Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
Здраво
Прадедоми бил бугарски војник , ама немам ниту еден документ
Дали можи да му пратам mail во в.трново да ми извадат документ и да ми го пратат по пошта ?
Момче, треба да знаеш која година бил дедо ти бугарски војник, и во кој град и која чета. Јас знаев град и година на служење..побарав на интернет која чета била таа и таа година во тој град.... си пополнив онлајн барање ( зајавление некако се викаше) и плус едно испечатив го потпишав..скенирав и приложив...се тоа онлајн. Потоа тие го најдоја....и ми испратија сметка да ја платам...кошташе 10 еур,Документот ми го испратија по пошта. сосема коректно. ти посакувам среќа. Имаш се на веб сајтот. те молам не ми поставувај дополнителни прашања... ти кажав..се.
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
дечки кога ке се вади државјанство и пасош треба ли пак да се поднесува за неосудуваност листот или тој што е носен уште почетокот ке се важи ?
 
Член од
13 декември 2017
Мислења
3
Поени од реакции
1
A оригиналите ги имаш доставено. Јас сум скоро 2 месеци со статус : Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија
A koga bese na intervju ?
 
Член од
4 октомври 2017
Мислења
178
Поени од реакции
127
Момче, треба да знаеш која година бил дедо ти бугарски војник, и во кој град и која чета. Јас знаев град и година на служење..побарав на интернет која чета била таа и таа година во тој град.... си пополнив онлајн барање ( зајавление некако се викаше) и плус едно испечатив го потпишав..скенирав и приложив...се тоа онлајн. Потоа тие го најдоја....и ми испратија сметка да ја платам...кошташе 10 еур,Документот ми го испратија по пошта. сосема коректно. ти посакувам среќа. Имаш се на веб сајтот. те молам не ми поставувај дополнителни прашања... ти кажав..се.
Jas imav pomalce info od ova a go dobiv citajki nanazad stranici I izvdaiv dve potvrdi, lesno I korektno I profesionalbi odknow voeniot, arhiv, lugje ovde samo mlatat prazna slamadunk a, neda mislat so svoja glava ama ic, samo gluposti da se kazat
 
Член од
3 јуни 2017
Мислења
30
Поени од реакции
55
Нешто не ми е јасно, читам поврзување со предци родени пред 1920 година. Јас аплицирав со воена книшка од дедо ми, татко на татко ми, на која пишува националност Бугарин. Но, дедо ми бил роден во 1924, што значи тој војска служел 20тина години подоцна, значи мојот документ е од предок роден после 1920та, а конкретната книшка па од уште подоцна, не знам точно која година е. Што значи сега тоа со предок пред 1920та, нема да ми биде важечка книшката од дедо ми или како?
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
315
Нешто не ми е јасно, читам поврзување со предци родени пред 1920 година. Јас аплицирав со воена книшка од дедо ми, татко на татко ми, на која пишува националност Бугарин. Но, дедо ми бил роден во 1924, што значи тој војска служел 20тина години подоцна, значи мојот документ е од предок роден после 1920та, а конкретната книшка па од уште подоцна, не знам точно која година е. Што значи сега тоа со предок пред 1920та, нема да ми биде важечка книшката од дедо ми или како?
Predcite rodeni pred 1920 se spomnuvaat dokolku se vadi dokument od bugarskite zdruzenija vo MK. Ti ne se sekiraj, imas validen dokument za poteklo.
 
Член од
11 април 2015
Мислења
61
Поени од реакции
44
Na dedo mi brat ima sluzeno Bugarska vojska, sto mislite dali ke go zemat vo predvid toj dokument t.e. dali vredi da prakam mail vo V.Trnovo i ako saka nekoj neka mi isprati mail od Trnovo i sto se imate navedeno vo baranjeto. Pozzdrav.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Ej mameto nejzino, se fali deka za edna godina dala 3380 drzavjanstva od site drzavi vkupno, pa toa e od malku pomalku, ocigledno za niv ne sme poveke braka Bugari,hahaha, znaci na ovie I'm bese celta da dadat nekolku iljadi drzavjanstva kolku da recet deka imaat Bugarsko malcinstvo ovde za da mozat da se mesaat vo vnatresnite raboti na Makedonija, si ja ostvaria celta I sega nie drugite da si se slikame odkoga si napravivme golemi trosoci, da I'm go ebam mameto barem da nedavaat od DABC document deka imame Bugarsko poteklo go mamat narodov samo trosoci da si pravi a potoa ti velat dokazi deka imas Bugarsko poteklo I te odbivaat, kako ne I'm e stram I grev si igraat so nasata maka
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Ej mameto nejzino, se fali deka za edna godina dala 3380 drzavjanstva od site drzavi vkupno, pa toa e od malku pomalku, ocigledno za niv ne sme poveke braka Bugari,hahaha, znaci na ovie I'm bese celta da dadat nekolku iljadi drzavjanstva kolku da recet deka imaat Bugarsko malcinstvo ovde za da mozat da se mesaat vo vnatresnite raboti na Makedonija, si ja ostvaria celta I sega nie drugite da si se slikame odkoga si napravivme golemi trosoci, da I'm go ebam mameto barem da nedavaat od DABC document deka imame Bugarsko poteklo go mamat narodov samo trosoci da si pravi a potoa ti velat dokazi deka imas Bugarsko poteklo I te odbivaat, kako ne I'm e stram I grev si igraat so nasata maka
Не мислам дека е така. Сега со промениве на што се‘ не нема да почни да мисли народов. Бугарскиот став отсекогаш е јасен дека во Македонија живеат Бугари и историски така е. Проблемот беше што на (не)легален начин се издаваа потврди за потекло, т.е се правеа бизниси. Ним тоа не им се допадна затоа што тука некој очигледно добро заработуваше на тој начин. Само замисли колку потврди за потекло се издадени и колку пари се направени, ако од тие 53.000 апликанти знаеме дека 90% одат со потврди, значи во последниве години издадено околу да речеме 45.000 потврди а колку секоја од нив кошта да се извади? За нив би било срамно да се откажат од нас. Мое мнение е дека исто така ЕУ има влијаено да се затегнат условите за аплицирање зашто ако продолжеа со тоа темпо за 5 години сите во РМ ќе извадеа бугарски пасош. Затоа малку забавија. Сепак, ова е мое мнение.

Навистина ситуацијата беше вон контрола :)

Кој се‘ не извади пасош, кој се‘ не аплицира и на кој не се даде потврда за потекло.
Ама сепак сум оптимист, не знам зошто но осеќам дека со моменталното претседавање на Бугарија со ЕУ ќе се подобрат работите за Македонците.[DOUBLEPOST=1516797025][/DOUBLEPOST]
podnesov dokumenti vo MP na 11.01.2018 i mi zakazaa intervju na 20.11.2018 vo 14.15h
На ова се чудам, зашто толку скоро ти закажале интервју :)

Лани тие во јуни кои закажуваа интервју им дадоа датум во Август 2018. Ова изгледа дека сега веќе постапките се убрзани а пречките надминати. Ова е релативно близок датум за интервју имајќи во предвид дека до пред некој месец за до интервју се чекаше и до година ипол.
 
Последно уредено:
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Не мислам дека е така. Сега со промениве на што се‘ не нема да почни да мисли народов. Бугарскиот став отсекогаш е јасен дека во Македонија живеат Бугари и историски така е. Проблемот беше што на (не)легален начин се издаваа потврди за потекло, т.е се правеа бизниси. Ним тоа не им се допадна затоа што тука некој очигледно добро заработуваше на тој начин. Само замисли колку потврди за потекло се издадени и колку пари се направени, ако од тие 53.000 апликанти знаеме дека 90% одат со потврди, значи во последниве години издадено околу да речеме 45.000 потврди а колку секоја од нив кошта да се извади? За нив би било срамно да се откажат од нас. Мое мнение е дека исто така ЕУ има влијаено да се затегнат условите за аплицирање зашто ако продолжеа со тоа темпо за 5 години сите во РМ ќе извадеа бугарски пасош. Затоа малку забавија. Сепак, ова е мое мнение.

Навистина ситуацијата беше вон контрола :)

Кој се‘ не извади пасош, кој се‘ не аплицира и на кој не се даде потврда за потекло.
Ама сепак сум оптимист, не знам зошто но осеќам дека со моменталното претседавање на Бугарија со ЕУ ќе се подобрат работите за Македонците.
Dobro be prijatel, a ti sto mislis koj gi pravi bugarskite zdruzenia vo Makedonija I so civi pari,sigurno ne mislis deka na Lazar ili Kolev nikoj I nisto I'm teknalo ke si napravam zdruzenie I ke si zemam po 30 evra tuk taka. Prijatel, Bugarija so nejzini pari gi otvori tie zdruzenija, taa ja finansira I partijata na Kolev sega, tie zdruzenija se I priznaeni od Bugarija kako oficijalni vidi na web strana od DABC. Ami sega ako nivnite sluzbenici Kolev I Lazar zemale pari a niv ne I'm dale procent ne sme nie narodov krivi pa nie da si go okrkame.Stramota I greota e toa sto ni go pravat.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom