Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Да ги видов, ги имам сретнато истите типови одамна по списанија, али очигледно ти не ме читаш, тие ти се една рака луѓе од милиони, или подобро кажано генетски фрикови, 99% од луѓето не можат да го достигнат тоа што го достигнале овие, а на страна и фактот што ова го имаат достигнато со преку деценија непрекинато вежбање.
Во секојдневен живот, ретко кој има време да седи во теретана секој ден по 2 саати, плус да вежба непрекинато по 10-15 години, ако ја земеш мкд како пример, тешко дека може да си дозволат поголем дел од аматерите и чланарина во теретана за 12 месеци, особено Скопје каде газдите забегуваат со цените.
Не те читам баш убаво. Ама да не претера малце со бројката од 99 %. И да може ја и ти нема да го постигнеме нешто такво, ама моабетот почна со типчето со нозете што го имаа поставено дека таква форма природно неможе да се постигне. Е што правиме ако типот е во тие твојте 1% и тоа му е full time job, пак не е достижно и неможе да се надмине себи си. ?
Те сфаќам што сакаш да кажеш за аматер вежбачите ама смешно е кога за некој генетски надарен или со тренинг програма што стварно му одговара него со добра исхрана и 5+ години стаж дружба со железо одма за него да се скока со заклучок стероиди. Ама тоа е што да се прави во природата на луѓето е да се однесуваат така.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.884
Не те читам баш убаво. Ама да не претера малце со бројката од 99 %. И да може ја и ти нема да го постигнеме нешто такво, ама моабетот почна со типчето со нозете што го имаа поставено дека таква форма природно неможе да се постигне. Е што правиме ако типот е во тие твојте 1% и тоа му е full time job, пак не е достижно и неможе да се надмине себи си. ?
Те сфаќам што сакаш да кажеш за аматер вежбачите ама смешно е кога за некој генетски надарен или со тренинг програма што стварно му одговара него со добра исхрана и 5+ години стаж дружба со железо одма за него да се скока со заклучок стероиди. Ама тоа е што да се прави во природата на луѓето е да се однесуваат така.
Не, јас ти го пишувам ова бидејќи се истрча да тврдиш дека 3пати поголем може да се направи некој природно од тој на сликите.
Да, тоа е првото што ќе го чуеш од луѓето, мене ми имаат речено дека сум земал стероиди иако во живот ниту сум зел, ниту планирам да земам било што од недозволените работи, во последно време дури и суплементи не земам.
Вежбајте, давајте го најдоброто од себе и не се споредувајте со другите, особено со некој што не го познавате.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Не, јас ти го пишувам ова бидејќи се истрча да тврдиш дека 3пати поголем може да се направи некој природно од тој на сликите.
Да, тоа е првото што ќе го чуеш од луѓето, мене ми имаат речено дека сум земал стероиди иако во живот ниту сум зел, ниту планирам да земам било што од недозволените работи, во последно време дури и суплементи не земам.
Вежбајте, давајте го најдоброто од себе и не се споредувајте со другите, особено со некој што не го познавате.
Не реков 3 пати поголем туку 3 пати подобро, у смисло дека дечкото има уште потенцијал за напредок. Иначе со болдираново е супер начин да се заврши разговорот. Поздрав.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
33
Поени од реакции
9
што мислите за виктор :) https://www.youtube.com/user/ViktorVrska/videos
ги гледав видеата и мислам дека има доста знаење и искуство. ова со анаболичкиот прозор малце ме зачуди. ако се внесат само протеини после тренинг телото ке го претвори у гликоген. друго што имам разбрано е дека телото искористува од 8 до 10 грама протеин во рок од 1 сат. нај идеално било декстроза после тренинг заедно со бцаа а после сат време месо и ориз. се согласувате ? :kafence:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.884
што мислите за виктор :) https://www.youtube.com/user/ViktorVrska/videos
ги гледав видеата и мислам дека има доста знаење и искуство. ова со анаболичкиот прозор малце ме зачуди. ако се внесат само протеини после тренинг телото ке го претвори у гликоген. друго што имам разбрано е дека телото искористува од 8 до 10 грама протеин во рок од 1 сат. нај идеално било декстроза после тренинг заедно со бцаа а после сат време месо и ориз. се согласувате ? :kafence:
Анаболичкиот прозорец беше мит многу време, еве ти студија на таа тема.
https://www.researchgate.net/publication/14636206_The_Time_Course_for_Elevated_Muscle_Protein_Synthesis_Following_Heavy_Resistance_Exercise
 
Член од
27 мај 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Незнам дали има ова некаква врска со бодибилдинг но нема штета ако прашам.
По преглед од уролог ми беше дијагнозирано варикоцела на тестисот од прв степен, за тие што не се упатени тоа се проширени вени во скротумот.
Вежбам редовно во теретана веќе неколку години, водам здрав живот колку што можам, не пијам, не пушам, газирани работи не, од суплементи имам пиено само веј протеин....
Како да се излечат овие проширени вени?
Дали некој има повеќе информации околу овој проблем и дали и колку влијае дигањето тегови на ова?
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Незнам дали има ова некаква врска со бодибилдинг но нема штета ако прашам.
По преглед од уролог ми беше дијагнозирано варикоцела на тестисот од прв степен, за тие што не се упатени тоа се проширени вени во скротумот.
Вежбам редовно во теретана веќе неколку години, водам здрав живот колку што можам, не пијам, не пушам, газирани работи не, од суплементи имам пиено само веј протеин....
Како да се излечат овие проширени вени?
Дали некој има повеќе информации околу овој проблем и дали и колку влијае дигањето тегови на ова?
Мој совет ти е да се обратиш на стручно место. Не си играј со вакви работи тука на форум, каде што повеќето муабети се врз база на интернет статии (некој со поткрепени со факти) и лични искуства и рекла казала што значи дека секој организам е различен, според ова што го читам мислам дека е доста посериозен проблем кој не е за на форум...
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
@Кеплер многу работи се мит, но правилно применети функционираат одлично.
@T0NI , незнам што не ти е јасно со претварањето на протеините во гликоген, внесени веднаш после тренинг?!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.884
@Кеплер многу работи се мит, но правилно применети функционираат одлично.
@T0NI , незнам што не ти е јасно со претварањето на протеините во гликоген, внесени веднаш после тренинг?!
Никој не вика дека нема да функционира, али анаболичниот прозорец излегува дека не е баш толку мал како што се веруваше во минатото. Ако гледаме од точка дали функционира или не, тогаш може да се вратиме на принципите од златната ера кога вежбале и над 4 саати на ден, во тоа време тоа било нормално и функционирало совршено при изградба на мускулна маса.
Идејата е со најмалку замарање и вложување, да се добијат што е можно подобри резултати.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
@Кеплер , во поново време е преставен дека е мал, како што кажуваш ти, а со цел да се потроши некоја канта повеќе производ :)
Најмногу се замараат форум стручни лица и луѓе кои сакаат да научат од нив. Основата е едноставна, но премногу тешка за следење долг временски период. Проблемот е во времето кое за жал 90% од оние кои 'посакуваат' мускулесто тело го немаат за 'трошење' . Колку ќе вложиш, толку ќе добиеш.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Интересен феномен.

Биф на старо учење базирано на искуство и суеверија спроти ново учење базирано на научни истражувања.

Само шо ќе остане од старото учење кога сите овие научни истражувања ке се применат во пракса и ќе се поткрепат со искуство?

Само времето ќе покаже.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom