Конфликтот во Сирија

Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.449
Американците се криви што ги евакуираа терористите од Арачиново или Македонците што дозволија тоа да се случи?

Небитно, во неколку наврати беа евакуирани терористи (ИСИС, Ал Шам или како и да се викаат) од страна на Асад под покровителство на Русите. Тоа е факт. Каде тие заминаа и против кого продолжија да се борат не знам, но факт е дека ги ослободија.
Хехе, прашањево ти е од типот: кој е крив за наркоманијата - нарко-зависникот или нарко-дилерот ?

За почеток, што барале тие 26 американци во Арачиново во 2001 година ?

Потоа прашувај како и зошто македонските предавнички ѓубриња од луѓе наречени политичари го дозволиле таквото евакуирање на терористи од Арачиново во 2001 година.

Како и да е, американците се тие кои им оставија пример на Русите за тоа како се евакуираат терористи, и без разлика какви лицемери се американците од една страна и Русите од друга страна, тоа не го менува фактот дека од 1991 година па наваму, Русија нема евакуирано терористи на македонска територија.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.011
Поени од реакции
4.669
Хехе, прашањево ти е од типот: кој е крив за наркоманијата - нарко-зависникот или нарко-дилерот ?

За почеток, што барале тие 26 американци во Арачиново во 2001 година ?

Потоа прашувај како и зошто македонските предавнички ѓубриња од луѓе наречени политичари го дозволиле таквото евакуирање на терористи од Арачиново во 2001 година.

Како и да е, американците се тие кои им оставија пример на Русите за тоа како се евакуираат терористи, и без разлика какви лицемери се американците од една страна и Русите од друга страна, тоа не го менува фактот дека од 1991 година па наваму, Русија нема евакуирано терористи на македонска територија.
Терористи според нас? Или според Американците?

Постојат нарко дилери, ама јас не сум наркоман. Прашањето беше реторичко.
Фактите велат дека Русите евакуираа терористи (и тоа од тие што сечеа глави на деца) без разлика од кого научиле.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.449
Терористи според нас? Или според Американците?

Постојат нарко дилери, ама јас не сум наркоман. Прашањето беше реторичко.
Фактите велат дека Русите евакуираа терористи (и тоа од тие што сечеа глави на деца) без разлика од кого научиле.
Сега велиш без разлика од кого научиле, а за американците кои ги евакуирале исламистичките ѓубриња од Рака велеше дека научиле од Русите.

Кога веќе ги спомнуваш сечачите на глави на деца, можеш да додадеш дека Русите не евакуираа терористи од Македонија кои врзуваа невини цивили за столбови и ги разнесуваа со експлозив, и дефинитивно Русите не евакуираа терористи од Македонија кои претепуваа и жигосуваа градежни работници.

Учат од Русите.
Асад заедно со Русите во неколку наврати го договорија евакуирањето на џихадисти од неколку џебови во околината на Дамаск. Во два случаи и припадници на ИСИС, еднаш од границата со Либан и еднаш од провинцијата Хомс.
Денес велиш едно, утре велиш друго, тешко е за човек сериозно да ги земе во предвид твоите коментари.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
@Almeida Види што им прават диктаторите Путин и Асад на демократите и слободарите од ИСИС

 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.525
Поени од реакции
1.963


Мы победили!!!


Скршена е кичмата на американскиот империјализам, курсот на светската историја - променет!



VENI...VIDI... VICI...
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
Скршена е кичмата на американскиот империјализам, курсот на светската историја - променет!
:lolzz::lolzz:

Скршена кичмата а САД си прават воена база во Сирија :lolzz::lolzz:
Абе до толку субјективен значи слеп при очи а тииит при здрав мозок :cool:
Освојувањето не е како порано цели земји, па трошоци за одржување итн итн.
Ама радувај се пиче на пијано куре :P

VENI...VIDI... FUGI...
Ова за Русите оти си повлекуваат војската :P
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.525
Поени од реакции
1.963
:lolzz::lolzz:

Скршена кичмата а САД си прават воена база во Сирија :lolzz::lolzz:
Абе до толку субјективен значи слеп при очи а тииит при здрав мозок :cool:
Освојувањето не е како порано цели земји, па трошоци за одржување итн итн.
Ама радувај се пиче на пијано куре :P
Bafra пробај се пак кај турската економија, тука доста ти каснат информациите:

1. Која база? Она во јужна Сирија (на граница со Јордан) т.е. Ал-Танф?

British troops withdraw from south Syria, end training to militants

BEIRUT, LEBANON (10:50 A.M.) – The United Kingdom has withdrawn its troops from the coalition-operated al-Tanf base in Syria’s southwestern desert and de facto ended all military assistance hitherto provided to Free Syrian Army (FSA) affiliated mercenaries in the region.

Just like US military personnel who were also part of the so-called “moderate opposition” training program in southern Syria, British special forces troops operated from a coalition base established at the town of al-Tanf near Syria’s border with Iraq.

https://www.almasdarnews.com/article/british-troops-withdraw-south-syria-end-training-militants/
2. Или онаа во северна Сирија, кај Курдите? Кои малце закаснија, па не фатија место во возот, па сега ќе патуваат стоејќи со можност да бидат исфрлени од вагонот!





Наместо да се китат со знамињата на победникот, вака закаснето, сега нека се сликаат со Абрамсите, MRAP, M-ATVs...

Како тргнало, ќе ја доживеат судбината на нивните браќа од Ирак, кои САД ги пушти низ вода!

А како ги силеше суперсилата САД дека ќе бидат протектор и гарантор на Курдската независност а??

Сега пиши му една телеграма, дека не се сами со планините, туку дека со нив се и американските бази...

:pos::pos::pos: :lolzz::lolzz::lolzz: :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO:
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
Bafra пробај се пак кај турската економија, тука доста ти каснат информациите:

1. Која база? Она во јужна Сирија (на граница со Јордан) т.е. Ал-Танф?



2. Или онаа во северна Сирија, кај Курдите? Кои малце закаснија, па не фатија место во возот, па сега ќе патуваат стоејќи со можност да бидат исфрлени од вагонот!





Наместо да се китат со знамињата на победникот, вака закаснето, сега нека се сликаат со Абрамсите, MRAP, M-ATVs...

Како тргнало, ќе ја доживеат судбината на нивните браќа од Ирак, кои САД ги пушти низ вода!



А како ги силеше суперсилата САД дека ќе бидат протектор и гарантор на Курдската независност а??

Сега пиши му една телеграма, дека не се сами со планините, туку дека со нив се и американските бази...

:pos::pos::pos: :lolzz::lolzz::lolzz: :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO:
Како тоа закаснаа ... Нели им ја скршија кичмата, нели тој со скршената кичма со наведната глава си оди дома, со скршена кичма неможеш да си ги остваруваш плановите и целите .... Ем САД со скршена кичма ем во Саррин- Северна Сирија си градат се поголема и поголема база :cautious:
Путин даде изјава дека ќе ја повлече војската или овој со скршената кичма ? :toe:
Ќе да се Русите VENI VIDI FUGI :cujte:
А заклучоциве ти се цепки, исто како што веруваш дека Турција имала 11% раст :pos:
а мајката на сите Централни Банки кажува Турција ја очекува тежок период.

Убаво е да навиваш, само кога судијата ќе свирне крај, ме интересира кои други глупости ќе ги споделиш :kezec: . Не е проблем што не си информиран, лошото е што и покрај достапни информации не мислиш со мозокот.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
Не можеш да негираш дека Русија не ги удри јако и не ги редефинираше односите, односно америчката светска хегемонија и униполарност. После Путин веќе ништо нема да биде исто во однос на светскиот поредок. Секако дека кичма на светскиот полицаец во заминување не се крши туку така.
 
B

Bafra

Гостин
За да го тврдиш тоа дека некој ја удрил или и се спротивставил на Америка првин треба да ги знаеш кои се нејзините цели и дали тој силниот Путин ја спречил во остварување.

Во Сирија првин имаа 5-6 години по ред јаки суши. Државата воопшто не помогна на населението. Голем број за да преживеат се преселија по градовите. Нормално наеднаш голем број население нема шанси да се вклопат.
Од тој момент започнаа внатрешни проблеми во Сирија.
Нормално големите никогаш не дозволуваат ниедна криза да ја искористат и профитираат.

САД 99% целта со Сирија им беше да обезбедат пат за гасоводот од Катар.
Кажи сега ти дали Русија успеа да ги спречи во тоа или да им отежни или па и тие нешто искористија како во случајот со Украина и Крим... ;)

Најголем губитник ќе биде Турција, а САД интересите ќе си ги остварат вака или онака :D

Незнам дали само просто навивате за една страна или не пратите т.е. мислите, но Русија банкротираше. Држава која банкротира во никој случај не може да ја наречеш моќна империја.
По банкротот се знае како почна полека да се возобновува а сите богатства се во рацете на олигарси кои живеат и си чуваат парите во Лондон.
ММФ дури потроши десетици милијарди за да спречи банкротот на Русија. И пак не успеа, па си вратија парите од Американските даночници :D.

Ниту една, ама баш ниту една светска империја не се распаднала поради напад од друга држава/ империја.
Секогаш се распаѓаат самите од себе. Така да тврдењето дека влијанието на САД е во опаѓање, ќе почекаш минимум 10 години т.е после 2032.
САД троши 600 милијарди долари за војската, а сите останати заедно вкупно дали е 60 милијарди. Русија е со 40 милијарди.
Тој што му е скршена кичмата напушта регионот, како Русија од Авганистан, па и од Сирија рекоа се повлекуваат.
Русија ти е како мамка да видат кој е против САД, кој глуми.
Србија/Косово што ако први руските војници слетаа на аеродромот...

Светскиот поредок допрва се зацврстува на цела планета а Путин е дел од таа стратегија.
Исто како сдс-дпне, тие секогаш се во ќар, системот секогаш за нив работи само независните и надвор од системот го јадат.

Еве кажи според што сметаш САД се губитниците во Сирија... Која цел не ја оствариле или која нема да можат да ја остварат :toe:
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Американците загубија во Сирија. Русите победија. Нека се помират веќе со тоа.
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.525
Поени од реакции
1.963
Како тоа закаснаа ... Нели им ја скршија кичмата, нели тој со скршената кичма со наведната глава си оди дома, со скршена кичма неможеш да си ги остваруваш плановите и целите .... Ем САД со скршена кичма ем во Саррин- Северна Сирија си градат се поголема и поголема база :cautious:
Путин даде изјава дека ќе ја повлече војската или овој со скршената кичма ? :toe:
Ќе да се Русите VENI VIDI FUGI :cujte:
А заклучоциве ти се цепки, исто како што веруваш дека Турција имала 11% раст :pos:
а мајката на сите Централни Банки кажува Турција ја очекува тежок период.

Убаво е да навиваш, само кога судијата ќе свирне крај, ме интересира кои други глупости ќе ги споделиш :kezec: . Не е проблем што не си информиран, лошото е што и покрај достапни информации не мислиш со мозокот.
:tapp:

Која тралалајка човече божји...

Русите се повлекле, а Американците победиле :place::place::place: (имагинарни жалопојки у пм)

Според договорот потпишан во Дамаск во средата Сирија понудила слободно користење на објектот од советската ера во следните 49 години. Тоа може автоматски да биде продолжено, на периоди од по 25 години, ако двете страни се сложат.

Според договорот Русија може да ја модернизира базата за да прими 11 бродови во сито време, вклучувајќи и бродови на нуклеарен погон. Во моментов базата во Тартус има капацитет истовремено да прими два брода со средна големина. Советскиот Сојуз го потпиша договорот за користење на просторот во 1983 година.

Во новиот договор се наведува дека руската база ќе помогне да се „одржуваат мирот и стабилноста во регионот“ и дека е „од дефанзивна природа и не е насочена против ниедна друга нација“. Се наведува и дека руската војска ќе обезбеди противвоздушна одбрана на Тартус и дека ќе ја штити базата од море.

Во август минатата година руските пратеници ратификуваа договор со кој се дозволува Русија да може да ги задржи своите трупи на неодредено време во воздушната база Хмејмим во сириската крајбрежна провинција Латакија. Договорот беше потпишан во август 2015 во Дамаск, еден месец пред да почнат руските воздушни напади во Сирија.

https://www.mkd.mk/svet/vesti/sirija-i-dozvoli-na-rusija-da-ja-proshiri-mornarichkata-baza-vo-tartus
Повлекувањето на офанзивно-оперативните сили, не значи и целосно повлекување од веќе постоечките руски бази!

Треба да побарам наназад дали во март 2016 во екот на руските операции, кога Путин изблефира дека ќе ја повлечи војската, дали и тогаш кокодакаше вака..

Путин нареди повлекување на руските трупи од Сирија
14. март 2016 - 20:45 | Макфакс


Рускиот претседател Владимир Путин во понеделник соопшти дека дал упатства на вооружените сили да почнат со повлекување од Сирија, пет месеци по наредбата за започнување на воена операција со цел поддршка на сирискиот претседател Башар ал-Асад.

https://kajgana.com/putin-naredi-povlekuvanje-na-ruskite-trupi-od-sirija
март 2016, Путин носи одлука да се повлечи, а од тогаш до денес Палмира, Алепо, Деир ез-Зор, Хама, Хомс, 70% од сириската пустина се ослободени! Ама и тогаш свршувавте како го пуштил Асад низ вода :icon_lol:

И врв на се... Победа на САД бил Катарскиот гасовод :pos::pos::pos::pos::pos::pos: како all-in влез на рака во покер! Ти кажал некој дека Катар е под економско ембарго од американските измеќари на Блискиот Исток како С. Арабија, Бахреин, ОАЕ... и ако не се истовареа Турците таму, најверојатно и ќе беше бомбардиран?

Qatar, Russia sign military cooperation deal
FRENCH PRESS AGENCY - AFP
DOHA
Published October 26, 2017

A handout picture released by the Qatar News Agency on Oct. 25, 2017 shows Emir Sheikh Tamim bin Hamad Al-Thani (R) receiving Russian Minister of Defense Sergei Shoigu, Doha, Qatar. (via AFP)
Qatar said Thursday it had signed a defense agreement with Russia, the latest in a series of such steps by the emirate since the Gulf diplomatic crisis erupted in June.

The announcement followed what Moscow said was the first trip ever undertaken by a Russian defense minister to the Gulf state.

Saudi Arabia, Bahrain, the United Arab Emirates and Egypt are boycotting Qatar, accusing it of backing extremism and fostering ties with their regional rival Iran – charges that Doha vehemently denies.

The defense agreement was announced after Moscow's Defense Minister Sergei Shoigu met Qatar's emir Sheikh Tamim bin Hamad Al-Thani and Defense Minister Khalid bin Mohammed al-Attiyah in Doha on Wednesday.

"The two ministers signed (a) military technical cooperation agreement during the meeting," a statement from Qatar's defense ministry said.

It added that a "memorandum of understanding" was also signed relating to air defense and military supplies.

No further details were given.

In the almost 150-days of the Gulf crisis, Qatar has announced a $12 billion (10 billion euros) deal to buy F-15 jets from the US, a five billion euro deal with Italy for seven navy vessels and an agreement to buy 24 Typhoon fighter jets from Britain.

https://www.dailysabah.com/defense/2017/10/26/qatar-russia-sign-military-cooperation-deal
Катарски гасовод со С400 цевки :confused: :cautious:
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
:tapp:

Која тралалајка човече божји...

Русите се повлекле, а Американците победиле :place::place::place: (имагинарни жалопојки у пм)



Повлекувањето на офанзивно-оперативните сили, не значи и целосно повлекување од веќе постоечките руски бази!

Треба да побарам наназад дали во март 2016 во екот на руските операции, кога Путин изблефира дека ќе ја повлечи војската, дали и тогаш кокодакаше вака..





март 2016, Путин носи одлука да се повлечи, а од тогаш до денес Палмира, Алепо, Деир ез-Зор, Хама, Хомс, 70% од сириската пустина се ослободени! Ама и тогаш свршувавте како го пуштил Асад низ вода :icon_lol:

И врв на се... Победа на САД бил Катарскиот гасовод :pos::pos::pos::pos::pos::pos: како all-in влез на рака во покер! Ти кажал некој дека Катар е под економско ембарго од американските измеќари на Блискиот Исток како С. Арабија, Бахреин, ОАЕ... и ако не се истовареа Турците таму, најверојатно и ќе беше бомбардиран?



Катарски гасовод со С400 цевки :confused: :cautious:
Ах бе торко еден, прво викаше САД им била скршена кичмата, па те прашав како тоа со скршена кичма си градат се поголема воена база во Саррин не одговори ... не е страшно човек да згреши,страшно е кога се прави сезнајко и смета дека Ердоган или Путин им ја кршат кичмата нс САД :facepalm:

Катар ќе го бомбардирале :tapp: но Ердоган пуштил војска и се откажале :aplauz::lolzz:

Иди провери во Катар од кога САД имаат воена база со ц.ц. 10.000 војска.
И ти со сиот памет сметаш околните земји ќе го нападнеле Катар :lolzz:.


Ембаргото е тргнато, не е првпат така да си играат племенските поглавари, а тоа е модерен начин од државите да им земеш пари а народ да не се буни. Затоа и Катар одма се согласи дека ќе потроши милијарди за оружје од САД.
Ај потсети не колку долари ќе потроши со Русија и што ќе купи, ова што си го цитирал пишува од САД, Италија и УК :pos:

Проблемот со Катар е што се историски поврзани со Иран и народот повеќе гравитира натаму, како ние со ебаните срби.
Но тоа се менува , само твојот инает и неинформираност се непроменливи.

Некој да каже зашто САД и Русија и ебаа мамата на Сирија, ја разораа ко пред пролетна сеидба.
Исто ко Србија што ја одбрани Русија, така и Сирија и Украина. Аман бате доста ме бранеше.

И Македонија ја брани повеќе од 100 години, само кој да чита историски податоци какви штети сме имале од добрите руси и турци :anco:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom