Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 август 2013
Мислења
3.919
Поени од реакции
11.593
Мене секогаш ми било гајле кога некој краде од народот и секогаш сум се бунел за тоа. Вистинското прашање е како тебе баш сега ти стана гајле? Досега ќутеше.
И сега крадат, ама сепак вас не ви е гајле.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Ако ти било гајле за тоа кој и колку крадел ќе беше против коалиција на твојата партија со ДУИ. Да не се правиме на Тошо сега.
Ej budali edni, duri vie celo vreme jadite lajna "mojata partija, tvojata partija" ja prodadovte drzavata, I ednite I drugite, se nadevam deka ste srekni, cestito, zaboravivte edno nesto nad sekoj partiski interest treba da bidi Makedonija, ama da bidime iskreni ovde ne se raboti za partiski interesi tuku za licni, da mozite site vie partiski gomnari, od bilo koja partija da dojdite na vlast I samo da kradite da si gi polnite djebovite.Kako si velite vo glavata "koj ja ebe Makedonija, najvazno e djebceto da e polno" , epa cestito, unistivte cel eden narod
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
I pradedoti mozebi e secen na zivo za ova parce zemja, zatoa ti denes potekloto go dokazuvas pred majka blgarija.
Муслимaните,oсмaнлиите ги сечеле нaшите прaдедoвци не бугaрите.Истo кo сегa нaс штo не делкaaт бaлистите a сo нaши пaри издигнaa спoменици нa Џемo Хaсa,тoј ги кoлел нaшите дедoвци a внуците негoви тебе и мене.Кoгa ке гo рaзбереш тoa немa вaкви глупoсти дa лупaш
 
Член од
7 август 2010
Мислења
3.518
Поени од реакции
5.385
Тој што бил против тогаш, против е и сега, ама голем дел кои тогаш молчеа, сега скокаат и обратно.
Туку кога помина дебатата со граѓаните пред да се донесе законов? Ветуваа дека ќе го слушаат мислењето на граѓаните.
Типувам дека фрустрациите кај Македонците од донесување на законов ќе поминат за месец-два, како што до сега поминувало сѐ, од рамковен до талат и т.н.
Дека некој ќе одговара, тоа можи во некој друг паралелен универзум. Како прво грујо нема да одговара, а на слепциве цела кампања им беше антигрујо. Никаква програма, планови, мерки за подобрување на животот на граѓаните и решавање на реалните проблеми во државава.
Скоро година помина, а буквално ништо не се подобри. Сѐ е мачкање на очи. Се плашам дека ниту претходниве нема да одговараат за криминалите што ги направија, бидејќи меѓусебно си се имаат испазарено за лични добивки, а од друга страна Албанциве по дифолт си одат кон целта.
И оние СЈО колку се неспособна организација мајко мила! Излегуваат на прес ти се чини којзнај што открија. Тие нашле криминал од 60 000 евра, а овде милијарди евра се искрадени. Море мрш таму!!!
Задолжувањата си продолжуваат, младите се исселуваат и тоа не само Македонци, туку и голем број Албанци си го бараат чарето. Кој би сакал да работи за 200 е, а згора на сѐ да му се трујаат децата од загаден воздух, вода и пред сѐ почва.
Што се однесува до законот за јазиците, прочитав едно мислење за истиот од доктор лингвист и потполно се согласувам дека законот за јазиците е дискриминирачки и во однос на луѓето што ќе се вработуваат како преведувачи, со оглед на фактот што повеќе од една децнија на ФЛФ не пости можност да се студира албански јазик како немајчин, а да не зборуваме дека во државава нема толку албанолози за да ги задоволат потребите што ги наметнува овој закон. Односно, ем е нефункционален, ем е дискриминирачки!
Згора на сѐ, овој закон нема во никој случај да го подобри квалитетот на животот ниту за Македонците, ниту за Албанците, туку истиот е донесен за да се задоволи егото кај една етничка група на сметка на друга.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Човек да се замисли кои се поголема тиња, дали тие во 2011 та со хашките, или овие во 2018 та со двојазичност.
Ниту еден не гласаше против, ниту еден, маме му ебам полтронско и бескичмењачко.
Уште да ги фатат на арамилук и дефинитивно ќе го стасаат ДПМНЕ топ левел за рекорден рок.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.748
Поени од реакции
13.965
Ej budali edni, duri vie celo vreme jadite lajna "mojata partija, tvojata partija" ja prodadovte drzavata, I ednite I drugite, se nadevam deka ste srekni, cestito, zaboravivte edno nesto nad sekoj partiski interest treba da bidi Makedonija, ama da bidime iskreni ovde ne se raboti za partiski interesi tuku za licni, da mozite site vie partiski gomnari, od bilo koja partija da dojdite na vlast I samo da kradite da si gi polnite djebovite.Kako si velite vo glavata "koj ja ebe Makedonija, najvazno e djebceto da e polno" , epa cestito, unistivte cel eden narod
Те сфаќам друже. Многу пати го имам правено муабетов на форумов, посебно на темава. Слободно пиши во пребарувања "Spiegel" и штиклирај "Пребарај само во оваа тема". Имам преку 40 мислења за тоа како додека се тепаме меѓу себе ја изгубивме целата држава. Како никој не го боли кур за државата него само за личен интерес се работи. Мајка би продале без око да им трепне.

Само нема аир друже од муабетов, со инка во тоа црпката да им истураш нема да те сфатат никад. Што сакаш кажи им, напиши докторат на темата, нема да добиеш одговор подобар од "хехе, а не ти пречеше кога гвујо/зајко крадеа, сега најде да се жалиш?". Или можеби сфаќаат само ги боли курот едноставно бидејќи се безрбетни створења.

А Зарнивоп си има кажано дека дреме по штабови на сдс, така да оправдано е кога му се обраќаш со "вие" и "вашата партија".
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.710
Поени од реакции
15.581
Ниту еден не гласаше против, ниту еден, маме му ебам полтронско и бескичмењачко.
Уште да ги фатат на арамилук и дефинитивно ќе го стасаат ДПМНЕ топ левел за рекорден рок.
120-69 =51 ... ако одметнатите од ДПМНЕ гласале за Законот, тогаш 4 пратеника од СДСМ биле Против ??

само 43 пратеника од СДСМ гласале за законот
+ сите албанци (20?) пратеници не е 69 :confused:
..има пратеници кој го изгубија мандатот бидејќи појдоа на други функции ?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Тој што бил против тогаш, против е и сега, ама голем дел кои тогаш молчеа, сега скокаат и обратно.
Туку кога помина дебатата со граѓаните пред да се донесе законов? Ветуваа дека ќе го слушаат мислењето на граѓаните.
Типувам дека фрустрациите кај Македонците од донесување на законов ќе поминат за месец-два, како што до сега поминувало сѐ, од рамковен до талат и т.н.
Дека некој ќе одговара, тоа можи во некој друг паралелен универзум. Како прво грујо нема да одговара, а на слепциве цела кампања им беше антигрујо. Никаква програма, планови, мерки за подобрување на животот на граѓаните и решавање на реалните проблеми во државава.
Скоро година помина, а буквално ништо не се подобри. Сѐ е мачкање на очи. Се плашам дека ниту претходниве нема да одговараат за криминалите што ги направија, бидејќи меѓусебно си се имаат испазарено за лични добивки, а од друга страна Албанциве по дифолт си одат кон целта.
И оние СЈО колку се неспособна организација мајко мила! Излегуваат на прес ти се чини којзнај што открија. Тие нашле криминал од 60 000 евра, а овде милијарди евра се искрадени. Море мрш таму!!!
Задолжувањата си продолжуваат, младите се исселуваат и тоа не само Македонци, туку и голем број Албанци си го бараат чарето. Кој би сакал да работи за 200 е, а згора на сѐ да му се трујаат децата од загаден воздух, вода и пред сѐ почва.
Што се однесува до законот за јазиците, прочитав едно мислење за истиот од доктор лингвист и потполно се согласувам дека законот за јазиците е дискриминирачки и во однос на луѓето што ќе се вработуваат како преведувачи, со оглед на фактот што повеќе од една децнија на ФЛФ не пости можност да се студира албански јазик како немајчин, а да не зборуваме дека во државава нема толку албанолози за да ги задоволат потребите што ги наметнува овој закон. Односно, ем е нефункционален, ем е дискриминирачки!
Згора на сѐ, овој закон нема во никој случај да го подобри квалитетот на животот ниту за Македонците, ниту за Албанците, туку истиот е донесен за да се задоволи егото кај една етничка група на сметка на друга.
Vo edno si greska, nema egoto da si go zadovolat Albancite, so ovaj zakon defacto nie sme binacionalna drzava, sega za kratko vreme ke vidis osnovajne Zaednica na Albanskite opstini so cel da se iscrtaat granici, a potoa sleduva proglasuvajne nezavisnost,malce pukajne, ide NATO"da vovede mir", potoa ke te nateraat na pregovori, I tamu ke ti recat vie ste binacionalna drzava edniot narod saka nezavisnost,treba da se pocituva negovata volja I zatoa ete ke se osnova Republika Ilirida. Ova scenario ne e nesto novo, tie oddamna ti go kazuvaat, celta e Golema Albania
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Битно е затоа што ВМРО-ните како што ги нарекувате се чукаат во гради дека ако било ВМРО на власт немало да се случи истово. Не дека менува, но чисто за статистика прашав.
Апсолутно небитно е некој поддржувач на политичка партија какво мислење имал тогаш а какво има сега. Дали тоа ако некогаш молчеле и поддржувале нешто, не им дава право до крај на животот да го искажат својот револт, макар и бил политички?

Дали мене, како непартиски определен некој ми дава поголемо право на бунт? Мојот глас на гласање двојно се брои? Моите пцофки наменети кон власта повеќе тежат?

„а есдеес со приватизацијата“ е еднакво на „ама и дпмне им дае сфе на шкиптарите“.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
120-69 =51 ... ако одметнатите од ДПМНЕ гласале за Законот, тогаш 4 пратеника од СДСМ биле Против ??

само 43 пратеника отд СДСМ гласале за законот
+ сите албанци пратеници не е 69 :confused:
Ај да не се мачиш...Еве ти за хашките.
Еве за двојазичност.

Све моег до моега.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Апсолутно небитно е некој поддржувач на политичка партија какво мислење имал тогаш а какво има сега. Дали тоа ако некогаш молчеле и поддржувале нешто, не им дава право до крај на животот да го искажат својот револт, макар и бил политички?

Дали мене, како непартиски определен некој ми дава поголемо право на бунт? Мојот глас на гласање двојно се брои? Моите пцофки наменети кон власта повеќе тежат?

„а есдеес со приватизацијата“ е еднакво на „ама и дпмне им дае сфе на шкиптарите“.
Жалното е што сега за постов ќе добиеш брдо лајкови од небањати сендвичи претежно од дијаспора.

Потезите на Заев се катастрофални и се плод на претходните катастрофални политики на сите досегашни политичари вклучително и од сдс и од дпне.
Не им го разбирам триумфализмот на небањатите во оваа ситуација и пак ќе повторам - што и кого спречува некого да протестира?
За поставувањето на таљат за министер за одбрана имаше некаква мала група, очигледно неполитички мотивирана, пошо не траеше тоа подолго од ден-два. Апла политички и партиски платените протести против ТИРАНСКАТА ПЛАТФОРМА траеа со месеци, нахранети со сендвичи и транспорт платен од државни пари.

Сега реакцијата е каква?
Еве лансот, австралискиот мајмун, валволин, битушанец, пина, фринџ....и сите знајни и незнајни празноглавци живеат у странство (да беа тука демек ќе запалеа собрание) - кај се другите што ова толку многу ги погоди? Каде беа кога паторот го китеше Скопје со црни орли, со Скендербег плоштад налик на ТИРАНСКИОТ?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.710
Поени од реакции
15.581
Ај да не се мачиш...Еве ти за хашките.
Еве за двојазичност.

Све моег до моега.
ок, ама пак не ми е јасно, ете броев, тука само 36 не се присатни,
а 51-4( одметнати) - 6(притворени) = 41
фали на списокот уште од 85 до 120

кара каша е... некој од дпмне не се присатни, некој се против, а не е присатен ниту Амди Бајрам .. треба анализа да се види како 69 гласа доби законот
http://vesti.mk/read/news/14565010/5030272/eve-koi-pratenici-glasaa-za-a-koi-protiv-dvojazichna-makedonija
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Жалното е што сега за постов ќе добиеш брдо лајкови од небањати сендвичи претежно од дијаспора.

Потезите на Заев се катастрофални и се плод на претходните катастрофални политики на сите досегашни политичари вклучително и од сдс и од дпне.
Не им го разбирам триумфализмот на небањатите во оваа ситуација и пак ќе повторам - што и кого спречува некого да протестира?
За поставувањето на таљат за министер за одбрана имаше некаква мала група, очигледно неполитички мотивирана, пошо не траеше тоа подолго од ден-два. Апла политички и партиски платените протести против ТИРАНСКАТА ПЛАТФОРМА траеа со месеци, нахранети со сендвичи и транспорт платен од државни пари.

Сега реакцијата е каква?
Еве лансот, австралискиот мајмун, валволин, битушанец, пина, фринџ....и сите знајни и незнајни празноглавци живеат у странство (да беа тука демек ќе запалеа собрание) - кај се другите што ова толку многу ги погоди? Каде беа кога паторот го китеше Скопје со црни орли, со Скендербег плоштад налик на ТИРАНСКИОТ?
Абе остави ги брат, нека лајкуваат, јас глеам од кој ми стига известување и иам кажано дека нема потажна работа кога некој што бранел една криминална власт, сега се претвара во квази револуционер и од 10000км водушна оддалеченост објаснува како сме го наебале. Тој/таа се става во иста кошница со нас, кои што сме тука, апсурд.

Во врска со протестот за Талат, јас бев, немаше повеќе од 500 луѓе мислам ама можеби и грешам, не ме фаќај за збор од кои 70% беа деца од навивачки групи кои направија и мал проблем, при што настана брканица и сместа сите не' избркаа. Протестот мислам дека не траеше повеќе од еден час.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.710
Поени од реакции
15.581
ако овој список од http://tvnova.mk/ova-se-pratenicite-koi-glasaa-za-zakonot-za-dvojazichnost-foto/
е валиден, јас избројав
0001 до 0040 22 гласа ЗА
0041 до 0094 29 глас ЗА
0095 до 0120 15 гласа ЗА
22 +29 +15 = 66 гласа
По медиуми пишува 69 гласа ??
Ај нека провери и друг што е работата, дали грешам некаде ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom