Калина Велевска и Александар Миновски, членови на планинарскиот клуб ,,Трансверзалец“

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.519
Поени од реакции
34.650
...згасна уште еден млад живот во пазувите на планинските предели кои биле нејзина љубов и хоби, 26 год планинарка Калина Велевска,



која само пред две години била сведок на лошото планинско патешествие на 17 год момче во пазувите на Шар Планина, која заедно со другите планинари со своите тела го загревале момчето кое паднало во бездна додека не дошле спасителите и све добро се заврши ...



да сега, истото ја снајде самата со пад во бездна на Кајмакчалан во големо снежно невреме каде немало кој да и помогне и било трагично за неа...



но таа не била само планинарка, Калина била голем борец да помогне на секој човек, била дел од многу хуманитарни акции ...
оф, како ангел си отиде, почивај во мир !
 
Последно уредено:
Член од
4 август 2010
Мислења
318
Поени од реакции
188
Секогаш ведра и насмеана, полна со живот и позитивна енергија.
Реткост. Почивај во мир!
 

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.515
Поени од реакции
1.266
Нека почива у мир лесна и земја.
Жално е вака коа ќе видиш млади животи згаснуваат.
 
Член од
22 јануари 2016
Мислења
124
Поени од реакции
61
Имало ветар 150км на час,како што кажуваа од мк експедицијата за спасување,таткото на Александар со хеликоптер ги парале скоро цел ден,Калина паднала во провалија,а за Александар не знам..

Во секој случај многу жално за нив и за родителите,нека почиваат во мир
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
28 имаше Калина, не 26 како што пишуваат портали. Учевме заедно во осмолетка, цел живот ист насмеан лик, не памтам да некогаш сум ја видел низ град а не се смее. Греота, ептен трагично и жално, без зборови сум од вчера.
Иначе, вредно е да се спомене и дечкото што исто така погина, Александар. Не го знам ама греота е што се заборава на него.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Иначе, вредно е да се спомене и дечкото што исто така погина, Александар. Не го знам ама греота е што се заборава на него.
не сакам да сум црна овца, ама по социјални медиуми се пишува само за девојчето а ретко кој го споменува Александар
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
не сакам да сум црна овца, ама по социјални медиуми се пишува само за девојчето а ретко кој го споменува Александар
Знам дека не е во ред тоа ама девојчето имаше огромен круг на пријатели и важеше за многу комуникативна личност, може затоа.

Инаку во ред е да се даде мислење за ситуацијата ама оние што коментираат, кај оделе, мајка барале, и слични такви коментари од патики ме вадат :tapp: Луѓе што максимум што излегле од комфорната зона е моментот кога одлучиле да се размножат и не носеле кондом
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.054
Поени од реакции
5.549
Не ги познавав, но секогаш е жално кога ќе се прочита за смрт на млади луѓе. Почивајте во мир.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
и мене ми е многу жал
не ги познавав воопшто ама каков крај на млади животи тоа ми е траорно
замрзнале, или барем еден од нив замрзнал од студ.
многу многу тажно
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Бог да ги прости, не сум некој голем планинар не можам да зборувам шо како. Ама примам совети за македонските планини, од луѓе кои што имаат живеено во нив, нашите македонски комити. Од Спасовден до Митровден револуција, а другото време од Ноември Март/Април некаде сите биле прибрани по селата планински, и имало причини за тоа. Најчесто суровоста на нашите планини.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom