Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
^^^^^^
Апасиев, Бетмен и Богоевски ќе водат дебата на телевизија...?

Апасиев е бог богова за Богоевски кој мисли дека е нешто елоквентен, со костум цело време, ми го глуми Harvey Specter, за бетменот не сакам ни да зборам. Ќе го фати паника, ќе почне да цепа на охридски и да си ја чеша тоа брадата кај што не го чеша.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.930
Шилегов: Постои сомнеж дека на „Дрисла“ се горел радиоактивен отпад

Постојат сериозни индиции за огромна криминална активност и за сериозна кривична одговорност на многу лица за работењето на „Дрисла“, севкупното работење, но и со загадувањето на Скопје, изјави градоначалникот Петре Шилегов во интервју за ТВ24.

Италијанскиот стратешки партнер во „Дрисла“ е 80 проценти сопственик, градот е 20 отсто сопственик и тоа со одлука на претходниот Совет на Град Скопје. Но, според фактичката состојба, капиталот на градот, според сите вложувања е 2.000.000 евра, а фирмата на стратешкиот партнер тежи 10.000 евра. Сопственоста тебала да се зголемува согласно вложувањата, но според досегашните сознанија, тоа не е случај. Шилегов во интервјуто за ТВ24 зборуваше и за загадувањето предизвикано и од „Дрисла“, вклучително и согорувањето на увезен отпад.

Постојат шпекулации дека има радиоактивен отпад и тоа е предмет на анализа на повеќе институции. Проблемот со „Дрисла“ ќе биде решен многу брзо. Се истражува и финансиското работење, но и дали, кој и како го труел Скопје изминативе години Скопје, рече скопскиот градоначалник Шилегов.
Страшно. Кој како сака нека сфати, но според мене аферата со лекови, ова со Дрисла и слично, се најголемите гревови на ДПМНЕ за кои мора некој да одговара. Психопати и шизофреничари во буквална смисла на зборот.

http://fokus.mk/shilegov-postoi-somnezh-deka-na-drisla-se-gorel-radioaktiven-otpad/
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Прашање е за кои и какви лекови станува збор.
За инсулинот еве мислам дека сите знаеме, не е ни потребна потврда од никого. Дури и битушанецот што викаше дека сме имале ПЕТ скен пред Грција, Словенија, Хрватска, Бугарија итн. би се сложил тука.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.216
Поени од реакции
41.342
Шилегов: Постои сомнеж дека на „Дрисла“ се горел радиоактивен отпад



Страшно. Кој како сака нека сфати, но според мене аферата со лекови, ова со Дрисла и слично, се најголемите гревови на ДПМНЕ за кои мора некој да одговара. Психопати и шизофреничари во буквална смисла на зборот.

http://fokus.mk/shilegov-postoi-somnezh-deka-na-drisla-se-gorel-radioaktiven-otpad/
Mora da odgovara be, ama ne se prai ova vaka, postoi somnez za divo naselje, postoi somnez za smilkovsko, za mladenov za ova za ona, preku kur od somnezi, akcija i samo akcija, a ne da se somnevame za nesto za koe pola zemja vise nema ni somnez ...

Ok e, namesto po kafici so ebr ( ne deka ne trebase i oni da se ceslaat, narocito nadvor od sk ), kaj niv doma, eden po eden, pred cela javnost ke gi izlozis i ke gi torpediras so dokazi ko oni sto pravea so latas, ivona, i site ostali mediumi sto gi drzea, ili so montiranata snimka za ljube so johan, koga go predal, skapanite na MTV idea so tekst celo vreme od ebaniot link na videoto od jutub eeej aloooo .... vaka so somnezi nisto ne praime, ebate, 12 godini se somnevavme, dosta bese.

Nego, koga veke go spomnav Smilkovsko.

http://novatv.mk/vrhoven-ja-ukina-presudata-za-monstrum-sudeneto-pochnuva-od-pochetok/
Врховниот суд по јавната седница по жалбите на одбраната ја укинува пресудата, откако истото го предложи и јавното обвинителство со образложение дека има индиции за нови сознанија за случајот.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Свежо од фурна

Врховен ја укина пресудата за „Монструм“, судењето почнува од почеток

Врховниот суд ја укина пресудата за случајот Монструм.

Во денешното соопштение оттаму наведоа:
„-Врховниот суд на Република Македонија донесе пресуда по предметот познат во јавноста како „Монструм“, со која жалбите на одбраната се уважени, а првостепената и второстепената пресуда се укинати и предметот е вратен на првостепениот суд на повторно одлучување.“

Кај Смилковско Езеро на 12-ти април 2012-та година беа убиени 4 момчиња и еден рибар.

За убиството беа уапсени повеќе осомничени, додека двајцата првоосомничени избегаа. Во првостепената и второстепената постапка беа изречени доживотни казни затвор.

Врховниот суд по јавната седница по жалбите на одбраната ја укинува пресудата, откако истото го предложи и јавното обвинителство со образложение дека има индиции за нови сознанија за случајот.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Би било многу интересно да се види дебата меѓу некој од повисоките играчи на СДС и Апасиев. Пример Фрчко. Би била баш идеолошка војна, а тука и тоа како има што да каже Апасиев.

Вака со Павле и Боби јас да сум на негово место не би прифатил, од проста причина што овие немаат појма ни што значи и прокламира левицата, десницата и центарот, а не пак да навлезат во подлабока дискусија.
Класични платеници, кои благодарение на тоа што имаат одреден број вјус, фолоус и лајкчиња се докопале до државна цицка т.е. во ИК на ДПМНЕ.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.840
Spears shall be shaken, shields shall be splintered.
A sword day, a red day, ere the sun rises!
Ride now!
Ride now!
Ride!
Ride for ruin, and the world’s ending!

Death! Death! Death!

Out of the night that covers me,
Black as the pit from pole to pole,
I thank whatever gods may be
For my unconquerable soul.

In the fell clutch of circumstance
I have not winced nor cried aloud.
Under the bludgeonings of chance
My head is bloody, but unbowed.

Beyond this place of wrath and tears
Looms but the Horror of the shade,
And yet the menace of the years
Finds and shall find me unafraid.

It matters not how strait the gate,
How charged with punishments the scroll,
I am the master of my fate,
I am the captain of my soul.

Срце јуначко не издржа...

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.806
Чекаме конкретни информации за Дрисла и за Смилковско.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.840
Би било многу интересно да се види дебата меѓу некој од повисоките играчи на СДС и Апасиев. Пример Фрчко. Би била баш идеолошка војна, а тука и тоа како има што да каже Апасиев.

Вака со Павле и Боби јас да сум на негово место не би прифатил, од проста причина што овие немаат појма ни што значи и прокламира левицата, десницата и центарот, а не пак да навлезат во подлабока дискусија.
Класични платеници, кои благодарение на тоа што имаат одреден број вјус, фолоус и лајкчиња се докопале до државна цицка т.е. во ИК на ДПМНЕ.
Треба калење за да излезе на дебата со Фрчко, не е само елковенција и база на знаење во прашање...Untutored courage is useless facing educated bullets.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Дебати замајување на народ :icon_lol:.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom