Криптовалути - Cryptocurrency Bitcoin Ethereum.....

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 ноември 2014
Мислења
311
Поени од реакции
464
Да мислиш дека со мајнинг ќе направиш во крипто пари е исто ко да мислиш дека ќе направиш пари со работа у рудник. Мајнерите се најниско ниво во пирамидата, трејдање, вложување во разни крипто валути, пратење на тенденции, јутуб канали, телеграм групи, вложување во неколку проекти паралелно, менаџмент на ризик и ќе си дојде наградата сама.
 
Член од
4 јули 2014
Мислења
285
Поени од реакции
73
Ти направи така пари и сеа збориш или ти кажа Џон Мекафи што има најголема фарма у САД бидејќи не се исплатело.[DOUBLEPOST=1512969061][/DOUBLEPOST]Forgive me father for i have forked


And on Xmas day G was born
https://www.bitcoingod.org/


 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
AAFX TRADING нуди 1:2000 левериџа на биткоин...или ставиш 200$ и рипне за 30% како вчера имаш добивка од 60000% или 200$ ти стануваат 120.000 $ за 1-2 часа. Брзи пари на стероиди...за 60 минути купуваш од џепарац куќа во Скопје.
Планираат да нудат?
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Дали некој би се нафатил да ги објасни самите криптовалути на најбазично можно вокабуларно ниво, а притоа да ми ги одговори прашањава:
-Какви се математичките задачи или како и да се викаат тие што се решаваат? Кој ги задава, каде се најдуваат, за што служат? Кој решава колку вреди решавањето на задача и кој всушност ги исплаќа криптовалутите на успешните решавачи?
-Како е воопшто можно да има горна граница на исплатени единици која не може да се надмине и кој решава колкава ќе биде таа?

Секои други детали се добредојдени секако. Не сум заинтересиран за вложување ниту пак сакам да го дебанкирам како превара, едноставно ме интересира самата срж на целиот феномен.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Дали некој би се нафатил да ги објасни самите криптовалути на најбазично можно вокабуларно ниво, а притоа да ми ги одговори прашањава:
-Какви се математичките задачи или како и да се викаат тие што се решаваат? Кој ги задава, каде се најдуваат, за што служат? Кој решава колку вреди решавањето на задача и кој всушност ги исплаќа криптовалутите на успешните решавачи?
-Како е воопшто можно да има горна граница на исплатени единици која не може да се надмине и кој решава колкава ќе биде таа?

Секои други детали се добредојдени секако. Не сум заинтересиран за вложување ниту пак сакам да го дебанкирам како превара, едноставно ме интересира самата срж на целиот феномен.
Мислам дека ти прво се зафати за тоа што е апсолутно небитно за криптовалута.
Тоа е исто како да се интересираше како се печатат пари во 11 Октомври. Разликата е што овде може секој да печати, ако си купи печатница, за разлика од фиат валута каде што е повластена владата да го прави тоа.
Критограмот е само инструмент да нема печатење фалсификувани валути.
Сега биткоинот е ограничен на 20 и кусур милиони, одредени валути на друга бројка, некои се регулираат со инфлација годишна.
Кај биткоинот границата е одредена од основачот, односно креаторите кои поседуваат и 5% од вредноста.
Ако се живи и решат да ги конвертираат во фиат ќе му падни цената.

Кај други валути има поинакви принципи.

Лично ќе чекам да помине божиќнито лудило и пола од јануари за да вложам нешто ситно колку да се занимавам.

Засега ми фаќаат око litecoin и IOTA.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
311
Поени од реакции
464
Дали некој би се нафатил да ги објасни самите криптовалути на најбазично можно вокабуларно ниво, а притоа да ми ги одговори прашањава:
-Какви се математичките задачи или како и да се викаат тие што се решаваат? Кој ги задава, каде се најдуваат, за што служат? Кој решава колку вреди решавањето на задача и кој всушност ги исплаќа криптовалутите на успешните решавачи?
-Како е воопшто можно да има горна граница на исплатени единици која не може да се надмине и кој решава колкава ќе биде таа?

Секои други детали се добредојдени секако. Не сум заинтересиран за вложување ниту пак сакам да го дебанкирам како превара, едноставно ме интересира самата срж на целиот феномен.
Блокчејнот ... синџир од блокови го решава проблемот на синхронизација на децетнрализирана дистрибуирана мрежа. Немаш еден единствен сервер којшто врши одредена фунција на синхронизација туку сите ноудови(кои мајнаат, има и ноудови што не мајнаат) се натпреваруваат меѓу себе(решаваат задача ко што си пишал, прав термин би било гаѓаат рандом број) кој да добие право да постави нов блок во структурата и да се добие нова состојба на системот.

Блокчејнот може да се користи во основа на 2 начина: криптовалута и смарт контракт платформа. Криптовалути(бтц, бцц, лтц) се протоколи(договор помеѓу луѓе преточен во код) во којшто се дефинира максимален број коини, колку се даваат како награда на мајнерот и слично. Смарт контракт платформите(етер, нео, ктум) немаат замиспи за трансакции само на нивните нодови, туку се користат и за дистрибуирање на децентрализирани софтвери, (децентрализиран супер компјутер).

Лесно е обезбеден условот за максимален број коини во бтц, бцц, лтц, наградата на мајнерите постојано се намалува, на секои 4 години се преполовува и така бтц никогаш нема да има повеќе од 21 мил.

Блокчејнот е всушност блоковски запис од (трансакции или кодови) ископиран на многу подеднкави нодови (хоризонтална структура) којшто го разрешува проблемот на синхронизација и имање на една точка на напад на мрежа.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Блокчејнот ... синџир од блокови го решава проблемот на синхронизација на децетнрализирана дистрибуирана мрежа. Немаш еден единствен сервер којшто врши одредена фунција на синхронизација туку сите ноудови(кои мајнаат, има и ноудови што не мајнаат) се натпреваруваат меѓу себе(решаваат задача ко што си пишал, прав термин би било гаѓаат рандом број) кој да добие право да постави нов блок во структурата и да се добие нова состојба на системот.

Блокчејнот може да се користи во основа на 2 начина: криптовалута и смарт контракт платформа. Криптовалути(бтц, бцц, лтц) се протоколи(договор помеѓу луѓе преточен во код) во којшто се дефинира максимален број коини, колку се даваат како награда на мајнерот и слично. Смарт контракт платформите(етер, нео, ктум) немаат замиспи за трансакции само на нивните нодови, туку се користат и за дистрибуирање на децентрализирани софтвери, (децентрализиран супер компјутер).

Лесно е обезбеден условот за максимален број коини во бтц, бцц, лтц, наградата на мајнерите постојано се намалува, на секои 4 години се преполовува и така бтц никогаш нема да има повеќе од 21 мил.

Блокчејнот е всушност блоковски запис од (трансакции или кодови) ископиран на многу подеднкави нодови (хоризонтална структура) којшто го разрешува проблемот на синхронизација и имање на една точка на напад на мрежа.

Ко за со средно добар си. :D

Купувајте NXT, и некаде пред католички Божиќ кога ќе крене продајте ги токените и со нив купете Ardor.

Free tips.
 
Последно уредено:
Член од
4 јули 2014
Мислења
285
Поени од реакции
73
Мислам дека ти прво се зафати за тоа што е апсолутно небитно за криптовалута.
Тоа е исто како да се интересираше како се печатат пари во 11 Октомври. Разликата е што овде може секој да печати, ако си купи печатница, за разлика од фиат валута каде што е повластена владата да го прави тоа.
Критограмот е само инструмент да нема печатење фалсификувани валути.
Сега биткоинот е ограничен на 20 и кусур милиони, одредени валути на друга бројка, некои се регулираат со инфлација годишна.
Кај биткоинот границата е одредена од основачот, односно креаторите кои поседуваат и 5% од вредноста.
Ако се живи и решат да ги конвертираат во фиат ќе му падни цената.

Кај други валути има поинакви принципи.

Лично ќе чекам да помине божиќнито лудило и пола од јануари за да вложам нешто ситно колку да се занимавам.

Засега ми фаќаат око litecoin и IOTA.
Тачно така Сатоши со своите 1 милион бтц може да ги јебе како сака ако реши.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
311
Поени од реакции
464
Еве free tips и од мене, за луѓе коишто не бркаат брз поврат на пари туку бараат максимален поврат во рок од 1 година.

Има два тренда коишто се очекува да бидат доминантни во 2018-та. Децентрализирани берзи и приватни коини(криптовалути во коишто не може да се прави следење на капиталот).

zrx, kyber, monero, zcash секој од овие проекти би требало да има 5x+ во 2018та

Исто се очекува премин од (pow во pos) на етериум при крај на 2018-та и тука се очекува огромен скок на етер, некоја си проекција би била дека етер би бил максимум 1500 пред преминот, а по преминот во нов алгоритам 6000+.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Еве free tips и од мене, за луѓе коишто не бркаат брз поврат на пари туку бараат максимален поврат во рок од 1 година.

Има два тренда коишто се очекува да бидат доминантни во 2018-та. Децентрализирани берзи и приватни коини(криптовалути во коишто не може да се прави следење на капиталот).

zrx, kyber, monero, zcash секој од овие проекти би требало да има 5x+ во 2018та

Исто се очекува премин од (pow во pos) на етериум при крај на 2018-та и тука се очекува огромен скок на етер, некоја си проекција би била дека етер би бил максимум 1500 пред преминот, а по преминот во нов алгоритам 6000+.
За долгорочни проекции, ADA е веројатно најдобар избор. Одличен тим, многу подобра верзија на Етериумот, плус јапонците се нација која најмногу верува во криптовалутите. Единствена замерка е големиот број на токени кои се пуштени во оптек, но мислам дека тоа се должи на амбициозноста на проектот, и на идејата Cardano да биде главна криптовалута во иднина. Многумина сметаат дека може да достигне цена од 10 долари, што од сегашните 10-15 центи е лудило.

За Монерото и јас се мислам, изгледа привлечно.
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
519
Поени од реакции
1.057
Ако дозволат слободно движење на капитал од мк надвор ќе ги има следните ефекти:
-сериозно негативен платен биланс
-пад на девизни резерви
-неможност да одржување пег со евро
-девалвација
-пад на домашна побарувачка
-пад на домашни инвестиции
-ценовни шокови инфлација а после може и дефлација па инфлаци и слично
- пад на бдп
- зголемување на невработеност
Ова се краткорочни ефекти на долгрок се генерално позитивни...ама колку ќе трае првичниот хаос ептен тешко е да се знае.
Ми се сочини дека Бранко се логирал да ни ја објасни монетарната политика од 90-тите
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom