покажат како фраери пред своите. Сериозно кога ќе ме размине такво говедо на пат многу ми олеснува.

Сепак, сељачизмот не познава националност, ова е феномен кој ги зафаќа сите етнички групи.
Муабетот ми беше дека самите од себе почнаа веќе да страдаат. Замисли да си тој на моторот, лежиш со катетер во болница (скраја да е) и ти кажуваат ќе го истолерирале зошто Таравари така сакал :)))))))
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.901
Поени од реакции
17.548
Муабетот ми беше дека самите од себе почнаа веќе да страдаат. Замисли да си тој на моторот, лежиш со катетер во болница (скраја да е) и ти кажуваат ќе го истолерирале зошто Таравари така сакал :)))))))
Одамна е така им страда цел народ за поединци.Наместо да се покрене некоја иницијатива да ги заштитат децата од оружје они се радуваат на секој напад врз Македонци.А не е дека и нивни деца не настрадале од самите себе(Леард во Чаир,детето кое беше избодено и почина на Матка лани).Исто е и за загадувањето.Они мислат дека ако градат дивоградби и сечат дрва на Шара и наштетуваат на каурите а најблискиот каур до него е во центарот на Тетово.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.163
Муабетот ми беше дека самите од себе почнаа веќе да страдаат. Замисли да си тој на моторот, лежиш со катетер во болница (скраја да е) и ти кажуваат ќе го истолерирале зошто Таравари така сакал :)))))))
Si stradale tie od nivnite od sekogas, ne e toa od sega. Da ne mislis slucajno e toa kaj niv site za eden , eden za site onaka na dobrovolna baza :cautious:. Imase edna emisija ili svedostvo kako deluvala udba vo vremeto na SFRJ so disidentite nadvor od nejzinite granici. Slovencite gi gonele udbasi Slovenci, Srbite udbasi Srbi, Hrvatite udbasi Hrvati itn itn. Samo za Albancite ne se nafakjale udbasi Albanci tuku udbasite od drugite republiki ili nacionalnosti ja brkale taa rabota, najcesto od Srbija i Makedonija( ako se sekjavam dobro). Se prasuvam zosto ne se nafakjale Albanci mada odgovorot na site manje vise ni e jasen.
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.098
Поени од реакции
2.220
Што се треска Мицко добил ова она реално ништо не доби
 
К

Климатизација

Гостин
Муабетот ми беше дека самите од себе почнаа веќе да страдаат. Замисли да си тој на моторот, лежиш со катетер во болница (скраја да е) и ти кажуваат ќе го истолерирале зошто Таравари така сакал :)))))))
Освен ако е Таравари семоќниот господар на сите албански општини нема да биде истолериран. Како што разбрав ова се случило во кичевско? :cautious:

Не, озбилно иначе, мислам дека се крева голема фама за ова Таравари што го предлага. Најверојатно е за помали прекршоци, иако пак е погрешно да не се казнуваат гастербајтерите иако се полни ко брод.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Освен ако е Таравари семоќниот господар на сите албански општини нема да биде истолериран. Како што разбрав ова се случило во кичевско? :cautious:

Не, озбилно иначе, мислам дека се крева голема фама за ова Таравари што го предлага. Најверојатно е за помали прекршоци, иако пак е погрешно да не се казнуваат гастербајтерите иако се полни ко брод.
Na avtopat
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom