Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.223
Поени од реакции
6.697
К.

У средно даскалот по физика го викавме Шраф(shotout до Братот,некоја последна генерација му бевме,на крај на 2-ра средно се пензионира,да го видиш-далечниот изгубен близнак на Арсен Венгер). Нвм,даскалот беше неприродно срамежлив во конверзација со девојчиња. Онака,не можеше у очи да ги погледне и да зборува нормално. Цело време главата забодена у земјата и одговарај му отсечно. Е сеа шо е цаката...борциве за човекови права дознаа дека ептен е срамежлив,па не му се седи на час и одат кај него до катедра...
Професореее
-Кажи (со фацата забодена у дневник)
Може да одам во вц...
-Па само што почна часот,кај си до сега
Ама професоре ми дојде,треба влошка да мењам..
-(со избезумен крик) ОДИ,ОДИИИИ,НЕМА ПОТРЕБА ДА СЕ ВРАЌАШ

#СегаКажувам
 
Член од
30 август 2017
Мислења
997
Поени од реакции
1.433
Само зошто и следи кафе од работа од бифето ке викне да и донесат денеска порано , ке седи уште 15-20 минути повеќе на работа нели додека стигне кафето ама важно да го испие кафето и да си оди.....и следи па мора да се користи. зошто да не...не дека и се пие кафе, не дека и се седи повеќе на работа целата филозофија е да се чуствува голем што и донесуват кафе или да се искористи макар да е нешто ситно... е од вакви македончиња си патиме
 
Последно уредено:
Ф

Флеш

Гостин
ДК

Го цитирам во позитивна смисла .....Мужот е секад СОМ .... Сексуално опседнат мажјат .....Важно е само жената дали сака да отвори нозе:свиркам:

Исто како и кај луѓето...зависи од женката дали е во циклус или не...мажјакот е секогаш спремен :)
 
Член од
28 јуни 2013
Мислења
316
Поени од реакции
1.940
Драга,

Луѓето секогаш ми се интересни кога ги откривам. Како и кај сите впрочем. И после ми поминува. И пак ми се враќа. И тоа е животот.

Пак заборавив да си купам вино, во 7 и 25 ми текна, инаку ќе се опиев и немаше тука да дрдорам.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.053
Поени од реакции
17.739
Драга Кајгана,

После пет години на форумот, открив дека никот на @Ilumious всушност започнува со голема буква И (I-латиница), а втората буква е мала л (l-латиница). Останатите се лесни за интерпретација :D

Се надевам дека ако има уште такви како мене, ви олеснав во иднина ако сакате да ја тагирате некаде :smirce:

Јас на пример тоа го правам втор пат во рок од неколку минути. Се надевам дека нема да се видам тагиран во оваа новава фенси иницијатива за сексуално вознемирување, која за жал воопшто не ме импресионира. Една работа мора да сфатиме, сериозните работи се решаваат системски на долг рок. Ваквите краткорочни иницијативи, кои за жал се парцијални никогаш нема во суштина да го детектираат проблемот, а камо ли да го решат. Ама кому кажуваме во оваа држава во обид, која што прави очаен обид за препис на некакви си западни вредности, притоа тонејќи во корупција, катастрофално образование со кое се фалат и чукаат во градите дотичните жртви (и доста други луѓе) и први се да се туркаат за државна работа преку партија или од поново време преку невладини.

Од една страна не ни одговараат западни критериуми за квалитет и стандарди, но затоа од друга страна права за жени, маргинирализирани групи и слично трчаме како прле пред магаре.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Драга,

Се вратив 5 години назад. Или не? Повторно секое попладне вежбање и секоја вечер пиење... Единствената разлика е што овој пат имам цел во животот и секое сабајле станувам во 5:20 со цел да ја остварам. Се надевам дека ќе успеам.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Гледав неколку епизоди од Kitchen Nightmares и Hotel Hell и фасциниран сум од позитивната енергија што ја има и шири Гордон, човекот е легенда, да беа сите барем 30% од она што е тој, верувам дека светов ќе беше далеку поубаво и посреќно место. Едноставно човеков е неуморен, над 20 ресторани, нон стоп на ТВ и каде уште не, функционира 1000 на саат :cuc:
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Кеј,
Еве ме , пак сум тука.
Имам теорија што сакам да ја споделам со тебе.
У Балет не можеш дечко да си фатиш. Имав мало интервју со неколку машки таму, ама изглеа машкиве фаќаат девојки таму или мислат дека фатиле.
Пошто таму и да не ги знам, сите ми се другари. И ја на нив. Али Балет си е Балет, култно место низ годиниве. Се е исто, ништо не се сменило. И пак е ок. Све што е под 25 не ги знае песните шо ги пуштаат, ама ќе ги научат. Тие се. Култните. Ги пееме сите. Ги знаеме сите. Ќенпораснете ќе ги пееме заедно.
И шо праиш Бубамаро, свести се, уозбили се колку години имаш.


Мјау!
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.423
Поени од реакции
19.541
Драа

Само наши телевизие дааф репризе од утрински програме у 3-4 преко ноќ, какфа маестрална професионална деформација, ретардизам, мотивација за да ги глеаш и кд дааф нормалну програму хаха

Брат спиеш ли,ееее извини, стани стаи на канал пет има утринска од пред некој дн, лееееј стани жити сфе мноо пропушташ, една баба ги прекрши сс муабети, лом напраи и државу и млади и гадан ваздух, и снашку и сфе по списак...

Море сфе што ги оди да ги се испонабутам,да ги ебу сфе мртфо и сфе што ке каниф на сфадбе сс поклон у плико. Пцују ги и тија што ги глеаф репризе, еј реприза од утринску од пред некој дн, еееееј!!!
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.419
Поени од реакции
7.757
Тоа па новава иницијатива за насилство врз жените. Абе мочли изнапишале нафурани преувеличани постови за тоа како биле "злоупотребени" од манијаци или фигури на повисока хиерархиска подреденост во даден систем (дали е факултет/средно/работа/организација и тн и тн). Се тоа стана иницијатива за "ширење на јавна свест" околу тоа прашање коe веќе постои свест дека е штетна/девијантна појава.
Имено, она што не го знаат нафураните фуфици при што потсвесно го етикетираат машкиот пол како "анималистички и насилен" е дека најголемиот дел од РЕАЛНОТО/НАЈТЕШКОТО (пред се) ФИЗИЧКО насилство врз жените е најзастапен/најприсутен во СИРОМАШНИТЕ СРЕДИНИ, нискообразованите , рурални средини и средини каде што има појава на алкохолизам или било какво друго дејство на психотропни супстанци или психички "пореметувања" ... И исто така се јавува како последица на злоупотреба на моќта кај поединци, што е проблем на самата МОЌ, а не на мажите како пол.

Па земајќи во обзир какви смешни (ама буквално смешни) постови се изнапишани под тој хаштаг, можам и ја слободно да кажам дека е сексуално вознемирување фактот што на милион асистентки/професорки (и тоа уште на почетокот од моите студии) им ѕиркаше тангата над фармерчиња, им се познаваа апла perky nipples,беа претерано разголени (миничи над колена,деколтеа, непристојно разголени стомаци и тн) и сеа ти 45 мин слушаш и ја глеаш како она објаснува и нема појма дека тоа и се случува. Тоа реално,ги вознемирува студентите и учениците од машки пол кои се да речам у "рана фаза од развојот на својата сексуална активност". Ама никој не збори за тоа, пошо е сосема нормално.
Као, имате проблем со албанците/хиените кај факултетите кои возат за Куманово/Велес/Тетово/Гостивар кои ќе ве манијачат ќе ви свиркаат и тн... ама немате проблем, уствари инсистирате да бидете убави и да ве приметува вашиот шеф на работа и да ви дава комплимент за вашиот нов стајлинг? Тоа се двојни стандарди, девојки. И лицемерие.

Жените (оние етикетирани како курви) ко хиени мирисаат лабилен/слаб богаташ и одма му се лепат, го шармираат за да цицаат од него некаква корист (дали е пијачка или нешто далеку повеќе). И тие се собираат у добро познатото скопско курвинско дувло во строгиот центар на градот. Тоа они што го прават не е сексуално злоставување/вознемирување ? Ама никој не праи хаштази за нив и за тоа. Никој не се замара.
Има жени кои буквално ГЛУМАТ дека сакаат одреден лик, со една и единствена намера да се стекнат со дел од неговото богатство. Се мажат за кешот и моќта на истиот. А овој реално ги сака.
Свесни ли се овие дека болката произлезена од љубовта која ја има еден маж спрема жена која долги години буквално глуми дека го сака (и на крај го остава пошо се пецнала со комшијата веќе со месеци) за да живее одреден животен стил (богаташки) или за да има свој sugar daddy покрај себе е многу поголема од муабетите за професорите у средно/факс, или некој рандом манијак кој ќе ви свирка и ќе ви каже дека сте јаки парчиња. Но тоа не е битно, нели.. Не се случува тоа, "НИКОГАШ".

Се што сакаат жените е да бидат еднакви со мажите, така ? Супер, и ја истото го сакам. Навивам за еднаквост меѓу половите. Сакам за иста работа да имаат исти плати жените и мажите, сакам да има поголема инклузивност на жените во сите државни и недржавни процеси, институции и организации и тн... Сакам оние ШТО РЕАЛНО извршиле насилство/злоставување на жените да се казнува свирепо. Ама вакви смешни кампањи каде што потсвесно се претставуваат сите мажи као свињи и кретени, НЕ МИ СЕ ДОПАЃА и не е на место.

И искрено многу ми е ќеф што се истрола целиот хаштаг... Пошто ова со ништо не ја подобрува фактичката ситуација (освен што се идентифицираат професорите напалењаци), туку само жени што глумат жртви и преувеличуваат (гарантирам дека 1/3 од муабетите се нафурани) и сакаат да си го бустнат егото и да пецнат по некој лајк и да се претстават како интелектуалки и да се претстават као некакви жртви.

се извинувам за долгиот пост, ама морав :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom