Престој во Манастири

Член од
24 мај 2014
Мислења
5.294
Поени од реакции
5.853
Колку што пребарав нема ако има ваква или слична тема спојувајте слободно. Не ме интересира престој во Манастирски конаци (соби) каде се плаќа за престојот и немаш ништо со црковниот ред ! Прашувам за престој од типот каде живееш во манастирот исто како калуѓерите, имаш своја задача, во ист ред и тајминг со нив живеш, литургии итн. Ова го прават нарко зависниците (не сум нарко зависник) само имам желба да престојувам одреден период во таков ред и стил. Конкретно прашувам дали ова се наплаќа и колку ? Со кого ке ја делам собата таму ? Дали е можно ова и во женси манастир ? Кој манастири го дозволуваат и работат овој тип посети ? Дали е точно определен минималниот број на денови од ваков престој ?
Благодарам однапред.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
не знам многу но да одговорам,сакам да помогнам. Само за скопскиве манастири нешто знам а и во нив сум бил почесто. Оние манастири на Скопска црна гора сум чул дека издаваат соби за подолго време.
Значи не за викенд туку најчесто за цела година и е доста евтино.Само што тешко се наоѓа слободна соба.таков е манастирот над Кучевиште.
 
Член од
28 октомври 2015
Мислења
926
Поени од реакции
1.236
Ти не наплаќаш, манастирот може да ти плаќа тебе ако има потреба од тебе, ако нема можеш ти пак да одиш но да не ти плаќа. Конкретно за манастирот св Јован Претеча во Слепче, Демир Хисар, фамилија маж жена и две деца своеволно живеат на манастир, а манастирот им дава плата. Работа им е да ги наранат говедата (крави, овци, кокошки итн) да им зачистат да ги измолзат да ги напасат и ред други работи. Манастирот произведува месни и млечни производи, и тука работиш. Кога е потопло одиш на дрва и го снабдуваш манастирот со огрев.

За смештај сигурно ќе имаш посебна соба во конакот. Ако те интересира нешто повеќе конкретно за овој манастир, можам да ти дадам број од Отец Серафим кој сигурно подобро би ти кажал што и како.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Ти не наплаќаш, манастирот може да ти плаќа тебе ако има потреба од тебе, ако нема можеш ти пак да одиш но да не ти плаќа. Конкретно за манастирот св Јован Претеча во Слепче, Демир Хисар, фамилија маж жена и две деца своеволно живеат на манастир, а манастирот им дава плата. Работа им е да ги наранат говедата (крави, овци, кокошки итн) да им зачистат да ги измолзат да ги напасат и ред други работи. Манастирот произведува месни и млечни производи, и тука работиш. Кога е потопло одиш на дрва и го снабдуваш манастирот со огрев.

За смештај сигурно ќе имаш посебна соба во конакот. Ако те интересира нешто повеќе конкретно за овој манастир, можам да ти дадам број од Отец Серафим кој сигурно подобро би ти кажал што и како.
тоа е друго нешто,тоа го има во секој манастир,таа фамилија или лица како се викаат незнам, ДОМАЌИНИ на манастирот,домари,тие таму живеат точно и се грижат за се во манастирот се тоа што и вие го наброивте, но има и покрај соби за гости најчесто од ден-два и соби за подолг престој-годишен. Е тие лица си плаќаат за престојот а може да бидат вклучени и во некој помали активности во животот и работата таму.За литургии врата е отворена.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.935
Поени од реакции
3.624
Се чини интересно човек да престојува некое време во манастир, посебно ако манастирот е малку подалеку од населено место, без многу гужви. Може е и подобро само да си закупиш соба, да ги посетуваш активностите во црквата, да си читаш книги, да се излолираш некое време од телевизија, интернет, телефони, весници... Мислам дека тоа ке делува многу смирувачки, ке го снема стресот, човек ке се одмори и наполни енергија...
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Колку што пребарав нема ако има ваква или слична тема спојувајте слободно. Не ме интересира престој во Манастирски конаци (соби) каде се плаќа за престојот и немаш ништо со црковниот ред ! Прашувам за престој од типот каде живееш во манастирот исто како калуѓерите, имаш своја задача, во ист ред и тајминг со нив живеш, литургии итн. Ова го прават нарко зависниците (не сум нарко зависник) само имам желба да престојувам одреден период во таков ред и стил. Конкретно прашувам дали ова се наплаќа и колку ? Со кого ке ја делам собата таму ? Дали е можно ова и во женси манастир ? Кој манастири го дозволуваат и работат овој тип посети ? Дали е точно определен минималниот број на денови од ваков престој ?
Благодарам однапред.
Провери во Свети Јован Бигорски, имаат и веб сајт со податоци за контакт http://www.bigorski.org.mk/index.php
Колку што ми е познато таму за кратки престои не се наплаќа, за подолги не знам.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.035
Поени од реакции
106.829
Провери во Свети Јован Бигорски, имаат и веб сајт со податоци за контакт http://www.bigorski.org.mk/index.php
Колку што ми е познато таму за кратки престои не се наплаќа, за подолги не знам.
Не се наплаќа, прашав јас летоска, ако сакаш да им бидеш гостин и да престојуваш одредено КРАТКО време треба да отидеш и да се најавиш, не знам дали ќе те стават на список или како иде тоа, и после недела дена одприлика можеш да отидеш и да престојуваш таму со тоа што ги правиш истите работи што и монсите, значи стануваш у 5, литурии, доручеци, ручеци и остали ствари што се дешаваат секој ден.
 
Член од
21 јули 2014
Мислења
62
Поени од реакции
28
Колку што пребарав нема ако има ваква или слична тема спојувајте слободно. Не ме интересира престој во Манастирски конаци (соби) каде се плаќа за престојот и немаш ништо со црковниот ред ! Прашувам за престој од типот каде живееш во манастирот исто како калуѓерите, имаш своја задача, во ист ред и тајминг со нив живеш, литургии итн. Ова го прават нарко зависниците (не сум нарко зависник) само имам желба да престојувам одреден период во таков ред и стил. Конкретно прашувам дали ова се наплаќа и колку ? Со кого ке ја делам собата таму ? Дали е можно ова и во женси манастир ? Кој манастири го дозволуваат и работат овој тип посети ? Дали е точно определен минималниот број на денови од ваков престој ?
Благодарам однапред.
Во Бигорскиот манастир може да се престојува само со претходно најавување кога се доаѓа и за траењето на престојот. Ако си заинтересиран навистина ќе ти испратам број д о. Сергиј, па можеш да се јавиш и да се договориш за се што си заинтересиран. Нити престојот за мирјани, нити за лекување зависници не се наплаќа, се' е бесплатно само треба да се почитуваат правилата и да се исполнуваат послушанијата.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.294
Поени од реакции
5.853
Телефонски број или имејл од некој одговорен за престојот од Бигорскиот Манастир дечки ?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.595
Тоа што ќе станеш монах на неколку дена ќе те смири? :)
Можеби е подобро и да те натера да останеш таму штом во светот меѓу луѓето не можеш да најдеш мир и цел!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Тоа што ќе станеш монах на неколку дена ќе те смири? :)
Можеби е подобро и да те натера да останеш таму штом во светот меѓу луѓето не можеш да најдеш мир и цел!
Хепта,

кажи му на чо‘екон како се постигнуе мир и цел у животот...Од твое искуство, нормално!
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.595
Хепта,

кажи му на чо‘екон како се постигнуе мир и цел у животот...Од твое искуство, нормално!
Му кажав, мислиш ќе му молчам? :)
Во манастир ќе одел, да одморел од светот...
Исус се уби од одење бос по светот шетајќи, овој мир бара...
НЕМА МИР за ВАС! :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom