Nootropics (Mental Boost, koncentracija, fokus, memorija..)

Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Активен б комплекс, рузмарин, ацетил л каритнин + стаблизирана алфа липоидна киселина = ем го решаваат проблемот со фокус, ем инибираат гликација на протеини, ем се мега анти оксиданти - win win.
Btw, razgledav dosta sardini od razlicni firmi, nekoj imaat 800 mg omega 3, nekoj 1.20 grama, ali problemov e sho imaat mnogu malce DHA 0,10g vo sporedba so kapsulive koj sodrzhat 0,30g, 0,40g DHA, taka da alternativa druga mozhda chia seeds ili neshto slicno ?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Може лелнено семе, но омега3 од растенија е осетно помалце активна. Сеедхно јади сардини (поготово свежи) тие у конзерва се со еден тон сол.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
За квалитетот на овдешниот пирацетам не знам, валда е добар, јас би пробал од овде прво, има повеќе брендови низ аптеките. За Л Теанин прашај во Зегин или друга поснабдена аптека, ако нема прашај ги дали можат да го набават. Јас имам силна анксиозност, имам пробано Л-Теанин користев подолго време и не осетив никакво подобрување. Ама секој организам е различен.
Znaci ova L-theanine moze da se najde i vo Makedonija?[DOUBLEPOST=1511540778][/DOUBLEPOST]
Da spodelam iskustvo, probav so L-Theanine 400 gm(2 apcina), 1600 grama(2apcina) Piracetam (od SMART, bosanska firma), i so 3-4 solji kafe i kakao, L-Theaninot nekako me opushti, me izrelaksira, od kafeto imav energija, ali od Piracetamov ne osetiv nekoj boost vo koncentracija/memorija.. mozhda malce, dali mozhda se raboti za nisko kvaliteten piracetam so ogled na cenata 30 apcina 200 denari ili e vo prashajne neshto drugo neznam, dodeka so L-Theaninot isto osetiv deka imam mnogu pomiren i pokvaliteten son, a i spijam pomalku od 7-8 sati i ko ke stanam sum posvezh vo sporedba so prethodno.
Dali ova Piracetam se prodava bez recept vo apteka?
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Kupiv denes L-theanine i lred 20 minuti se napiv edno apche so edna sholja Nescafe, ama dve lazici kafe vo sholjata. Ke vidime shto i kako iako chitam deka najdobeo e L-theaninot da se pie nautro na prazen stomak.

Pozdrav
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Da spodelam iskustvo, probav so L-Theanine 400 gm(2 apcina), 1600 grama(2apcina) Piracetam (od SMART, bosanska firma), i so 3-4 solji kafe i kakao, L-Theaninot nekako me opushti, me izrelaksira, od kafeto imav energija, ali od Piracetamov ne osetiv nekoj boost vo koncentracija/memorija.. mozhda malce, dali mozhda se raboti za nisko kvaliteten piracetam so ogled na cenata 30 apcina 200 denari ili e vo prashajne neshto drugo neznam, dodeka so L-Theaninot isto osetiv deka imam mnogu pomiren i pokvaliteten son, a i spijam pomalku od 7-8 sati i ko ke stanam sum posvezh vo sporedba so prethodno.
Brat, ova se odednas go zede? Dve L-theanine i odma 3 sholji kafe ili gi podeli vo tekot na denot?

Pozdrav
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Kafeto go ispiv vo 15-20 min, ustvari piev edna golema solja.
Brat, dva dena eve kaj sho pijam, ama ne me kreva nekako, me pagja. L-theaninot osekjam kako me smiruva, ama ne osekam nikakvo krevanje od kafeto. Ispiv sabajle 200mg L-theanin i dve lazici Nescafe, toa bi trebalo da se nekade 100 mg kofein. Nekoja ideja da ne pravam neshto pogreshno ili sekoj organizam e razlicen pa toa e toa, ne deluva ova na mene....
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Brat, dva dena eve kaj sho pijam, ama ne me kreva nekako, me pagja. L-theaninot osekjam kako me smiruva, ama ne osekam nikakvo krevanje od kafeto. Ispiv sabajle 200mg L-theanin i dve lazici Nescafe, toa bi trebalo da se nekade 100 mg kofein. Nekoja ideja da ne pravam neshto pogreshno ili sekoj organizam e razlicen pa toa e toa, ne deluva ova na mene....
Neznam brat napraj nekoe istrazuvajne po internetov, probaj samo da ne go piesh na sabajle kafeto, mozhi i da imash nedostatok na B vitamini, jas od ko pocnav da pijam B vitamincina i smeniv ishrana (pojke ovosje zelencuk) se osekjam mn podobro i fizicki i psihicki, taka da pojke faktori zavisat. Probaj najdigo osnovniot problem, sredigo so ishrana pa posle ova neka ti e plus. - Inache piracetam da mozish da najsh vo apteka, mozish i so nego kombinacija da napresh. https://www.youtube.com/watch?v=GxzSuSDqQ8Q&t=426s jas od nego imav eden mal side effect, se osekjav nekako poagresiven sho i ne beshe tolku losho posebno vo toj period :)
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Neznam brat napraj nekoe istrazuvajne po internetov, probaj samo da ne go piesh na sabajle kafeto, mozhi i da imash nedostatok na B vitamini, jas od ko pocnav da pijam B vitamincina i smeniv ishrana (pojke ovosje zelencuk) se osekjam mn podobro i fizicki i psihicki, taka da pojke faktori zavisat. Probaj najdigo osnovniot problem, sredigo so ishrana pa posle ova neka ti e plus. - Inache piracetam da mozish da najsh vo apteka, mozish i so nego kombinacija da napresh. https://www.youtube.com/watch?v=GxzSuSDqQ8Q&t=426s jas od nego imav eden mal side effect, se osekjav nekako poagresiven sho i ne beshe tolku losho posebno vo toj period :)
Abe jas sum zdrav brat, pukam. Vezbam 5 godini, vo top forma sum, i toa vezbam bez suplementi, osven glutamin sho zemav pred mesec dena. Ova so L-theaninov i so kofeinov sakav da go zemam za malku stimulacija, nekoe drogiranje, neloj "high" da dobijam, a da ne e toa od teshki drogi :). Ke vidam, ama nekako ovie dva dena nemam dobro cuvstvo od L-theaninot. A inache na sabajle go piev, na prazen stomak, i apcheto i kafeto.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Abe jas sum zdrav brat, pukam. Vezbam 5 godini, vo top forma sum, i toa vezbam bez suplementi, osven glutamin sho zemav pred mesec dena. Ova so L-theaninov i so kofeinov sakav da go zemam za malku stimulacija, nekoe drogiranje, neloj "high" da dobijam, a da ne e toa od teshki drogi :). Ke vidam, ama nekako ovie dva dena nemam dobro cuvstvo od L-theaninot. A inache na sabajle go piev, na prazen stomak, i apcheto i kafeto.
Togash meditacija brate ;))
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.091
Поени од реакции
15.952
Abe jas sum zdrav brat, pukam. Vezbam 5 godini, vo top forma sum, i toa vezbam bez suplementi, osven glutamin sho zemav pred mesec dena. Ova so L-theaninov i so kofeinov sakav da go zemam za malku stimulacija, nekoe drogiranje, neloj "high" da dobijam, a da ne e toa od teshki drogi :). Ke vidam, ama nekako ovie dva dena nemam dobro cuvstvo od L-theaninot. A inache na sabajle go piev, na prazen stomak, i apcheto i kafeto.
Боље земи некој вистински стимуланс. Пример, имав пиено Jack3d и ми го даде баш тоа што тебе ти треба. Би требало да има и други добри preworkout стимуланси.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom