eBay (официјална тема)

Член од
4 ноември 2010
Мислења
127
Поени од реакции
54
Вчера истече рокот до 25 Октомври требаше да стигне а го нарачав на 25 Август и ме чинеше 18долари плус 7долари шипинг за mi powerbank 20000mah
Odam Case otvaraj ODMA ako go nema odi Na Ebay Canada ili Na drug nacin CASE, trebalo kaj 20okrtomvri ili I porano case , odam Sega otvaraj,
Ako go nema vo purchased linkot CE odis Vi Resolution center

Sent from my Xtouch using Tapatalk
 
Член од
12 јуни 2017
Мислења
379
Поени од реакции
245
Odam Case otvaraj ODMA ako go nema odi Na Ebay Canada ili Na drug nacin CASE, trebalo kaj 20okrtomvri ili I porano case , odam Sega otvaraj,
Ako go nema vo purchased linkot CE odis Vi Resolution center

Sent from my Xtouch using Tapatalk
Ова ли?
 

Attachments

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Вчера истече рокот до 25 Октомври требаше да стигне а го нарачав на 25 Август и ме чинеше 18долари плус 7долари шипинг за mi powerbank 20000mah
И јас имав порачено Original MI powerbank 20000мах ne mi stigna и ми ги вратија парите. Батериите не ги прифаќаат во пошта, контактирај си го селерот нека ти ги врати парите.

Од кога ми ги вратија парите го порачив овој https://www.ebay.com/itm/Original-10000mAh-Xiaomi-Mi-Power-Bank-USB-Quick-Charge-For-Phone-Tablet-PC/162678908422?ssPageName=STRK:MEBIDX:IT&var=461688077916&_trksid=p2060353.m2749.l2649
и ми стигна за 20-25 дена
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.829
Поени од реакции
2.092
Има некој да има ваков проблем на ибеј, од вчера не можам ништо да нарачам, не е до картицата Screenshot_20171104-122445.png
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.715
Поени од реакции
15.588
Kako se porachva be luge?Treba da se ima posebna kartichka?
јас порачувам преку ебау.ук. , со дебитна Виса картичка на НЛБ ( на која си држам ситна пара по потреба)..досега на е-бау немав проблем, еднаш ми вратија пари а делчето дојде вон рокот и не требало да му платам на селерот, поклон било...
е сега ми излезе еден проблем, нарачав на 21,09 мемориска картичка 32гб, околу 200мкд, а селерот стави краен рок 21,11. Јас заборавив дека 60 дена е максимум, па сега не можам да барам поврат на парите, на 22,11 веќе се изгуби опцијата фидбек за таа нарачка, а на тракинг ми кажува дека е во Транзит... може ќе дојде , може не..
Но со други Дузина нарачка не сум имал никаков проблем
 
Член од
11 септември 2014
Мислења
67
Поени од реакции
11
За некој може смешно прашање, но прв пат сакам да купам од ebay и само што направив paypal акаунт и се бунам околу некои работи. Прво дали за да купам нешто од ebay преку paypal ми треба и paypal картичка или може само со акаунт поврзан со картичка од наша банка?
Ако може така, што ако на paypal акаунтот имам пари но не се доволни за нарачката, дали можам да ги искористам и нив и да доплатам со картичка од банка или само од картичата од банка ќе ми ги извади сите?
И ако може некој да ми објасни каква е таа paypal картичка, како се користи, за колку време стигнува и се што е позначајно околу тоа.
Ќе бидам многу благодарен доколку некој ми одговори на овие работи. Фала однапред.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.715
Поени од реакции
15.588
За некој може смешно прашање, но прв пат сакам да купам од ebay и само што направив paypal акаунт и се бунам околу некои работи. Прво дали за да купам нешто од ebay преку paypal ми треба и paypal картичка или може само со акаунт поврзан со картичка од наша банка?
Ако може така, што ако на paypal акаунтот имам пари но не се доволни за нарачката, дали можам да ги искористам и нив и да доплатам со картичка од банка или само од картичата од банка ќе ми ги извади сите?
И ако може некој да ми објасни каква е таа paypal картичка, како се користи, за колку време стигнува и се што е позначајно околу тоа.
Ќе бидам многу благодарен доколку некој ми одговори на овие работи. Фала однапред.
за Ебау не е неопходна ПауПал картичка....
Туку друг проблем ми испадана со ебау, 2 пратки по ред се губат... враќаат пари ама не е тоа тоа ... а нормално селери со 99% сигурност бирам ... не се дознава ни кај се изгубила пратката
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
дечки ми треба една помош од вас.. сакам да нарачам од ибеј едн агарнитура алат... и имам неколку прашања кои ме бунат па би сакал да ми помогнете ве молам...

работата е што гарнитурата кошта скоро 92 евра (91,65) и тежи некаде околу 4 кила а другата е скоео 100 евра и е иста тежина (исти се гарнитурите само незнам зашто цената не е иста)

прашањето ми е - ако се согласат да ја пуштат пратката во македонија.. дали нашиве тука ке бараат царина дополнителни давачки и слично и кои се ризиците во случај да не стигне нешто од нарачаното???

еве ги линковите од гарнитурите.

https://www.ebay.com/itm/KS-TOOLS-179-tlg-Ratschenkasten-Steckschlussel-Werkzeug-Koffer-Nussenkasten/201096616938?epid=1304693943&hash=item2ed24adbea:g:PrkAAOSwEKNZw3Vk

https://www.ebay.com/itm/KS-Tools-1-4-3-8-1-2-Socket-Set-195-tlg-917-0795-Ratchet-Box/312025079526?hash=item48a624dee6:g:utEAAOSwB-1Y5lOX
 
Член од
3 мај 2009
Мислења
155
Поени од реакции
57
дечки ми треба една помош од вас.. сакам да нарачам од ибеј едн агарнитура алат... и имам неколку прашања кои ме бунат па би сакал да ми помогнете ве молам...

работата е што гарнитурата кошта скоро 92 евра (91,65) и тежи некаде околу 4 кила а другата е скоео 100 евра и е иста тежина (исти се гарнитурите само незнам зашто цената не е иста)

прашањето ми е - ако се согласат да ја пуштат пратката во македонија.. дали нашиве тука ке бараат царина дополнителни давачки и слично и кои се ризиците во случај да не стигне нешто од нарачаното???

еве ги линковите од гарнитурите.

https://www.ebay.com/itm/KS-TOOLS-179-tlg-Ratschenkasten-Steckschlussel-Werkzeug-Koffer-Nussenkasten/201096616938?epid=1304693943&hash=item2ed24adbea:g:PrkAAOSwEKNZw3Vk

https://www.ebay.com/itm/KS-Tools-1-4-3-8-1-2-Socket-Set-195-tlg-917-0795-Ratchet-Box/312025079526?hash=item48a624dee6:g:utEAAOSwB-1Y5lOX
Земи го поефтиното.. селерите се со добар фидбек така да не е скам.. А дали ќе платиш царина или не тоа зависно е од цариникот колку се разбира во оваа опрема и колку ја проценува вредноста.. Али не би требало да платиш повеќе од 20 евра според мене.. можеш и да се јавиш во царина да прашаш колку би чинело од прилика царина и данок за ваква работа. поздрав.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.715
Поени од реакции
15.588
Земи го поефтиното.. селерите се со добар фидбек така да не е скам.. А дали ќе платиш царина или не тоа зависно е од цариникот колку се разбира во оваа опрема и колку ја проценува вредноста.. Али не би требало да платиш повеќе од 20 евра според мене.. можеш и да се јавиш во царина да прашаш колку би чинело од прилика царина и данок за ваква работа. поздрав.
сакам да нарачам авто дел, тежок околу 1,5-2кг, цена на Ебау е 29& фрее П&П, околу 2100мкд, од Англија. Дали ќе платам ДДВ, мислам над 25 до 40 евра ?? само ДДВ се плаќаше ??
Поважно е дали плаќањето ДДВ може да направи некој додатни трошоци тука, лежарини и глупости ??
Мислам дали само автоматски се одредува ДДВ спрема документацијата или има церемонии со отварање на пакетчето и слично ??
 

BloodyJesus

патенирана чепкалка
Член од
15 февруари 2012
Мислења
1.205
Поени од реакции
1.238
zdravo, sakam da prasam da naracan nesto od internet, za kolku vreme ke stigne i dali ke imam dopolnitelni trosoci?
za saat od 600 evra se raboti...

Sent from my G8142 using Tapatalk
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
zdravo, sakam da prasam da naracan nesto od internet, za kolku vreme ke stigne i dali ke imam dopolnitelni trosoci?
za saat od 600 evra se raboti...

Sent from my G8142 using Tapatalk
Ај и овде

Го пишувам за тебе важи за сите, за оваа и за други слични продавници

Ќе платеше 600 евра и ќе те изгореа. За да уштедиш некое евра ќе го изедеше дебело.

1. Името. Paybestwatch и исклучително сомнително, генеричко и мамка за кликови име. Повеќето сериозни брендови никогаш не би ставиле вакво име.

2. Домејн. Добар бренд не би штедел на ситни суми и би купил .com домејн а не .me

3. Ако одиш доле десно ќе видиш дека од 2015 најверојатно немаат ништо сменето на страната.

4. Страната е сеуште на http:// наместо на https://- дополнителна мерка на безбедност што веќе сите посериозни портали ја имаат а не па продавница за скапи саати/реплики

5. Live support-четот не им работи, претпоставувам никогаш и не им работел, ама пробајте сите па корегирајте ме. Неактивна корисничка подршка треба да биде огромно црвено знаме за секого.

6. www.resellerratings.com е една од најмеродавните страни каде се оставаат оценки и критики за сите продавници на интернет. Пријателиве твои воопшто ги нема

7. Нигде нема адреса каде се сместени, еден мочан e-mail доле само имаат.

8. Доле десно стои Vimeo и Youtube линк, кај нема ништо на линковите па уште на Youtube Линкот се наоѓа Vimeo

Многу од работиве што ги набројав можеби се за заради тоа што продаваат реплики, но јас сум убеден дека ти заштедив 600 долари.

Да не се повторувам, кој и да нарачува во иднина нека им ја разгледа бар малку страната пред да плати било каде на интернет. На сомнителни сајтови не се купува ни од 3 долари нешто (да не ти ги соберат податоците од картичката) а не па нешто од 600 долари.
 
Член од
11 септември 2014
Мислења
67
Поени од реакции
11
Дали постои некој начин да се продава на ebay од Македонија со оглед на ситуацијата со paypal? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom