Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
сака да праша ( а се срами) дали ќе има привилигиран статус со БГ пасош, а нема, исто ко да е со македонски, све му зависи со каква виза би слетал.
а за САД истово важи ?
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Za tie koi mislat da pocnat migracija za Nov Zeland novata vlada na Labour planira od skoro vreme da pocne so namaluvanje na brojot na odobreni rezident vizi na baza na potrebni struki od 50.000 godisno na 20-30.000 godisno odnosno skoro 50% namaluvanje. Toa namaluvanje ke vazi i za tie koi vleguvaat vo NZ na baza na studentski ili rabotni vizi taka da so novite pravila tie ke mora da dobivaat dosta pogolema plata od prosecnata a rabotnite vizi ke bidat ogranceni vo odreden vremenski rok bez sansi za prodolzuvanje.

Linkot od informacijata e ispod

http://www.nzherald.co.nz/nz/news/article.cfm?c_id=1&objectid=11936286

http://www.labour.org.nz/immigration
 
Член од
21 април 2017
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zdravo
Zainteresirana sum za viza 457 (viza so sponzor)
Polagav TOEFL i imam scores 37 a potrebni se 36.Problemot e sto na speaking i writing go nemam minimumot.Se bara po 12 scores a jas imam speaking 11 a writing 10.
Sakam da prasam dali bi imala sansi da ja dobijam vizata so ovoj rezultat.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Zdravo
Zainteresirana sum za viza 457 (viza so sponzor)
Polagav TOEFL i imam scores 37 a potrebni se 36.Problemot e sto na speaking i writing go nemam minimumot.Se bara po 12 scores a jas imam speaking 11 a writing 10.
Sakam da prasam dali bi imala sansi da ja dobijam vizata so ovoj rezultat.
Vo kratki crti da ti odgovoram, na zapad se raboti po zakon i ako pisuva deka mora da imas minimum 12 poeni na zboruvanje i pisuvanje togas mora tie rezultati mora da gi imas. Taka da pred da pocnes procedura polagaj pak TOEFL za da dobies ekstra 1,2 poeni a ako treba polagaj i tri pati. no ne se sekiraj razlikata od 10 da dobies 12 poeni e mozebi edno dve prasanja ekstra taka da bi nemal problem za uspeh od vtora majka.
 
Член од
6 октомври 2016
Мислења
52
Поени од реакции
3
ako si oden turisticki vo avstralija i ostanis kolkavi se sansite da te vratat nazad,i vo slucaj da ne te fatat posle kolku godini mozi da se bara dokumenti
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.303
Поени од реакции
22.588
dokumenti nikad duri ni da se ozenis potoa, ke ja teraat barem 5 god da zivee so tebe vo mkd i eventualno ako imate deca mozebi da se smiluvaat da te pustat pak. ako te fatat te nosat u centar za imigracii, ova ti doaga ko pritvor dur ne te procesiraat za nadvor...[DOUBLEPOST=1513433470][/DOUBLEPOST]isklucok e ako "si se zaboravil i si ostanal podolgo bez da znaes pravila" ama ova uglavno pali kaj anglosaksonci backpackers koj imaat pravo na nekolku meseci bez viza a obicno ostanuvaat podolgo. na divo ako ostanes namerno nemaat milost... ednas imam gledano kako u mk kafana u melburn na krov se kacuvaa da proverat nekoj da ne se krie lol
 
Член од
6 октомври 2016
Мислења
52
Поени од реакции
3
Dali e nekon zapoznaen so zapisuvanje na koledz od 1.godina za izucuvanje na jazik .kolku pari e koledzot i za kplku vreme davat viza.i dali ima uslovi
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Dali e nekon zapoznaen so zapisuvanje na koledz od 1.godina za izucuvanje na jazik .kolku pari e koledzot i za kplku vreme davat viza.i dali ima uslovi
Studentska viza se dobiva kolku trae kursot ili skoloto, a kurs za anglsiki vo AU e okolu 300$ nedelno. Taka da ako kursot traae 6 meseci toa ke kosta okolu 9000$.

Za da moze nesto poozbilno da se napravi na studentska viza vo AU ke mora da se otide na fakultet od 3 plus godini. So faks se ima pravo na otvorena rabotna viza po zavrsetok na studiite, a posle godina rabota ke moze da se aplicira na rezident viza. Problem e sto ovaa opcija e mnogu skupa i treba mnogu finansii i barem 6.0 IELTS academic.
 
A

Avenger99

Гостин
Од кога тоа даваат е-виза за Нов Зеланд. Ми пишаа мејл, ми пратија виза и пишува само дека треба да го испринтам документот и да го носам во пасошот. Ми го вратија денес пасошот од Лондон, нема виза во него.
 
A

Avenger99

Гостин
Австралија го има ова уште пред 5-6 години. На нивно пасошко не ми ни бараа испринтана верзија.
На документот пишува дека мора да го носам документот во пасошот цело време дури сум во Нов Зеланд.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom