Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 мај 2017
Мислења
280
Поени од реакции
225
@fatigoova

http://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=120916
Преходни и заклјучителни
разпоредби
§ 17.
Неприклјучилите до влизането в сила на тази наредба производства се дов'ршват при досегашните условија и ред.
§ 18. Тази наредба влиза в сила от 1 јули 2018 г.

Објавено е во Службен весник, шо сакаш повеќе, со тапанче да шетаат по Софија да разберат сите? тоа е
Чл. 13а. (1) В 14-дневен срок от приемането и регистрирането на документите по чл. 13 се изв'ршва експертен преглед за с'ответствието им с нормативните изискванија от дирекција „Б'лгарско гражданство“
Ова значи дека за 14 дена ќе знаеш дали е одобрено ?
 
Член од
1 октомври 2015
Мислења
19
Поени од реакции
14
Добар ден и од мене, ме вратија на дополнителна со воена книшка од дедо ми, поднесов во мин. за правда оригинална, плус потврда од воен архив од Велико Трново. Прашањето ми е дали некој знае дали да извадам и потврда од бугарски клуб во Струмица што е, дека рокот за диполнување на документи ми е до 9.04.2018?
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Чл. 13а. (1) В 14-дневен срок от приемането и регистрирането на документите по чл. 13 се изв'ршва експертен преглед за с'ответствието им с нормативните изискванија от дирекција „Б'лгарско гражданство“
Ова значи дека за 14 дена ќе знаеш дали е одобрено ?
Ова го пишав кога ги предложија измените и не знам како да го сфатам освен некако негативно за новите апликанти. И до сега имаше ваков "експертски преглед" ама мислам дека ова е друго. Не сакам да шпекулирам ама ако го разберам како што е напишано, тоа значи дека ако документите не се во согласност со законските барања тогаш во рок од 14 дена после интевјуто кое ќе се спроведе при поднесување на документите или продолжуваш или ќе ти ги вратат документите. Не може да ти одобрат за 14 дена затоа што после тоа следуваат проверките од ДАНС и МВР и др. (задолжително согласување) чие време на проверка сакаат да го скратат ама не се усогласени уште за тоа.
А документите кои ги поднесуваш треба да се во согласност со Законот за бугарско државјанство и она најважното за нас со потекло Наредба № 1от 19 февруари 1999 г. за прилагане на Глава пета от Закона за б'лгарското гражданство каде во чл.6 стои:

Чл. 6. (1) Лицата по чл. 15 от закона представјат:
1. (изм. - ДВ, бр. 43 от 2005 г., изм. - ДВ, бр. 35 от 2010 г., доп. - ДВ, бр. 34 от 2017 г.) удостоверение за б'лгарски произход, издадено от Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина и всички документи, удостоверјавашти наличието на поне един в'зходјашт б'лгарин;

Пред две недели гледав интевју со директорот на Архивот во Прилеп кој изјави објаснувајќи ја работата на архивот дека граѓаните масовно барале документи за бг државјанство, спомна илјади барања. Затоа сугерирам ако некој има инфо за дедо/баба, прадедо/прабаба или пра пра... нека оди во архив и нека поднесе барање за издавање на потврда од Општинските управи 1941-44, Гимназиите и основните училишта 1913-45, Верските фондови итн., услугата не држете ме за збор ќе ве чини околу 1000 мкд.
Еве го http://sitel.com.mk/prilepskiot-arhiv-so-dva-miliona-listovi-dokumenti-za-dva-veka-istorija
"Инаку, во последните години се поднесени и преку 2 500 барања за увид во бугарски документи за вадење бугарски пасоши."
 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Добар ден и од мене, ме вратија на дополнителна со воена книшка од дедо ми, поднесов во мин. за правда оригинална, плус потврда од воен архив од Велико Трново. Прашањето ми е дали некој знае дали да извадам и потврда од бугарски клуб во Струмица што е, дека рокот за диполнување на документи ми е до 9.04.2018?
Ne ti treba sega cekaj do kraj na letoto ke imas drzavjanstvo
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Чл. 13а. (1) В 14-дневен срок от приемането и регистрирането на документите по чл. 13 се изв'ршва експертен преглед за с'ответствието им с нормативните изискванија от дирекција „Б'лгарско гражданство“
Ова значи дека за 14 дена ќе знаеш дали е одобрено ?
Во глобала е тоа што го велам. Значи разликата е од извор до извор. Не е негативно, ќе има варијации но датумите се поклопуваат и барањата се поклопуваат. Се оди во насока дека оваа кампања на нивните структури ќе резултира со брзина и позитивен исход за оние со доказ
 
Член од
12 септември 2017
Мислења
20
Поени од реакции
75
Дечки да не знаете од 2015 дали има некој од оние на дополнителна што имаат промена?
 
Член од
7 јуни 2016
Мислења
73
Поени од реакции
104
Momci ima nekoj iskustvo preku bugarskiot konzulat vo bitola sto bil na intervju posto tamu odma ne ti davaat brojce tuku cekas opredelen period ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom