Македонски специјални единици (полициски и воени)

Член од
22 декември 2017
Мислења
23
Поени од реакции
5
Da najprvin kako i sto velis da ne pocnuvame piliticki raspravi nema potreba od takvo nesto voopsto.
sega ja gledav KOD emisijata nezz kolku ima tocni informacii za akcijata ama sepak mislam deka ne bi snimale emisija od 40 minuti na svoja glava .
kako sto kaza ti padnale vo zaseda i vednas zaginale 3 pripadnika od tigrite , no posle ima vo emisijata deka ostanatite zaginati se po priveduvanjeto na shponite t.e sakaat da kazat deka ostanatite pocnale ogan na spacijalcite poradi nevnimanie , kolku e vistina nezz
no sepak i odgovornosta na komandantot na tigar da pusti ekipa za akcija bez dronsko snimanje e totalna greska ,
i vo den da ides u d.naselje nemozes da se snajdes po ulicite , a kamoli da pravis akcija , a te cekaat vooruzani ludje.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
И ѕаклучок
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.442
nezz za taa informacija , no sepak i ja mislam deka toa e politicko maslo.
no ako ima nekoj od kumanovo denot pred pukanjeto ako pominuval pokraj policiska stanica i sam kje zabelezil deka nesto kje ima
no i vo pravo si thestar sepak onoj koj ide da upadja ima pogolemi shansi da nastrada .
no vistinata e i deka najhrabrite ginat uste ednas vecna im slava na momcite !!
Хм... Ако акцијата се спроведува според прописи и го има елементот на изненадување (уствари најбитниот елемент при антитерористички ситуации), болдираното не важи. Значи во тој случај специјалците се добро информирани за нивната мета, и можат да направат добар план за акција-упад, си одредуваат тајминг и незабележано доаѓаат и завршуваат работа.

Значи едно е 30 терористи да влезат во (пример) трговски центар/школо/театар и да држат заложници т.е. да има активна терористичка акција, па тогаш да доаѓаат специјалци на интервенција (беслан 2004 пример).. тогаш е нормално специјалците да имаат потешкотии и жртви.

Сосема друга ситуација е специјалците да имаат сознание за терористи т.е. нивната цел, и они сами да бираат тајминг и вид на акција-напад и слични елементи. Тогаш потешкотиите и жртвите од страна на специјалците треба да се минимални.

Заклучок секој сам си донесува и различно ја перцепира ситуацијата.

Нека почиваат во мир загинатите припадници на македонските полициски единици.

Ова е чисто мое лаичко мислење, воден по некоја нормална логика и размислување и не треба да значи дека е точно. :)
 
Последно уредено:
Член од
22 декември 2017
Мислења
23
Поени од реакции
5
Хм... Ако акцијата се спроведува според прописи и го има елементот на изненадување (уствари најбитниот елемент при антитерористички ситуации), болдираното не важи. Значи во тој случај специјалците се добро информирани за нивната мета, и можат да направат добар план за акција-упад, си одредуваат тајминг и незабележано доаѓаат и завршуваат работа.

Значи едно е 30 терористи да влезат во (пример) трговски центар/школо/театар и да држат заложници т.е. да има активна терористичка акција, па тогаш да доаѓаат специјалци на интервенција (беслан 2004 пример).. тогаш е нормално специјалците да имаат потешкотии и жртви.

Сосема друга ситуација е специјалците да имаат сознание за терористи т.е. нивната цел, и они сами да бираат тајминг и вид на акција-напад и слични елементи. Тогаш потешкотиите и жртвите од страна на специјалците треба да се минимални.

Заклучок секој сам си донесува и различно ја перцепира ситуацијата.

Нека почиваат во мир загинатите припадници на македонските полициски единици.

Ова е чисто мое лаичко мислење, воден по некоја нормална логика и размислување и не треба да значи дека е точно. :)
Se soglasuvam so tebe
no sepak vo ovoj slucaj policijata go izvlekla podebeliot kraj ,
shponite tocno znaelei koga kje dojdat i od kade , zatoa i gi fatile vo zaseda , no da ne navleguvame vo detali , samiot drzaven vrv si napravil golema zaguba na nekolku dobri specijalci .[DOUBLEPOST=1526158759][/DOUBLEPOST]Znae li nekoj koja edinica od ARM e ispratena da uchestvuva vo paradata na den na armijata vo Bugarija ??
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Добро испланирана акција за упад во објект или објекти не треба да трае повише од 10 минути зборувам за иницијален влез тотално чистење и излегување на ПТ тимот,а понатамошните мерки што ќе се преземаат од други единици не се дел од равенката.

Клучно е да се има точни разузнавачки информации од типот на локација,бројност,обука и вооружување и елемент на изненадување за успешно извршена акција и доколку еден од тие е компромизиран или неточен тогаш природата на планот е различна и се добива тоа што се случи во Куманово.

После првичната грешка клучно беше да се заврши се тоа уште во истиот ден и се знаеше ако не се заврши првиот ден уште 2-3 дена ќе трае и тоа се случи.

Пропустите од страна на МВР се огромни така што голем број од терористите ја напуштија оштина Куманово преку предвреме изградени тунели и спремни планови за евакуација.

Слични акции имаат спроведувано во минатото но бидејќи се успешни ги нема на вести или пак има минимални информации.

Војничката верзија на таков упад на објект или објекти содржи многу повеќе елементи кои не се за дискусија на отворен форум.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.264
Поени од реакции
952
Se soglasuvam so tebe
no sepak vo ovoj slucaj policijata go izvlekla podebeliot kraj ,
shponite tocno znaelei koga kje dojdat i od kade , zatoa i gi fatile vo zaseda , no da ne navleguvame vo detali , samiot drzaven vrv si napravil golema zaguba na nekolku dobri specijalci .[DOUBLEPOST=1526158759][/DOUBLEPOST]Znae li nekoj koja edinica od ARM e ispratena da uchestvuva vo paradata na den na armijata vo Bugarija ??
Леопардите од кичевската касарна беа на парадата во Бугарија
 
Член од
22 декември 2017
Мислења
23
Поени од реакции
5
Blagodaram za informacijata .
Da ne ima nekoe video od zaednichkata vezba na volvite i 68ta brigada na bugarija .
vidov ima samo nekolku sliki na sajtot na ARM.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.839
:oftopik:

Малку од соседството шо се работи.

 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.442
https://www.novamakedonija.com.mk/makedonija/бригадниот-генерал-методи-хаџи-јанев/

Бригадниот генерал Методи Хаџи Јанев, денеска, на воената свеченост во касарната „Илинден“ во Скопје, ја презеде должноста командант на Полкот за специјални операции од бригадниот генерал Орце Јордев.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Разликата на Јордев како командант на БСН и командант на ПСО е голема но се надевам дека времето,чинот и позицијата го нема променето многу Хаџи-Јанев.
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732

Kajgana Shop

На врв Bottom