Македонска берза

Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Investitor si e investitor koj kolku e spremen dali 1k ili 10k ili 100k- rastot ili padot e ist za site (osven za bogovite i besmrtnicite sto si pravat blokcinja)
ama si4ko e tocno!

Од ова што го читам само јас овде купувам со налози под 1000 евра
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Со голем ќеиф го скоцкац графикот. Многу сум му благодарен на @mishevski за базата со податоци.
Дами и господа, изгледот на MSE на 29.08.2012 година.
upload_2018-1-19_12-51-15.png

Има уште неколку компании како EMO и слично, но заради нето загубата, не се прикажани на графикот.[DOUBLEPOST=1516363414][/DOUBLEPOST]И на 03 Септември 2014 година:
upload_2018-1-19_13-3-9.png

ТЕТЕ се продавала скоро за безпари.
 
Последно уредено:
Член од
7 август 2011
Мислења
207
Поени од реакции
62
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
A so mislite za TTK?
Секој со свој памет, никој неможе да ти каже вреди невреди пошто овде е све ем лудо ем хоштаплерај со цените, чабе се совети и чартови на среден рок. Јас на пример јавно кажувац дека со све што имав сум влезен во стб освен некој ситни во портфолиото што неможев да ги продадам гледам сега и тие рипаат па до давање на следната дивиденда и нив ке искористам за докуп тоа незначи дека сум во право, ама се решив за банкава и терам и др сектор не ме интересира ни п/е ни п/б макар и златни згради имале.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
A so mislite za TTK?
На краток рок има потенцијал. Сепак премногу е мала, нема да може да се носи со големите играчи на долг рок.

ПС. Дали ќе може некој бид/аск за КМБ?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.212
Еве нешто за сопствениците на приоритетни акции во стопанска банка

http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?docID=32883
да не се мачете да отварате, најважното

Да не ве разочарувам пак, ама ако грците не дадат зелено светло (дури и било кој да е газда нема да даде), нема шанси приоритетните да се претворат во обични.

Исто и на стопанска Битола имате претварање на акции, и одлуката ја носи собранието на акционери, значи оние со обични акции ако се согласат нема проблем.
 

mishevski

Неимар
Член од
20 јуни 2010
Мислења
105
Поени од реакции
169
Еве нешто за сопствениците на приоритетни акции во стопанска банка

http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?docID=32883
да не се мачете да отварате, најважното

Да не ве разочарувам пак, ама ако грците не дадат зелено светло (дури и било кој да е газда нема да даде), нема шанси приоритетните да се претворат во обични.

Исто и на стопанска Битола имате претварање на акции, и одлуката ја носи собранието на акционери, значи оние со обични акции ако се согласат нема проблем.
Верувам дека сопствениците на приоритетни акции на Стопанска Банка веќе го знаат оваа ;)
И според статут, и според закон и според досегашните случаи како СТБ обичните акции одлучуваат за конверзија на приоритетните. Но да не заборавиме дека во случаи како што е зголемување и намалување на капиталот (докапитализација како во случајот со Охридска Банка) одлучуваат приоритетните. Така да Грците треба да го решат ова пред продажба, зошто новиот сопственик би бил заложник на "една мала група на луѓе ;) ".

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
19 јуни 2017
Мислења
76
Поени од реакции
19
dokapitalizacija na Stopanska??? hahaha pa tamu preleva od pari treba OTkapitalizacija :))))))) ve namestija so tie prirotetni konverzija svetski
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.212
Верувам дека сопствениците на приоритетни акции на Стопанска Банка веќе го знаат оваа ;)
И според статут, и според закон и според досегашните случаи како СТБ обичните акции одлучуваат за конверзија на приоритетните. Но да не заборавиме дека во случаи како што е зголемување и намалување на капиталот (докапитализација како во случајот со Охридска Банка) одлучуваат приоритетните. Така да Грците треба да го решат ова пред продажба, зошто новиот сопственик би бил заложник на "една мала група на луѓе ;) ".

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Зошто би правеле докапитализација, кога прават 40 милиони евра профит,
тоа со охридска банка ти е превара на сосиете женерал да си го зголеми %, сега би требало да поседува повеќе од 80% од банката, шо би се рекло со ситни пари многу музика (добро барем плати повеќе од пазарната во моментот)
 
Член од
19 јуни 2017
Мислења
76
Поени од реакции
19
vo moment na praven dokap sosiete zenerale plati POMALKU od pazarna 6500 Toa sto padna 4500 neznaci deka nese lopovi!
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Еве нешто за сопствениците на приоритетни акции во стопанска банка

http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?docID=32883
да не се мачете да отварате, најважното

Да не ве разочарувам пак, ама ако грците не дадат зелено светло (дури и било кој да е газда нема да даде), нема шанси приоритетните да се претворат во обични.

Исто и на стопанска Битола имате претварање на акции, и одлуката ја носи собранието на акционери, значи оние со обични акции ако се согласат нема проблем.
А бев напаѓан, од страна на иницијаторите за конверзија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom