Поклон за свадба?

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Битно е секој да си ја плати порцијата што е од прилика 20тина евра... некој ќе даде 1500 некој 1000че со што ќе се пребијат сумите а келепурот за младениците е пликото од поблиската рода што би требало да е подебелко.
Братучетка ми на времето кога правеше свадба, цела кафана беше затрупана во фритези, тостери, микробранови и разни кујнски помагала, зет ми првите две години од бракот ги помина на ауто-пазар :icon_mrgr:
Не е 20 евра порција. 12 евра е просечна, 15 веќе луксузна.
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Кукате дека нема пари па дојде тема како оваа па кога се откачите... Ептен тешко фамилија со просечни примања(реални просечни, не владин просек) може да оддвои од месечната заработувачка 3000 ден за некоја свадба, плус други трошоци да се купат некои чевли или кошула. Да не зборуваме па ни за тоа некој сам да купи фрижидер или машина за алишта. Според крајот во кој живеам и сиромаштијата, слободно можам да кажам дека 1 фрижидер просечен (до кај 18 000) ќе треба да го купат 15 фамилии. Значи 30 луѓе ќе одат со тој поклон. Сите што ги познавам успеале да си ги покријат трошоците, а тоа дека парите сите одат за младоженците и дека не покриваат позајмици од пред свадбата малку и не сум сигурен...
 
Член од
24 јуни 2014
Мислења
19
Поени од реакции
56
Многу модерен список тој бе. Кај живеете бе луѓе? Пред две години, правев свадба, еден од поклоните беше фритеза со гаранција или фискална од пред 10 годин. Друг поклон беше сервис кој среќа што се скрши при преместување следниот ден, ако не ќе требаше јас да го скршам, толку што не чинеше. Заебете списоци, давајте пари. Да не се чудите после на вашата свадба кога ќе добиете 200 сервиси и 20 слики.
Jas ziveam vo Lima Peru i tuka sovrseno si funkcionira ova so spisokot. Na kratko ke objasnam, znaci mlad bracen par si pravi spisok na potrebni raboti i odi vo edna od mnogute stokovni kuki ili sindzir na prodavnici vo koi sto moze da se najde bukvalno se i sesto i se registrira spisokot vo nivniot sistem pri sto dobivaat svoj edinstven kod so koj site pokaneti ke moze da go vidat spisokot vo momentot koga ke odat da odberat poklon. Normalno onie koi prvi ke odat da kupat gi izbiraat poevtinite podaroci za na kraj da ostanat malku poskapite. Kako sto veke kazav stom nekoj kupi nesto od spisokot avtomatski se brishe za da ne dojde do povtoruvanje na podarocite. Ovoj spisok ne e moralen znaci ti ako sakas mozes da kupis nesto sosema treto ili pak od nekoja druga prodavnica i vo toj slucaj da, moze da dojde do povtoruvanje. Podaroci od tipot na frizider sporet, mebel i takvi pogolemi raboti normalno deka ne se stavaat i takvite ti gi podaruvaat najcesto kumovite ili pobliski rodnini.

Za nas kako mlad bracen par stotuku vselen vo nov stan imavme bukvalno potreba od se. Edni ubavi lazicki za desert sto mi gi podarija vo komplet so tanjircinja i den denes si gi koristam i pojma nemate kolku mi se naogaat. E sega za onie koi imaat veke se e druga rabota.

Spored komentarive znaci ispagja deka lugevo praat svadbi nadevajki se deka so poklonite vo plik ke mozat da si ja isplatat svadbata? Spored mene ako nemas pari podobro e voopsto da ne pravis tolku golema svadba zosto rabotata ne e da se zadolzis cel zivot za edna svadba od 24 casa.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.894
Поени од реакции
10.517
Свадби не ценам, јас не правев и избегавам и да одам по свадби, ми изгледа како беспотребно трошење на време и пари (со месеци унапред се трча се организира се троши...) То се остатоци од времето кога на коњи, вооружени се одеше до соседно село се земаше невеста со караван чеиз и немаше разводи туку жената се убиваше ради неверсто, недомаќинство....
Мојата “свадба“ беа родителите, браќа и сестри и дестина најблиски на убав ручек во Охрид. Ни посебни алишта ни проби на венчаници ни бовчи ни покани ни лимузини ни музики... ојдовме потпишавме ручавме и толку. Поклони добивме во пари, не прашаа шо би сакале, имаше после тоа уште едно недела две ќе дојдеше некој да ни честита и воглавном пликче, а ние кафе ракија, некое мезе.
еи ко ја да сум го пишал ова, ни јас несакам свадба да правам али кога гледам девојка ми колку се пали на свадби и се околу нив изгледа ке морам :гик:
 
D

devojcence

Гостин
ako ti e blizok poklon nesto sto im treba zod domakinstvo a ako ti e podalecen pari.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Jas ziveam vo Lima Peru i tuka sovrseno si funkcionira ova so spisokot. Na kratko ke objasnam, znaci mlad bracen par si pravi spisok na potrebni raboti i odi vo edna od mnogute stokovni kuki ili sindzir na prodavnici vo koi sto moze da se najde bukvalno se i sesto i se registrira spisokot vo nivniot sistem pri sto dobivaat svoj edinstven kod so koj site pokaneti ke moze da go vidat spisokot vo momentot koga ke odat da odberat poklon. Normalno onie koi prvi ke odat da kupat gi izbiraat poevtinite podaroci za na kraj da ostanat malku poskapite. Kako sto veke kazav stom nekoj kupi nesto od spisokot avtomatski se brishe za da ne dojde do povtoruvanje na podarocite. Ovoj spisok ne e moralen znaci ti ako sakas mozes da kupis nesto sosema treto ili pak od nekoja druga prodavnica i vo toj slucaj da, moze da dojde do povtoruvanje. Podaroci od tipot na frizider sporet, mebel i takvi pogolemi raboti normalno deka ne se stavaat i takvite ti gi podaruvaat najcesto kumovite ili pobliski rodnini.

Za nas kako mlad bracen par stotuku vselen vo nov stan imavme bukvalno potreba od se. Edni ubavi lazicki za desert sto mi gi podarija vo komplet so tanjircinja i den denes si gi koristam i pojma nemate kolku mi se naogaat. E sega za onie koi imaat veke se e druga rabota.

Spored komentarive znaci ispagja deka lugevo praat svadbi nadevajki se deka so poklonite vo plik ke mozat da si ja isplatat svadbata? Spored mene ako nemas pari podobro e voopsto da ne pravis tolku golema svadba zosto rabotata ne e da se zadolzis cel zivot za edna svadba od 24 casa.
Знам јас како функционира во Америка, правев муабет за тука. Тука луѓе кредити земаат за исплаќање на свадба.
 
Член од
27 август 2012
Мислења
1.024
Поени од реакции
2.539
На секој му се добродојдени пари во плико. А од поклони никој аир не видел, поготово за домакинство. Прво не е по нивни вкус, друго смешно е и срамота со тоа кутиите што се влечкаат у ресторан, и тоа сељачкото што поголема кутија да мислат што поголем, поскап поклон:cool: А внатре тропкаат 3 тањира, или распарани сетови од тенџериња, пола си ги оставиле за дома;)
А да не зборам за ефтини слики смешни со пејсаж што не е ни за подрум да го ставиш, за вазни и глупи ламби....Затоа најбоље кеш и што сака нека купат или нека си ја покријат свадбата што повеќето прават, бар од корист им се него глупостите...
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
10
Поени од реакции
0
Според мене зависи од тоа кој колку може да си дозволи... Некој можеби не може да одвои 4000-5000 денари (што мислам дека е просек бидејќи обично, јас колку што знам, се даваат пари да се покрие сопствената порција, а просечно македонско семејство има 4 члена) да ги даде во плик, а можеби ќе најде некој соодветен поклон за поевтини пари.. И секако зависи од тоа колку се блиски со невестата/младоженецот. Нешто најглупаво ми е „наредбата“ на поканата за свадба каде пишува поклон во плик. Па се знае дека 99% од луѓето во последно време даваат поклон во плик. А веќе ако им е како што спомнавте да си ја покријат свадбатта и трошоците околу неа нека го направат најмизерното нешто што сум го видела и нека продаваат свадбени бомбони.
 
Член од
26 април 2018
Мислења
170
Поени од реакции
105
Кој колку може, ама сите пари.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
Ме поканија на свадба за на 10 октомври, на поканата пишува "подарокот во плико".
Се мислам да му напишам песна???

Или да ставам подарок што го збира во пликото како на пример Durex или Sportex???

Или во најголемо плико да му земам еден пластичен од Valijant???
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
Ме поканија на свадба за на 10 октомври, на поканата пишува "подарокот во плико".
Се мислам да му напишам песна???

Или да ставам подарок што го збира во пликото како на пример Durex или Sportex???

Или во најголемо плико да му земам еден пластичен од Valijant???
Mozes I kvalitetni maski da stavis, pa I nekoj par rakavici.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.704
Ме поканија на свадба за на 10 октомври, на поканата пишува "подарокот во плико".
Се мислам да му напишам песна???
Или да ставам подарок што го збира во пликото како на пример Durex или Sportex???
Или во најголемо плико да му земам еден пластичен од Valijant???
...собери све по десет денари, да биде дебело пликото (ако не пишуваш име на него) , може ќе се сетат дека е невкусно, тоа што напишале на поканата!
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.931
Ме поканија на свадба за на 10 октомври, на поканата пишува "подарокот во плико".
Се мислам да му напишам песна???

Или да ставам подарок што го збира во пликото како на пример Durex или Sportex???

Или во најголемо плико да му земам еден пластичен од Valijant???
Не бе какво плико, можеш микробранова, тостер, електрична скара, а можеш и бојлер.


Стварно, зар во 2020 година размислувате за нешто друго освен пари у плико? Тоа одамна требаше да биде нормална работа, без да се приговара.
Автоматски споено мислење:

...собери све по десет денари, да биде дебело пликото (ако не пишуваш име на него) , може ќе се сетат дека е невкусно, тоа што напишале на поканата!
Нема тука ништо невкусно, туку на луѓето треба да им црташ и напишеш дека е сосема нормално и посакувано пари во плико.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.968
Поени од реакции
11.779
...собери све по десет денари, да биде дебело пликото (ако не пишуваш име на него) , може ќе се сетат дека е невкусно, тоа што напишале на поканата!
Не мора по 10 денари, салфетки може :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom