Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Mi se javija ke dojdat denes za opticki da mi stavat.

Vredi li 40/40 ili dobar upgrade e 20/20 od kabelskiot 15/1?

Znam da bidam nekad heavy user, trosev ~400gb voglavno za filmovi i sega sakam da imam i upload.

Baska togas na pc samo i 2 mobilni, sega 2 laptopi i dva mobilni ke ima plus na mrezata.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Mi se javija ke dojdat denes za opticki da mi stavat.

Vredi li 40/40 ili dobar upgrade e 20/20 od kabelskiot 15/1?

Znam da bidam nekad heavy user, trosev ~400gb voglavno za filmovi i sega sakam da imam i upload.

Baska togas na pc samo i 2 mobilni, sega 2 laptopi i dva mobilni ke ima plus na mrezata.
Вреди 40 ја го користам тој пакет веќе година дена ама ако ме ти се даваат 500 + тогаш можеш и на 20

Sent from my Redmi Note 4x using Tapatalk
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Big Bull

ОК
Член од
23 август 2008
Мислења
562
Поени од реакции
393
Mi se javija ke dojdat denes za opticki da mi stavat.

Vredi li 40/40 ili dobar upgrade e 20/20 od kabelskiot 15/1?

Znam da bidam nekad heavy user, trosev ~400gb voglavno za filmovi i sega sakam da imam i upload.

Baska togas na pc samo i 2 mobilni, sega 2 laptopi i dva mobilni ke ima plus na mrezata.
Колку е месечно 20/20?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.014
Поени од реакции
1.272
Mi se javija ke dojdat denes za opticki da mi stavat.

Vredi li 40/40 ili dobar upgrade e 20/20 od kabelskiot 15/1?

Znam da bidam nekad heavy user, trosev ~400gb voglavno za filmovi i sega sakam da imam i upload.

Baska togas na pc samo i 2 mobilni, sega 2 laptopi i dva mobilni ke ima plus na mrezata.
И ја сум на 40/40 и сум супер задоволен. Колку време чекаше да дојдат да ти наместат?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
И ја сум на 40/40 и сум супер задоволен. Колку време чекаше да дојдат да ти наместат?
Od strumica sum, se javiv pred 2 meseci i mi rekoa deka uste nemaat stignato so kabli kaj mene pa pred nekoj den sami mi se javija dali uste sakam. Denes me pustile, 20/20. Ali stom smenile nova oprema (kabel i modem) pretpostavuvam lesno moze da se prefrlam nekad ako sakam 40/40.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Od strumica sum, se javiv pred 2 meseci i mi rekoa deka uste nemaat stignato so kabli kaj mene pa pred nekoj den sami mi se javija dali uste sakam. Denes me pustile, 20/20. Ali stom smenile nova oprema (kabel i modem) pretpostavuvam lesno moze da se prefrlam nekad ako sakam 40/40.
Кога сакаш можеш да се префрлиш на друг пакет нема веза тоа со кабли иста е опремата и за 20,40,100 и 1000 од централа ти ја пуштаат брзината

Sent from my Redmi Note 4x using Tapatalk
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
52
Поени од реакции
17
Јас се префрлив од 40/40 на 20/20 и бољи е 100 пати. Со 40/40 само фрлаш паричка кај никаквеци како Телекабел.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
дали сте задоволни од стабилноста на оптичкиот интернет?
@Mac Razor @wot @haCk0r
Direktnata linija na desktop da, ama koga ke zakacev mobilni i laptopi se zbunuvase cel internet.
3 minuti imase 3 nemase. Cela nedela so toa se ebavav. Dva pati idea, i mi vikaat ili nekoj mobillen prai problem ili ruterot, a smeniv 2 ruteri nov netis i linksys koi rabotea na kabelskiot... vika od nas optickiot e okej. Morav da vikam drugarce da se ubieme testirajki i imase loss od nivna strana, random onaka.

Stabilen e tek od vcera, dva dena bez da padne, pa ke vidime... izgleda se oprai :D
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: dwa

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Direktnata linija na desktop da, ama koga ke zakacev mobilni i laptopi se zbunuvase cel internet.
3 minuti imase 3 nemase. Cela nedela so toa se ebavav. Dva pati idea, i mi vikaat ili nekoj mobillen prai problem ili ruterot, a smeniv 2 ruteri nov netis i linksys koi rabotea na kabelskiot... vika od nas optickiot e okej. Morav da vikam drugarce da se ubieme testirajki i imase loss od nivna strana, random onaka.

Stabilen e tek od vcera, dva dena bez da padne, pa ke vidime... izgleda se oprai :D
Јас сум на телеком моментално ама размислувам да се префрлам на телекабел, очекувам не толку стабилен нет како од телеком ама брзината ќе биде многу подобра

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
дали сте задоволни од стабилноста на оптичкиот интернет?
@Mac Razor @wot @haCk0r
Да стабилен е моментално телекабел го имаат најстабилниот оптички интернет од сите оператори
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: dwa
Член од
9 декември 2012
Мислења
52
Поени од реакции
17
Za stabilnost Telekabel se ok, ima ponekad prekini ama generalno ok. Sto se odnesuva do pogore problemite so Ruter, i jas imav na pocetokot mal problem a imam najdobar brend - Linksys koj e dual band, a sve ostalo e smrdlivo gjubre poput D-link, TP i Tenda. Zatoa cicko Wot procepkaj malce po net za Linksys, ne sekogas Channel i width e na Auto ;). I za tvoe dobro, nikad ne gi vikaj Telekabel poso se pacienti, i ne sobiraj drugari po doma za da testirate procent na alkohol vo zlaten dab, poso na kraj ke zaklucite deka ima loss od nivna strana, random onaka!!! Pozdravista
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Kajgana Shop

На врв Bottom