Дежурна Ординација! #2

Член од
6 април 2014
Мислења
4.944
Поени од реакции
6.117
Ima ovde nekoj praveno operacija na kila-bruh , da pojasni kolko rizicno kako ode procedura i red dr raboti.

Bev na hirurg deneska i mi re4e deka imam po4etni kila i da odam vo septemvri na kontrola pa ako treba da se operirat, custvuvam mala bolka za vreme na rabota bidejki rabotata mi e fizicka , pred nedela dena bev na eho no ne mi rekoa deka imam kila a deneska hirurgot vika deka tie pocetnk kila ne se gledat na eho.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.703
Ширење на зеницата - „cikloplegija“
(дали на двете очи или само едното зависно од ситуација) се користи за терапевтски и за дијагностички цели, и би рекле дека добар офталмолог (очен доктор) е добар кој при комплетен очен преглед би го направил со ширење на зеницата, посебно за одредување на диоптрија на очите, оптичари изработуваат очила, но само со дијагноза и преглед од специјалистот за очни болести т.е. офталмолог, што денес некако се прескокнува овој дел на ширење на зеницата, но можеби некогаш со право дали воопшто пациентите се прашани дали имаат кардиваскуларни проблеми од тип на коронарна стеноза, срцева исуфициенција на двете комори или тахикардија, проблем со штитна жлезда, проблем со цревна перисталтика или проблем со уринарните патишта, зашто?



зошто „mydriasis“ (зеницата широка) може да биде некогаш опасно ако не се внимава? .... па при ширење на зеницата се користи блокер на парасимпатикус и делува токму таму во тие органи каде имаме дејство на парасимпатикус и може да дојде до несакани ситуацији да од „банален преглед“ на очите за поправка на диоптрија т.е. очила... и затоа се често се применува капнување во око на такви парасимпатикус блокери како што е „ atropin“ да се дозира пресметувајќи ја телесната тежина на пациентот, па да се повтори ако треба два пати капнувањето што прашање дали секој наш очен доктор е и добар офталмолог? ...аплицирањето на атропин капки делува после 15 минути и ја држи зеницата широко отворена од 25 до 75 мин зависно од способноста на повратна акомодација на окото и се враќа во првобитната состојба после 6 до 24 часа, но во предозирање на атропинот може окото да трпи и до недела додека не се врати во нормална предходна состојба што преставува голем проблем временски на пациентот да му се врати нормалниот вид, така да многу е незгодно, посебно ако е дете „атропинот“ не се применува туку се оди на друго средство, освен за одредување на диоптрија, ширењето на зеницата се применува за преглед на очното дно, како и за превенција на „iritis“ со капнување на атропин или ciklopentolat во темна просторија...


... но денес може да се избегне примена на ширење на зеницата на пример при преглед на очното дно, со посебна камера која користи инфрацрвена светлина за фокусирање што не му пречи на окото и може за неколку секунди со добро изоштрување и „немрдање“ како фотографски блиц офталмологот ќе направи снимка со што целосно ќе добие слика за очното дно избегнувајќи користење на горенаведената метода со капнување !
 
Последно уредено:

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
@bijons чуму објаснувањево за ширење зеници?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Ima ovde nekoj praveno operacija na kila-bruh , da pojasni kolko rizicno kako ode procedura i red dr raboti.

Bev na hirurg deneska i mi re4e deka imam po4etni kila i da odam vo septemvri na kontrola pa ako treba da se operirat, custvuvam mala bolka za vreme na rabota bidejki rabotata mi e fizicka , pred nedela dena bev na eho no ne mi rekoa deka imam kila a deneska hirurgot vika deka tie pocetnk kila ne se gledat na eho.
Увек носи појас кога работиш, така се добива кила ако не си стегнат у половината.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.703
@bijons чуму објаснувањево за ширење зеници?
При кои состојби, како, и со каква цел се прави ширење на зеници?
...сакав малку поопширно да напишам, па да не пречам на таа тема да изгледа како офтопик, па тука го пишав, а таму го поставив само линкот до овде!
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Има ли некој искуство со примање инекции (rispolept consta) за шизфренија.... што може да се очекува на долгорочен план? Дали е можно да се прекинат успешно инекциите по 1.5 година редовно примање и дали има голема опасност од повторување на болеста? Кои се последиците? Колкав е животниот век на пациентот доколку се примаат да речеме 30-40 години....?

Ако има некој искуство на оваа тема нека коментира, ако не нека не ми праќа копи- пасте линкови од гугле, и од тоа што прочитал по сајтови, искуство од реални случаи, и реални луѓе, пациенти што го примале леков би биле веродостојни за да одговорат.

Благодарам
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.019
Поени од реакции
2.059
Abe, sto moze da e toa nekakva zaebana bolka u grb u picku mater?
Nisto ne mi bese eve pred saat vreme stanuvam od krevet dodeka gledav tv, da se navednam abe boli - korne duri ne mozam da disam, racite isto taka koga gi dvizam naglo isto se desava, koga zemam dlabok vozduh isto mi se desava, zadniot del (grbot) vaka levo - desno nema sansi da go razmrdam.

Prv pat mi se desava vakvo nesto, da ne e nekoj nerv ili muskul nesto istegnat, cela vecer sega na grb ke treba da spijam, rakata pod pernica nema teorija da ja stavam :toe:
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.176
Поени од реакции
106
Некој да ми предложи доктор Интернист, кој што може да ми помогне во врска со желудник? Ама стварно да си ја разбира работата, не само ради ред со апчиња да ме кљука.

Благодарам.
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Се уште се работи со електронските картички во државните болници?
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Некој да ми предложи доктор Интернист, кој што може да ми помогне во врска со желудник? Ама стварно да си ја разбира работата, не само ради ред со апчиња да ме кљука.

Благодарам.
Не ти треба интернист, ти треба гастроентеролог. Јас до сега немам запознаено некој што не дава ППИ блокатор а сум бил кај доста.
 
Последно уредено:
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Препорачајте некој поефтин пробиотик, Линекс некако скап ми е.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.703
Препорачајте некој поефтин пробиотик, Линекс некако скап ми е.
...нема поевтин пробиотик, све се над 200 ден, ако најдеш поевтин тогаш не е пробиотик,



единствено можеш да искористиш еднодозно пиење на пробиотик Amp.Liobif, кутија од 10 инјекции кое може рефуз да се купи, на пример, во еден ден имаш дигестивна мака и ја испиваш ампулата и крај би требало да се смири истата, евентуално уште еден ден, т.е. за две ампули да речеме до 50 ден би било најскапо!
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.176
Поени од реакции
106
Ајде браќа, хелп!

Правев тест преку крв, измет за хелико бактерија и излезе негативно.

Желудникот почна да ме пецка (мислам дека е од лоша исхрана, кафе на гладен стомак, цигари, нервози.. итн)

Отидов на интернист ми даде Аципан 20мг, за стопирање на вишокот желудачна киселина. Ги пиев скоро два месеци, се осеќав ОК. После прекинувањето почна пак пецкањето при ждригање, киселина..

Сега ситуацијата е следна:

- Осеќам како ми тече секрет нон стоп
- Кнедла у грло
- Пецкање горе високо (осеќам киселина)
- Осеќање на сите мириси
- Нагон за повраќање

Од дома ми велат пиј свеж сок од зелка 3 пати на ден, јади чувар куќа..

ама дали има некој кој што може да помогне во ова ситуација, каква храна да се конзумира, што да се прави за да се намали киселината и се смири желудникот?

Тенкс.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom