Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Прегледај го приврзокот 184016 Ова е потрошувачката на електрична енергија на Грее Хансол -20 за период од 17.12 до 18.01. Вкупно 516кв за 32дена...Просек некаде 0.67кв/ч..Да повторам за оние што не читаат целосно и не бараат стари постови, греам 31м2 (дневна кујна трпезарија отворен простор) во спрат од семејна куќа со надворешна изолација стиропор, внатрешно пвц Рехау Генео 6коморни со 3стакла, горе на таван плоча само и неизолирано поткровје(тавански отворен простор)над мене(најголемите загуби се овде), температурата 22денски навечер 21 со ајфил, во просторот температура од 22до23.5 степени...Без да навлегувам дали е малце или многу(лани истото време беше многу повеќе кој сака можи да види) ова е мое корисничко искуство и јас сум задоволен од уредот кој го користам...Мислам дека ваквите искуства злато вредат, а не кавгите што постојано се случуваат кој има "поголем" или дали еден бренд било кинески или јапонски е подобар...Видеа снимани од неколку сек.. @Angel c&h каде климата троши 320вати не се веродостојни и јас можам да снимам каде што хансолот троши 109 вати и тоа многу повеќе време, и што ќе значи тоа дека е подобар дека грее се супер??? Потрошувачката можеме да ја мериме на месечно ниво или на цела сезона(ќе поставам и колку потрошила на крајот од сезоната) и тоа сепак зависи колкав простор грееме дома на која температура(да греам повисока како некој сигурно ќе потроши повеќе мене ми е сосема доволна температурата) какви загуби имаме во зависност од надворешната температура..Греам толку кавдрати и толкава сметка за струја имам не ме интересира, секој има различни потрошувачи дома од обични светилки до болјер или сушара и секој ги користи различно...Климе @Klima ured во најскоро време да си набави мерач на потрошувачка и да споделува вакви искуства а не да дава совети за твин или обични компресори(а поим да нема што се истите) или да дава совети од за клима уреди врз основа на подаоци на една страна која најлесно може да се најде на интернет...Климе го споменувам ама има многу Климевци..кои можат да доведат нов корисник во заблуда...Ние не сме продавачи(јас не сум) па да делиме совети и вршиме продажба, можиме да споделиме искуства и врз база на тие искуства самите нови побарувачи да си донесат заклучок...Секако има и поискусни членови кои даваат совети(големина на единицата количество на фреон, големина на изменувач,вид големина на компресор),упатсва (податоци од еуровент и user manuals)и за другите уреди и кои се итекако корисни при набавката на нов уред, но има и нови поднаучени Климевци кои го прават истото, па сето тоа станува каша попара...Апел секој да си го знае своето место, да се престане со мерењето на кој му поголем( без да знае со што да се измери со метро или со шубле :) и да се престане со кавгите за да ја вратиме темата на свое место, да се вратат Климе и Климевците на свое место...
Neznam zosto me spomnuvas no ajde ke ti odgovoram
Merac nemam i ne sakam da kupam a za smetkata minatiot mesec smetkata mi bese okolu 3.800den tuka ne e samo klimata normalno golem bojler na evtina mal bojler vo kujna postojano vklucen masina za alista navecer na evtina gotvenje koga na plin koga na struja zavisi koga ima bocata plin na plin koga ne na stuja taka da meracot ne mi e potreben smetkata e bitna od tempeaturata i od potrosucackata na klimata sum zadovolen taka da iskreno poseben merac za klimata ne mi e potreben.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.067
Поени од реакции
8.123
@ante1 Како што гледам имаш 3,5кв, тебе 24часа ти работи климава на 22 и навецер на 21 без исклучувања?

Можеш да направиш еден тест од фан1 до фан3 ме интересира потрошувачката во вати колку ти е?
 
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
Nelogicno mi izgleda da za 3-te sobi so vkupno 32-33 kv da ti nudat 7kw, a dnevna koja e okolu 40kv samo 4kw . Neseriozno. Plus sigurno najgolemo opteretuvanje ke bide vo dnevnata vo koja ke sakas najvisoka temperatura, dodeka vo spalnite se drzi poniska temperatura.
Prasaj i kaj podobrite brendovi kako Mitsubishi, Toshiba, Daikin kakvo resenie ke ti ponudat.
Прашај прашај, јас прашував пред 4 години, рачунај дупла цена, 5000 еур минимум ако ти е другар газдата.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Прегледај го приврзокот 184016 Ова е потрошувачката на електрична енергија на Грее Хансол -20 за период од 17.12 до 18.01. Вкупно 516кв за 32дена...Просек некаде 0.67кв/ч..Да повторам за оние што не читаат целосно и не бараат стари постови, греам 31м2 (дневна кујна трпезарија отворен простор) во спрат од семејна куќа со надворешна изолација стиропор, внатрешно пвц Рехау Генео 6коморни со 3стакла, горе на таван плоча само и неизолирано поткровје(тавански отворен простор)над мене(најголемите загуби се овде), температурата 22денски навечер 21 со ајфил, во просторот температура од 22до23.5 степени...
Јас мислев дека имам топлински загуби ама ти ме шиеш!
Накратко, ако си го прочитал мојот пост, со освртот на скоро ист перод но на 30% поголем простор испаѓа дека или ти имаш поголеми топлински загуби или Мицубишито работи поекономично од Хансолот.
Најважно е ти да си задоволен а математиките никогаш нема да бидат исти кај сите![DOUBLEPOST=1516296908][/DOUBLEPOST]
Него Ломото 5.5 од Фан-1 до Турбо на енергенито ми покажува од 1020w - 1080w зар може толку мала разлика во потрошувачка да е ?
Друже тоа е само ралика во изменување на топлина, илимити народски кажано дување. И е логично да е толку!
Дигни 5-6 степени и на еден и на друг мод на фан(дување) па ќе видиш разлика во потрошувачка!
 
Член од
6 јануари 2018
Мислења
28
Поени од реакции
25
Прегледај го приврзокот 184016 Ова е потрошувачката на електрична енергија на Грее Хансол -20 за период од 17.12 до 18.01. Вкупно 516кв за 32дена...Просек некаде 0.67кв/ч..Да повторам за оние што не читаат целосно и не бараат стари постови, греам 31м2 (дневна кујна трпезарија отворен простор) во спрат од семејна куќа со надворешна изолација стиропор, внатрешно пвц Рехау Генео 6коморни со 3стакла, горе на таван плоча само и неизолирано поткровје(тавански отворен простор)над мене(најголемите загуби се овде), температурата 22денски навечер 21 со ајфил, во просторот температура од 22до23.5 степени...Без да навлегувам дали е малце или многу(лани истото време беше многу повеќе кој сака можи да види) ова е мое корисничко искуство и јас сум задоволен од уредот кој го користам...Мислам дека ваквите искуства злато вредат, а не кавгите што постојано се случуваат кој има "поголем" или дали еден бренд било кинески или јапонски е подобар...Видеа снимани од неколку сек.. @Angel c&h каде климата троши 320вати не се веродостојни и јас можам да снимам каде што хансолот троши 109 вати и тоа многу повеќе време, и што ќе значи тоа дека е подобар дека грее се супер??? Потрошувачката можеме да ја мериме на месечно ниво или на цела сезона(ќе поставам и колку потрошила на крајот од сезоната) и тоа сепак зависи колкав простор грееме дома на која температура(да греам повисока како некој сигурно ќе потроши повеќе мене ми е сосема доволна температурата) какви загуби имаме во зависност од надворешната температура..Греам толку кавдрати и толкава сметка за струја имам не ме интересира, секој има различни потрошувачи дома од обични светилки до болјер или сушара и секој ги користи различно...Климе @Klima ured во најскоро време да си набави мерач на потрошувачка и да споделува вакви искуства а не да дава совети за твин или обични компресори(а поим да нема што се истите) или да дава совети од за клима уреди врз основа на подаоци на една страна која најлесно може да се најде на интернет...Климе го споменувам ама има многу Климевци..кои можат да доведат нов корисник во заблуда...Ние не сме продавачи(јас не сум) па да делиме совети и вршиме продажба, можиме да споделиме искуства и врз база на тие искуства самите нови побарувачи да си донесат заклучок...Секако има и поискусни членови кои даваат совети(големина на единицата количество на фреон, големина на изменувач,вид големина на компресор),упатсва (податоци од еуровент и user manuals)и за другите уреди и кои се итекако корисни при набавката на нов уред, но има и нови поднаучени Климевци кои го прават истото, па сето тоа станува каша попара...Апел секој да си го знае своето место, да се престане со мерењето на кој му поголем( без да знае со што да се измери со метро или со шубле :) и да се престане со кавгите за да ја вратиме темата на свое место, да се вратат Климе и Климевците на свое место...
Hahahaah raduvaj se deka ne se verodostojni jas si znam po smetkite ke objavam kolku kilovati ke ima za eden mesec potroseno ako sakas i smetkata za struja ke ja sliknam ne mi e problem i toa non stop raboti na 25 klimata i denje i noke zs sum so malo bebe i plus 40 kvadrati se great ;)
 
Член од
2 ноември 2017
Мислења
26
Поени од реакции
35
Smetka za period od 06.12.2017 do 05.01.2018 -- 4.059 den odnosno 468kw/h x 5.54 den na skapa I 259kw/h x 2.78 den. na eftina C&H arctic 3.5 ka na zadadeni 25 stepeni I so dnevno rabotenje prosecno 15-tina sati autofan,i so site popratni uredi za normalno funkcioniranje na edno 3 cleno semejstvo.Istiot period lani smetka 3340 den. so T.A.pecka CER 6kw I + 1 kubik dab 3000 den,sega dali 4000 den mnogu ili normalno jas sum zadovolen I plus ne se zaebavam so drva pa bile vodeni pa ne trgalo pa ogako ne cinel.... kako I da e dosega na ovie temperaturi e ok za ponatamu Boze zdravje
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Hahahaah raduvaj se deka ne se verodostojni jas si znam po smetkite ke objavam kolku kilovati ke ima za eden mesec potroseno ako sakas i smetkata za struja ke ja sliknam ne mi e problem i toa non stop raboti na 25 klimata i denje i noke zs sum so malo bebe i plus 40 kvadrati se great ;)
Абе другар јас ти зборувам за видеото...Објави потрошувачка месечна па ќе правиме муабет...Само тој мерачот поќе пати го ресетираше, ако го имаш само тој мерач..Па ќе треба цел месец да чекаме..Поз[DOUBLEPOST=1516310313][/DOUBLEPOST]
Него Ломото 5.5 од Фан-1 до Турбо на енергенито ми покажува од 1020w - 1080w зар може толку мала разлика во потрошувачка да е ?
Нема голема разлика..Ти објасни Че зошто
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Лани салонот со кујната беше 40+ квадрати плус јака зима па се мачеше малку, оваа година го преградивме салонот и сега е околу 30м2.
Уклучена некаде во Ноември, ова се резултатите до денес.
Даикин ентри модел пуштена на 24-26 во зависност од денот.



Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
@Che59 гледам и ти немаш мерач на потрошувачка сметаш преку сметката за струја(според последниот пост не пребарав други твои постови), битно е сите да сме задоволни..Потрошувачката зависи од просторот (загубите) и уредот, кога би имал јас кај мене како твојата мица или ти како мојот Хансол па ќе ги мереме со мерач можеме да донесеме заклучоци за тие клими...Вака по сметка за струја(не зборувам за тебе) се груби потрошувачките на топлинските уреди, ланската зима и оваа зима не се исти, од месец до месец има температурни разлики, од читање на струјомер до читање нареден месец има разлика некогаш во денови некогаш 28 дена некогаш 34...Се случило кај мене на два месеци да се прочита па непрочитаниот месец се пишува паушално (многу ниско или високо) а наредниот месец се пресметува разликата..Во стан и куќа топлинските загуби не се исти а со тоа и сметките за струја т.е. потрошувачката на уредите...[DOUBLEPOST=1516311783][/DOUBLEPOST]
Neznam zosto me spomnuvas no ajde ke ti odgovoram
Merac nemam i ne sakam da kupam a za smetkata minatiot mesec smetkata mi bese okolu 3.800den tuka ne e samo klimata normalno golem bojler na evtina mal bojler vo kujna postojano vklucen masina za alista navecer na evtina gotvenje koga na plin koga na struja zavisi koga ima bocata plin na plin koga ne na stuja taka da meracot ne mi e potreben smetkata e bitna od tempeaturata i od potrosucackata na klimata sum zadovolen taka da iskreno poseben merac za klimata ne mi e potreben.
Извини Климе но врз база на овој пост јас можам да заклучам само дека готвиш(кога можеш) на плин за да заштедиш на струја..За потрошувачката и ефикасноста на топлотниот уред кој го користиш не можам добијам никаков податок..
 
Последно уредено:
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.067
Поени од реакции
8.123
@zelenko ова сликиве што си ги ставил значи тебе за 78дена, дневно по 6кw ти трошела климата ептен малку троши него 3,5 или 5,5 ти е?

@ante1 јас друго ти поставив прашање, ти друго си ме цитирал.

мојата 5.5 ломо за 1 месец, 305 kw потрошено некогаш не сум ни дома нормално ја гасам.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
@zelenko ова сликиве што си ги ставил значи тебе за 78дена, дневно по 6кw ти трошела климата ептен малку троши него 3,5 или 5,5 ти е?

@ante1 јас друго ти поставив прашање, ти друго си ме цитирал.

мојата 5.5 ломо за 1 месец, 305 kw потрошено некогаш не сум ни дома нормално ја гасам.
Со оглед на тоа дека работела пола од времето. Стан, добра изолација, пвц прозори.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Член од
6 јануари 2018
Мислења
28
Поени од реакции
25
@ante1 znaci samo toj merac go imam poracav uste 4 treba da mi stignat za 10dena otprilika mislam deka skoro 10 dena e uklucena ne e isklucena ke proveram na meracot ako sakas moze da objavam i za 10den potrosuvacka ili taman denovive ke bide ladno pa posle ladnovo malce neka kaci potrosnja zs navistina ne trosi mnogu. Moze deka imam ubava izolacija ali kako i da e bez pari greenje , za toa kolku e toplo doma a kolku malce plakam odlicno e jas zatoa i napomenav neznam civi se C&H ako e navistina rebrendiran GREE kako sto zborat alal da im se parite na GREE klimata raboti top :)
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Извини Климе но врз база на овој пост јас можам да заклучам само дека готвиш(кога можеш) на плин за да заштедиш на струја..За потрошувачката и ефикасноста на топлотниот уред кој го користиш не можам добијам никаков податок..
Jas ubavo si ja kazav sumata a ti dali ke mozes da izracunas klimata kolku potrosila ili ne toa si e tvoj problem.
Jas sum zadovolen i od potrosuvackata i od toplinata.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
@ante1 Имам мерач ама на Даикинот беше, плус приклучокот на втората клима е зад комода, нема да ја тргам комодата за да го контролирам:D.
Не ги чекам сметките, од отчитување на броилото ми се бројките!
Не сум толку фрик да ја следам климата цело време!
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Mene mi e stekerot za klimata gore visoko odma do klimata i nema da visam kako lampion za da ja kontroliram kolku trosi smetkata si kazuva kolku imam troseno.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom