Мачки (општи дискусии)

Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
И тоа му купив. :( На почетокот повеќе трчаше по него, најмногу сакаше да скока по ѕид, сега ни 2 минути не си игра. Брзо губи интерес. Може да му светам, а оно да се загледа надвор низ прозор.
Повторно ќе речам премногу драматизираш, не се секирај нормална појава е (ако си одлучил да го чуваш дома) секогаш ќе поминува време на прозорец/врата но после некое време нема да сака да излегува само ќе си седи така и ќе гледа надвор...
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
7
Поени од реакции
0
Брат ми им зеде на децата ангорско маче, бело со плави очиња, абе бонбона! Да ама, за два дена го затворија в подрум оти им пречело. То плачи по цел ден. Сега сум со намера да го украдам и да го дадам на некој шо го заслужува. Ако го сака некој да ми пиши. За Скопје станува збор.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
22
Поени од реакции
25
Да не има некој или познава некој што има персиски мачор за парење, локација не е битно, по можност сива боја ??? Хитно
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Во Тафталиџе (позади Вили кај Хотел Карпош) има мали мачиња по месец и некој ден, едното беше на кров на гаража и мјаукаше, не знам како дошло до таму (2+ метра се гараживе), ама се качив и го симнав, е сега се подзамислив дали е паметно, бидејќи има коли одма е улица тука, а и врие паркирани коли, да не е попаметно на гаража да стојат таму храна да им се остава млеко вода, некое саламче ако џвака? :unsure:
Другото беше пикнато не знам како под кола, ама во некој дел во внатрешноста на деловите (постарите коли нели имаат некои делови отворени под кола, ко кај тркалата што може да се пикне), и никако не можев да го пронајдам (да го видам) да го извлечам надвор, само мјаукања слушав, и сега не знам ако запали колата да не му се случи нешто... Мислам не беше заглавено, бидејќи не мјаукаше болно и постојано, туку нормално повремено кога го барав да се јави. Дали има опасност дека стварно немам појма каде е или кога ќе се запали колата ќе си скокне од страв само да се тргне?
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Во Тафталиџе (позади Вили кај Хотел Карпош) има мали мачиња по месец и некој ден, едното беше на кров на гаража и мјаукаше, не знам како дошло до таму (2+ метра се гараживе), ама се качив и го симнав, е сега се подзамислив дали е паметно, бидејќи има коли одма е улица тука, а и врие паркирани коли, да не е попаметно на гаража да стојат таму храна да им се остава млеко вода, некое саламче ако џвака? :unsure:
Другото беше пикнато не знам како под кола, ама во некој дел во внатрешноста на деловите (постарите коли нели имаат некои делови отворени под кола, ко кај тркалата што може да се пикне), и никако не можев да го пронајдам (да го видам) да го извлечам надвор, само мјаукања слушав, и сега не знам ако запали колата да не му се случи нешто... Мислам не беше заглавено, бидејќи не мјаукаше болно и постојано, туку нормално повремено кога го барав да се јави. Дали има опасност дека стварно немам појма каде е или кога ќе се запали колата ќе си скокне од страв само да се тргне?
Ima
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
349
Поени од реакции
350
Во Тафталиџе (позади Вили кај Хотел Карпош) има мали мачиња по месец и некој ден, едното беше на кров на гаража и мјаукаше, не знам како дошло до таму (2+ метра се гараживе), ама се качив и го симнав, е сега се подзамислив дали е паметно, бидејќи има коли одма е улица тука, а и врие паркирани коли, да не е попаметно на гаража да стојат таму храна да им се остава млеко вода, некое саламче ако џвака? :unsure:
Другото беше пикнато не знам како под кола, ама во некој дел во внатрешноста на деловите (постарите коли нели имаат некои делови отворени под кола, ко кај тркалата што може да се пикне), и никако не можев да го пронајдам (да го видам) да го извлечам надвор, само мјаукања слушав, и сега не знам ако запали колата да не му се случи нешто... Мислам не беше заглавено, бидејќи не мјаукаше болно и постојано, туку нормално повремено кога го барав да се јави. Дали има опасност дека стварно немам појма каде е или кога ќе се запали колата ќе си скокне од страв само да се тргне?
Ако се толку мали најверојатно и мајката е негде тука со нив, но сега почнуваат да излегуваат сами и да покажуваат храброст. Не мора ништо да правиш, сами ќе си се снајдат. За на гаража не се качуваат од кај што би се качил ти :) , па подобро е да не ги спушташ.
Има многу мали мачиња периодов, овие се првите рожби после зимскиот "пост", односно тие што се зачнати во фебруари, па ќе гледаш уште повеќе.
Чисто како статистичка информација, пред две години ги броев од другава страна на Партизанска (кај Стокомак), во реон од 200 метри имаше 19 нови мали мачиња. Природа...
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Ако се толку мали најверојатно и мајката е негде тука со нив, но сега почнуваат да излегуваат сами и да покажуваат храброст. Не мора ништо да правиш, сами ќе си се снајдат. За на гаража не се качуваат од кај што би се качил ти :) , па подобро е да не ги спушташ.
Има многу мали мачиња периодов, овие се првите рожби после зимскиот "пост", односно тие што се зачнати во фебруари, па ќе гледаш уште повеќе.
Чисто како статистичка информација, пред две години ги броев од другава страна на Партизанска (кај Стокомак), во реон од 200 метри имаше 19 нови мали мачиња. Природа...
И јас исто ги броев лани, пред последната зграда на Партизанска се случи две мачки на 10 метра да се со малите под два различни балкони од иста зграда, и ептен беше интересна ситуација со 9 мали мачиња на купче. Ептен ми е мене страв кога ќе ги видам блиску до улица или на улица, и гледам да ги ставам на тревните површини, особено има една куќа на улицата одма позади Партизанска паралелна што е со неа, околу куќата има 20+ мачки можеби во исто време, некој ги чуваат, некој храна им даваат и за жал може да се случат несреќни ситуации, ај мало ако е ќе го тргаш во трева да е, ама возрасни мачки не можеш да ги тргнеш да не одат на улица и да не претрчуваат... П.с. сега поминав ниедно од трите мачиња од завчера не е таму, ќе поборам околу да не се засолнети некаде или во некој подрум пикнати со мајката, ваљда добро се :)
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
колку кошта операција да не рага више мачката , или друго ?
 
S

staycalm

Гостин
Скоро земав персиска мачка, ептен е срце, многу е енергично и лумпува по дома. Кои производи би ми ги предложиле да ги земам и како да се справам со тоа што е лом отпозади после вршење нужда? Ваљда нема секој втор ден да го бањам :D
 
Член од
4 февруари 2010
Мислења
16
Поени од реакции
12
Дечко, може да споделите искуства за носење второ маче дома? Мачорот што го чувам три години е кастриран, а новото маче е женско и има четири месеци. Гледав видеа и читав блогови, сега за сега се гледаат преку стаклена врата, ама он збеснува, нејќе да чуе дека му е дома. Ако сте биле во слична ситуација, ме интересира како поминавте, колку време им требаше и некоја финта да се навикнат побрзо. Фала
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
Дали има некоја возраст над која мачори може да примат вакцина против беснило?
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Планирам да доашѓам во Македонија на 31 и сакам да ја донесам мачката со мене.Какви документи ми се потребни?
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Планирам да доашѓам во Македонија на 31 и сакам да ја донесам мачката со мене.Какви документи ми се потребни?
Пасош за животни, во случајов за мачката со сите примени вакцини. Јавен превоз на пренесува животни кај нас во Македонија, тоа имај си го на ум.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom