Заби и сѐ во врска со забите

Член од
1 декември 2014
Мислења
2.233
Поени од реакции
4.409
Ме болеше една шеска расипана и испив налгесин три у рок од 16-17 саата, оние од 550мг.

Болката ми помина али сеа ми потече скроз кецот кој ми е скршен пред 10 години а од 2012 имам коронка.

Почнав да читам у несакани дејства и за налгесин пишува воспалено слузокожа на устата. Отоков не боли али еве 14 саата се немам напиено налгесин и уште се зголемува.

Не верувам дека нешто внатре се скршило у коронкава тоа жрлезото шо гп ставаат или шо и да ставале пошо ваљда ќе ме болеше многу.

Ваљда некоја инфекција на тој заб?
Купив стоматиди хекседин али ништо се нема сменето напротив уште повеќе потекува

У понеделник се враќам во Македонија немој да почне да боли отоков? Т.е боли ако го допирам али на забот не се осеќа ништо можам да јадам
 
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Нешто предобро е конецов. Одлично ги чисти забите, го освежува здивот, убаво мириса, а и според она што го читам содржи флуор и такви работи кои им се потребни на забите(y)


Конец за заби.PNG
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Ме болеше една шеска расипана и испив налгесин три у рок од 16-17 саата, оние од 550мг.

Болката ми помина али сеа ми потече скроз кецот кој ми е скршен пред 10 години а од 2012 имам коронка.

Почнав да читам у несакани дејства и за налгесин пишува воспалено слузокожа на устата. Отоков не боли али еве 14 саата се немам напиено налгесин и уште се зголемува.

Не верувам дека нешто внатре се скршило у коронкава тоа жрлезото шо гп ставаат или шо и да ставале пошо ваљда ќе ме болеше многу.

Ваљда некоја инфекција на тој заб?
Купив стоматиди хекседин али ништо се нема сменето напротив уште повеќе потекува

У понеделник се враќам во Македонија немој да почне да боли отоков? Т.е боли ако го допирам али на забот не се осеќа ништо можам да јадам
Clove & Cinnamon. Купи ги овие 2 зачини од каде можеш, водата да врие скроз, тргаш од шпорет - ставаш лажиче цимет, и 1/4 лажиче каранфилче, покриваш и оставаш 40-на минути...со чајот правиш гаргара едно 15 минути, 3-4x на ден, можеш и да го пиеш исто така ако не ти е одвратен.

Соодносот е за 200мл вода, за повеќе додаваш според количина.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.176
Поени од реакции
106
Ај едно прашање, ако го некој имал истиот сличај или е стручен за таа област.

Ми извадија 6ка, при вадењето ми го отворија синусот. Ме зашија и ме пуштија дома. После 7-8часа се напив вода и синусот почна да тече (шприца) низ жлебина кај што бев шиен. Ок и тоа пројде, го затворија некако. Еве го веќе поминаа два месеци од кога мојата дупка сеуште не е зараснета (синусна мембрана затворена, иако ако шмукнам одма ќе ја скинам) и не гледам фајде да зарасне. Моментално немам проблем, ни ми смрди синус, ни ништо. Дали да го лекам, па има шанси да зарасни или да си одам пак кај орален да ме крпи на ново?

бтв, го мачкам 10 дена со Gingival Gel ама не гледам напредок..
 
Член од
3 јули 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo, dali nekoj ima odeno kaj Carchev-Chortanovski, da mi kaze dali dobro rabotat. Jas imam golem strav od zabar i dolgo vreme odlozuvam da otidam, ama ete resiv da odam, i baram nekoja dobra ordinacija, kade rabotat dobro i se spravuvaat so plaslivi pacienti.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Zdravo, dali nekoj ima odeno kaj Carchev-Chortanovski, da mi kaze dali dobro rabotat. Jas imam golem strav od zabar i dolgo vreme odlozuvam da otidam, ama ete resiv da odam, i baram nekoja dobra ordinacija, kade rabotat dobro i se spravuvaat so plaslivi pacienti.
Znaes kako e stravot e edno no na kraj pak ke zavrsis na zabar sakala ili ne samo rabotata e dali za plombiranje ili za vadenje zab.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Zdravo, dali nekoj ima odeno kaj Carchev-Chortanovski, da mi kaze dali dobro rabotat. Jas imam golem strav od zabar i dolgo vreme odlozuvam da otidam, ama ete resiv da odam, i baram nekoja dobra ordinacija, kade rabotat dobro i se spravuvaat so plaslivi pacienti.
појди со некој близок најубаво, кога ќе седнеш на столот стравот ќе ти помине.
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
112
Поени од реакции
14
Пред 2 недели почна да ми трпне десниот образ, потоа и десната рака. (Постојано трпнење).
Бев на доктор ми препиша магнезиум и витамин б и ц. Тоа ми помина ама еве денес ми трпне непцето околу горна десна 6ка. Дали некој знае што е работата.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Vitamin d sega zemi;)
Shega na strana ,se vo vrska so zabi na zabar najubavo pregled snimka i raat ke bides.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
Треба да вадам 8ци. Искуства за доктор, препораки? @Ilumious
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Треба да вадам 8ци. Искуства за доктор, препораки? @Ilumious
Оливер Димитровски и Буба (и го заборавив презимето) на клиника и тој и таа се топ орални хирурзи. Ако се решиш кај првиов, само две реченици ќе ти каже, неразговорлив е, да не мислиш некултурен е. Ти кажува само тоа што треба, таков си е човекот, не е по чет :d
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
52
Поени од реакции
17
Pozdrav ekipo. Iako sum veteran moram da stavam sega proteza inace otidoa zabite. Bi sakal da ve zamolam da mi preporacate dobar ortodont, ako moze da se najde vo drzavickava nasa napatena. Jas denes bev vo edna nasa "isfirkana" ordinacija i tamo mi predlozija Damon za mojot slucaj. Se e ok, spored nivnite kazuvanje si ima prednosti, samo nekako cenata e previsoka 1150 evra za dvete protezi. Moze li nekade da se najde za barem malce poeftina cena, do 1000 evra na primer. Odnapred blagodaram.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.096
Поени од реакции
5.836
Pozdrav ekipo. Iako sum veteran moram da stavam sega proteza inace otidoa zabite. Bi sakal da ve zamolam da mi preporacate dobar ortodont, ako moze da se najde vo drzavickava nasa napatena. Jas denes bev vo edna nasa "isfirkana" ordinacija i tamo mi predlozija Damon za mojot slucaj. Se e ok, spored nivnite kazuvanje si ima prednosti, samo nekako cenata e previsoka 1150 evra za dvete protezi. Moze li nekade da se najde za barem malce poeftina cena, do 1000 evra na primer. Odnapred blagodaram.
Може. На клиника ти се 200 евра еден пар

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom