ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
7 ноември 2017
Мислења
78
Поени од реакции
5
ќе сака ли некоја да ми ја објасни постапката од ставање на факултет во мирување и кои се трошоците од оваа постапка( и материјални и од друг вид) и за кој временски период може за една година ?
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Kolku se plakja za prezapisuvanje predmet kolku e eden kredit ?
За предмет од 7 кредити се плаќа 58 евра,а за предмет од 5 кредити нешто помалку,а за предмет од 8 кредити,нешто повеќе од тоа.Но,во моментов не ми текнува на точните суми.Можеби на некој друг од форумов ќе му текне повеќе.Најдобро ќе биде да си се информираш на Студентски Прашања.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
За предмет од 7 кредити се плаќа 58 евра,а за предмет од 5 кредити нешто помалку,а за предмет од 8 кредити,нешто повеќе од тоа.Но,во моментов не ми текнува на точните суми.Можеби на некој друг од форумов ќе му текне повеќе.Најдобро ќе биде да си се информираш на Студентски Прашања.
Ако си сигурен за сумата од 58 евра за предмет со 7 кредити apply basic mathematics и добиваш дека еден кредит е 8.28 евра :icon_lol::icon_lol:
Мада ја не знам дали е точно 58 евра за 7 кредити, битно поентата ми беше:
Дај разбијте ја теоријата дека правници не ги бива за математика :D
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Ако си сигурен за сумата од 58 евра за предмет со 7 кредити apply basic mathematics и добиваш дека еден кредит е 8.28 евра :icon_lol::icon_lol:
Мада ја не знам дали е точно 58 евра за 7 кредити, битно поентата ми беше:
Дај разбијте ја теоријата дека правници не ги бива за математика :D
Сто посто е точно дека за предмет од 7 кредити се плаќа 58 евра.Јас толку платив пред неколку месеци.Само сумите за помалку и повеќе кредити не ги памтам.
Според мене право,политика,новинарство и односи со јавност не одат заедно со математика.Само погледни ги нашиве политичари. :icon_lol::pos:
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Според мене право,политика,новинарство и односи со јавност не одат заедно со математика.Само погледни ги нашиве политичари. :icon_lol::pos:
Цццц, ај за правото, новинарството и односите со јавност може не идат, ама ние со политика што се бавиме и те како иде... :D Како ќе знаеме иначе од каде колку да крадеме, воа де, колку колку од каде краде? :pos:
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Цццц, ај за правото, новинарството и односите со јавност може не идат, ама ние со политика што се бавиме и те како иде... :D Како ќе знаеме иначе од каде колку да крадеме, воа де, колку колку од каде краде? :pos:
:pos::pos::pos::pos::pos:
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Сто посто е точно дека за предмет од 7 кредити се плаќа 58 евра.Јас толку платив пред неколку месеци.Само сумите за помалку и повеќе кредити не ги памтам.
Според мене право,политика,новинарство и односи со јавност не одат заедно со математика.Само погледни ги нашиве политичари. :icon_lol::pos:
Шо бе не ги бива за математика, глеаш провизии како брзо и точно пресметуваат ? :D

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Член од
3 декември 2011
Мислења
112
Поени од реакции
145
Некој исккуство со полагање кај Тина Пржеска. Полагам Институти на граѓанско право и премногу ми е страв оти многу малку време имавме за да го научиме материјалов и све у свему хаос.Рекла од три прашања две целосни за 6ка озбилна ли е ... Кузнае дали ќе положам..тешко
Зависи од денот нз мене баш ми е променлива жената тоа имав прилика лично да го видам.Ми рече да не учам за една одредена тема не била потребна и по една недела од таму ми постави прашање.Во однос на оценка конкретно мене бар ми се виде коректна си бара знаење, не е да те пресече со нож ако допреш и се збуниш знае да те потсети.Средно жалосно така иде :LOL: Пак на крајот ти треба учење зашто нема да те пушти ради реда. :angel:[DOUBLEPOST=1515635074][/DOUBLEPOST]
Некој исккуство со полагање кај Тина Пржеска. Полагам Институти на граѓанско право и премногу ми е страв оти многу малку време имавме за да го научиме материјалов и све у свему хаос.Рекла од три прашања две целосни за 6ка озбилна ли е ... Кузнае дали ќе положам..тешко
Зависи од денот нз мене баш ми е променлива жената тоа имав прилика лично да го видам.Ми рече да не учам за една одредена тема не била потребна и по една недела од таму ми постави прашање.Во однос на оценка конкретно мене бар ми се виде коректна си бара знаење, не е да те пресече со нож ако допреш и се збуниш знае да те потсети.Средно жалосно така иде :LOL: Пак на крајот ти треба учење зашто нема да те пушти ради реда.
 
Член од
29 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
32
Зависи од денот нз мене баш ми е променлива жената тоа имав прилика лично да го видам.Ми рече да не учам за една одредена тема не била потребна и по една недела од таму ми постави прашање.Во однос на оценка конкретно мене бар ми се виде коректна си бара знаење, не е да те пресече со нож ако допреш и се збуниш знае да те потсети.Средно жалосно така иде :LOL: Пак на крајот ти треба учење зашто нема да те пушти ради реда. :angel:[DOUBLEPOST=1515635074][/DOUBLEPOST] Зависи од денот нз мене баш ми е променлива жената тоа имав прилика лично да го видам.Ми рече да не учам за една одредена тема не била потребна и по една недела од таму ми постави прашање.Во однос на оценка конкретно мене бар ми се виде коректна си бара знаење, не е да те пресече со нож ако допреш и се збуниш знае да те потсети.Средно жалосно така иде :LOL: Пак на крајот ти треба учење зашто нема да те пушти ради реда.
Oкејј фала ти многу. :)
 
Член од
7 мај 2017
Мислења
6
Поени од реакции
1
Колеги, дали во 4 семестар минатата година се важеа поените од колоквиум во крајната оценка?
 
Член од
7 ноември 2017
Мислења
78
Поени од реакции
5
Социолгија на правото тешко ли се добива 10 и каков им е критериумот, колку прашање поставуваат ?
Благодарам
 
Член од
17 јануари 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
МЈП има негде околу 30 прашања (супсидијарност, сукцесија, надлежности на држави, креирање на држави, медијација, арбитража итн.)тие се паѓаат или има уште?:?:
Знам дека 4 прашања е испитот, по кој критериум оценуваат и праќаат на усно?
 
Член од
12 октомври 2017
Мислења
59
Поени од реакции
8
некој да не има информација во кој амф. и во колку се полагаат римско и англиски?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom