Правна помош и совети

I

IBIZA SOUND

Гостин
dali uste postoe zakonot za legalizacija
se raboti za zelezna nastresnica i dali moze da se legalizira nekako
 
Член од
18 февруари 2013
Мислења
59
Поени од реакции
14
Ве молам за помош во врска со неплатени сметки и извршители
Во телекабел на последната сметка ја гледам оваа ставка
4. Такса за предлог за донесување решение 120ден.(ова го гледам на интернет писмено по пошта сеуште немам добиено)
Датум на издавање е 31.10.2017 а рок за плаќање 20.11.2017
Претпоставувам ме дале на извршител порани неплатени сметки (имам неплатено 10тина сметки)
Што е најдобро да направам? Со нив немам никаков договор.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Ве молам за помош во врска со неплатени сметки и извршители
Во телекабел на последната сметка ја гледам оваа ставка
4. Такса за предлог за донесување решение 120ден.(ова го гледам на интернет писмено по пошта сеуште немам добиено)
Датум на издавање е 31.10.2017 а рок за плаќање 20.11.2017
Претпоставувам ме дале на извршител порани неплатени сметки (имам неплатено 10тина сметки)
Што е најдобро да направам? Со нив немам никаков договор.
Се што имаш од имот препишувај на туѓи лица..Да нема ништо материјално на твое име..
(не сум адвокат,ама мислам ова ти е најдобар совет чим несакаш да платиш)
 
A

A(u)stral(opithecus)

Гостин
Κе Ве молам, дали неκој знае, дали нашиот заκон дозволува да се поднесе тужба пρотив овластен судсκи вештаκ, κојшто всушност самиот го имам ангажиρано, поρади нестρучност и многубρојни и сеρиозни гρешκи и недостатоци во вештачењето?
Однапρед Ви Благодаρам
 
Член од
29 јануари 2014
Мислења
32
Поени од реакции
14
pred osnoven sud sk2 mi se vodel predmet bez moe znaenje.
kade da se obratam za smena na sudska nadlezhnost?
prefrlanje od skopje vo osnoven sud spored lichna karta zhivealishte. chitav mesna nadlezhnost spored zakon za sudovi.

a) osnoven kade e dosega postapkata (sk2)
b) osnoven sud spored moja lichna karta
v) vrhoven (nadlezhen spored zakon za sudovi)

p.s. se osekjam kako jozef k. spored franc kafka
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.964
Поени од реакции
35.576
можи незнам,не се разбирам во овие работи ама овај ке оди до крај па сеа здравје боже
Овој требало да оди до крај уште пред да потпишува било шо. Чим му е била претходно потпишана фактурата, неговата одговорност за робата престанува со самиот потпис. И тие шо го местеле се тешки аматери, ама и он изгледа ептен наивен бил и дозволив на ваков начин да го лизнат. За жал мислам дека од правен аспект ништо нема во ракав.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Се што имаш од имот препишувај на туѓи лица..Да нема ништо материјално на твое име..
(не сум адвокат,ама мислам ова ти е најдобар совет чим несакаш да платиш)
Е после коа ќе се жалите дека плаќате преголеми трошоци за извршител имај си ја оваа твоја мисла на ум :)

@imagineD другар, зошто не плаќаш сметки ?
Поднеле предлог за извршување врз основа на веродостојна исправа. Предлогот е поднесен до нотар и нотарот после донесува решение. На ваквото решение ти имаш право на жалба во суд и да покренеш судска постапка, ама освен ако не е погрешно пресметан долгот, не знам зошто би поднел жалба.
Кога ваквото решение на нотарот ќе стане правосилно, сигурно ќе го дадат на извршител.

Ако предлогов телекабел го поднесуваат преку адвокат (што мислам дека е доста веројатно) тоа за тебе значи плус трошоци за тоа што адвокатот го пишувал, а и нотарска награда ќе му платиш на нотарот за тоа што го донел решението.

Глеај ако може некако телекабел да го повлечат предлогот па да се договориш со нив на рати да плаќаш или ако идат преку адвокат да направиш спогодба со адвокатската канцеларија да плаќаш на рати, зошто многу пари може да ти се соберат за плаќање (адвокатски трошоци, нотарска награда, трошоци за извршител ако одма те дадат на извршител)...

Нека ме поправат адвокатите на форумов ако грешам

У секој случај, плаќајте си ги сметките...
 
Последно уредено:
Член од
22 мај 2011
Мислења
255
Поени од реакции
93
Здр ,ми треба една помош.
Значи вака се работи за ЕВН.
Ми доаѓат сметките ,немам долгови кон ЕВН но на секоја сметка ми пишува затезна камата по 700 ден?
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Е после коа ќе се жалите дека плаќате преголеми трошоци за извршител имај си ја оваа твоја мисла на ум :)

@imagineD другар, зошто не плаќаш сметки ?
Поднеле предлог за извршување врз основа на веродостојна исправа. Предлогот е поднесен до нотар и нотарот после донесува решение. На ваквото решение ти имаш право на жалба во суд и да покренеш судска постапка, ама освен ако не е погрешно пресметан долгот, не знам зошто би поднел жалба.
Кога ваквото решение на нотарот ќе стане правосилно, сигурно ќе го дадат на извршител.

Ако предлогов телекабел го поднесуваат преку адвокат (што мислам дека е доста веројатно) тоа за тебе значи плус трошоци за тоа што адвокатот го пишувал, а и нотарска награда ќе му платиш на нотарот за тоа што го донел решението.

Глеај ако може некако телекабел да го повлечат предлогот па да се договориш со нив на рати да плаќаш или ако идат преку адвокат да направиш спогодба со адвокатската канцеларија да плаќаш на рати, зошто многу пари може да ти се соберат за плаќање (адвокатски трошоци, нотарска награда, трошоци за извршител ако одма те дадат на извршител)...

Нека ме поправат адвокатите на форумов ако грешам

У секој случај, плаќајте си ги сметките...
Мене јасно ми е,кај мене секоја сметка е платено,проблемот беше оти го дале на извршител,значи веќе му пресудиле..Има опција да се договори со него т.е со извршителот да му плаќа на рати,или да препише се на мајкаму или близок роднина,да нема автоматски што да му земат..
Среќа што живееме во МК,па сеуште може да се работи на црно и да не биде пријавен никаде..
Е сега,ако се води како невработен,значи уредно е пријавен во Бирото за невработени,дали ќе има здравствено осигурување,а е полн со долгови?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Мене јасно ми е,кај мене секоја сметка е платено,проблемот беше оти го дале на извршител,значи веќе му пресудиле..Има опција да се договори со него т.е со извршителот да му плаќа на рати,или да препише се на мајкаму или близок роднина,да нема автоматски што да му земат..
Среќа што живееме во МК,па сеуште може да се работи на црно и да не биде пријавен никаде..
Е сега,ако се води како невработен,значи уредно е пријавен во Бирото за невработени,дали ќе има здравствено осигурување,а е полн со долгови?
99% не е даден на извршител зошто извршител не може туку така да постапува без правен основ. Објаснив погоре дека најверојатно е поднесен предлог до нотар па нотаров ќе донесе решение, па тек тогаш извршителот врз основа на решението (правен основ) ќе може да постапува.
Сеа ако решението се даде на извршување кај извршител и ако извршителот преземе некое дејствие за да се наплати долгот, застарување нема. Тоа значи дека еве и хипотетички да го префрли целиот имот на жена му, децата, уатевер и дури и ако е невработен и нема приходи, извршителот ќе му ја блокира сметката и кад тад, за 3-5-10-15 години он ќе добие некој приход и извршителот ќе му земе пари, а за тоа време ќе се трупаат трошоци и на крај долгот ако првично бил да речеме 10.000 денари, на крајот ќе му испадне да плаќа десетрактно повеќе шо се вика. Се надевам ме сфаќаш шо ми е поентата.

Е сега за другото прашање, тоа што некој е даден на извршител не го спречува да биде пријавен како невработен во АВРМ и да има здравствено осигурување врз основа на тоа што е така пријавен. Впрочем, во Законот за извршување убаво си стои и што не може да биде предмет на извршување, пример ако некој прима социјална или постојана парична помош од МТСП, извршителот не смее да му ги зема тие пари од сметка, а ако го направи тоа тогаш може да се преземе дејствие против извршителот за неправилно извршување и непочитување на правилата.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Земав кредит пред 1 месец од стопанска банка. Услов да ми дадат кредит беше да го затворам предходниот кредит и некој картички на кој имав долг. Одкога го земав кредитот банката сама одби се каде што требало, префрлала на картички и остатокот ми го префрли мене на моја сметка.
Вчера земав плата, денес гледам во минус сум 31.000 а дозволен минус ми е -25.000, значи минус од минусот :D
Наводно требало да се покрие дел од едната картичка во извос од 34,000 , они ми одбиле тогап само 18.000, никој не знае зошто само толку и денес ја увидуваат грешката и ми ја собираат цела плата. Таму едно те исто верглаат, си имал долг кој мора да се покрие и тоа е тоа.
Имаат ли право да ми ја соберат цела плата? Едноставно, нивна кривица е што не одбиле од кредитот, можат да одбиваат дел по дел ама не, они решиле цела плата и повеќе да соберат.
 

antibiotic1

Aquamaniac
Член од
8 септември 2013
Мислења
150
Поени од реакции
70
Ми треба помош во врска со купен стан во градба.
Се работи за следново.
Станче од 46 квадратни метри двособно. Фирмата не би ја спомнал зошто не сум таков тип да плукам(а треба за да им отворам очи на другите).
Фирмата од која го купивме станот , со , до нас, доставената скица првична , врз основа на која они добиле право да градат, во нашиот стан на пролазот од кујна кон дневна е ДОДАДЕН СТОЛБ.
Тој столб е одвод(канализациски) и истиот ја нарушува функционалноста на станот поради неможноста заради истиот стуб, да си наместиме машина за садови во кујната.
Во преддоговорот нигде не стои член дека градежната фирма има право да врши промени во просторот на станот, без наше претходно известување и одобрување.
Исто така стои дека Ние како купувачи нсмееме да бараме измени кои би ја нарушиле функционалноста на зградата.
Оваа измена , со додадениот столб(во средина поминуваат цевки а однадвор е заграден со гипс картон), е направена поради тоа што господата (кои се роднинска врска со самиот газда на фирмата градител) посакале вц-то да им биде на друга локација од првично замислената па затоа , на наша штета преку нашиот стан е пуштен одвод.
Во преддоговорот стои член кој вели дека доколку не се вселиме во станот до 1март , фирмата Продавач ке треба да ни ги надоместува средствата за плаќање кирија.
Ке ве замолам , доколку знаете какви и кои се нашите права во ваков случај и како да постапиме ве молам за совет.
Ние , за жал, како совесни купувачи ја исплативме целата сума на станот уште пред да се вселиме.
 
Последно уредено:

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
pred osnoven sud sk2 mi se vodel predmet bez moe znaenje.
kade da se obratam za smena na sudska nadlezhnost?
prefrlanje od skopje vo osnoven sud spored lichna karta zhivealishte. chitav mesna nadlezhnost spored zakon za sudovi.

a) osnoven kade e dosega postapkata (sk2)
b) osnoven sud spored moja lichna karta
v) vrhoven (nadlezhen spored zakon za sudovi)

p.s. se osekjam kako jozef k. spored franc kafka
Треба прво да провериш во судот дали е направен обид за достава на тужба или било каков документ од суд со кој те известуваат дека се повикуваш во судот во својство на ТОЈ И ТОЈ во предметот на ТОЈ И ТОЈ СУД.
Судот ако не успее преку доставна служба да достави документ до странка и тоа,ако не успее ти праќаат по препорачана поштенска пратка,потоа се обраќаат до СВР за да им дадат точна адреса на живеење на лицето,ако и тој обид е неуспешен те огласуваат на огласна табла на суд и тоа се смета дека ти е доставено писменото,и почнува да тече постапката и без тебе,ако е пропишано(во зависно од видот на спорот) преку ЦСР ти назначуваат старател,а некогаш и адвокат по службена должност.
Значи сеа тебе ти останува ако веќе си проверил во суд дека си тужен и дека се водела постапката ,да провериш дали била запазена процедурата според закон за достава на судски документ до тебе како странка,така би можел најлесно да ги оправдаш причините заради кои не си можел да одиш на судењето-иселен од адресата на живеење,судот или странката што те тужела имале погрешни информации за твоето живеалиште,или воопшто како викаш не си знаел дека против тебе некој повел постапка пред суд.
Само прво ти е поважно да докажеш дека од оправдана причина не си можел да се јавиш на суд,пред се за да ги спречиш последиците од евентуално извршување на некоја судска одлука,зошто ако твојот предмет се најде пред извршител еден куп трошоци ќе излезат непредвидени.
И секако за месната надлежност,ако веќе бараш предметот да се врати во поранешната состојба со истото барање (поднесок) од судот ќе бараш предметот да се води пред оној суд каде живееш.
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Не знам каде да се обратам па ќе пробам овде,
Вака: ми стига решение за данок на имот во кое на мојот плац залепиле уште еден плац од 1000м2. Одам да го корегиран во барака 16 во центар ме препраќаат во барака 15 каде "учтиво" ми објаснуваат дека во моментот нема градоначелник(некаде април пролетва) и ми кажуваат дека откако ќе се избере ГАДОначелник ќе се реши тоа брзо да дојдам исто таму и дека требало само потпис од истиот. Поминаа тие времиња и еве откако го избраа новиот отидов пак во барака 15 и има ја кажав приказната. Од таму ме пратија пак назад во барака 16 (да се прошетам да не го губам денот по глупости) и на шалтер да поднесам барање корекција на истото и утврдување данок. На шалтер ми побараа копии и имотен лист и изјава и ми дадоа некое бројче (број на предмет) дека документите ми се примени и дека за две недели ќе добијам ново решение. Помина месец и пол и ми стигна писмо да се јавам во барака 16 соба 1 заради утврдување на даночна состојба. Отидов во соба 1 ме препрати ја во соба 3. Од соба 3 после обемното пребарување и вртење на еден телефон господинот утврди дека предметот ми е изгубен и дека треба наново да поднесам барање:facepalm:.
Ме интересира дали постои начин да си го добијам тоа што го барам за да и се раздолжам на посранава држава без да ме ебаваат бесконечно заради нивната неспособност и кретенизам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom