Македонска берза

Член од
16 мај 2014
Мислења
461
Поени од реакции
369
Последно уредено:

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.068
Поени од реакции
11.431
5.Номиналната вредност на една акција изнесува 2.650,00 денари, додека вкупната номинална вредност на акциите што се запишуваат изнесува 206.074.600,00 денари.
6. Продажната вредност на една акција изнесува 5.536,00 денари, додека вкупната продажна вредност на акциите што се запишуваат изнесува 430.501.504,00 денари.

Колку ќе плати Социете Женерал, 206М или 430М?
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Dobro neli trebashe so novava vlast berzava da rasne? Stabilnost Nato Eu ovo ono sto se desi? Cunami da ne’ udri?


Ќути бре вмровец низаедин . . . Со оној Бошко вмровецот само тролате и баксузирате . . .

Онаа диктатура све опљачка . . .
Државата ја уназади . . . А што златна развиена држава си бевме . . .
Вработи само 170,000 луѓе, од нив 168.000 во администрација и не презадолжи за десет поколенија . .
За све е крив Црни Грујо . . . Сега ќе го затвориме . . Шутка не му бега, со мала помош на Бејли. Опљачка 6 милијарди ЕУР, 400 милиони годишно крадеше од буџет и сега дополнително ние се задолжуваме за да ги вратиме неговите долгови . . . Неможеме ништо да градиме, ништо да работиме, план немаме, зошто Грујо уште не ги враќа 6-те милијарди, а оние 400 милиони ЕУР што годишно се крадеа од буџет уште не сме ги нашле, па затоа до година мора да се задолжиме со нови 800 милиони ЕУР . . . . Копаме по документи ден и ноќ, ревизија праиме со помош на СЈО и за тоа ќе ни треба 12 години, ама после тоа мед и млеко ќе биде ЖИВОТ ЗА СИТЕ ЌЕ ИМА . . . . Па ние проекти за рушење на споменици неможеме да направиме, а камо ли да се зафатиме со друга работа . . . Нашите способни министри знаеш ли колку нови фабрики ќе донесат, штета што Мерко стана градоначалник тој ни беше ударна игла . . .
Напролет ќе влеземе во ЕУ и НАТО нема потреба од секирации ЖИВОТ ЗА СИТЕ СО ИСЧИСТЕН ВОЗДУХ . . . . А Вие сте запнале за таа берза во црвено, од црвенилото на берзата ЖИВОТОТ не го гледате . . .

А вие ВМРОовци низаедни само ни кобите пред рака, не баксузирате, и економијате ни отиде во минус, единствени во европа, а оној Грујо имаше никаков четвртти најголем раст во ЕУ за последните десет години . . .

Ќе видиш јас во понеделник кога ќе почнам да купувам акции . . . .
СТБ ќе отиде барем 1500, а топлификација со новоизбраниот директор ХаџиМишев, прекрасен нов кадар, ќе отиде на 18.000 денари како во 2008....
Продолжете само со тролање заедно со оној Бошко . . . Што знаете вие што е берза, економија, рецесија мајмуни едни вмровски . . . . [DOUBLEPOST=1511535981][/DOUBLEPOST]
5.Номиналната вредност на една акција изнесува 2.650,00 денари, додека вкупната номинална вредност на акциите што се запишуваат изнесува 206.074.600,00 денари.
6. Продажната вредност на една акција изнесува 5.536,00 денари, додека вкупната продажна вредност на акциите што се запишуваат изнесува 430.501.504,00 денари.

Колку ќе плати Социете Женерал, 206М или 430М?
430.501.504,00 денари.
Добра одлука одам да је подржам . . .
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
430.501.504,00 денари.
Добра одлука одам да је подржам . . .
Што е добро со оваа одлука на Охридска Банка не ми е јасно незнам ни дали си при памет, а уште помлаце зошто ке ја подржиш. По лошо дерење на тивок начин на акционерите се нема десено.
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Што е добро со оваа одлука на Охридска Банка не ми е јасно незнам ни дали си при памет, а уште помлаце зошто ке ја подржиш. По лошо дерење на тивок начин на акционерите се нема десено.
Незнам што е лошо . . . Што е дерење тука . . .
Тие ќе купат по 5536 денари, а јас денес купив 10 акции по 4600 денари остатокот од налогот уште ми стои на 4600 кој сака нека ми продаде го чекам во понеделник . . .
Овие Французи се глупави . . . . докапитализираат на 5536 а цена на берза е 4600 . . . .
Да беше минчо во прашање ќе купеше на 7800 сопствени акции од Бетон, а ќе продадеше на 4500 на Техничка контрола . . . но ова се французи . . . .
Што е тука дерење??? Куписи и ти во понеделник кој те сопрел ????

p.s.
Абе батали вмровска логика, не е позната за оние што Живот живеат :) .
Ама јас во Понеделник храбро купувам на 4600 ден. . . . Повели и ТИ. вкуси го животот. . .
Ебаве комуњари ние „Груевисти“ да ви ја спасуваме берзата :) .

Јавно кажувам купувам ОХБ на 4600 повелете . . .
И сега ќе се најде некој партиски војник и ќе трола дека политика сум мешал . . . Извадете пари и Вие па мешајте колку сакате политика, мене сеедно ќе ми е . . . само зголемете побарувачка . . . .
Не сум јас од оние комуњари што декларативно купуваат СТБ и ТПЛФ, а тие немаат ниту една трансакција во денот. . . . Кој сака нека продава ОХБ на 4600 јас чекам .!.

п.с.
Декис брате што се купува, само ти остана маж на МSE :) .
[DOUBLEPOST=1511564554][/DOUBLEPOST]Додаток . . . .
Продадов денес СТБ на 919 денари, а парите ќе ги инвестирам во ОХБ на 4600 денари . . .

Да бидам до крај транспарентен . . .[DOUBLEPOST=1511565474][/DOUBLEPOST]
Sega kaza Angjusev na parlament deka FENI kje proraboti za mesec do mesec i pol so poln kapacitet.
Тоа е истиот оној Анѓушев што ја реши Фени пред локалните избори . . . .
А него не му е срам уште да зборува за Фени . . . .
Политичари они немаат образ . . . . Абе ЖИВОТОТ ПОЧНА, А ВИЕ ПАК ЗА ФЕНИ . . . .

https://www.mkd.mk/makedonija/ekonomija/enekod-nov-sopstvenik-na-feni-site-rabotnici-ostanuvaat

Да потсетам . . . И јас имам доста акции во КБМ . . . Битно дека Хари вежба, ебе и лови, има кој да работи, а акционерите пушат . . . Анѓушев за тоа што изиграва кловн ќе му биде исплатен неповратен кредит на наша акционерска сметка . . . .
 
Последно уредено:
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Незнам што е лошо . . . Што е дерење тука . . .
Тие ќе купат по 5536 денари, а јас денес купив 10 акции по 4600 денари остатокот од налогот уште ми стои на 4600 кој сака нека ми продаде го чекам во понеделник . . .
Овие Французи се глупави . . . . докапитализираат на 5536 а цена на берза е 4600 . . . .
Да беше минчо во прашање ќе купеше на 7800 сопствени акции од Бетон, а ќе продадеше на 4500 на Техничка контрола . . . но ова се французи . . . .
Што е тука дерење??? Куписи и ти во понеделник кој те сопрел ????

p.s.
Абе батали вмровска логика, не е позната за оние што Живот живеат :) .
Ама јас во Понеделник храбро купувам на 4600 ден. . . . Повели и ТИ. вкуси го животот. . .
Ебаве комуњари ние „Груевисти“ да ви ја спасуваме берзата :) .

Јавно кажувам купувам ОХБ на 4600 повелете . . .
И сега ќе се најде некој партиски војник и ќе трола дека политика сум мешал . . . Извадете пари и Вие па мешајте колку сакате политика, мене сеедно ќе ми е . . . само зголемете побарувачка . . . .
Не сум јас од оние комуњари што декларативно купуваат СТБ и ТПЛФ, а тие немаат ниту една трансакција во денот. . . . Кој сака нека продава ОХБ на 4600 јас чекам .!.

п.с.
Декис брате што се купува, само ти остана маж на МSE :) .
[DOUBLEPOST=1511564554][/DOUBLEPOST]Додаток . . . .
Продадов денес СТБ на 919 денари, а парите ќе ги инвестирам во ОХБ на 4600 денари . . .

Да бидам до крај транспарентен . . .[DOUBLEPOST=1511565474][/DOUBLEPOST]

Тоа е истиот оној Анѓушев што ја реши Фени пред локалните избори . . . .
А него не му е срам уште да зборува за Фени . . . .
Политичари они немаат образ . . . . Абе ЖИВОТОТ ПОЧНА, А ВИЕ ПАК ЗА ФЕНИ . . . .

https://www.mkd.mk/makedonija/ekonomija/enekod-nov-sopstvenik-na-feni-site-rabotnici-ostanuvaat

Да потсетам . . . И јас имам доста акции во КБМ . . . Битно дека Хари вежба, ебе и лови, има кој да работи, а акционерите пушат . . . Анѓушев за тоа што изиграва кловн ќе му биде исплатен неповратен кредит на наша акционерска сметка . . . .
Posledno kupeno stb, okta I vcera tete na 1800... gotovo... sega nema vekje so sto da se kupuva, barem ushte mesec dena dodeka teteks ne ja dadat vtorata dividenda godinava, nemam nishto za prodavanje. Raat sum sega... :sleep:

Zatoa me nema, se spremam za nekoj mesec nadvor, kje me nema do na prolet...
P.s. nekogash treba muda I da se potroshi, ne moze se da se reinvestira neli? :cool:

P.p.s. me cudi sto iscisti stb, a gi ostavi kmb... ali ti si znaesh... jas skros obratno, iscistiv se kmb na skoro 3.000, ama so istite pari dokupiv stb na 950-970-930... bash kje vidime koj se zeznal???? :duel:
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.068
Поени од реакции
11.431
Не сум јас од оние комуњари што декларативно купуваат СТБ и ТПЛФ, а тие немаат ниту една трансакција во денот. . . . .
Ах бре Бошко, како можеш вака паушално да обвинуваш, па не си ти Катица :D
Пошто се почувствував директно повикан, еве ти доказ дека не е само декларативно купување, туку реално
STB_Transakcija.png

И следен пат кога планираш да продаваш СТБ најави ни, да ги искористиме фините дисконти што ги даваш. :backa:
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Незнам што е лошо . . . Што е дерење тука . . .
Тие ќе купат по 5536 денари, а јас денес купив 10 акции по 4600 денари остатокот од налогот уште ми стои на 4600 кој сака нека ми продаде го чекам во понеделник . . .
Овие Французи се глупави . . . . докапитализираат на 5536 а цена на берза е 4600 . . . .
Да беше минчо во прашање ќе купеше на 7800 сопствени акции од Бетон, а ќе продадеше на 4500 на Техничка контрола . . . но ова се французи . . . .
Што е тука дерење??? Куписи и ти во понеделник кој те сопрел ????

p.s.
Абе батали вмровска логика, не е позната за оние што Живот живеат :) .
Ама јас во Понеделник храбро купувам на 4600 ден. . . . Повели и ТИ. вкуси го животот. . .
Ебаве комуњари ние „Груевисти“ да ви ја спасуваме берзата :) .

Јавно кажувам купувам ОХБ на 4600 повелете . . .
И сега ќе се најде некој партиски војник и ќе трола дека политика сум мешал . . . Извадете пари и Вие па мешајте колку сакате политика, мене сеедно ќе ми е . . . само зголемете побарувачка . . . .
Не сум јас од оние комуњари што декларативно купуваат СТБ и ТПЛФ, а тие немаат ниту една трансакција во денот. . . . Кој сака нека продава ОХБ на 4600 јас чекам .!.
Незнам што е лошо . . . Што е дерење тука . . .
Тие ќе купат по 5536 денари, а јас денес купив 10 акции по 4600 денари остатокот од налогот уште ми стои на 4600 кој сака нека ми продаде го чекам во понеделник . . .
Овие Французи се глупави . . . . докапитализираат на 5536 а цена на берза е 4600 . . . .
Да беше минчо во прашање ќе купеше на 7800 сопствени акции од Бетон, а ќе продадеше на 4500 на Техничка контрола . . . но ова се французи . . . .
Што е тука дерење??? Куписи и ти во понеделник кој те сопрел ????

p.s.
Абе батали вмровска логика, не е позната за оние што Живот живеат :) .
Ама јас во Понеделник храбро купувам на 4600 ден. . . . Повели и ТИ. вкуси го животот. . .
Ебаве комуњари ние „Груевисти“ да ви ја спасуваме берзата :) .

Јавно кажувам купувам ОХБ на 4600 повелете . . .
И сега ќе се најде некој партиски војник и ќе трола дека политика сум мешал . . . Извадете пари и Вие па мешајте колку сакате политика, мене сеедно ќе ми е . . . само зголемете побарувачка . . . .
Не сум јас од оние комуњари што декларативно купуваат СТБ и ТПЛФ, а тие немаат ниту една трансакција во денот. . . . Кој сака нека продава ОХБ на 4600 јас чекам .!.

п.с.
Декис брате што се купува, само ти остана маж на МSE :) .
[DOUBLEPOST=1511564554][/DOUBLEPOST]Додаток . . . .
Продадов денес СТБ на 919 денари, а парите ќе ги инвестирам во ОХБ на 4600 денари . . .

Да бидам до крај транспарентен . . .[DOUBLEPOST=1511565474][/DOUBLEPOST]

Тоа е истиот оној Анѓушев што ја реши Фени пред локалните избори . . . .
А него не му е срам уште да зборува за Фени . . . .
Политичари они немаат образ . . . . Абе ЖИВОТОТ ПОЧНА, А ВИЕ ПАК ЗА ФЕНИ . . . .

https://www.mkd.mk/makedonija/ekonomija/enekod-nov-sopstvenik-na-feni-site-rabotnici-ostanuvaat

Да потсетам . . . И јас имам доста акции во КБМ . . . Битно дека Хари вежба, ебе и лови, има кој да работи, а акционерите пушат . . . Анѓушев за тоа што изиграва кловн ќе му биде исплатен неповратен кредит на наша акционерска сметка . . . .

п.с.
Декис брате што се купува, само ти остана маж на МSE :) .
[DOUBLEPOST=1511564554][/DOUBLEPOST]Додаток . . . .
Продадов денес СТБ на 919 денари, а парите ќе ги инвестирам во ОХБ на 4600 денари . . .

Да бидам до крај транспарентен . . .[DOUBLEPOST=1511565474][/DOUBLEPOST]

Тоа е истиот оној Анѓушев што ја реши Фени пред локалните избори . . . .
А него не му е срам уште да зборува за Фени . . . .
Политичари они немаат образ . . . . Абе ЖИВОТОТ ПОЧНА, А ВИЕ ПАК ЗА ФЕНИ . . . .

https://www.mkd.mk/makedonija/ekonomija/enekod-nov-sopstvenik-na-feni-site-rabotnici-ostanuvaat

Да потсетам . . . И јас имам доста акции во КБМ . . . Битно дека Хари вежба, ебе и лови, има кој да работи, а акционерите пушат . . . Анѓушев за тоа што изиграва кловн ќе му биде исплатен неповратен кредит на наша акционерска сметка . . . .
Убаво си направил што си продал стб и купи охб одличен потег уште подобар ти е да ги задржиш сите друти акции само од стб да се ослободиш прав маверик потег.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Моето портфолио го направив пред 5 години и уште чекам :) се состои од: алкалиод, комерцијална, гранит (овие 3 ми се 60% по куповна цена, сега и со поголемо учество во портфолиото затоа што повеќе растеа) и макстил, макпетрол и топлификација со 40% по куповна цена. Не сакам да продавам и купувам често заради провизиите. Во план ми е макстил да ја откачам (ама сакам цена над 160 ден што е тешко сега) и со додатни средства да купам телеком. Се согласувам генерално со критиките кон менаџментот кон повеќето од "моиве" компании ама за кбм сметам дека можат да изненадат од сенка (како лестер во англија :) ) стб и нлб се доста преценети, кбм има најголемо корпорејт портфолио и со дисконт цена на акција. Ако влегува поголем играч кај нас во банкарски сектор да не биде баш во кбм (може стб и нлб да останат со празни раце) Малку историја: далечната веќе 2006та баблот почна кога кбм од 1000 ден отиде до 7к затоа што се спремаше за продажба (што никогаш не се случи) се направија многу пари и се прелеа оптимизмот па растеа и ќоро и сакато на берзата...
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Моето портфолио го направив пред 5 години и уште чекам :) се состои од: алкалиод, комерцијална, гранит (овие 3 ми се 60% по куповна цена, сега и со поголемо учество во портфолиото затоа што повеќе растеа) и макстил, макпетрол и топлификација со 40% по куповна цена. Не сакам да продавам и купувам често заради провизиите. Во план ми е макстил да ја откачам (ама сакам цена над 160 ден што е тешко сега) и со додатни средства да купам телеком. Се согласувам генерално со критиките кон менаџментот кон повеќето од "моиве" компании ама за кбм сметам дека можат да изненадат од сенка (како лестер во англија :) ) стб и нлб се доста преценети, кбм има најголемо корпорејт портфолио и со дисконт цена на акција. Ако влегува поголем играч кај нас во банкарски сектор да не биде баш во кбм (може стб и нлб да останат со празни раце) Малку историја: далечната веќе 2006та баблот почна кога кбм од 1000 ден отиде до 7к затоа што се спремаше за продажба (што никогаш не се случи) се направија многу пари и се прелеа оптимизмот па растеа и ќоро и сакато на берзата...
Sto si se isplashil od proviziite I brokerite treba od neshto da ziveat :) plus kolku povekje trguvash ti pagja provizijata... jas za 5 godini napraviv 100 pretumbacii I zatoa sega provizijata mi e ,,po nabavna'', a I fala bogu ako ostanev so prvicnoto portfolio kje bev mtur, alk, grnt... I kje imav edno 50-60% pomalku od sega...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom