Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Se dvoumam vo izbor na kola nekade do 8/9000€, vasi predlozi?
Alfa Brera? Seat Leon FR? Audi a6?
Gledam i Alfa 159, pogotovo so Navigacija posto iam planovi da patuvam sledna godina :icon_mrgr:
Ako bi zimal bmw bi sakal so dve vrati ama ke treba da go pokacam budzetot no za mlad covek koj sto sega napravi 2 godini iskustvo mislam deka e dovolno do taa cena:D
Алфа 159-ка поново годиште ќе најдеш и за 6000-7000 евра коска
 
Член од
10 јули 2017
Мислења
53
Поени од реакции
9
Se dvoumam vo izbor na kola nekade do 8/9000€, vasi predlozi?
Alfa Brera? Seat Leon FR? Audi a6?
Gledam i Alfa 159, pogotovo so Navigacija posto iam planovi da patuvam sledna godina :icon_mrgr:
Ako bi zimal bmw bi sakal so dve vrati ama ke treba da go pokacam budzetot no za mlad covek koj sto sega napravi 2 godini iskustvo mislam deka e dovolno do taa cena:D
Со тој буџет, ја би Хонда Акорд :)
 

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
351
Поени од реакции
198
Дали има некаде да се купи камера што ќе се стави во кола и ќе ја снима околината на колата (во случај некој да проба или несакајќи да направи беља)?
Поскапо:
https://www.aliexpress.com/item/Blueskysea-Mini-0906-Dual-Dash-Camera-Full-HD-1080P-Car-Dashcam-Sony-IMX291-Exmor-Sensor-Dual/32831059043.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.YD0zyl

Поевтино:
https://www.aliexpress.com/item/E-ACE-Mini-Hidden-Wifi-Car-Dvr-DashCam-Video-Recorder-Camcorder-170-Degree-Wide-Angle-Full/32763514774.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.YD0zyl

Двете поддржуваат motion-detection т.е тоа што ти го бараш. Јас порачав повеќе парчиња и од двете камери, за моите коли. Ги чекам од уште да дојдат од кина, но не би требало да имаат проблем бидејќи ги контактирав и продавачите баш специфично да се информирам дали ја снимаат и околината.[DOUBLEPOST=1511389723][/DOUBLEPOST]
Абе види сеа, зошто тресиш муабети од памет коа нит си имал нит си возел таква кола, очигледно не знаеш што значи поцинкована каросерија, возам мерцедеси последниве 8 години, не ми кажувај за мерцедеси. Дојди во гостивар и ке ти наместам 4 дизни за 500 евра само не ми плачи дека 3000 евра коштале 4 дизни.
Еве ти ја мојава скапана канта со поцинкована каросерија еуро 4 мотор произведена 12.2004, на денот кога е купена и година и пол покасно.
И ич не мора да биде по мое, ти зборам од искуство, а ти збoриш муабети што си слушнал.Прегледај го приврзокот 180574 Прегледај го приврзокот 180575
Оф топик: лепотан, убаво да те служи :)

Он топик: Тој мерцедес што го имаш никогаш не појавува рѓа. На гол метал да ја симнеш бојата нема да зарѓа - пробано :) Колку што видов 220CDI e? Ептен погоден мотор. Носи ознака OM646. Да не пишувам реферати од 1км, накратко кажано, си го избрал веројатно и најубавиот модел.

Неврзано: Автоматици на мерцедес НЕ страдаат и НЕ откажуваат (можда исклучок се Autotronic автоматиците во А класите, но сега допрва земав таков, па ќе видиме...).

Сите се жалат на електронските плочи кај автоматиците на мерцедес, особено кај W210 и W203. Tочно е дека први одат тие но само поради една причина: НЕПРАВИЛНО ОДРЖУВАЊЕ. Нередовна промена на уље предизвикува неправилно триење, а тоа предизвикува појава на струганици од запчаниците кои потоа прават краток спој и ја горат електронската плоча. 722.6xx е најдобриот и најиздржлив автоматик на мерцедес кој се уградува од C(E)200CDI до S65AMG.
 
Последно уредено:
Член од
2 ноември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
52
Пак да прашам: Ваков комплет каде можам да најдам?
 
Член од
10 февруари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
48
Денес почна да ми свети сијаличката за акумулатор и тоа коа стојам у место или на мали брзини до 5/10 км/час. При нормална вожња не свети. Отворив хауба, го проверив клинестиот каиш и клемите од акумулаторот, беа ок. Некој што има искуство со ваков случај?!?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Денес почна да ми свети сијаличката за акумулатор и тоа коа стојам у место или на мали брзини до 5/10 км/час. При нормална вожња не свети. Отворив хауба, го проверив клинестиот каиш и клемите од акумулаторот, беа ок. Некој што има искуство со ваков случај?!?
Измери волтажа на упалена кола, дали полни алтернаторот дали е околу 14 волти
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Уште летото ми се јави проблем со колата , клучот не ми влегуваше во бравата ,и тоа повеке пати ,па ја испрскав бравата со средство за чистење , и со маки успеав некако да го пикнам клучот и од тогаш не го имам извадено клучот од бравата .. Да го извадам ли сега клучот ? Би се појавил пак истиот проблем ? Има некој искуство со вакво нешто ?
 
Член од
20 ноември 2014
Мислења
100
Поени од реакции
1
Колку пари е пумпа за гориво за форд мондео 2001г мислам на нова фала.
 
Член од
30 август 2017
Мислења
997
Поени од реакции
1.433
Што да правам ако хидрауликот од воланот е расипан односно не функционира како што треба и има ли некое решение кога пластиката од ентериерот внатре во колата тресе многу кога возиш брзо или кога возиш во неасфалтиран пат?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.297
Поени од реакции
7.253
Што да правам ако хидрауликот од воланот е расипан односно не функционира како што треба и има ли некое решение кога пластиката од ентериерот внатре во колата тресе многу кога возиш брзо или кога возиш во неасфалтиран пат?
Има решение за пластиката, ќе ја замениш италијанската или француската кола со германска
 

Kajgana Shop

На врв Bottom