Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Не вреди сега да истражувам, иначе ич не верувам дека 20% се нови.
Се е ок, и мене ми пречи викањето, ама ми пречат и камбанариите, живеев во Чаир неколку години, близу една црква, у 7 саатот ја пуштаа камбанаријата.
Прашањето е зошто тебе не ти пречи и тоа?
Ne zaebavaj ...kambanite se slushaat samo na praznici, odzite pet pati na den.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Па секако дека немаш, тоа го зборам и јас. Ако живееш близу железничка ќе знаеш за што зборам, затоа што жителите кои живеат близу железница или џамија или црква се научат со звукот, но кога доаѓа некој гостин значително им пречи.
Знaеш зaштo сте вие Албaнците непрaведни? Еве ке ти кaжaм. Ти си единствениoт Албaнец штo јa прaти темaвa пермaнентнo, и иaкo не си муслимaн се нaјде прoзвaн дa ги искривувaш фaктите и нa тoј нaчин дa зaстaнеш вo oдбрaнa нa џaмиите кoј признaл ти или не терoризирaaт пoвеќе oд милјoн луѓе.Зaмисли кaкo ке реaгирa Албaнец муслимaн
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.839
Јас не сум верник. Во државава доминантно население е христијанско, по бројност. По курчење вие сте. Што има да докажуваш? Како би имало повеќе џамии кога вие сте доселеници и никогаш не сте живееле на овој простор? Има и друг аспект - шо ниту вие сте верници, ама маркирате територии, малтретирате локално население со разгласи што никаде го нема.
Да сакаше некој да воспостави ред ќе го регулираше сето тоа вревење законски и ќе важеше редум за сите.
Истото важи за навивачките групи, се знае под чија контрола се,претставуваат регрутен центар за какви ликови, ако сакаа до сеа ќе ги решеа едно сто пати. Никој не сака да го реши проблемот со вревењето на верските објекти и провокациите на навивачките групи, борбата е да се имаат како причинители под своја контрола. Ништо не е случајно.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Па секако, 21 век е и за тие што изградија над 2 милиони евра крст у планина, и секоја година се плаќа за одржување.
Јас сум против двата, for the record.[DOUBLEPOST=1527010211][/DOUBLEPOST]
Кај си видела дека јас подржувам било што од исламот?[DOUBLEPOST=1527010300][/DOUBLEPOST]
Викаш цркви нема новоградби?[DOUBLEPOST=1527010429][/DOUBLEPOST]
I almost gived a fu....
Не беше поентата за тебе лично, беше сликовито прикажано зошто на многу им смета исламот.

Попот е алчен за пари, и има неразумни цени за крштевки, свадби, погреби па макар и сликање од свадба, ама досега во моето одење во црква никогаш го немам слушнато вака да зборува за луѓе од друга религија.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Се е до имањето/немањето на закони и нивното (не)функционирање ... се знае законот ако некој човек по дома си пушта гласна музика среде ноќ комшиите му викаат полиција и готово проблемот е решен, но што правиме со верските објекти за кои говорите ... ќе отиде полицијата да интервенира кај сите ХХХ џамии или цркви во Скопјево ... а и да се случи такво нешто веднаш потоа ќе има безброј жалби за немање на верска слобода на слободно верско делување, основни верски права и слични приказни !
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.373
Поени од реакции
1.945
Вртејки по каналиве застанав на 24, емисијата отворено. Го викнале тоа гомнарот бучковски, некој рендом љоч и некој опаш изгубен во времето и просторот, да не убедуваат колку ќе ни биде убаво кога ќе ни го начукаат сосе ташаци, и како тоа е единствениот начин за утре пак да не раздени.

За да изглумат некаква дебата, викнале и една жена со став, кој го делат најголемиот дел од Македонците, па се обидуваат да ја прикажат како ретроградна сила, која ништо не разбира и го кочи напредокот на нашата заедничка татковина, во која, кога ќе се реши проблемот со името, ќе протече мед и млеко по улиците.
Тоа па студентите, што ги викнале да поставуваат прашања :facepalm::facepalm:

Шо ми требаше да ги гледам, упм.. Тоа бучкото да бев таму ќе го шамарав, гомно, уште он ќе раскажува прикаски, да му ебам тоа мршникот смрден, како не го утепаа тогаш во Струга, пичка му материна смрдена.

Не сум националист, нити па нешто посебно кур ме болело за името, ама воа гомнариве сите граници ги поминаа.. СИТЕ...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Вртејки по каналиве застанав на 24, емисијата отворено. Го викнале тоа гомнарот бучковски, некој рендом љоч и некој опаш изгубен во времето и просторот, да не убедуваат колку ќе ни биде убаво кога ќе ни го начукаат сосе ташаци, и како тоа е единствениот начин за утре пак да не раздени.

За да изглумат некаква дебата, викнале и една жена со став, кој го делат најголемиот дел од Македонците, па се обидуваат да ја прикажат како ретроградна сила, која ништо не разбира и го кочи напредокот на нашата заедничка татковина, во која, кога ќе се реши проблемот со името, ќе протече мед и млеко по улиците.
Тоа па студентите, што ги викнале да поставуваат прашања :facepalm::facepalm:

Шо ми требаше да ги гледам, упм.. Тоа бучкото да бев таму ќе го шамарав, гомно, уште он ќе раскажува прикаски, да му ебам тоа мршникот смрден, како не го утепаа тогаш во Струга, пичка му материна смрдена.

Не сум националист, нити па нешто посебно кур ме болело за името, ама воа гомнариве сите граници ги поминаа.. СИТЕ...
Бучко откако ги сврте сите мали партиички сега пак си се вратил во старото комуњарско јато (море дувло) :aplauz:
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.230
Поени од реакции
45.352
Вртејки по каналиве застанав на 24, емисијата отворено. Го викнале тоа гомнарот бучковски, некој рендом љоч и некој опаш изгубен во времето и просторот, да не убедуваат колку ќе ни биде убаво кога ќе ни го начукаат сосе ташаци, и како тоа е единствениот начин за утре пак да не раздени.

За да изглумат некаква дебата, викнале и една жена со став, кој го делат најголемиот дел од Македонците, па се обидуваат да ја прикажат како ретроградна сила, која ништо не разбира и го кочи напредокот на нашата заедничка татковина, во која, кога ќе се реши проблемот со името, ќе протече мед и млеко по улиците.
.....................................

Така работи тоа слободно новинарство на телма и 24 . За да можат да кажат дека не се латас и миленко, викаат по еден со спротивен став и после синхронизирано го напаѓаат, за да не може ни до збор да дојде, а ако не им иде на нив, тука е и водителот да интервенира.
На крај, резултатот е дека сите ставови се слушнале, а они како медиум дале простор на сите , иако едниот став е трубен од три усти, а другиот едвај од една.

Утре Груевски ќе го судат , а покасно Димитров многу вероватно ќе го договори името.
Запамтете дека ако некој проба да јаде говна у случај Димитров да го продаде името со тоа само ќе го брани криминалот
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Јас не сум верник. Во државава доминантно население е христијанско, по бројност. По курчење вие сте. Што има да докажуваш? Како би имало повеќе џамии кога вие сте доселеници и никогаш не сте живееле на овој простор? Има и друг аспект - шо ниту вие сте верници, ама маркирате територии, малтретирате локално население со разгласи што никаде го нема.
Никаде не барав повеќе џамии, барав ист третман, ако ти пречи џамијата треба да ти пречи и црквата.
А за доселеник знаеме кој е, целата светска наука знае. Секој кој е писмен знае. И ти знаеш.
Очигледно е зошто ги гледате џамиите како маркирање територии, вие тоа го правите со црквите, тој што лаже мисли дека сите лажат.
Гледам до сити мол со новиве згради никнува црква, тоа не е провокација?[DOUBLEPOST=1527023511][/DOUBLEPOST]
Знaеш зaштo сте вие Албaнците непрaведни? Еве ке ти кaжaм. Ти си единствениoт Албaнец штo јa прaти темaвa пермaнентнo, и иaкo не си муслимaн се нaјде прoзвaн дa ги искривувaш фaктите и нa тoј нaчин дa зaстaнеш вo oдбрaнa нa џaмиите кoј признaл ти или не терoризирaaт пoвеќе oд милјoн луѓе.Зaмисли кaкo ке реaгирa Албaнец муслимaн
Кај виде бранење жив ти све?
И мене ме тероризиираат, ама никогаш нема да се најде решение со овој пристапот ова е христијанска земја па мора џамиите да ги срушиме...[DOUBLEPOST=1527023686][/DOUBLEPOST]
Ne zaebavaj ...kambanite se slushaat samo na praznici, odzite pet pati na den.
Епа тоа се слушаше секој ден, верувал или не.,..
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Никаде не барав повеќе џамии, барав ист третман, ако ти пречи џамијата треба да ти пречи и црквата.
А за доселеник знаеме кој е, целата светска наука знае. Секој кој е писмен знае. И ти знаеш.
Очигледно е зошто ги гледате џамиите како маркирање територии, вие тоа го правите со црквите, тој што лаже мисли дека сите лажат.
Гледам до сити мол со новиве згради никнува црква, тоа не е провокација?[DOUBLEPOST=1527023511][/DOUBLEPOST]
Кај виде бранење жив ти све?
И мене ме тероризиираат, ама никогаш нема да се најде решение со овој пристапот ова е христијанска земја па мора џамиите да ги срушиме...[DOUBLEPOST=1527023686][/DOUBLEPOST]
Епа тоа се слушаше секој ден, верувал или не.,..
А знaеш декa црквaтa кaј ситимoл јa прaви Албaнец?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom