Wizz Air летови од/до Македонија

Ф

Флеш

Гостин
Билет за до Малта,за 2 возрасни лица .... Околу 15.6 е 1700 ден. Недела покасно е поскапа. За двајца ќе ме фати 9.000 денари,дали има некако поефтино да се купи билети до Малта за до таму и назад?
 
G

Gjoksi

Гостин
Не кажувај глупости некој ќе ти поверува ќе го заебеш за џабе да си плати 40 евра. Али океј типичен македонски синдром е тоа да наштетиш на некој друг.
Единствено чекирање што е бесплатно од wizzair е онлајн, и да истото не е достапно за сите летови, веќе долго време за некои летови кој Германија таа можност е недостапна но тоа не значи дека е укината.
ЗБОРУВАМ ЗА ГЕРМАНИЈА, бидејќи прашањето претходно беше за патување до Германија. Пријателе, последен пат патував Скопје - Нирнерг - Скопје на 5 јануари оваа година до таму и на 15 јануари за назад. После тоа на истата релација патуваше мајка ми со двете внуки на 30 јануари до таму и на 15 март за назад (не се сеќавам на точните дати). И знаеш што: За патувањето до Нирнберг (на 5 јануари и 30 јануари) не се се чекиравме online ниту јас, ниту тие, отидовме на аеродром со испечатена карта и со пасошите, таму на шалтер ни дадоа официјална карта со бр. на седиште, бр. на излез и друго и се качивме, односно се качија на авион БЕЗ НИКАКОВ НАДОМЕСТ (како што велиш ти 40 евра) за чекирањето на аеродром!
Во Германија, ситуацијата е спротивна од тука. За патувањето назад, Нирнберг - Скопје МОРАШ да се чекираш бесплатно online, во спротивно ќе си платиш аеродромска такса ако се чекираш на тамошниот аеродром.
Ваквиот начин на чекирање на нашиот АЕРОДРОМ е почнат мислам од пролет или лето 2017 год. Кога тогаш ја прашав службеничката на шалтерот зошто не постои опцијата за online чекирање таа само кратко ми одговори „системот нешто не е во ред“. И од тогаш до последното патување, никогаш не ми наплатиле такса за чекирање на аеродромот. А, од тогаш имаме летано неколку пати јас или некој член од мојата фамилија.
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
1.582
Поени од реакции
3.590
Значи вака предходните пати патував со куфер и успевав некако спреј за нов да го протнам во алиштата. Овој пат ке сум само со рачен багаж. Можно ли е да ми направат проблем за 2 спреја за нос.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.281
Поени од реакции
4.689
ЗБОРУВАМ ЗА ГЕРМАНИЈА, бидејќи прашањето претходно беше за патување до Германија. Пријателе, последен пат патував Скопје - Нирнерг - Скопје на 5 јануари оваа година до таму и на 15 јануари за назад. После тоа на истата релација патуваше мајка ми со двете внуки на 30 јануари до таму и на 15 март за назад (не се сеќавам на точните дати). И знаеш што: За патувањето до Нирнберг (на 5 јануари и 30 јануари) не се се чекиравме online ниту јас, ниту тие, отидовме на аеродром со испечатена карта и со пасошите, таму на шалтер ни дадоа официјална карта со бр. на седиште, бр. на излез и друго и се качивме, односно се качија на авион БЕЗ НИКАКОВ НАДОМЕСТ (како што велиш ти 40 евра) за чекирањето на аеродром!
Во Германија, ситуацијата е спротивна од тука. За патувањето назад, Нирнберг - Скопје МОРАШ да се чекираш бесплатно online, во спротивно ќе си платиш аеродромска такса ако се чекираш на тамошниот аеродром.
Ваквиот начин на чекирање на нашиот АЕРОДРОМ е почнат мислам од пролет или лето 2017 год. Кога тогаш ја прашав службеничката на шалтерот зошто не постои опцијата за online чекирање таа само кратко ми одговори „системот нешто не е во ред“. И од тогаш до последното патување, никогаш не ми наплатиле такса за чекирање на аеродромот. А, од тогаш имаме летано неколку пати јас или некој член од мојата фамилија.
Ај сега да не те враќам назад да прочиташ ќе ти пишам пак. За некои аеродроми во германија (а може и за сите да е, немам до сите летано) нема опција за онлајн да го чекираш летот натаму, за назад мораш. Во другите држави мораш онлајн да се чекираш. Може тој член прашувал за истиот аеродром каде што ти си летал ама некој друг нема да чита се и ќе се заебе. Затоа кога кажуваш нешѓто такво убаво објасни го.

Значи вака предходните пати патував со куфер и успевав некако спреј за нов да го протнам во алиштата. Овој пат ке сум само со рачен багаж. Можно ли е да ми направат проблем за 2 спреја за нос.
Прво незнам зашто го криеш, поготово ако имаш и медицински доказ за истиот нема да имаш никаков проблем, ако го конзумираш без медицинска белешка може да ти прават проблем зашто носиш 2. Исто треба нивните пакувања да бидат помалку од 100мл, ама до сега не сум видел спреј за нос што е 100мл или поголем.
 
Член од
24 март 2018
Мислења
17
Поени од реакции
2
upload_2018-4-9_17-19-33.png

Значи,убаво си пишува ,,Пријавувањето на интернет и преку мобилен може да не е достапно на некои аеродроми.Во таков случај, се нуди пријавување на аеродром бесплатно.''
 
Член од
13 март 2010
Мислења
378
Поени од реакции
480
Океј а ќе треба да платам или не и уште нешто вчера кога гледав кај view booking го пишува ова и ваљда нема да ми направат проблем и да бараат да платам
Го имам истиот проблем, како испечати карта за на аеродром или како ја покажа резервацијата?
 

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.534
Колку штеки цигари се дозволени доле, а колку у кабински багаж? За течности знам веќе. Фала.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.281
Поени од реакции
4.689
Колку штеки цигари се дозволени доле, а колку у кабински багаж? За течности знам веќе. Фала.
официјално во ЕУ е дозволено да внесеш до 800 цигари или 4 штеки, ама за одредени земји имаш различни ограничувања пример шведска дозволува 200 цигари. Провери си за земјата во која одиш
 
Член од
13 март 2010
Мислења
378
Поени од реакции
480
Немам опција за онлајн чекирање, во тој случај што треба да се покаже дека имам карти?
 

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.534
официјално во ЕУ е дозволено да внесеш до 800 цигари или 4 штеки, ама за одредени земји имаш различни ограничувања пример шведска дозволува 200 цигари. Провери си за земјата во која одиш
Претходен пат однесев 6 штеки (3 со 3) конкретно у Шведска ама сеа после неколку приказни ми зафуфка. Фала ти. :)
 
Член од
5 април 2017
Мислења
9
Поени од реакции
4
Ke moze li nekoj da mi pomogne imame povratni bileti za germanija,koga odevme od germanija za makedonija cekiranje mozese 48saati pred letot da se napravi preku net,a sega na povratniot bilet nedava opcija cekiranje a denes letame od skopje za germanija,plus jas dojdov da ja go obnovam pasosot pod itna postapka a mojot bilet e rezerviran pod stariot pasos dali ke mi pravat problemi jas ke go zemam stariot pasos i noviot ama neznam dali moze taka ili ima druga postapka
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.281
Поени од реакции
4.689
Ke moze li nekoj da mi pomogne imame povratni bileti za germanija,koga odevme od germanija za makedonija cekiranje mozese 48saati pred letot da se napravi preku net,a sega na povratniot bilet nedava opcija cekiranje a denes letame od skopje za germanija,plus jas dojdov da ja go obnovam pasosot pod itna postapka a mojot bilet e rezerviran pod stariot pasos dali ke mi pravat problemi jas ke go zemam stariot pasos i noviot ama neznam dali moze taka ili ima druga postapka
Мислам дека сите летови на визаир имаат бесплатно чекирање на аеродром тука зашто онлајн чекирањето за таа земја е изгасено. Тоа со пасошот незнам ама не би требало да биде проблем.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
Дали ваучерите од 20 евра што се даваат на Скопски Маратон важат и на WIZZ Discount Club price (т.е. тие 20 евра + попустот што ти следува ако ја имаш картичката нивна, да ги комбинираш и двата) или пак само еден попуст е можен (само од нивната картичка/само тој од 20 евра од скопски)?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.281
Поени од реакции
4.689
Дали ваучерите од 20 евра што се даваат на Скопски Маратон важат и на WIZZ Discount Club price (т.е. тие 20 евра + попустот што ти следува ако ја имаш картичката нивна, да ги комбинираш и двата) или пак само еден попуст е можен (само од нивната картичка/само тој од 20 евра од скопски)?
можеш да искомбинираш и discount club + voucher + 20% попуст што го пуштаат во рандом денови
или краток одговор на твоето прашање може да ги комбинираш
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
можеш да искомбинираш и discount club + voucher + 20% попуст што го пуштаат во рандом денови
или краток одговор на твоето прашање може да ги комбинираш
И уште две прашања ако може. Како се добива таа картичка discount club, дали треба да се плати за неа или ти ја даваат после купен лет? И да не случајно знаеш, пример на некој резервации од booking.com пишува дека ти следува одредена сума ваучер од wizz air. Ова на секој следува или на некои луѓе ко наградна игра кој ги изберат тие?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom