Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 мај 2018
Мислења
4
Поени од реакции
0
Potekloto mi e od prv bratuced orginal dokumenti prevedeni se kako sho treba pod konec,Rabotata ja sreduvam vo Sofija preku proveren posrednik. Prvpat bev 20.10.2015 , vtorpat bev 29.01.2016 intervjuto mi bese naznaceno za 03.11.2016 potoa letoto nekade juni mi go prezakazaa za 27.11.2016 , pominav super i toj tamu zaokruzi mn dobro, na 22.02.2018 mi se smeni deka samo chekam ukaz od viceprezidenta s polozitelno stanovishte i denes mi se smeni vo "Отказ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија. С'гласно резолјуција на Вицепрезидента е отказано издаването на указ, за което сме уведомени с писмо рег. № 04-12-9/26.04.2018 г."
Ima li nekoj vakov slucaj i zznae li nekoj kade moze da go najdam toa pismo? :) by the way grupata na lugje shto bevme na site tri datumi zaedno im ispadna ukazot vo petokot na mene ne mi se smeni ta duri denes...
fala vi mn unapred imajte ubav den
 
Член од
12 септември 2017
Мислења
20
Поени од реакции
75
Nekoj da mi objasni sto treba za da se izvadi postojana licna karta za prestoj vo BG. sto dokumenti trebaat i kakvi uslovi baraat. Dali ima nekoj poupaten vo ova da mi objasni. Fala pozdrav
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Potekloto mi e od prv bratuced orginal dokumenti prevedeni se kako sho treba pod konec,Rabotata ja sreduvam vo Sofija preku proveren posrednik. Prvpat bev 20.10.2015 , vtorpat bev 29.01.2016 intervjuto mi bese naznaceno za 03.11.2016 potoa letoto nekade juni mi go prezakazaa za 27.11.2016 , pominav super i toj tamu zaokruzi mn dobro, na 22.02.2018 mi se smeni deka samo chekam ukaz od viceprezidenta s polozitelno stanovishte i denes mi se smeni vo "Отказ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија. С'гласно резолјуција на Вицепрезидента е отказано издаването на указ, за което сме уведомени с писмо рег. № 04-12-9/26.04.2018 г."
Ima li nekoj vakov slucaj i zznae li nekoj kade moze da go najdam toa pismo? :) by the way grupata na lugje shto bevme na site tri datumi zaedno im ispadna ukazot vo petokot na mene ne mi se smeni ta duri denes...
fala vi mn unapred imajte ubav den
E ova e najloso koa pisuva Otkaz a tie sto bea so tebe grupata so kkvi dokumenti bea
 
Член од
2 мај 2018
Мислења
4
Поени од реакции
0
E ova e najloso koa pisuva Otkaz a tie sto bea so tebe grupata so kkvi dokumenti bea
preku dedovci bea i im izlegna ukaz, a jas nemozev da najdam dedomi bugarski vojnik bil na vremeto, pa vadev od prv bratuced sho ima odamna mozebi povekje od 15godini Bg pasos i licna karta.. btw prasav eden sea po bg po tie ministerstva dobiv nekoj kontakt mi pisa samo imalo mnogu takvi kako mene i ne se znae sho bilo imalo neso valjda nemoze da mi kaze sho :D
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
preku dedovci bea i im izlegna ukaz, a jas nemozev da najdam dedomi bugarski vojnik bil na vremeto, pa vadev od prv bratuced sho ima odamna mozebi povekje od 15godini Bg pasos i licna karta.. btw prasav eden sea po bg po tie ministerstva dobiv nekoj kontakt mi pisa samo imalo mnogu takvi kako mene i ne se znae sho bilo imalo neso valjda nemoze da mi kaze sho :D
Na pozitivno nesto ti kaza ili[DOUBLEPOST=1525272825][/DOUBLEPOST]
preku dedovci bea i im izlegna ukaz, a jas nemozev da najdam dedomi bugarski vojnik bil na vremeto, pa vadev od prv bratuced sho ima odamna mozebi povekje od 15godini Bg pasos i licna karta.. btw prasav eden sea po bg po tie ministerstva dobiv nekoj kontakt mi pisa samo imalo mnogu takvi kako mene i ne se znae sho bilo imalo neso valjda nemoze da mi kaze sho :D
Ova e dokaz deka tesko e so bratucedi i potvrdi zatoa ne pagajte na forite na posrednnicite
 
Член од
2 мај 2018
Мислења
4
Поени од реакции
0
Na pozitivno nesto ti kaza ili[DOUBLEPOST=1525272825][/DOUBLEPOST]
Ova e dokaz deka tesko e so bratucedi i potvrdi zatoa ne pagajte na forite na posrednnicite
preku toj posrednik ima i mn lugje koj izvadia i ne so prv tuku i so vtor bratuced... duri bese iznenaden koa mu kazav situacijata ne mu se veruvase.. kje mi kaze do krajo na ovaa nedela kje znam sho kako se za sig..
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
preku toj posrednik ima i mn lugje koj izvadia i ne so prv tuku i so vtor bratuced... duri bese iznenaden koa mu kazav situacijata ne mu se veruvase.. kje mi kaze do krajo na ovaa nedela kje znam sho kako se za sig..
Daj boze da bidne neso i jas sum preku bratucet use na zadolzitelna
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
preku toj posrednik ima i mn lugje koj izvadia i ne so prv tuku i so vtor bratuced... duri bese iznenaden koa mu kazav situacijata ne mu se veruvase.. kje mi kaze do krajo na ovaa nedela kje znam sho kako se za sig..
Прашањето е кога ваделе?!
Бидејќи до пред 5-6-7 години и на неписмени со к*рот во рака им издаваа државјанства.
Затоа нека не ти се прави чукнат посредникот дека бил изненаден што одбивале со потврди, братучеди и комшии.
И нека ти каже до пред колку време земале со втори братучеди и преку комшии ;)
Тој временски дел дискретно го изоставаат за да премолчат дека бизнисот им заврши, и да навлечат полуписмени и неписмени очајници за пари.
 
Последно уредено:
Член од
2 мај 2018
Мислења
136
Поени од реакции
142
so stari dokumenti za poteklo, podneseni noemvri 2015,na dopolnitelna proverka od 2017 i povtorno odneseni originalni dokumenti vo Sofija i pak nema mrdnato nisto ,katastrofa...
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Potekloto mi e od prv bratuced orginal dokumenti prevedeni se kako sho treba pod konec,Rabotata ja sreduvam vo Sofija preku proveren posrednik. Prvpat bev 20.10.2015 , vtorpat bev 29.01.2016 intervjuto mi bese naznaceno za 03.11.2016 potoa letoto nekade juni mi go prezakazaa za 27.11.2016 , pominav super i toj tamu zaokruzi mn dobro, na 22.02.2018 mi se smeni deka samo chekam ukaz od viceprezidenta s polozitelno stanovishte i denes mi se smeni vo "Отказ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија. С'гласно резолјуција на Вицепрезидента е отказано издаването на указ, за което сме уведомени с писмо рег. № 04-12-9/26.04.2018 г."
Ima li nekoj vakov slucaj i zznae li nekoj kade moze da go najdam toa pismo? :) by the way grupata na lugje shto bevme na site tri datumi zaedno im ispadna ukazot vo petokot na mene ne mi se smeni ta duri denes...
fala vi mn unapred imajte ubav den
Vo direkcijata na viceprezident prasaj kade da go najdes toa pismo za da vidis zosto ti e otkazano da ti bide potpisan ukazot[DOUBLEPOST=1525276197][/DOUBLEPOST]+359 2 9239333
ova e nekoja centrala tamu prasaj
 
Член од
1 февруари 2018
Мислења
73
Поени од реакции
65
Imase edna statija za 2017 godina za otkaz na drzavjanstvo od viceprezidenta bea okolu 400 luge i pricinite bea poradi falsifikat dokumenti za sud ili drugi, poradi nezboruvanje bugarski jazik i nesoodvetni dokumenti
 
Член од
2 мај 2018
Мислења
30
Поени од реакции
24
Nekoj da mi objasni sto treba za da se izvadi postojana licna karta za prestoj vo BG. sto dokumenti trebaat i kakvi uslovi baraat. Dali ima nekoj poupaten vo ova da mi objasni. Fala pozdrav
Јас вадев. Потполно истите документи како за Д виза. Толку[DOUBLEPOST=1525278025][/DOUBLEPOST]Здраво. Овој статус "проверка од вицепрезидента" е нешто ново изгледа. Слушнав дека околу 3 месеци на овој статус се останува, ама слушнав и дека се заглавува и до година и повеќе па може и да те одбијат на крај. Зарем е тоа можно? Не е фер после сите поминати нивоа. Ама да кажеме еве дека све е одобрено, каде треба да се подигне државјанството и што треба да се носи за да се подигне и дали се плаќа нешто за подигање?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom