Дежурна Ординација! #2

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
... една од грешките при примена на диета е што не се внимава на хороскопскиот знак на личноста, секој знак си има посебен метаболизам и начин на исхрана!
... како хороскопски знак Девица се одликува со чувствителен, ама и многу мрзлив систем за варење што се оправдува само лесна исхрана како варен зеленчук, интегрален ориз, житарици, спанаќ, салати, банана, а никако не смее да конзумира зачинета храна, маснотии, фаст фуд, месо, сок од боровинки!
... Девицата својата физичка активност ја сака на отворено (ете затоа не се пронајде во јогата затворена во просторија), возење велосипед како најасодветно !



...твоите пра пра пра предци биле земјоделци и затоа за тебе соодветна исхрана која треба да се пронајдеш е од растително потекло како зеленчук, грав, житарици, соја, леќа, слива, тропско овошје понекогаш може некое пилешко други месни производи никако! Месото остави го за 0 група :)

@Psyside А според хороскоп, кои суплементи се пијат? Еве за ВАГА на пример...
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.354
Поени од реакции
25.033
Здраво... Потребен ми е совет, ЦРП во крв ми е 3.7 (нормални вредности до 3), останатите вредности нормални, седиментација 4, а железо на долна граница. Само пред 3 недели ЦРП ми беше 3.2 што значи дека расте.
Имам проблеми со стомакот, гасови, дуење, ждригавици, пред 5 месеци правев гастроскопија и колоноскопија, најдоа површни улцерации во тенко црево, но биопсијата не утврди Кронова болест.
Но симптомите ни останаа, пола година сум по лекари, а сега и крвната слика почна да покажува абнормалности, а воедно осеќам и болка во мускули и колена. Стварно не знам каде да одам и да се проверам, некој совет?
Нека не те лаже @bijons таа е како да нарачаш доктор од али експрес, каков крон какви глупости, нека не ти става лоши мисли во главата, да имаше крон досега немаше да станеш од кревет, црп-то ќе ти беше 30-40 на активна болест, седиментацијата околу 100-120, а железото ќе ти беше како статист во the walking dead.
 
K

Kalista

Гостин
Нека не те лаже @bijons таа е како да нарачаш доктор од али експрес, каков крон какви глупости, нека не ти става лоши мисли во главата, да имаше крон досега немаше да станеш од кревет, црп-то ќе ти беше 30-40 на активна болест, седиментацијата околу 100-120, а железото ќе ти беше како статист во the walking dead.
Хахахахаха :))))) Фала ти за ова!!! Се покајав што пишав, од тогаш навака се што сурфам е “early symptoms of crohn’s”, закажав втора колоноскопија и само на вага стојам, да видам да не слабеам.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Хахахахаха :))))) Фала ти за ова!!! Се покајав што пишав, од тогаш навака се што сурфам е “early symptoms of crohn’s”, закажав втора колоноскопија и само на вага стојам, да видам да не слабеам.
Јади Активиа секој ден по едно канче. Обична, не од тие со благи глупости. Ти треба добра бактерија. Може и кефир.
Зачести го јадењето зеленчук.
Купи си и од продавниците за здрава храна (Виола на пример) зачини: кумин, анасон, и ѓумбир во прав. Нека ти ги измелат првите две.
Еднаш дневно, после најобилниот оброк, во чајна лажичка стави пола лажичка кумин, пола лажичка анасон, и малку на врвот на лажичката ѓумбир.
Во млака вода 40 милилитри измешај го и голтни го на екс.

Од 2007 година сум и имам 9000 постови. Треба да ми веруваш.
 
K

Kalista

Гостин
Јади Активиа секој ден по едно канче. Обична, не од тие со благи глупости. Ти треба добра бактерија. Може и кефир.
Зачести го јадењето зеленчук.
Купи си и од продавниците за здрава храна (Виола на пример) зачини: кумин, анасон, и ѓумбир во прав. Нека ти ги измелат првите две.
Еднаш дневно, после најобилниот оброк, во чајна лажичка стави пола лажичка кумин, пола лажичка анасон, и малку на врвот на лажичката ѓумбир.
Во млака вода 40 милилитри измешај го и голтни го на екс.

Од 2007 година сум и имам 9000 постови. Треба да ми веруваш.
Фала ти! Ќе земам во понеделник. Како помагаат тие? Ми треба нешто за чистење на цревата, комплетен детокс да направам.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Фала ти! Ќе земам во понеделник. Како помагаат тие? Ми треба нешто за чистење на цревата, комплетен детокс да направам.
Све што треба да прават у gut-от, прават. Магични се.

Regulates Digestion
Cumin is extremely good for treating digestive problems. It is also a carminative, which means that it relieves you from gas troubles, and thereby, improves digestion and appetite. Due to its essential oils, magnesium, and sodium content, cumin promotes digestion and also gives relief from stomachaches when taken with hot water.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.354
Поени од реакции
25.033
Хахахахаха :))))) Фала ти за ова!!! Се покајав што пишав, од тогаш навака се што сурфам е “early symptoms of crohn’s”, закажав втора колоноскопија и само на вага стојам, да видам да не слабеам.
Колку време помина од една колоноскопија до ова што си ја закажала? И кој гастролог ти ја прави? Мислам дека ќе го покаже истото како првата, само џабе ќе пиеш фортранс за прочистување.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.681
Хахахахаха :))))) Фала ти за ова!!! Се покајав што пишав, од тогаш навака се што сурфам е “early symptoms of crohn’s”, закажав втора колоноскопија и само на вага стојам, да видам да не слабеам.
...тоа значи што? што ти напишав јас да се потсетиме, ли?
... па нормално дека немаш дијареја оти присуството на афтозни улкуси кај тебе се првични, најрани, знаци за Кронова болест, при рана дијагноза нормално дека ги немаш класичните симптоми со кои се одликува Кроновата болест ...леле, како бе така специјалистите донесуваат погрешен заклучок? :(
...како и да е кажав мое мислење, иако гледам плеада од потсмев на членови што немат појма од ова област, туку ланчано си пишувааат како да знаат, има време ќе се потврди моето сомневање околу твојот проблем (y) ... и не знам што е смешно од твоја страна? можеби не требаше воопшто да обрнам внимание на твојот пост :toe:
 
Последно уредено:
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
...тоа значи што? што ти напишав јас да се потсетиме, ли?

...како и да е кажав мое мислење, иако гледам плеада од потсмев на членови што немат појма од ова област, туку ланчано си пишувааат како да знаат, има време ќе се потврди моето сомневање околу твојот проблем (y)
Може некое линкче за исхрана према хороскоп? Да не те цимаме сите еден по еден со подзнаци...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.681

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.354
Поени од реакции
25.033
... вреди ли да ти одговорам?
Ако навистина си доктор се надевам дека ќе ти ја одземат лиценцата затоа што не е во ред некој како тебе да работи со луѓе.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.681
А+, девица, подзнак шкорпија :) Хаос :)
...ти кажав за крвната група, останав „должна“ само да дополнам диета или ете што треба да јадеш според хороскопскиот знак „Девица“ во комбинација што вели што треба да јадеш според крвната група комбинирано со твојата моментална здравствена ситуација и можност, кога ќе ги споиш овие три работи велиме ДА! комбинацијата на исхрана е соодветна според твоето тело, а не диета со проскрипција за сите исто...е не е исто!

Virgo

Virgo governs food intake and the related organs, especially the stomach and intestines. They tend to rush through things and have too much of a one-track mind. Without enough relaxation time to balance their busy schedules, ulcers, constipation, and food allergies could result.
Virgos
need to eat foods that support the nervous system and lower intestines. Avoiding dairy products such as milk and ice cream from the diet might be a good idea. They also need plenty of fiber and good Omega fats (to support their busy brains) in the form of avocadoes, eggs, canned fish, and fresh seafood.
Food suggestion for Virgo
Eat: Whole grains and cereals, oats, fruit salads, fruit juices, lemon juice, bananas, oranges, leafy greens, vegetables with spices, sprouts, soups, teas, and almonds. Avoid: Rich and heavy foods, and chocolate
...ете навистина твојот хороскопски знак насочува здравствен проблем со стомакот и цревата!
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
...ти кажав за крвната група, останав „должна“ само да дополнам диета или ете што треба да јадеш според хороскопскиот знак „Девица“ во комбинација што вели што треба да јадеш според крвната група комбинирано со твојата моментална здравствена ситуација и можност, кога ќе ги споиш овие три работи велиме ДА! комбинацијата на исхрана е соодветна според твоето тело, а не диета со проскрипција за сите исто...е не е исто!

Virgo

Virgo governs food intake and the related organs, especially the stomach and intestines. They tend to rush through things and have too much of a one-track mind. Without enough relaxation time to balance their busy schedules, ulcers, constipation, and food allergies could result.
Virgos
need to eat foods that support the nervous system and lower intestines. Avoiding dairy products such as milk and ice cream from the diet might be a good idea. They also need plenty of fiber and good Omega fats (to support their busy brains) in the form of avocadoes, eggs, canned fish, and fresh seafood.
Food suggestion for Virgo
Eat: Whole grains and cereals, oats, fruit salads, fruit juices, lemon juice, bananas, oranges, leafy greens, vegetables with spices, sprouts, soups, teas, and almonds. Avoid: Rich and heavy foods, and chocolate
...ете навистина твојот хороскопски знак насочува здравствен проблем со стомакот и цревата!
Ова од ПЕТА? И јас го најдов овој линк.
Штета бе, у секој хороскопски знак викаат да се избегнуваат преработени шеќери... јас си реков ќе се најде некој среќник за кого се препорачуваат но...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.681
Ако навистина си доктор се надевам дека ќе ти ја одземат лиценцата затоа што не е во ред некој како тебе да работи со луѓе.
...прво ќе испратам инспекција на ординацијава која работа без лиценца, а сите ваши коментари се демек лиценцирани? :facepalm: .... еххх што ти значи немоќ ! :несвест:
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
...како и да е кажав мое мислење, иако гледам плеада од потсмев на членови што немат појма од ова област, туку ланчано си пишувааат како да знаат, има време ќе се потврди моето сомневање околу твојот проблем (y) ... и не знам што е смешно од твоја страна? можеби не требаше воопшто да обрнам внимание на твојот пост :toe:
Уште ситење за болест фалеше... за дадената дијагноза од око, али океј.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom