Атопичен дерматит (Atopic eczema)

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Помага и крема. Дете од три месеци на едни пријатели имаше по цело тело и минатата година кога се видовме беше ептен грозно дури и лицето. :(
Пробаа се и сешто и му помина од една домашна крема. Мислам дека не е скапа и ја имаат купено од некој човек од Чаир. Ако сакаш ќе ги прашам за телефонски број.

Sent from my Xiaomi Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Помага и крема. Дете од три месеци на едни пријатели имаше по цело тело и минатата година кога се видовме беше ептен грозно дури и лицето. :(
Пробаа се и сешто и му помина од една домашна крема. Мислам дека не е скапа и ја имаат купено од некој човек од Чаир. Ако сакаш ќе ги прашам за телефонски број.

Sent from my Xiaomi Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
Тоа не е крема, него е сигурно инфузија од масла - екстракти од растенија, генеричките креми се прескапи и не се доволно моќни, не е дека воопшто не работат.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.526
Поени од реакции
5.706
Ве молам за совет за атопичен дерматит кај двегодишно дете. Имаме лишаи по телото и пробавме секакви креми, немаме резултати.
Еве ти совет од родител што исто мака мачел:
Барај еден стар доктор, бил лекар во Воена болница,ако добро памтам и директор некое време, сега во пензија ( се надевам дека човекот е жив и здрав, многу ми помогна). Не ми текнува сега на името, али беше доста познат по народ кога јас се распрашував. Тој самиот прави некоја домашна крема од која јас видов аир.
Друго, ти кажувам како паталец : дерматолози многу лесно препишуваат лекови, скоро сите се на база на кортико, ама збори со педијатар - ќе ти каже исклучиво НЕ за такви лекови.
Тој човекот од Чаир, мислам дека беше Турчин, прави крема од која навистина помага,веднаш за 1-2 дена, ама после некое време кога ќе престанеш, повторно се враќа дерматитот. Скоро сум сигурен дека и во неговата има нешто на база на кортико.
Овој докторов од Воена, уште веднаш ми напомена да не очекувам дека веднаш ке се излечи, и навистина, траеше 10-15 дена со полека губење на црвенилото и рапавоста. После тоа само повремено се јавуваше кај детето и исклучиво зимно време.

Како и да е , кој да ти препорачува било што - осигурај се дека нема кортико во составот.
 
Член од
6 февруари 2017
Мислења
16
Поени од реакции
6
За превенција и третман на атопичен дерматит се препорачува витамин Д.
Комбинација на Д витамин и пробиотик, пробајте ги капкиве PROBalans Baby. Ние ги пиеме секој ден и сме презадоволни.
 

Attachments

Член од
5 февруари 2005
Мислења
100
Поени од реакции
121
Комбинација на Д витамин и пробиотик, пробајте ги капкиве PROBalans Baby. Ние ги пиеме секој ден и сме презадоволни.
Како делува Д витаминот во комбинација со пробиотик:

Витаминот Д е познат имуномодулатор, има против-воспалително дејство, заштитно влијание на цревниот ѕид и ја потикнува неговата регенерација, помага при Кроновата болест и улцеративниот колит, при превенција и третман на атопичен дерматит и има значаен ефект во намалување на гастроинтестиналните инфекции. Влијае на нормалниот раст и развој и го помага вршењето на невролошки и клеточни функции. Докажано е дека витаминот Д го зајакнува имунолошкиот систем и помага во борбата против инфекциите преку негово учество во продукција на моноцитите. Во последно време се направени многу истражувања за улогата на витаминот Д во респираторните заболувања, кои покажуваат дека неговото консумирање помага во намалување на инфламаторниот процес.

Од друга страна, консумирањето на пробиотици го надополнува процесот на подобрување на имунолошкиот систем. Кај малите деца се препорачува пробиотскиот сој Lactobacillus rhamnosus, кој еприроден жител во цревната миркофлора кај доенчињата и децата. Овие „добри“ бактерии имаат позитивен одговор при акутна инфективна дијареа предизвикана од ротавируси, постантибиотска дијареа – после третман со антибиотици, дијареа предизвикана од Clostiridium difficile, атопичен дерматит, грчеви (колики) кои најчесто се јавуваат во првите 4 месеци од животот на доенчињата.
 
Член од
21 ноември 2017
Мислења
13
Поени од реакции
2
Како сакаш или јас или сами вие
Пиши ми рецепт доколку можеш со препорака каде ги има потребните состојки. Ти благодарам.[DOUBLEPOST=1512318838][/DOUBLEPOST]
Комбинација на Д витамин и пробиотик, пробајте ги капкиве PROBalans Baby. Ние ги пиеме секој ден и сме презадоволни.
Каде ги има капките и која цена се?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Пиши ми рецепт доколку можеш со препорака каде ги има потребните состојки. Ти благодарам.[DOUBLEPOST=1512318838][/DOUBLEPOST]
Каде ги има капките и која цена се?
Нема да ти се исплати така од USA се
 
Член од
6 февруари 2017
Мислења
16
Поени од реакции
6
Пиши ми рецепт доколку можеш со препорака каде ги има потребните состојки. Ти благодарам.[DOUBLEPOST=1512318838][/DOUBLEPOST]
Каде ги има капките и која цена се?
PROBalans Baby ги купуваме во Виола 435 денари, побарајте и во другите аптеки треба да ги има.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Точно на време како за на темава, ајде мајки малце едукација.


 
Член од
21 ноември 2017
Мислења
13
Поени од реакции
2
Точно на време како за на темава, ајде мајки малце едукација.


Ти благодарам, ќе внимаваме на исхраната и ги земавме капките PROBalans Baby.
 

Attachments

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Ве молам за совет за атопичен дерматит кај двегодишно дете. Имаме лишаи по телото и пробавме секакви креми, немаме резултати.
... една од поважните пристапи е- колкава површина е зафатена на телото на детето ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom