Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
25 февруари 2018
Мислења
104
Поени од реакции
26
Прашање за БМВ 320д.
Ова другаров ја однесе да му ја штеловаат бош пумпата и сега полошо испадна. Еве трет ден проблем со палење исто. Денеска купивме нов акумултор ама ништо, колата сега вергла несака да запали и испушта бел чад и однадвор и внатре од климата. Дали е за во отпад или се решава некако овој дефект...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.635
Поени од реакции
38.812
Прашање за БМВ 320д.
Ова другаров ја однесе да му ја штеловаат бош пумпата и сега полошо испадна. Еве трет ден проблем со палење исто. Денеска купивме нов акумултор ама ништо, колата сега вергла несака да запали и испушта бел чад и однадвор и внатре од климата. Дали е за во отпад или се решава некако овој дефект...
Извај го кршот од под хауба и стави бензинец, тогаш нема да имаш проблеми ни со палење ни со влечење на нагорнини.
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.895
Поени од реакции
717
Дечки што опфаќа и колку чини од прилика голем сервис за ауди мотор 1.8Т со плин?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Дечки што опфаќа и колку чини од прилика голем сервис за ауди мотор 1.8Т со плин?
Сакаш да вградиш плин во Аудито? И мислиш дека ќе има бенефит? Инаку одприлика ќе те фати околу 600 евра сосе монтажа мислам,а можеби падна цената тоа треба да ги прашаш ТехноГас или Плимонт ,но јас би бирал ТехноГас. Чекај а да наведеш кое е годишна ??? Тоа зависи каков модел мотор и таква цена за вградувње плин.


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Прашање за БМВ 320д.
Ова другаров ја однесе да му ја штеловаат бош пумпата и сега полошо испадна. Еве трет ден проблем со палење исто. Денеска купивме нов акумултор ама ништо, колата сега вергла несака да запали и испушта бел чад и однадвор и внатре од климата. Дали е за во отпад или се решава некако овој дефект...
Оди на асален бошист да ти среди ,а не некои смоук,а си требал да земеш 330д тој е подобар


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.895
Поени од реакции
717
Сакаш да вградиш плин во Аудито? И мислиш дека ќе има бенефит? Инаку одприлика ќе те фати околу 600 евра сосе монтажа мислам,а можеби падна цената тоа треба да ги прашаш ТехноГас или Плимонт ,но јас би бирал ТехноГас. Чекај а да наведеш кое е годишна ??? Тоа зависи каков модел мотор и таква цена за вградувње плин.


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Извини можеби лошо формулирав, плинот немаше врска со прашањето. Аудито има плин, ме интересира колку чини комплет голем сервис за тој мотор 1.8Т со 150кс и кои делови ги опфаќа. Моделот е од 1998 година. :smirce:
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Извини можеби лошо формулирав, плинот немаше врска со прашањето. Аудито има плин, ме интересира колку чини комплет голем сервис за тој мотор 1.8Т со 150кс и кои делови ги опфаќа. Моделот е од 1998 година. :smirce:
Еее така кажи и јас погрешно ве разбрав. Туку што му е на моторот , претпоставувам дека ти троши вода односно антифриз ?


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.895
Поени од реакции
717
Еее така кажи и јас погрешно ве разбрав. Туку што му е на моторот , претпоставувам дека ти троши вода односно антифриз ?


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
Другар гледа едно за купување, газдата вика дека треба голем сервис да се прави, има 250 и кусур илјади поминато па прво ми текна тука да прашам :) Тоа што троши маана им е или...?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Другар гледа едно за купување, газдата вика дека треба голем сервис да се прави, има 250 и кусур илјади поминато па прво ми текна тука да прашам :) Тоа што троши маана им е или...?
Кажи му да не купува не вреди плус трошоци за голем сервис кога со тие истите пари заедно со голем сервис да најде друга кола подобра и да не се брза сигурно ќе начека подобра кола


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
351
Поени од реакции
198
Навигација за Мерцедес Ц класа 2008? Фабричка навигација има но бара ЦД да се вметне. Каде може да се најде некој да инсталира мапи за овој модел?
Фабричките навигации се многу тешки за работа софтверски. Претпоставувам твојот модел има command aps50 - ntg4 навигација (кај поновата редизајн W204 C класа има ntg4.5 модел кој бара и PIN код од дисковите за да функционира навигацијата). Тоа значи дека ќе треба да си купиш ОРИГИНАЛНИ дискови со нови мапи од мерцедес. Тоа би изгледало вака. Ако не сакаш да порачуваш од ebay или amazon, ќе ги платиш мушки кај нас. Морам да напоменам: на моја кола до сега никогаш не сум правел надоградба на мапи на фабричка навигација бидејќи имам aftermarket вградени навигации на сите коли. Јас уште не сум нашол некој кај нас што го прави ова професионално (али може и да грешам, ако некој познава, нека даде и негов амин). Особено внимавај на кој модел на навигација го имаш - неможе да се оцени преку форум, можам само да претпоставам :)
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.741
Поени од реакции
1.168
Минатава недела земав Chevrolet Cruze 1.8 бензин плин. Се е супер двајца мајстори ја гледаа рекоа дека нема ништо за мењање освен една манжетна на предното лево тркало. И комплетен сервис (каиши, филтри, масло, глизерин, антифриз итн).

Е сега бев во Аутомакедонија и за ова сосе работна рака и делови ми побараа 36.000 со 10% попуст доаѓа 33.000.

Да не се малце надувани овие цени? Пошто за Нексијата за овие пари направив ремонт на мотор сосе делови.

И ако знае некој добар мајстор или сервис да ми препорачате.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Минатава недела земав Chevrolet Cruze 1.8 бензин плин. Се е супер двајца мајстори ја гледаа рекоа дека нема ништо за мењање освен една манжетна на предното лево тркало. И комплетен сервис (каиши, филтри, масло, глизерин, антифриз итн).

Е сега бев во Аутомакедонија и за ова сосе работна рака и делови ми побараа 36.000 со 10% попуст доаѓа 33.000.

Да не се малце надувани овие цени? Пошто за Нексијата за овие пари направив ремонт на мотор сосе делови.

И ако знае некој добар мајстор или сервис да ми препорачате.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Многу преценети ... за опел и шевролет јас ти го препорачувам авто куќа гмц сервисот позади олимписки базен
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
Каде можам да најдам рачка(внатрешниот дел) од десна врата за VW поло вох 2000 год.
(Сликава не е од поло) ама да видете што барам

 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.635
Поени од реакции
38.812
Минатава недела земав Chevrolet Cruze 1.8 бензин плин. Се е супер двајца мајстори ја гледаа рекоа дека нема ништо за мењање освен една манжетна на предното лево тркало. И комплетен сервис (каиши, филтри, масло, глизерин, антифриз итн).

Е сега бев во Аутомакедонија и за ова сосе работна рака и делови ми побараа 36.000 со 10% попуст доаѓа 33.000.

Да не се малце надувани овие цени? Пошто за Нексијата за овие пари направив ремонт на мотор сосе делови.

И ако знае некој добар мајстор или сервис да ми препорачате.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Купи ги сите делови сам и смени ги кај некој маалски мајстор, заеби мајстори што они ти купуваат делови, така најлесно можат да те одерат. Шевролет круз е а не мерцедес S класа па да фрлаш 500 евра за сервис.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom