Склопување компјутер

Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Кој тредрипер жити се? Најефтиниот тредрипер процесор е 500 долари во америка, кај нас е околу 40 илјади. Плус тоа тредрипер не е баш за игри туку повеќе за рендање видеа, репродукција и други такви работи кои бараат ненормално јак процесор со повеќе јадра и тредови. И згора на тоа за тредрипер процесорите најефтината матична плоча е 300 евра. Ова што си го напишал нема врска.
Ваљда мислел на Ryzen :pos:
 
Член од
15 октомври 2017
Мислења
90
Поени од реакции
4
Мислам дека мора Z370 за Кофи Лејк процесорите, сега за сега додека да испаднат поефтини плочи. Рамот е ОК, пошто сега цените се малку големи, инаку добро е да одеш на 3200+ Мхц, тоа било добро за игрите, ама со вакви цени е лудост. Aко планираш да одиш на Виндоус 10, тогаш мора ССД, по можност М.2 НВМЕ, Виндоус 10 многу коче на Хард Диск, ова од искуство, има еден куп процеси што си работат и го оптоваруваат дискот.
Ако го заменам процесорот со и3 6 генерација, ок ли ќе биде плочата и дали се исплати??[DOUBLEPOST=1511188206][/DOUBLEPOST]
Ti si odbral RAM od 2133 mhz, a procesoro podrzava od 2400 mhz. Znaci odberi DDR4 2400 mhz!
I koa veke davas 40.000 den daj uste 3-4000 za edno SSD.
Dzabe ti e jak procesor ako nemas SSD!
Со процесор i3 6та генерација дали ќе го може овој РАМ ?
 
Последно уредено:
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ако го заменам процесорот со и3 6 генерација, ок ли ќе биде плочата и дали се исплати??[DOUBLEPOST=1511188206][/DOUBLEPOST]
Со процесор i3 6та генерација дали ќе го може овој РАМ ?
So 6ta generacija rabote, ali poslabi se tie procesori. Strpi se use malce, ke ispadnat nogu skoro kompatibilni maticni.
I jas go cekam istoto, za i3-8100 da ispadne eftina maticna so apdejtiran bios. Dilero mi kaza deka ke izlezat nogu skoro. Znaci strpi se use malce. Sklopuvas kompjuter sho ke ti trae godini. Em mislam deka ovaj 4 jadren procesor sega e eftin radi konkurencija na Ryzen, a natam ke i ripne cenata.
 
Член од
15 октомври 2017
Мислења
90
Поени од реакции
4
So 6ta generacija rabote, ali poslabi se tie procesori. Strpi se use malce, ke ispadnat nogu skoro kompatibilni maticni.
I jas go cekam istoto, za i3-8100 da ispadne eftina maticna so apdejtiran bios. Dilero mi kaza deka ke izlezat nogu skoro. Znaci strpi se use malce. Sklopuvas kompjuter sho ke ti trae godini. Em mislam deka ovaj 4 jadren procesor sega e eftin radi konkurencija na Ryzen, a natam ke i ripne cenata.
Dali do 2018 kje ispadnat ili??
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.322
Поени од реакции
3.172
Кој тредрипер жити се? Најефтиниот тредрипер процесор е 500 долари во америка, кај нас е околу 40 илјади. Плус тоа тредрипер не е баш за игри туку повеќе за рендање видеа, репродукција и други такви работи кои бараат ненормално јак процесор со повеќе јадра и тредови. И згора на тоа за тредрипер процесорите најефтината матична плоча е 300 евра. Ова што си го напишал нема врска.
Na ryzen mislev de
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Изгледа долга е раката на дилерот кај Intel па ќе ги придвижи малце работите :)

https://www.pcper.com/news/Motherboards/Leaked-Update-Shows-Intel-Launching-New-300-Series-Chipsets-2018

As if things were not already confusing enough in the _370 chipset space (with Intel's Z370 and AMD's X370), Intel plans to add a H370 chipset to the mix which should be a bit cheaper and have less overclocking, PCI-E slots, and M.2 ports. Intel has also had to tweak the name for its B series chipset to B360 as well so as to not confuse itself with AMD's B350 chipset offering. Finally, there will be a H310 chipset for budget options. These three consumer chipsets are slated for launch in Q1 2018.

For its business customers, Intel plans to launch Q370 and Q360 chipsets in Q2 2018
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.729
Поени од реакции
9.712

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Ако не си сериозен интел фанатик, про гејмер или content creator новите интел кофи лејк процесори се моментално премногу скапи за купување. И плочи нема ефтини така да кофи лејк барем до 2018 година ќе биде ептен скапа играчка. 7та генерација интел е сеуште одлична за било која намена, а за рајзен процесорите пак да не правиме муабет колку се ефтини и исплатливи.
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Здраво

Во план сум да купам ново PC. Користам стар модел со dual core processor и 2 gb ddr2 рам меморија. Веќе имам проблеми со кочење на Chrome и Excel, Word или PDF... Не сум голем гејмер, ретко играм Dota 2, Footbal Manager...

Имам ограничено познавање за процесори, матични плочи, напојувања и останато па затоа се обраќам тука. Сакам да имам солиден PC кој би го користел во наредните 5-6 години. Пред се ми е за користење на работа(Excel, Word, PDF...) и поретко за игри кои не бараат премногу перформанси. Можно е во иднина да го надоградам со некоја графичка но малку веројатно.

Колку што се разгуглав единствено барање ми е да има 8gb рам меморија и солиден процесор. Буџетот ми е 25-30.000 максимум.

Доколку некој би ми предложил конфигурација би му бил благодарен.
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Здраво

Во план сум да купам ново PC. Користам стар модел со dual core processor и 2 gb ddr2 рам меморија. Веќе имам проблеми со кочење на Chrome и Excel, Word или PDF... Не сум голем гејмер, ретко играм Dota 2, Footbal Manager...

Имам ограничено познавање за процесори, матични плочи, напојувања и останато па затоа се обраќам тука. Сакам да имам солиден PC кој би го користел во наредните 5-6 години. Пред се ми е за користење на работа(Excel, Word, PDF...) и поретко за игри кои не бараат премногу перформанси. Можно е во иднина да го надоградам со некоја графичка но малку веројатно.

Колку што се разгуглав единствено барање ми е да има 8gb рам меморија и солиден процесор. Буџетот ми е 25-30.000 максимум.

Доколку некој би ми предложил конфигурација би му бил благодарен.
До тие пари ќе склопиш одличен брз компјутер со новите Coffe Lake процесори, 8GB RAM и SSD.
Штом не играш многу захтевни игрици, сосема доволна ќе е вградената Intel UHD графика од процесорот.

Ќе пробам до утре да направам нешто до тие пари и да ти понудам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom