Правна помош и совети

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Rabotam vo monopol koj go otvorija grcite pred tri god.E sega videte sto se pravi i dajte sovet dali mozeme nekako da si gi barame nasite prava kak rabotniici.Ke zapocnam so ova bidejki ima mnogu.Kako prvo platata grkot znae deka nie zemame 17 iljadi plata no ne e taka nie ja zemame minimalnata plata ,znaci 12.000 a ostatokot od tie pari si gi delat opstinata KRUSEVO i rakovodstvoto ,a grcite pojma nemaat sto se slucuva.Kako vtoro platata prvata godina ni ja davaa redovno na 5ti a poslednive dve god na 15 go cekaat posledniot den za isplata a grkot misli deka nie si ja zemame na 5ti lani zastanavne site rabotnici i ne rabotevne dodeka ne ni objasni nekoj zosto platata kasni ,i grcite ima dvajca od grcija od koi edniot bil direktor vo kompanijata 15 god vo grcija a drugiot kako texnicar i kako preveduvac ce cudea zosto ne rabotime koga mu kazavne deka nema plata se cudea i rekoa kako nema plata plata ima sekoj mesec na 5ti .A nasive manipulatori znaci grkot ni pusta plata sekoj 5ti a tie vo dogovor so bankata ni ja pustaat duri na 15ti,a sto pravat tie pari pusteni od 5ti do 15ti vo banka ?Nekoj se bogati na nasa pot ,a kako rabotnici nemame nikakvo pravo,vo site monopoli zemaat 17.000 den plata a nie minimalna,vo site monopoli mu davaat hranarina a nas ne (grkot misli deka nie zemame hranarina),a nasive si gi stavaat parite vgeb zasto ima edna pekara sekoj den ide i si predavaat faktuti i toa pred nasi oci,a vo site dr monopoli im davaat hranarina T.E.im davaat jadenje gotveno i obavezno mleko blago ili kiselo zosto rabotata e takva vo prasina koga se sortira tutunot se kreva mnogu prasina a mlekoto e preporaclivo vo ste monopoli go davaat ,nema vrska nemora da ni davavaat no neka ni isplakaat bar hranarina mesecno.Kako vtoro rabotime bez nokakvo zagrevanje,a mnogu e ladno da stois bidejki rabotata e od stoenje 8h na noze i za toa baravne bidejki vo site monopoli rabotat od sedenje,ama takov im bil rezimot za rabota na grcite,pa si rabotime na noze .Kako treto rabotime na mesecen dogovor znaci dogovorot se prodolzuva sekoj mesec no ovaa god seuste pola od rabotnicite nemame potpisano nikakov dogovor i ako pobarame se vikaat ne e tika direktorot ili pa ako ni dadat kako sto se slucuvase i lani ke ni go dadat na krajot od mesecot ,znaci ako dojde do nekoja tuzba ne ke mozes bidejki nemas potpisano dogovor .pa ve molam za nekoj sovet kade da se obratime .
Многу работи мене ми се нејасни во твојава приказна. Ако работодавачот ти е „монополот/гркот“ каква врска има општината тука ?
Како тоа газдата знае дека имате 17.000 плата, а вие сте добивале 12.000 ?
Во договорот за вработување што ти стои ?
Да не ти стои дека 17.000 е бруто плата ?
Ако ти стои дека 17.000 ти е бруто плата, тогаш нето плата (тоа што ти го зимаш кога од бруто износот ќе се одбијат придонеси) толку испаѓа, 12.000 денари.
Провери убаво во договорот што ти пишува, сумата и дали е бруто/нето.
За делот кога ви ја пуштаат платата, пак не ми е јасна врската меѓу работодавецот и општината ?
Ако работодавецот ја пушти платата на 5ти, кај вас на сметка треба да биде или на 5ти или наредниот ден.
Како и да е, во Законот за работните односи стои дека платата се исплаќа најдоцна до 15ти во месецот, така да се дур ви исплаќа плата, дали таа била на 5ти, 10ти, 15ти, не е битно и според мене нема простор за било каква тужба зошто тоа е во рамки на законскиот рок.
За тоа дека просториите не ви се загреани, може да се обратите прво до раководното лице или до директорот, а ако не бива, а сакате да си ги остварите правата, може да се обратите во трудов инспекторат.
За договорот, со договор на определено време сте. Ако сакаат ќе ви го продолжат, ако не нема да ви го продолжат и тоа е тоа. Во законот нема рок во кој мора да ви биде понуден нов договор.

За сите права кои мислите дека ви се повредени, може да се обратите до Државниот трудов инспекторат.
 
Член од
6 јануари 2018
Мислења
5
Поени од реакции
0
Kako prvo kompanijata investira tuka i se odi preku opstinata eve vidi i samiot ova se licno objavi od gradonacalnikot sega bivsi na Krusevo . a aprite si odat licno na negova smetka. Имав чест, НЕ САМО ДА СЕДАМ ТУКУ И ДА( "РАБОТАМ"), заедно со тимот кој го донесе СЕКЕ СА во Крушево !!!
https://www.facebook.com/482033648843330/photos/pcb.485401391839889/485400661839962/?type=3&theater. Kako vtoro seto e povrzzno megu sebe kako mafija rakovodstvoto na kompanijata i bradonacalnikot na opstinata a toa deka gradinacalnikot si zadrzuva del od nasite plati samata partija toa go kazala .E sega kako toa tie ova go ispravaat pred grckata kompanija neznam a sekogas koga kasnat plative ni velat pusteni se parite vo banka,cekame od tamu da vi pustat koga ke bide neznaeme mozi da trae do 15ti.Kako e toa mozno!!!A tie dvajca od grcija sto se tuka edniot edvaj zboruva a ne pak da cita na makedonski jazik pa da mozi da vidi sto se raboti tamu vo kancelariite.Ednas mesecno ke dojde sopstvenikot licno ke go prosetaat kade sto rabotime i posle je vleze direnkno vo kola i cao ne ni vleguva vo kancelariite kade sto se vrsi smetkovotstvoto. Kako treto sto pravime so hranarinata i so fakturite sto se podavaat sekoj den?​
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Kako prvo kompanijata investira tuka i se odi preku opstinata eve vidi i samiot ova se licno objavi od gradonacalnikot sega bivsi na Krusevo . a aprite si odat licno na negova smetka. Имав чест, НЕ САМО ДА СЕДАМ ТУКУ И ДА( "РАБОТАМ"), заедно со тимот кој го донесе СЕКЕ СА во Крушево !!!
https://www.facebook.com/482033648843330/photos/pcb.485401391839889/485400661839962/?type=3&theater. Kako vtoro seto e povrzzno megu sebe kako mafija rakovodstvoto na kompanijata i bradonacalnikot na opstinata a toa deka gradinacalnikot si zadrzuva del od nasite plati samata partija toa go kazala .E sega kako toa tie ova go ispravaat pred grckata kompanija neznam a sekogas koga kasnat plative ni velat pusteni se parite vo banka,cekame od tamu da vi pustat koga ke bide neznaeme mozi da trae do 15ti.Kako e toa mozno!!!A tie dvajca od grcija sto se tuka edniot edvaj zboruva a ne pak da cita na makedonski jazik pa da mozi da vidi sto se raboti tamu vo kancelariite.Ednas mesecno ke dojde sopstvenikot licno ke go prosetaat kade sto rabotime i posle je vleze direnkno vo kola i cao ne ni vleguva vo kancelariite kade sto se vrsi smetkovotstvoto. Kako treto sto pravime so hranarinata i so fakturite sto se podavaat sekoj den?​
Добро де, тимот на општината работел за да ја донесе компанијата во Крушево од аспект да ја промовира државата, можностите (евтина работна сила, квалификувана работна сила, даноци, даночни олеснувања, пазар, инфраструктура...) за инвестирање и такви работи. Компанијата понатаму нема никаква врска со општината.

Парите за плата ги пушта компанијата во банка и после се пуштаат на поединечни сметки (ваљда зошто не знам точно како одат овие финансиски работи). Едно е сигурно, парите не одат прво во општината, па општината да ги пушта во банка. Затоа не ми е јасно како може општината да задржува дел од вашите пари ако нема никаков допир со нив. Ти викам, провери си во договорот за вработување дали ти стои бруто или нето плата.
Може па газдите ве лажат дека ги пуштиле на 5ти парите ?
Зошто мислиш дека газдите секогаш вистината ви ја кажуваат и се тотално невини во целата работа ?
И сам кажуваш дека просториите каде што работите не се загреани зошто „таков бил нивниот систем на работење“.

Во секој случај, ти кажав, законски до 15ти во месецот треба да се пушти плата. Ако се почитува тој рок, тогаш мислам дека не постои простор за тужење, бар според мене.
Тие муабети овој со овој или оној е поврзан, искрено не ме интересираат, зошто рекла-казала муабети тешко ќе ги докажеш, а ако тужиш ти си тој што треба да го докаже тоа што го пишува во тужбата.

Делот за хранарина не сум баш сигурен како е, т.е. како точно е уреден и не навлагам во тој дел.
За повреда на правата од работен однос можеш да се обратиш до Државниот трудов инспекторат.
 
Член од
6 јануари 2018
Мислења
5
Поени од реакции
0
Добро де, тимот на општината работел за да ја донесе компанијата во Крушево од аспект да ја промовира државата, можностите (евтина работна сила, квалификувана работна сила, даноци, даночни олеснувања, пазар, инфраструктура...) за инвестирање и такви работи. Компанијата понатаму нема никаква врска со општината.

Парите за плата ги пушта компанијата во банка и после се пуштаат на поединечни сметки (ваљда зошто не знам точно како одат овие финансиски работи). Едно е сигурно, парите не одат прво во општината, па општината да ги пушта во банка. Затоа не ми е јасно како може општината да задржува дел од вашите пари ако нема никаков допир со нив. Ти викам, провери си во договорот за вработување дали ти стои бруто или нето плата.
Може па газдите ве лажат дека ги пуштиле на 5ти парите ?
Зошто мислиш дека газдите секогаш вистината ви ја кажуваат и се тотално невини во целата работа ?
И сам кажуваш дека просториите каде што работите не се загреани зошто „таков бил нивниот систем на работење“.

Во секој случај, ти кажав, законски до 15ти во месецот треба да се пушти плата. Ако се почитува тој рок, тогаш мислам дека не постои простор за тужење, бар според мене.
Тие муабети овој со овој или оној е поврзан, искрено не ме интересираат, зошто рекла-казала муабети тешко ќе ги докажеш, а ако тужиш ти си тој што треба да го докаже тоа што го пишува во тужбата.

Делот за хранарина не сум баш сигурен како е, т.е. како точно е уреден и не навлагам во тој дел.
За повреда на правата од работен однос можеш да се обратиш до Државниот трудов инспекторат.
парите не одат прво во општината, па општината да ги пушта во банка. no zatoa kompanijata isplaka del od nasite plati na opstinata samo sto nemame dokazi za toa da go dokazeme samo imame takva informacija licno od covek vo opstinata ko sigurno nema da se osmeli toa da go kaze javno.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.109
Поени од реакции
8.895
Barav nekoe vreme, no ne mozam da najdam niz zakonite, pa da probam i tuka. Dali e dozvoleno cuvanje domasni zivotni vo dvor vo urbana (gradska) zivotna sredina, i kako se klasificiraat pcelite (dali e dozvoleno)?
 
Член од
7 април 2012
Мислења
961
Поени од реакции
703
Decki moze li samo so potvrda od advokat deka si odel edna godina da staziras da polagas pravosuden. Bez pritoa da se prijavuvas u advokatskata komora za da te zapsat u imenik na pripravnici.
 
E

elektroalfcvetan

Гостин
ДОБРА ВЕЧЕР НА СИТЕ. НОВ СУМ ПО ОДНОС НА ФОРУМИТЕ , ПА ЕТЕ И ЈАС БИ САКАЛ ДА ПОСТАВАМ ЕДНО ПРАШАЊЕ.... ИМЕНО :
ВОДАМ ПРАВНА БИТКА СО ТРУД И СОЦИЈАЛА. ТУЖЕВ НА УПРАВЕН ДЕЛУМНО ГО ДОБИВ СПОРОТ ЗА ШТО ПОТВРДИ ВИШ УПРАВЕН СУД. ТУЖЕНИОТ НЕ СПРОВЕДУВА УДСКА ОДЛУКА ПРИ ШТО И ПО ВТОР ПАТ ПОВЕДУВАМ УПР.СПОР ЗА ИСТА ПРАВНА РАБОТА. ПО ВТОР ПАТ СУДОТ ПРЕСУДУВА ВО МОЈА КОРИСТ А ВИШИОТ СУД ПОТВРДУВА. ТУЖЕНИОТ ПО ВТОР ПАТ НЕ ПОСТАПУВА СОГЛАСНО ПРЕСУДА. СЕГА ТУЖАМ ПО ТРЕТ ПАТ ЗА ИСТА ПРАВНА РАБОТА И ПРЕДМЕТОТ Е ВО ПРВОСТЕПЕНО ОДЛУЧУВАЊЕ..!?!?! СЕ РАБОТИ ЗА СОЦ ПАРИЧ.ПОМОШ. ДО КОГА ВАКА ????? АЈДЕ ПРАВНИЦИ ШТО ПОНАТАКА ?????
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.212
^:pos::pos::pos:
Да знаеш дек ане ти се смеам на тебе, онака ми дојде.

Значи тие паразити што работат таму се толку неписмени што за ништо не ги бива, да отидеш лично и кај Зајко и он да и нареди, пак нема да ја завршат работата.

Ние тужевме за туѓа нега, го добивме спорот на управен суд, поминаа години, прашувавме што било до министерството, они ни викаа дека не добиле ништо од судот:facepalm:
после им го однесовме онаа што ние го добивме, па се правдаа немало правосилен печат, па немало оваа немало она и поминаа неколку години,
баба ми сега е почината веќе неколку години и нема абер дека нешто се донело, макар и негативно,
незнам дали и доколку ја прифатат пресудата, каде би ги исплатиле парите, за туѓа нега ги исплаќаат на сметка на име на оној што ја даваат (во случајот баба ми).

Реално гледано ти нема помош, од македонска институција.
 
E

elektroalfcvetan

Гостин
^:pos::pos::pos:
Да знаеш дек ане ти се смеам на тебе, онака ми дојде.

Значи тие паразити што работат таму се толку неписмени што за ништо не ги бива, да отидеш лично и кај Зајко и он да и нареди, пак нема да ја завршат работата.

Ние тужевме за туѓа нега, го добивме спорот на управен суд, поминаа години, прашувавме што било до министерството, они ни викаа дека не добиле ништо од судот:facepalm:
после им го однесовме онаа што ние го добивме, па се правдаа немало правосилен печат, па немало оваа немало она и поминаа неколку години,
баба ми сега е почината веќе неколку години и нема абер дека нешто се донело, макар и негативно,
незнам дали и доколку ја прифатат пресудата, каде би ги исплатиле парите, за туѓа нега ги исплаќаат на сметка на име на оној што ја даваат (во случајот баба ми).

Реално гледано ти нема помош, од македонска институција.
Да така е... НЕЛИ ВЛАДЕЕ ПРАВО??? ПРАВНА ДРЖАВА??? ОВА ОНА

.. ГЛУПО МАКЕДОНЧЕЕЕЕЕЕ
. АКО МАЛКУ НИ Е :([DOUBLEPOST=1515873554][/DOUBLEPOST]Судење во разумен рок ???? Да береее. ХАРТИЈА ТРПИ СЕ
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Пишав претходно за заебанциите околу данокот на имот. Еве сега да се надоврзам....вака:
Откако најдов врски(лице вработено во ебаните бараки на смрдливиов град скопје) отидовме заедно кај еден стручен лик кој што ми кажа дека треба да извадам уверение од катастар за фактичка состојба на имот и да поднесам ново барање за утврдување данок на имот. Го прашав ликот зошто претходниот пат госпоѓата вработена на шалтер што ми ги прими документите не ми го побара тоа ликот ми кажа дека госпоѓата не знаела за тоа!!! Излегувајќи од таму лицето што е вработено само ми потврди она што јас го кажав дека се одврарни говеда неписмени со дебели хемороидосани газишта.Смирено како посран си отидов до катастар си поднесов барање ми наплатија 450 денари и ми рекоа 3-5 работни дена ќе биде готово. Отидов после 7 работни дена и ми кажаа дека ми го нема предметот и дека таков предмет немало кај госпоѓата што ги решавала тие прашања:facepalm: да сум го почекал шефот да дојде на работа (требало да дојде досега)тда видиме што и како. Беше 8.30 а јас имав други обврски и немав време да го чекам путин лично.
Да им изгорат и бараки катастар и сите внатре пепел да се сторат маме им ебам дегенерисано!!!
Боже прости ми:(
Не знам што да правам освен да се самозапалам упм ќе ме дадат на извршител за имот што не го поседувамo_O
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
Decki moze li samo so potvrda od advokat deka si odel edna godina da staziras da polagas pravosuden. Bez pritoa da se prijavuvas u advokatskata komora za da te zapsat u imenik na pripravnici.
Не може. Мора да имаш потврда издадена од Адвокатска комора.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.714
Пишав претходно за заебанциите околу данокот на имот. Еве сега да се надоврзам......
Не знам што да правам освен да се самозапалам упм ќе ме дадат на извршител за имот што не го поседувамo_O
Чиј е имотот за кој ти бараат данок ??Сега барем има на интернет катастар, лесно се открива.
Нека го извршува извршител ТОЈ имот за кој не е платен Данок, нека се продаде на лицитација и нека го одбијат Данокот...

еве во медиуми друга ординарна глупост, судот не знае што е идентитет на лице :facepalm:
https://sdk.mk/index.php/glasno-za-ombudsmanot/osnovniot-sud-skopje-2-oslobodi-pogreshno-osuden-chovek-otkako-zaedno-mvr-toplana-skopje-sever-mu-go-ukradoa-identitetot/
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Чиј е имотот за кој ти бараат данок ??Сега барем има на интернет катастар, лесно се открива.
Нека го извршува извршител ТОЈ имот за кој не е платен Данок, нека се продаде на лицитација и нека го одбијат Данокот...

еве во медиуми друга ординарна глупост, судот не знае што е идентитет на лице :facepalm:
https://sdk.mk/index.php/glasno-za-ombudsmanot/osnovniot-sud-skopje-2-oslobodi-pogreshno-osuden-chovek-otkako-zaedno-mvr-toplana-skopje-sever-mu-go-ukradoa-identitetot/
На мојот плац ми залепил некој неписмен од таму +1000м2 и околу тие додадените 1000м2 беше проблемот. Среќа успеав да најдам врска пред некој ден па цела работа ми ја заврши за еден ден што инаку ме маткаа од лани од април некаде! Поентата ми беше во неспособноста и (или) незаинтересираноста на админстрацијата за решавање на проблемот што тие ми го направија, што мора да бараш врски за една посрана работа и да плаќаш такси и тарифи за нови документи и да с е ебаваш по шалтери каде што нема компетентен кадар за да ти ја објасни постапката.
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Вака случај на лице осудено за телесна повреда, со која што треба да плати 15.000 ден(или доколку не плати да се замени тоа со 25 дена затвор) дали тоа лице може да извади потврда за неосудуваност? или веќе ова му е влезено во досие, и таква потврда неможе да извади?
Ву судот прашал и му рекле дека, као демек немало да влијае на потврдата за неосудуваност, и истата можела да се извади?
 
Член од
13 јануари 2013
Мислења
1.537
Поени од реакции
1.172
Вака случај на лице осудено за телесна повреда, со која што треба да плати 15.000 ден(или доколку не плати да се замени тоа со 25 дена затвор) дали тоа лице може да извади потврда за неосудуваност? или веќе ова му е влезено во досие, и таква потврда неможе да извади?
Ву судот прашал и му рекле дека, као демек немало да влијае на потврдата за неосудуваност, и истата можела да се извади?
Добро му кажале и да извади потврда не му се важи. Лицето е веќе осудено, а во случај ако не ја плати паричната казна,тогаш таа му се заменува со казна затвор. Тоа си пиши во пресуда нека прочита!
Нека плати 250 евра, за толку пари не вреди во затвор да оди!!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom