Факултет за Електротехника и информациски технологии

Член од
24 ноември 2014
Мислења
3
Поени од реакции
3
Dali smetate deka vtor semestar e polesen od prviot? Gledam povekjeto imaat polozeno povekje predmeti od vtor a od prv vlecat po 3/4..
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
281
Поени од реакции
442
Dali smetate deka vtor semestar e polesen od prviot? Gledam povekjeto imaat polozeno povekje predmeti od vtor a od prv vlecat po 3/4..
мат ое2 пиа2 пква се доста лесни предмети ем бруцошите се навикнати како оди полагањето и има поголем процент на положени
 
Член од
12 јуни 2010
Мислења
200
Поени од реакции
61
Не си давај лажна надеж, нема полесен, сите се тешки :pos::pos::oeoeoe:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.943
Го имате слушано некој предметов? Од што литература учевте, она што е наведено во наставната програма или имавте и нешто на Македонски?
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
^ Јас пред 3 год некаде кога го слушав учев од предавањата на Перо (pdf) + на час тоа што имаше. Мислам 8ца извадив така.
Гледам имам и 2 книги на англиски по тој предмет ама ништо од тоа не чепнав.

Веројатно уште го предава Перо?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.943
^ Јас пред 3 год некаде кога го слушав учев од предавањата на Перо (pdf) + на час тоа што имаше. Мислам 8ца извадив така.
Гледам имам и 2 книги на англиски по тој предмет ама ништо од тоа не чепнав.

Веројатно уште го предава Перо?
Не знам од што учат, ги имам тие од Перо пдфките од пред три години, ми требаше за некои преводи па мислев дека имаат нешто повеќе, тие книги што се наведени таму се старички за ваква проблематика :)
 
Член од
19 јули 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дали има некој што може да ми помогне со ПиА 2 у моментот?
 
Член од
1 септември 2013
Мислења
30
Поени од реакции
2
Збор два за предметиве:


Телесообраќаен инженеринг

Основи на телекомуникации

?
 

TheMessenger

Кодош
Член од
18 февруари 2012
Мислења
370
Поени од реакции
473
Збор два за предметиве:

Телесообраќаен инженеринг

Основи на телекомуникации

?
ТСИ - Релативно лесен предмет. Владимир го бара само она што е најбитно во предавањата (Ерлангови процеси, процеси на раѓање и умирање, редови на чекање и сл.). Најчесто на аудиториски се решаваат испитни задачи, така да нема некои “глупи“ прашања/задачи што некои професори знаат да дадат.

ОТК - ЗХВ си е приказна сам за себе. Човекот често знае да се збуни за некои работи. Ако успееш нешто да сфатиш од него ќе немаш проблем.
Материјалот најчесто се состои од изведувања, така да за испит ќе треба нив да ги знаеш. Славче е нешто подобар во предавањата (аудиториски нели).

Сумирано, ОТК е потежок предмет од ТСИ.
 
Член од
30 септември 2016
Мислења
42
Поени од реакции
1
Дали има некој што слушал електрични мрежи, ел.машини и трансформатори, квалитет на ел.енергија па да ми каже по нешто за секој? дали „усното“ мрежи се полага усно или писмено :D:D? кој е најтежок, кој би бил најлесен за испит? дали за по некој од предметите има приватни часови што држи некој?
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дали некој има искуство со тестовите кај Тунеска по математика? Дали ако не направиш тест можеш да положиш? Пошто вика дека биле услов за да го положиш предметот
 

раднаскела

Wubba lubba dub duuuub
Член од
7 февруари 2011
Мислења
1.678
Поени од реакции
1.990
Колеги, сакам да ве прашам дали некаде можам да најдам контакт од професор Никола Попов. Разбрав дека е професор во Канада, инаку неговите истражувања се по тематика на нуклеарната енергетика. Ви благодарам однапред.
 
Член од
17 јули 2014
Мислења
67
Поени од реакции
41
Дали има некој решени испитни задачи од предметот Логички кола и дискретни автомати?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom