Македонска берза

Член од
2 април 2017
Мислења
186
Поени од реакции
154
Po kvartalniot moze da ja vidis i na 3500 :icon_mrgr: ako Hari povtorno napravi nekoja pretumbacija so profotot,a i nema da mu bide sevte..
Jas kolku sto gledam Kmb p/e 11 dodeka
Tnb p/e 5 taka da Tutunska e duplo poevtinka.Da ne se kaat onie sto kupuvaat kmb na ovie ceni?
 
Последно уредено:

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Po kvartalniot moze da ja vidis i na 3500 :icon_mrgr: ako Hari povtorno napravi nekoja pretumbacija so profotot,a i nema da mu bide sevte..
Jas kolku sto gledam Kmb p/e 11 dodeka
Tnb p/e 5 taka da Tutunska e duplo poevtinka.Da ne se kaat onie sto kupuvaat kmb na ovie ceni?
Нема шанси, првиот квартал ќе им биде одличен, доволно работа завршија фени и брилијант
 
Член од
6 октомври 2017
Мислења
240
Поени од реакции
150
KB ke bide super, a Telma prva na vesti denes go objavi stecajot za BEG so malku novinarski izmesani raboti ;)
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Jas mislam deka veke spomnav deka beg ke odi vo stecaj i ke voskresne toplifikacija no veke kamatite go napravile svoeto pa moze da bide oozt komercijalna :) Kako sto mislam deka veke e jasno zosto bugari t.e rusi sakale da ja kupat komercijalna banka.Pa istata banka na berza e onolku kolku sto e vlozeno vo taa gasna centrala ???
 
Член од
6 октомври 2017
Мислења
240
Поени од реакции
150
Otprilika TE-TO vredi 170-190 mil €, optovaren e so 42 mil € od Landis Bank, okolu 33 mil € od TPL i 70-tina od Rusite. KB preku TPL pobaruva okolu 15 mil € , a kamatite se servisirani do sega pa vleguvaat kako pobaruvanje od TPL prema TETO. Toa sto sami sebe se kao blokiraa e nezakonska rabota i aj da ne dolzime oti se nerviraat lugjevo namesto da ja vidat prilikata sto im se kazuva, ama toa ti e. Edno po drugo se ke se sredi i vrati na svoe mesto kade pripagja, samo vie citajte dur se kazuva oti ako mnogu ja mislite :toe:

Kockata pocna da se odvrtuva.
 
Последно уредено:

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Jas mislam deka veke spomnav deka beg ke odi vo stecaj i ke voskresne toplifikacija no veke kamatite go napravile svoeto pa moze da bide oozt komercijalna :) Kako sto mislam deka veke e jasno zosto bugari t.e rusi sakale da ja kupat komercijalna banka.Pa istata banka na berza e onolku kolku sto e vlozeno vo taa gasna centrala ???
Од каде тоа дека Бугари или Руси ќе ја купуваат КБМ?
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
http://www.mse.mk/mk/stats/current-ratios/163

ТПЛФ на оваа цена е на 46% од книговодствената, исто Гранит е 46% од книговодствена.
Иронијата е што Гранит има акции е мал газда на КМБ, а голтарот ТПЛФ има кредит во истата таа КМБ. :facepalm:

п.с до сега никаде не е спомната ТПЛФ дека ќе добие некаква лиценца. Некој пациенти се радуваат демек Производство ќе добие, еве да речеме ќе добие, па нели Хаџимишев "коа ја спасуваше" ТПЛФ по состаноци со акционери переше мозок дека подобро што ги изгубиле лиценците, дека и онака нема ќар, подобро рента 1 милион евра и сл.

И сега што е сменето? Истиот лопов и манипулатор е директор, би имала некоја загарантирана добивка која не му стига само на него, а акционерите.....акционерите вака по форуми ќе ви пуштаат водичка САМО ШТО НЕ ТРГНАЛО :pos:ИЗДРЖЕТЕ УШТЕ МАЛКУ :drk:ИДАТ ПОДОБРИ ДЕНОВИ :popce:
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
Ете го се јавил најголемиот.
Пациент.:D
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
Neverojatno i zalosno, kakvi pacienti
Топлификација ако ја биваше тие 10-тина души што се членови на управниот и надзорниот одбор ќе имаа по 20 илјади + акции, а не по 2-3 илјади од пред 10-тина години,
ама не се луди да фрлаат пари за нешто што можеби ќе го биде кога можат да си лапаат чиста паричка и да ги вложуваат на друго место,
и некој да ми објасни што прават 10 души во фирма што ништо не работи, оние со милијарди обрт имаат дупло помалку

колку што се сеќавам Топлификација зимаше пари од ЕЛЕМ или МЕПСО за да си купи нафта,
бројот на корисници на услугата е зголемен од времето на Топлификација (се должи на тоа што мора сите да се исклучат или ќе плаќаат за нешто што не трошат) и ако случајно го воведат тоа исклучените да се исклучат без да плаќаат бројот на корисници ќе се преполови, ако се исплаќало и БЕГ-производство ќе работеше со профит а не да објавува стечај (мош да има и црни бизниси во ова, кој ти ги знае)

подобро да купеш МТУР барем ќе знаш дека во следните 20 години ќе зимаш по 200 ден и пак ќе можеш да ја продадеш за 3к, одколку ТПЛФ која ќе прави ќар измеѓу 50-100 до 150 ако случајно ја бидне
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
колку што се сеќавам Топлификација зимаше пари од ЕЛЕМ или МЕПСО за да си купи нафта,
бројот на корисници на услугата е зголемен од времето на Топлификација (се должи на тоа што мора сите да се исклучат или ќе плаќаат за нешто што не трошат) и ако случајно го воведат тоа исклучените да се исклучат без да плаќаат бројот на корисници ќе се преполови, ако се исплаќало и БЕГ-производство ќе работеше со профит а не да објавува стечај (мош да има и црни бизниси во ова, кој ти ги знае)
Градот ќе ја земе дистрибуција, за да може да прави популистички мерки:
-исклучените да не плаќаат ништо
-би се намалила цената на парното, и да е во загуба Дистрибуција ќе се "плати" од буџет т.е на крајот сите ќе плаќаат за дел привилегирани што живеат во Скопје и што се греат на парно.

Попатно ќе има уште едно државно претпријатие, значи нови лепачо-плакатери што ќе се вдомат на државна цицка :цицки:.

Малопродажба ако се мисли на наплаќање на сметките ќе иде на некоја фирма блиска до Шилегов, за да Градот не се расправа со оние што не можат да платат = тужби = извршители = помалку гласови за Шилежето на некои други избори.

И доаѓаме до Производство.
ТПЛФ има јамка на вратот во вид на кредити што треба да се платат час поскоро а наплатата од ТЕ-ТО/БЕГ/Русите е под знак прашање.
Да го тргнеме тоа на страна, ТПЛФ добива Производство да речеме и некоја загарантирана добивка,
доволна за Хаџимишев и баграта околу него.
Би се прикажувала некоја минимална добивка на ниво на маалска пиљара или загуба "поради потешкотии во работењето во услови на влошени макро-економски услови" :Кезец:

Резиме: Бегајте од ТПЛФ. :anco:
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
352
Поени од реакции
635
Според она што се случува по отворањето денес, мој заклучок е дека веќе им снемува муниција на пумпачите на АЛК и КМБ, па претпоставувам дека сега бараат добри прилики кај помалите компании, очекувам некое „мало“ АД да биде лансирано до средина на мај :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom