Od kade tolku luksuzni koli vo Skopje?

  • Креатор на темата Que
  • Време на започнување
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Procentualno brojot na skapicki vozila e gore dole slicen vo site drzavi. Tendergii, lopovi, dileri, korumpirani politicari i retki na prst da gi izbrois tie so cesno zarabotile (obicno tie i ne gi trosat tesko specalenite pari na takvi gluposti). E sega vo slovenija za kolicki so mnogu kilovati i kubikaza bogatite si plakjaat solena registracija, i preku 2000e godisno, a i taka treba da bide.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Оние кои биле сиромашни,па чесно се збогатиле,вообичаено,прво купиле станови и куќи,а потоа автомобили.И не секој одбрал луксузен автомобил.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.646
Поени од реакции
4.947
Имаат повеќе пари од порано луѓето...тоа е факт. И нормално има луксузни коли.
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
2.279
Поени од реакции
1.728
Имаат повеќе пари од порано луѓето...тоа е факт. И нормално има луксузни коли.
Од кога почнаја луѓе од власта да влегват во секој можен бизнис многу врати се затворија за заработка. Впрочем пред 10тина години се правеа енормни суми на пари во бизнисот со железо но Минчо Јорданов се погрижи многу луѓе кои патем ми беа блиски да се затворат во тој режим. Сега пари имаат само тие од власта неостана ништо за обичните граѓани.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.646
Поени од реакции
4.947
Од кога почнаја луѓе од власта да влегват во секој можен бизнис многу врати се затворија за заработка. Впрочем пред 10тина години се правеа енормни суми на пари во бизнисот со железо но Минчо Јорданов се погрижи многу луѓе кои патем ми беа блиски да се затворат во тој режим. Сега пари имаат само тие од власта неостана ништо за обичните граѓани.
Јас не сум со власта и си имам пари, додуше немам луксузна кола. Мразам коли да возам и да давам пари за тоа. Има многу како мене.
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
2.279
Поени од реакции
1.728
Јас не сум со власта и си имам пари, додуше немам луксузна кола. Мразам коли да возам и да давам пари за тоа. Има многу како мене.
Има за убав живот на снаодливите во државата познавам такви луѓе кои некогаш пропаднале па пак се вратиле кај што биле. Околу 800-1000 евра зависи каков ќе биди месецот и јас ги вадам но никогаш не би се расфрлал со пари за нова гланц кола. Имам ауди а6 и тоа на старо е земена колата ама ко нова е.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.646
Поени од реакции
4.947
Има за убав живот на снаодливите во државата познавам такви луѓе кои некогаш пропаднале па пак се вратиле кај што биле. Околу 800-1000 евра зависи каков ќе биди месецот и јас ги вадам но никогаш не би се расфрлал со пари за нова гланц кола. Имам ауди а6 и тоа на старо е земена колата ама ко нова е.
Ние имаме окулу 1 милион евра тројца сме...а имаме една опел астра стара 10 години. Јас дури се возам со такси во главно, понекогаш бус или точак или пешки. Така не е луксузна кола знак за имот. Си сака народот коли нека си вози...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Ако за тебе @Que Скопје се 2-3 централни населби, од веќе половина народ од цела Македонија во Скопје, ок. Инаку староста на колите од 16 години од 2000, сега е зголемена на 18. повеќе пари ...или побогати банки. Седи на Маршал Тито и мислиш цела Македонија седи по кафичи афтерворк
 
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Но,за жал во мал број се оние кои чесно заработиле пари за луксузни автомобили.
Ги има. Доктори, пејачи, спортисти, градежни фирми, гази на приватни фирми, макар и помали фирми за лепење плочки. Најлесно е да кажеш дека ако некој е богат е лош или дека е крадец. Не дека нема такви што крадат и имаат пари, но често човек ако нешто нема, одма тоа на другиот му го препишува ,,на црно заработено".
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Ние имаме окулу 1 милион евра тројца сме...а имаме една опел астра стара 10 години. Јас дури се возам со такси во главно, понекогаш бус или точак или пешки. Така не е луксузна кола знак за имот. Си сака народот коли нека си вози...
Ја сам имам толку пари, а само пешки идам или возам бансек на тркала. А комшијава дури има дупло од мене и не ни иде нигде, а кога треба да иде иде пешки и бос.
Парите немаат никаква врска со тоа кои превозни средства ги користи некој.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Со чесност, трудољубивост, мака и пот може многу да се постигне. Има вредни, поштени луѓе, кои секој ден се убиваат од работа. Бидете и вие како нив, и некогаш, можеби, за 30-40 години и вие ќе имате кола, а зошто да не, и автомобил. Можда и луксузен, од странство (Немачка, Јапан), со климатизер, со четири врати со прозори што автомацки се отвораат, на дугме...
Запамтете, крадените пари се проклети, никој не видел арно од украдени пари. Таквите не можат да спијат од грижа на совест, секојдневно страдаат поради тоа што го сториле, и кога ќе влезат в кола секогаш им е страв да не прегазат некого.
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
порше каен да не се паѓа на смоки од витаминка едноставно не можно толку мн да ги има низ Скопје.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Стварно ги има Кајените ептен, чудна појава.

Јас да имам некогаш толку пари да купам порше, никад не би купил Кајен или Панамера, се знае што е Порше и како треба да изгледа.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Prvo, so postena rabota ne za 20-30 tuku za 100god. vo MK ne mozes da kupis kola od 60-70000 evra.[OSVEN AKO SI POCNAL DA STEDIS VEDNAS PO RADJANJE I NI KIFLA NE SI KUPIL 60GOD.}.Vtoro toj sto ima pari ne se fali na forumi.Matematikata e egzaktna nauka , so prosecna plata od 300evra-dobro e ako e itolku ,ke ti trebaat 20god.rabota pod uslov za toj period da ne jades i plakjas davacki.A i tie t.n . biznismeni so skapi koli se tolku dolzni po biznis partnerite sto sekoe izleguvanje od doma im e bingo dali ke gi naceka nekoj doveritel i ke im stavi "duga devetka " na celo.Zatoa lugje pustete gi neka si ziveat so svoite zabludi, vozete sigi svoite poskromni koli i BIDETE SREKNI SO SEMEJSTVOTO.:zloo:
 
T

Terroir

Гостин
Prvo, so postena rabota ne za 20-30 tuku za 100god. vo MK ne mozes da kupis kola od 60-70000 evra.[OSVEN AKO SI POCNAL DA STEDIS VEDNAS PO RADJANJE I NI KIFLA NE SI KUPIL 60GOD.}.Vtoro toj sto ima pari ne se fali na forumi.Matematikata e egzaktna nauka , so prosecna plata od 300evra-dobro e ako e itolku ,ke ti trebaat 20god.rabota pod uslov za toj period da ne jades i plakjas davacki.A i tie t.n . biznismeni so skapi koli se tolku dolzni po biznis partnerite sto sekoe izleguvanje od doma im e bingo dali ke gi naceka nekoj doveritel i ke im stavi "duga devetka " na celo.Zatoa lugje pustete gi neka si ziveat so svoite zabludi, vozete sigi svoite poskromni koli i BIDETE SREKNI SO SEMEJSTVOTO.:zloo:
Абе да сите богати се нечесни и должни и ги бркаат со долги деветки, исто како што сите сиромашни се супер чесни и среќно си живеат иако немаат многу пари

Незнам што ви е чудно што има толку луксузни коли во Скопје кога таму живее пола Македонија, има луѓе бизнисмени што прават солидни пари. Не дека во Словенија каде што живее авторот на темава нема, ама таму не патат толку од тој комплекс. Попрво ќе одат на електрично возило (од типот на тесла) отколку да се курчат со поршиња итн
 

Kajgana Shop

На врв Bottom