Паштета

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.335
Поени од реакции
3.291
Vkusni se so kiselo mleko pogotovo, ostaj gi hejterite
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
http://www.atlantic.hr/hr/novosti/proizvodi/argeta-exclusive-la-subida-interpretacija-jelena-i/
Најукусна што сум јадел, од елен со ф'стаци, па уште и коа ја искомбинирав со едни маслинки од Џенова мх мх мх...ама ја нема више паштетава у Тинекс а и маслинкиве у СП...:(
На второ и трето место :icon_mrgr: би рекол од ќурка и од туна...
Сум пробал и од гуска, патка, лосос, со тартуфи,... ама не ми беа ништо посебно... :toe::)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.343
Поени од реакции
7.457
Мммм.... паштета је бацити то :)
Јадам каква и да купи татко ми, не сум многу пребирлив во поглед на паштети, сите ми се ОК.
Нормално, паштета јадам кога сум гладен и ме мрзи да спремам било што, вака само намачкај и шибај.
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
човек со здрав разум и респект за своето тело и дух никогаш нема да касне паштета!

јас салами, паштети, месни нарезаци, чајни и сл немам у уста ставено сигурно 2-3 години
Зашто,ништо не е лошо[DOUBLEPOST=1511396422][/DOUBLEPOST]Аргета,најдобра паштета
 
Последно уредено:

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Тоа порано се правело.Сега не тураат такви работи.
 
T

Terroir

Гостин
И јас ептен ретко јадам паштета можеби 2-3 пати годишно ама мислам претерувате малце со ова коски, опашки и сл работи. Една аргета паштета е 90-10 грама а се продава по 50тина денари ако не се лажам, сериозно мислите дека неможат овие од Аргета да ја направат таа паштета од 100 грама од чисто пилешко месо ?
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Не, сега го ставаат најдоброто месо што постои.
А,бе,да,има некои паштети со гаден вкус,па човек се прашува зошто е таков вкусот.Но,има и чесни производители кои не ставаат глупости во паштетите.Пред неколку години имав читано дека истражување покажало дека од познативе брендови, „Аргета“ е најлоша паштета.
Можат да се најдат добри паштети,само потребно е долго истражување и барање.
Еден доктор кажа дека не треба да се јадат јетрени и ловечки паштети.
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
А,бе,да,има некои паштети со гаден вкус,па човек се прашува зошто е таков вкусот.Но,има и чесни производители кои не ставаат глупости во паштетите.Пред неколку години имав читано дека истражување покажало дека од познативе брендови, „Аргета“ е најлоша паштета.
Можат да се најдат добри паштети,само потребно е долго истражување и барање.
Еден доктор кажа дека не треба да се јадат јетрени и ловечки паштети.
Чесни производители? Целта на повеќето односно на сите е што поголем принос на профит, а дека некој ќе се збогати со чесност незнаеме... И што мислеш ти дека производителите на паштети и сл ставаат ЧИСТО МЕСО? Значи газдата ако ги шутне кожите, копитата роговите клуновите и ред други работи ќе биде во вистинска загуба, прашањето е зошто да ги фрлам на кучињата кога можам да ги искористам за нешто што ќе се продава а јас за тоа ќе земам одредена сума пари. А тоа што велиш дека немало мирис на работите што ги напишав погоре,кој знае уште какви ароми и засладувачи и засилувачи на вкусот има во нив. Така да доколку сакате од вас да се "биде здрав човек" продолжете со купување и конзумирање на паштети, салами вреди да се спомнат и пилињата што доаѓаат од Аргентина и слични земји што по вештачки начин ги хранат пилињата/кокошките а и воедно им предизвикуваат нагло растење. Зашто? Каде ќе му биде крајот на газдата доколку тој ги го животните по природен пат, колку ќе го чини загубата? Овие пилиња што се печат или продаваат замрзнати сигурно не се раснати со природна храна. Во тие фарми се врши она растење на пилињата (кога сме веќе кај нив) со помош на одредени инфузија и хормони за растење (чист пример и кај билдерите што пијат протеини). Пилето расне целосно и е спремно за копање во рок од 9 дена, притоа тие се врзани за нозете а со главата надолу и примаат инфузија и хормони за растење. Дали и каков измет имаат? Изметот е во вид на вода. Пример купиш испечен и месото е зберено има друга боја и вкус и во ниту еден случај не може да се споредува со домашното. Исто така може да се собере поради нешто друго. Едноставно му ја сечат главата, потоа оди на лента каде што работниците се со шприцеви, го полнат мртвото тело со вода и веднаш во замрзнувач. Водата има функција да замрзне поради температурата и да го деформира мртвото тело односно да го прошири. Кога го печеш таа се ослободува во вид на пареа и тоа е како еден бокс голем. Односно ние потоа купуваме вода, хормони за растење (забележи ѓи децата од мали што се на ваква храна дека премногу брзо растат во споредба со своите врсници што не користат ваква храна) и овде јас и многу други не гледаме чесност. Ако си чесен ке патеш ако не си ти нема да патеш но ке патат тие што го јадат твојот производ. Пред четири години незнам од што умрела крава и свиња потоа дошле (по 4 дена од смртта) и ја однеле за правење храна. Никој не пријавил а можеби токму тоа месо стигнало до некој од нас... Исто пред 2 месеци по месарите низ градот имаше инспекција и дел од вработените кажаа дека во 3-часот по полноќ стигнува месо од Аргентина. Зошто не сте пријавиле досега? Па ова та она... Ете какво месо и месни производи јадеме денеска. Месото на домашно пиле, кокошка, свиња треба да има убав и силен вкус кога се готви. Месото на кокошката треба да биде претежно црвено с не како на купените вештачки копани или пилиња. Месото на домашна свиња треба да биде поеластилно и обично од него да се воспали повеќе или помалку непцето кога го јадеш пржено. Доколку имате место и слободно време и мерак произведете си ваше за да знаете со сигурност што јадете. Во друг наврат и прилика ке кажем нешто и за генетски произведени растенија. Сепак е добро да се знае дека можеби јадеме и месо од лабараторија. Извинете за оф топик нешо и поздрав.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Има една приказна како паштетата го добила своето име.
Имено, има€ло некој србин си го средувал прасенцето, ги одбрал најдобрите делови, бутче, ребренце, кременадли...ама многу фира му останало. Ушите, опашката, нозе, муцката на прасето...требало сето да се фрла па рекол:
- Па штета е све ово да се баци.
Така зел, све тоа го сомлел, додал троа џигерче за малку вкус и од зборчињата "Па - Штета" се добило и денешното име "паштета" на овој деликатес добро познат кај нас, посебно кај нашите млади мајки кои ги мрзи да готват или немаат време, нашите работници кои си носат леб и паштета на работа, потоа на нашите студенти и.т.н.
За важноста на паштетата во нашиот секојденевен пост-транзиционен живот предлагам споменик за паштетата, кој ќе го симболизира животот на нашиот обичен граѓанин последните 25-6 години, заедно со тегла ајвар :D.

Инаку онтопик: Кога треба нешто да се јаде набрзина јадам паштета, преферирам карнекс или евентуално аргета ама ја избегавам аргетата пошто е скапа а за ваква работа толку пари не се даваат. Порадо ќе јадам туна или сардина :D.
Мислам дека се работи за Француски Деликатес Pâté кој е многу скап и вкусен, е сега за наште варијации неможам да зборам што и како е но во ЕУ/САД еден колограм Пате може да достигне цена од 30€+ што е доста висока цена, пред се зависи од што е направена, за најпознатата паштета од гуска foie gras не морам да зборувам, тоа е надвор од нашите буџети. pâté en croûte е можеби најпопуларната форма на конзумирање. Е сега кога паштетата од храна за највиската француска класа станала храна за сиромашни балканџии, тоа нз. Еве една од моите омилени паштети од ибериска свиња https://www.elcorteingles.es/supermercado/sm2/es_ES/010011/supermarket/frescos/charcuteria-y-queso-envasado/foies-y-pates/pates-carnicos/0110118002401067___?publicNav=false
 

Kajgana Shop

На врв Bottom