Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.975
Поени од реакции
14.731
пронајди папагал на сликава:facepalm:




а вака јади господин-граба парче портокал од твојот тањир и бега да си јаде на мира...нормално со нога:pos:

 
Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
последниве 2 недели розелата почна да биде мирна и поспана, ја однесов на ветеринар пошто почна да губи и на тежина а јаде редовно ,дури и повеќе ја прегледа и ми кажа дека најверојатно е бактериска инфекција (према боја на измет ,зелена), пролив нема, И давам Гента - Докс антибиотик и мултивитамини, инаку нема пролив , дали некој имал слично искуство, апетит има а слабее? дали да пробам со друга терапија?
 
Член од
5 март 2013
Мислења
253
Поени од реакции
282
Дечки одам во иностранство и морам да ги продадам папагалите и зебите..па ако сака некој повелете
 
Член од
21 декември 2017
Мислења
4
Поени од реакции
1
Здраво.. Сакам да прашам моето папагалче не сака да јаде не излегува од кафезот затворено е и накоштрено цело време не испушта никакви звуци а изметот му е течен како пролив да има.. Помош?
 
Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
Здраво.. Сакам да прашам моето папагалче не сака да јаде не излегува од кафезот затворено е и накоштрено цело време не испушта никакви звуци а изметот му е течен како пролив да има.. Помош?
треба да го види ветеринар , најдобро е што порано, во меѓувреме нуди му да пие течности и направи му жолчка од варени јајцесо мелени бисквити и семе од мак, се тоа испасирано,, за да му даде енергија
 
T

Terroir

Гостин
Сакам да земам папагал па ме интересира која раса папагали би ја препорачале за почетник а да не премногу скапа ?

И уште нешто ме интересира се учат ли папагаливе да вржат нужда на едно место (пример во кавезот) или насекаде одат кога е пуштен..
 
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
Која храна се дава во моментот кога ке се изведат папагалчиња мали ?
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
IMG_2613.JPG IMG_2612.JPG
Идеа да има некој што може да му биде на папагалов, седи виснат над храната подолго време и благо издишува. Претходно неколку саати крекаше како кокошка и дишеше тешко. Сега шкрипи кога дише.. Старо е две години. :(


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
 
Ф

Флеш

Гостин
Сакам да земам папагал па ме интересира која раса папагали би ја препорачале за почетник а да не премногу скапа ?

И уште нешто ме интересира се учат ли папагаливе да вржат нужда на едно место (пример во кавезот) или насекаде одат кога е пуштен..
Нимфа за почетник,а за нужда очекувак дека ќе прават бељи,серат сегде на 10 минути ....Исто и првут и прашина многу ....Бањање 2х неделно со млака вода ....Јас сум сопственик на белоглава нимфа и женка тигрица ....Преку 2 години искуство
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
Прегледај го приврзокот 182413Прегледај го приврзокот 182414
Идеа да има некој што може да му биде на папагалов, седи виснат над храната подолго време и благо издишува. Претходно неколку саати крекаше како кокошка и дишеше тешко. Сега шкрипи кога дише.. Старо е две години. :(


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
Почина :’(


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
 
Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
последниве 2 недели папагалот ми е под терапија, имено доста ми ослабе, немаше сила да лета и беше доста критично, но некако го стабилизирав последниве 10 дена. Пролив нема, со дишењето нема проблем (го слушаше ветеринар), му правев брис заради паразити и тој беше негативен. Прво се сомневаа во бактериска инфекција на цревата па му давав гентамицин и доксициклин , па после ми ја сменија терапијата со канамицин и дексаметазон поради сомнеж на ветеринарот дека има инфекција на увото или синуси. Но веќе 8 дена нема некое подобрување . Папагалот има апетит само не може да качи тежина ,, гледав на интернет според симптомите може да има протозои во цревата, па ме интересира каде можам во ск да набавам некои антипротозоик ,,во тетово барав но не можам да најдам, ми даваа само лекови за паразити
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Имам женско папагал околу 4 и пол години, ама некако ми е многу осамена, а верувам поради тоа е и подива. Сега сакаме да и купиме другарче/дечко:D папагал, но не знам дали би го прифатила. Страв ми е да не се испотепаат. До сега ако некој имал искуство со додавање на друг папагал во кафезот нека каже, би ми било од помош:)
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Имам женско папагал околу 4 и пол години, ама некако ми е многу осамена, а верувам поради тоа е и подива. Сега сакаме да и купиме другарче/дечко:D папагал, но не знам дали би го прифатила. Страв ми е да не се испотепаат. До сега ако некој имал искуство со додавање на друг папагал во кафезот нека каже, би ми било од помош:)
Бобче малце покасно ти одговарам, си надевам веќе не си и купил другарче. Мој совет е новото папагалче да го ставиш во посебен кафез. Привремено додека се запознаат , потоа ќе ги ставиш заедно.Немора да е ништо големо и ново, само да се одвоени на почетокот додека се запознаат, за да се избегнат несакани ситуации.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Бобче малце покасно ти одговарам, си надевам веќе не си и купил другарче. Мој совет е новото папагалче да го ставиш во посебен кафез. Привремено додека се запознаат , потоа ќе ги ставиш заедно.Немора да е ништо големо и ново, само да се одвоени на почетокот додека се запознаат, за да се избегнат несакани ситуации.
Веќе се заедно неколку дена. Првиот ден постарото папагалче малку се плашеше и го клукаше и буткаше од лулашка новото, но еве сега не се напаѓаат. Единствено не знам како да ги зближам. Едното си седи на едната страна од кафезот, другото на друга.
 
Ф

Флеш

Гостин
Како Бобче сличен е проблемот и кај мене ....Нимфава моја е многу агресивна кон тигрицава .....Неколку пати се дешава да и раскрвари нога .... Специјано агресивна и љубоморна е кога ги хранам ....Двајцата имаат посебно делче за себе.Нимфава доаѓа и ја брка тигрицива буквално да јаде и од нејзината храна иако има свој дел веќе ..... Па мора секогаш нимфава да ја затворам внатре во кафез,а тигрицава надвор на мира да јаде ..... Има епизодни напаѓања,чепкања од нимфава,и се с'снува ....А иначе вака кога ги оставам сами со отворен кафез,еден до друг си седат и спијат ....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom