Правна помош и совети

Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Не го спорам тоа дека немора да биде секогаш со задршка од плата или пензија.
Значи јас ти кажувам дека против законски е извршителот да му запира цела плата или пензија на должникот, сфаќаш?
Не смее да го остави без средства за елементарна егзистенција.
Па фала богу дека е така. Јас ти кажувам дека извршувањето не мора да биде само со задршка од плата или пензија, а сепак од трансакциска сметка на должникот. Може да се заплени и целиот износ наеднаш доколку има доволно средства на истата. Не знам како не разбираш? Има луѓе кои примаат пари на своја трансакциска сметка и по други основи освен плата нели??? На пример закупнини, исплаќања по основ на договори и сл. Или некој едноставно има повеќе пари на сметката. Тоа е се.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Па фала богу дека е така. Јас ти кажувам дека извршувањето не мора да биде само со задршка од плата или пензија, а сепак од трансакциска сметка на должникот. Може да се заплени и целиот износ наеднаш доколку има доволно средства на истата. Не знам како не разбираш? Има луѓе кои примаат пари на своја трансакциска сметка и по други основи освен плата нели??? На пример закупнини, исплаќања по основ на договори и сл. Или некој едноставно има повеќе пари на сметката. Тоа е се.
Тоа дека може да се изврши цела сум ако има повеќе пари никој не го спори.
Муабетот беше дека извршители против законски запираат цела палата или пензија, а ти викаш немало преча, дека било законски.
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Тоа дека може да се изврши цела сум ако има повеќе пари никој не го спори.
Муабетот беше дека извршители против законски запираат цела палата или пензија, а ти викаш немало преча, дека било законски.
Нити еднаш не реков дека нема пречка да се запре цела плата или пензија, не знам од каде ти е тоа тврдење, само истакнав дека нема пречка од физичко лице да се наплати наеднаш целиот долг. Нема потреба да се убедуваме, целта беше да се помогне некому, ние го приватизиравме форумот со меѓусебно убедување
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Тоа дека може да се изврши цела сум ако има повеќе пари никој не го спори.
Муабетот беше дека извршители против законски запираат цела палата или пензија, а ти викаш немало преча, дека било законски.
За ова ти што го збориш сеа брзо имаше на Топ Тема претставник од Комора на извршители и тоа го правдаше со фактот дека тие не добиваат од банката по кој основ се приливите/парите на должникот и затоа се случува ова што го велиш.
Не навлагам дали е стварно така или не, само ти кажувам која е нивната страна на приказната.
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
25
Поени од реакции
1
Mi treba sovet.Jas i komsijata imame kukja lepenka e sea on saka da si go menja pravi krovot a spoeni ni se .E sea dali smee bez moja soglasnost bez da se konsultira so mene da pravi takvo nesto
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
дали има основ ако БЕГ извесно оди во стечај да не плаќаме сметки за мај и понатака ??? ... имено тие пари ќе одат во бунар, новиот провајдер пак ќе бара од мај натака да се плати
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
дали има основ ако БЕГ извесно оди во стечај да не плаќаме сметки за мај и понатака ??? ... имено тие пари ќе одат во бунар, новиот провајдер пак ќе бара од мај натака да се плати
БЕГ производство ќе оди во стечај, а не БЕГ снабдување, две различни фирми се (за да покажуваат поголеми трошоци и кога ќе пропадне едната, ќарот да си остане кај другата) и додека не го извади секој денар што се должи нема да се затвори,
Топлификација не работи со години па наплаќа сметки преку извршители
 
Член од
9 јуни 2017
Мислења
8
Поени од реакции
1
Имам едно прашање во врска со ЕОС МАТРИКС
Имам долг кон ВИП Оператор и предметот по него е дојден кај извршител пред повеќе од една година. Бидејки сум невработена усно се договрив со извршителот да плаќам секој месец паричен износ во рамките на моите можности. До сега имам само една уплата од објективни причини. Изминатата недела добивам позиви од страна на ЕОС МАТРИКС во кои разговори ме притискаат секојдневно по неколку пати да вршам уплата. Прашањето ми е кога веќе предметот е кај извршител дали ЕОС МАТРИКС имаат законско право да вршат притисок за наплата и да ме малтретираат секојдневно или јас со нив немам никаква обврска туку со извршителот. Ве молам советувајте ме како да постапам во оваа ситуација
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Имам едно прашање во врска со ЕОС МАТРИКС
Имам долг кон ВИП Оператор и предметот по него е дојден кај извршител пред повеќе од една година. Бидејки сум невработена усно се договрив со извршителот да плаќам секој месец паричен износ во рамките на моите можности. До сега имам само една уплата од објективни причини. Изминатата недела добивам позиви од страна на ЕОС МАТРИКС во кои разговори ме притискаат секојдневно по неколку пати да вршам уплата. Прашањето ми е кога веќе предметот е кај извршител дали ЕОС МАТРИКС имаат законско право да вршат притисок за наплата и да ме малтретираат секојдневно или јас со нив немам никаква обврска туку со извршителот. Ве молам советувајте ме како да постапам во оваа ситуација
Законски мислам дека не ти можат ништо. Јас прво време се нервирав и им одговарав на прашањата ама после тоа почнав да ги подјебавам, во смисла " кога можеме да очекуваме ваша уплата?
- Во вторникот уплатив спортска, очекувам добивка, чим ќе легнат парите ќе платам обавезно."
Во секој случај или блокирај броеви или не им одговарај.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Законски мислам дека не ти можат ништо. Јас прво време се нервирав и им одговарав на прашањата ама после тоа почнав да ги подјебавам, во смисла " кога можеме да очекуваме ваша уплата?
- Во вторникот уплатив спортска, очекувам добивка, чим ќе легнат парите ќе платам обавезно."
Во секој случај или блокирај броеви или не им одговарај.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Дали си правник ?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.238
Поени од реакции
19.396
Имам едно прашање во врска со ЕОС МАТРИКС
Имам долг кон ВИП Оператор и предметот по него е дојден кај извршител пред повеќе од една година. Бидејки сум невработена усно се договрив со извршителот да плаќам секој месец паричен износ во рамките на моите можности. До сега имам само една уплата од објективни причини. Изминатата недела добивам позиви од страна на ЕОС МАТРИКС во кои разговори ме притискаат секојдневно по неколку пати да вршам уплата. Прашањето ми е кога веќе предметот е кај извршител дали ЕОС МАТРИКС имаат законско право да вршат притисок за наплата и да ме малтретираат секојдневно или јас со нив немам никаква обврска туку со извршителот. Ве молам советувајте ме како да постапам во оваа ситуација
Како доверители имаат право да те контактираат и да се интересираат до каде оди наплатата.
Имаат инетерс да ги наплатат парите и тоа е тоа, сакаат да знаат кога и дали ќе им се исплатат парите.
Секој доверител сака да се наплати неговото побарување, затоа и те тужеле и дошле до извршшна исправа и те дале на извршител.
Извршителот постапува по нивното барање за извршување, тоа е тоа.
Тие како доверител ја диктираат играт,можат да поднесат барање до извршителот за промена на средство за извршување, можат да поднесат барање за прекин на извршување.
Што значи ова?
Еве како невработена немаш редовни приливи на трансакциона сметка, па нема од каде да извршуваат, но внимавај.
Може извршителот да го промени начинот на кој ќе го наплатува долгот, па наместо извршување врз приход(плата, банкарска сметка) да дојдат дома и да ти прават попис на се шо е на твое име од име на подвижни предмети.
Или пак да се извршува врз недвижност, ако имаш нешто на твое име.
Мој совет, ако не е некоја солена сума на име главен долг кон доверителот плаќај со време, додека не се наталожиле долговите повеќекратно.
Не се базирај на тоа дека ЈАС СО ИЗВРШИТЕЛОТ СЕ ДОГОВОРИВ УСНО,па ќе им плаќам кога можам батали тие работи.
Со секој изминат ден се таложат се повеќе и повеќе трошоци.
Подобро земи позајми пари од некој пријател, роднина, раздолжи се, па да си на чисто.
Вака со секој изминат ден си чист зијан.
Не чекај да стигнат трошоците да бидат повеќекратни од висина на долгот.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
227
Поени од реакции
135
Која е силината на судските вештачења дадени од лиценцираните судски вештаци?И нивното влијание врз конечната пресуда?
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.238
Поени од реакции
19.396
Која е силината на судските вештачења дадени од лиценцираните судски вештаци?И нивното влијание врз конечната пресуда?
Врз основа на вештите наоди и мислење судиите( оние кои работат по закон ) ги носат судските одлуки.
Токму тие вешти наоди и мислење од страна на судските вештаци имаат најголемо влијание во тоа каква одлука ќе донесе судот.
Е сега, доколку двете страни предложат вештачење, а вештите наоди се разликуваат до таа мера што не можат да се усогласат тогаш се оди на супервештачење кое го врши Бирото за судски-вештачења во Скопје.
Да не должам многу, имаат голема улога вештањата, клучна ( би требало да е таква), посебно во трговските, работните спорови, во кривичните дела кога се докажува степенот на вина а потоа и висина на надомест на нематеријална штета, но пак се зависи од судијата, или советот на судии кои на крај го имаат последниот збор.
Неретко се случува низ нашата пракса судските одлуки да не ја презентираат фактичката состојба која била прикажана со доказите ( вешти наоди, сведоци, друг доказен материјал), сепак во Македонија живееме.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
А за вториот дел мислам дека не постои адвокат кој се плаши од "гиганти".
ај кога дискутираме околу водовод, како ја толкуваш најновата одлука на Охридски водовод кој уведе наплата на додатен фиксен месечен износ на сите станови, без обзир дали е викенд стан или иселен во странство, трошел НЕ трошел 74мкд месечно ???
Ако е законски зошто нема таква работа во Скопје и други градови ??
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.497
Поени од реакции
1.704
Дали знаете зошто денес кога пробувам да закажам термин за обнова на возачката дозвола по итна постапка, не ми дозволува да закажам за 4ти јуни?

Најкасна дата има на 14ти Мај? Дали сум сеуште рано? Прв пат закажувам и не сум сигурен како се оди таа постапка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom