Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
7 ноември 2013
Мислења
5
Поени од реакции
1
Здраво друштво, после долги години, одкога го скршив раменото, пред 5 месеци се вратив во теретана со поголема килажа. Значи 5 месеци вежбам 3-5 пати неделно, не со некои огромни тежини но сепак далеку повеќе од фитнес и на крај на тренинг вртам орбитрек 15-20 мин. Пред два месеца земав BCАA и whey protein на BIG MAN . Симнав доста од масното ткиво но и покрај трудот, освен шо се стегнав, од зголемување на мускули, нема ништо. Некој совет за суплименти по шо не ми се даваат повеќе од 4-5000 денари?
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192
Здраво друштво, после долги години, одкога го скршив раменото, пред 5 месеци се вратив во теретана со поголема килажа. Значи 5 месеци вежбам 3-5 пати неделно, не со некои огромни тежини но сепак далеку повеќе од фитнес и на крај на тренинг вртам орбитрек 15-20 мин. Пред два месеца земав BCАA и whey protein на BIG MAN . Симнав доста од масното ткиво но и покрај трудот, освен шо се стегнав, од зголемување на мускули, нема ништо. Некој совет за суплименти по шо не ми се даваат повеќе од 4-5000 денари?
Овие две работи, не идат заедно у иста реченица.
 
Член од
7 ноември 2013
Мислења
5
Поени од реакции
1
Качување на мускална маса = Калориски суфицит
Намалување на телесни масти = Калориски дефицит
Јасно ми е, ама од коа памтам за себе трчам, и тренинг без кардио ми е како да не сум вежбал воопшто. Затоа размислувам на некој гејнер или нешто како post wor out... Можеби грешам , за тоа прашувам.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.901
Поени од реакции
1.362
Здраво друштво, после долги години, одкога го скршив раменото, пред 5 месеци се вратив во теретана со поголема килажа. Значи 5 месеци вежбам 3-5 пати неделно, не со некои огромни тежини но сепак далеку повеќе од фитнес и на крај на тренинг вртам орбитрек 15-20 мин. Пред два месеца земав BCАA и whey protein на BIG MAN . Симнав доста од масното ткиво но и покрај трудот, освен шо се стегнав, од зголемување на мускули, нема ништо. Некој совет за суплименти по шо не ми се даваат повеќе од 4-5000 денари?
од big man неземај суплементи нај чкарт роба е. батали гејнер само шејкер се и заситува. ги користев долг период и доста сало нанесва. протеин бцаа глутамин креатин и исхраната и ке имаш напредок. внесувај 2гр. протеин на 1кг. телесна маса,4гр. јаглени хидрати и 1гр. здрави масти и ке имаш напредок. бцаа 500гр. 1000денари од олимп. 300гр. глутамин 750 денари ултимејт нутритион, креатин 500 денари 250гр. мај протеин.
про стар протеинот 1кг. 1200денари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom