Opel Club Macedonia

Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
a kakvi se iskustvata so Astra J 1.7 cdti motor. Gledam ima 110 I 131 KS. Sto e podobro I kakvi mani imaat[DOUBLEPOST=1515251444][/DOUBLEPOST]





Fala Martin za komentarot
Nema na sto :) inace za 1.7 ima dosta poplaki sepak povejke rasprasajse po lujge za podetalni info. 1.7 stradale na zamaec i turbinata brzo pajga. Licno sum nemal iskustvo ali kako sto pisuvaat po forumi nakcesto toj bil problemot.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.303
Поени од реакции
7.269
a kakvi se iskustvata so Astra J 1.7 cdti motor. Gledam ima 110 I 131 KS. Sto e podobro I kakvi mani imaat[DOUBLEPOST=1515251444][/DOUBLEPOST]





Fala Martin za komentarot
Јас имам Astra J 1.7 CDTI 110 Hp и сум презадоволен, ја отепав колата од возење и според мене тоа е мотор што може да трае вечно и иде двеста :icon_mrgr:

20161028_165547.jpg


Не слушај приказни замаец, турбина не знам што.
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Јас имам Astra J 1.7 CDTI 110 Hp и сум презадоволен, ја отепав колата од возење и според мене тоа е мотор што може да трае вечно и иде двеста :icon_mrgr:

Прегледај го приврзокот 183207


Не слушај приказни замаец, турбина не знам што.
prv gazda da. ali donesena od stranstvo prikaznata e sosem treta. prvo na prv gazda kupena vo mk ke ima 90 000 pominati vozena vo grad za svoj potrebi a donesena od stranstvo motoro e pred umiranje i pocnuvat problemite. najcesto opel dizel nemozi da nema problem. jas imam opel i eden drugar ima opel. toj ja zede nova 2009 i non stop ima kvarovi kajnego e 1.4 benzin kajmene e 2.0 dizel. najcesto opelo strada na zamaec posebno 1.7CDTI i 1.9CDTI. ne kaj site. deckoto garant ke zeme vozilo uvezeno poso kajnas vo mkd pola se uvezeni a nova kola nikoj ne prodava so cini. eve nesto najdov na forumi kizne dali e tocno 100%
SVI MODELI S DIZELSKIM MOTOROM 1.7CDTI

PROBLEM - Jaka buka iz pomoćnog pogonskog remena.

UZROK - Nepodešenost podupirača nosača alternatora.

POPRAVAK - Postavite modificirani nosač alternatora.


SVI MODELI S DIZELSKIM MOTOROM 1.7, OD 04/06/09

PROBLEM - Motor zataji/gasi se kada se vozilo zaustavi.

Loša reakcija na gas. Motor ne može startati. Lampica za indikaciju kvara motora (MIL) svijetli.

UZROK - Neispravan ventil kontrole protoka goriva.

POPRAVAK - Stavite modificirani ventil za kontrolu protoka goriva (nalazi se na visokotlačnoj pumpi)
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.303
Поени од реакции
7.269
prv gazda da. ali donesena od stranstvo prikaznata e sosem treta. prvo na prv gazda kupena vo mk ke ima 90 000 pominati vozena vo grad za svoj potrebi a donesena od stranstvo motoro e pred umiranje i pocnuvat problemite. najcesto opel dizel nemozi da nema problem. jas imam opel i eden drugar ima opel. toj ja zede nova 2009 i non stop ima kvarovi kajnego e 1.4 benzin kajmene e 2.0 dizel. najcesto opelo strada na zamaec posebno 1.7CDTI i 1.9CDTI. ne kaj site. deckoto garant ke zeme vozilo uvezeno poso kajnas vo mkd pola se uvezeni a nova kola nikoj ne prodava so cini. eve nesto najdov na forumi kizne dali e tocno 100%
SVI MODELI S DIZELSKIM MOTOROM 1.7CDTI

PROBLEM - Jaka buka iz pomoćnog pogonskog remena.

UZROK - Nepodešenost podupirača nosača alternatora.

POPRAVAK - Postavite modificirani nosač alternatora.


SVI MODELI S DIZELSKIM MOTOROM 1.7, OD 04/06/09

PROBLEM - Motor zataji/gasi se kada se vozilo zaustavi.

Loša reakcija na gas. Motor ne može startati. Lampica za indikaciju kvara motora (MIL) svijetli.

UZROK - Neispravan ventil kontrole protoka goriva.

POPRAVAK - Stavite modificirani ventil za kontrolu protoka goriva (nalazi se na visokotlačnoj pumpi)
Зборуваш за баби и жаби, Опел како до 2017 година ќерка фирма на Генералс моторс од Америка не инвестира во дизел мотори поради фактот што раководството е во Америка, а за американскиот пазар дизелот за автомобили е непозната именка.

Заради тоа Опел дизлем моторите ги позајмува како технологија.
1.3 CDTI 1.9 CDTI 2.0 CDTI се уствари италијански фиат мотори добиени со краткоточнот "брак" меѓу Фиат и Генералс Моторс, додека 1.7 CDTI е јапонски исузи мотор кој е веќе повеќе од 20 години на пазарот и докажан дека минува над пола милион километри без посериозни кварови.

Како што кажав до сега со тој мотор не сум имал проблеми, а можеш да зборуваш со таксисти со тој мотор и сите што сум ги видел имале 600 000+км поминато и велеа дека немале посериозни проблеми (нормално ако имале немаше да се тркалаат уште)

Ова што си пишал за 1.7 како дефект од српскиот форум како неисправен вентил на котрола на протокот на гориво се вели уште AGR вентил може да се запуши од наслагите од горивото иначе кошта околу 20 евра а ако не ти се даваат и тие пари моеш да се расчепкаш низ јутуб и сам со спреј да го исчистиш.

Замаецот е класична приказна за секој автомобил на секој форум, а ако е дооден замаецот сам може купувачот тоа да го сети.

Оди на форумите на БМВ или Волксваген па таму читај што се дефекти кои никој не може да ги поправи и колата одма се фрла. (ненормалното горење на уље на волксваген поради неквалитетните прстени на клиповите и кинењето на синџирите кај поновите БМВ и зезнатата електроника)
 
Член од
17 февруари 2015
Мислења
89
Поени од реакции
5
Опел инсигниа 1.8 2009год 120.000поминато
какви искуства имате?

се мислам помеѓу инсигниа и ц5 2009 и двете,инсигниа не е увезена.Според вас кој е подобар избор?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.303
Поени од реакции
7.269
Опел инсигниа 1.8 2009год 120.000поминато
какви искуства имате?

се мислам помеѓу инсигниа и ц5 2009 и двете,инсигниа не е увезена.Според вас кој е подобар избор?
Инсигниа е каде каде бољи избор.

*мада од 2018 некоја драстична разлика мегу овие два модела нема да има пошто се веќе иста фирма
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
А
Мислење за Астра н1.4 90кс бензин 2008
Ако ја зимаш од познат,близок одржувана без скриен дефект ќе бидеш задоволен. Троши мин 10 град околу 8 отворено, малку тешка каросерија за тој мотор, не е скапа кој знае колку за одржување...и то.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Опел инсигниа 1.8 2009год 120.000поминато
какви искуства имате?

се мислам помеѓу инсигниа и ц5 2009 и двете,инсигниа не е увезена.Според вас кој е подобар избор?
insignia посебно со тој мотор ич не му ја мисли, најдобар бензинец на опел, стави си плин ако имаш потреба ако правиш километража и свиркај си
цитроенот може да си имаш мака со електроника, незнам и суспензија дали е хидраулика кај тие модели, тоа е исто скапо
која цена ти ја нудат едната и другата?[DOUBLEPOST=1515874422][/DOUBLEPOST]
Мислење за Астра н1.4 90кс бензин 2008
Ефтина за одржување, трпи плин, не очекувај некој возни перформанси само
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Член од
21 јануари 2018
Мислења
4
Поени од реакции
0
Дечки ај малце помош ве молам. На дисплејот кога ќе го уклучам радиото ми пишува code, а сепак кодот е внесен и на почеток додека се пушти испушта некој чуден звук радиото како на гребење. ( а сепак работи ) Исто така cd -a не ми поддржува. Се работи за opel corsa c со вградено радио.

Чаре ?

Фала ви.
 
Член од
23 август 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво дечки, дали ќе може да ми дадете мислење за OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI 120 KS дизел 2007.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Здраво дечки, дали ќе може да ми дадете мислење за OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI 120 KS дизел 2007.
najdobriot motor i lesen za odrzuvanje. policna kola od opel astra mislam nema ni da najdes. edina mana mu se plastikite-maskata kaj radioto,napraveni se kako od obicna plastika i brzo se lizat dugminata isto i komandite na volanot brzo se trosat. od strana na motor posebni defeci nema kako kaj starite modeli na opel. kako i kaj site dizeli najcest problem e egr,crevo za vakum,maf senzor.(potrosen matrijal). gledaj da e redovno odrzuvana od predhodniot gazda,da ima praveno redoven servis da nema greski na bord da nema kinati sedista da nema osteteni branici da ne e polirana. nesum siguren ali mislam deka toj tip na astra nosi motor od fiat so common rail sistemot
 

Kajgana Shop

На врв Bottom